Κούρδισμα ταμπουρά

Καλησπέρα! Σήμερα μου χαρίσαν εναν ταμπουρά (που εχω την υπόνοια ότι είναι σάζι, διότι έχει την τρύπα του ηχείου από κάτω) και προσπαθώ να ξεκινήσω από το κούρδισμά του χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία… Έσπασα και την μπουργκάνα… Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;

μπορείς να μετρήσεις κ να μας πεις το μήκους του οργάνου; οι ταμοπυράδες και τα σάζια βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη κ διαφέρουν σε κουρδισμα από μεγεθος σε μέγεθος

Το μέγεθός του είναι 110cm.

ο δικός μου μικρός ταμπουράς είναι 101 cm και μπορώ να τον κουρδίσω ρε - λα - ρε όταν θέλω να παίξω ρεμπέτικα αν κ καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά τεντωμένο.
συνήθως προτιμώ ένα χαμηλό κούρδισμα όπως το ρε - σολ - λα (νομιζω λέγεται καραντουζένι) για πιο ανατολίτικα ή κρητικά.

ίσως να μην είμαι χρόνια παίκτης για να σου δώσω συμβουλή, αλλά αυτό που θα συνιστούσα είναι να το πας σιγά σιγά στο κουρδισμα και να βρεις το ιδανικό τέντωμα. εμπειρικά να είναι αρκετά τεντωμένο για να βγάζει δυνατό ήχο αλλά κ αρκετά χαλαρό ώστε να πατιέται χορδή πάνω στο σκάφος. βεβαιώσου ότι έχεις τις κατάλληλες χορδές βάλει κ στη σωστή θέση ( συνηθως οι χορδες του ταμπουρά δε λένε ποια είναι ποια). αν π.χ. η ρε-λα-ρε ‘ζοριζει’ πολύ και δε φτάνει, δοκίμασε το σε ντο-σολ-ντο μεχρι να στρωσουν
και τις κουρδιζεις περισσότερο σε κανα δυο μέρες. αυτά όλα εμπειρικά από 4 χρόνια που παίζω. ελπίζω να τα βρεις χρήσιμα

καλή τύχη!