Κοστος,ρισκο και προοπτικη ανοιγματος μαγαζιου

Φιλε guvs αυτο που ανεφερες για το μοναστηρακι δεν στεκει διοτι στο μοναστηρακι υπαρχουν για εμενα πολλα απο τα καλυτερα σουβλαντζιδικα της αθηνας (οταν κατεβεις αθηνα περνα απο τον μπα’ι’ρακταρη) τα οποια αξιζουν τις τσιμπημενες τιμες. Τωρα οσον αφορα το ανοιγμα του μαγαζιου δεν ειμαι σε θεση να εκφερω γνωμη.:106:

Το ανεφερα απλα ως ενα “τουριστικο” μερος για φαγητο. Οπως στον Βολο, ειμαι σιγουρος οτι σε ολες τις πολεις, θα υπαρχουν και τα πιο “ψαγμενα” μερη για καλο και προπαντως -στις μερες μας- φτηνο φαγητο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν ζορίζουν τα πράγματα, όσοι έχουν να προσφέρουν κάτι διαφορετικό, ποιότητα και value for money, συνήθως δεν χάνουν…και σε περίοδο κρίσης δημιουργούνται πολλές ευκαιρίες για όσους μπορούν…και τολμούν !! Αλλά χρειάζεται να χεις μια μαγιά για να φτιάξεις προζύμι που λένε και στο χωριό μου…κοινώς ένα κεφάλαιο για τον πρώτο καιρό. Εγώ πάντως πέρσυ μες στην κρίση άνοιξα μια επιχείρηση και προς το παρόν δεν το μετάνιωσα… :slight_smile: Καλή τύχη ότι κι αν κάνεις!! Κι άμα είναι και Βόλο θα σε επισκεφθούμε :slight_smile:

Κεφαλαιο αν ειχα δεν θα το σκεφτομουν φιλε papadero,τουλαχιστον οχι τοσο, οσο τωρα,ωστε να ανοιξω και ποστ στο φορουμ για να παρων γνωμες και αποψεις.Γενικα ειναι πολυ δυσκολο για τις μικρες επιχειρησεις η περιοδος που διανυουμε.Εγω δεν εχω αυτοσκοπο να γινω πλουσιος,ουτε αυτος ειναι ο στοχος του ανοιγματος ενος μαγαζιου.Να καλυφθουν τα πρωτα εξοδα του οικονομικου ανοιγματος για την λειτουργια του μαγαζιου,να εχει μια ροη σταθερα ανοδικη σε ποιοτητα,πολιτισμικη και προϊοντων,να μπορω να βγαλω με τα εσοδα τις αναγκες του μαγαζιου και τις δικες μου,κ οτι αλλο θετικο προκυψει να το αξιοποιησω…

ακριβώς επειδή τουλάχιστον για το πρώτο 3μηνο (ίσως και παραπάνω) αποκλείεται να βγάλεις τα λειτουργικά έξοδα χρειάζεται κάποιο μικρό κεφάλαιο αντίστοιχο των εξόδων που θα δημιουργούνται από την λειτουργία του μαγαζιού… :frowning:

Φίλε Γιάννη έχω περάσει από τον χώρο της εστίασης και θα σου πω από την εμπειρία μου μερικά πράγματα . Αν αποφασίσεις να κάνεις σοβαρά ένα πλάνο θα πρέπει να το χωρίσεις στα 2 και να θέσεις τις εξής 2 επικεφαλίδες
Α) Πως δουλεύεται ένα μαγαζί και
Β) Πως στήνεται ένα μαγαζί
Όπως καταλαβαίνεις το περιεχόμενο του Β εξαρτάται από το Α.
Πριν από αυτά πρέπει να σκεφτείς τα εξής . ΠΟΥ ?? και ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ?? .
Η τοποθεσία είναι σημαντικό για κάθε μαγαζί . Βέβαια στο φαγητό τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα .
ΠΟΥ ?? Οι περισσότεροι Έλληνες γουστάρουν να πάνε τους φίλους τους σε ένα «χωμένο και ψαγμένο μαγαζί» ή και να το αναφέρουν σε μια συζήτηση για να δείξουν περπατημένοι (τουλάχιστόν προ κρίσης) . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μια κεντρική θέση , εύκολα προσβάσιμη κ.τ.λ είναι ευκαταφρόνητη . Αντίθετα δε , ειδικά στο ξεκίνημα θα βοηθήσει τα μέγιστα . Αν μιλάμε για απομακρυσμένο σημείο το να συνδυάζεται με ένα ωραίο φυσικό τοπίο ή με μια γραφική τοποθεσία είναι ενδεδειγμένο .
ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ?? Η αλλιώς γιατί να με προτιμήσει κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλο ? Θα ακολουθήσω μια πεπατημένη και θα το κάνω καλύτερα από τον ανταγωνισμό ή θα δώσω κάτι που δεν υπάρχει αλλού ? . Αν είσαι τύπος που στα μαγαζιά που πηγαίνεις σαν πελάτης βρίσκεις ότι και κάτι ακόμη θα μπορούσε να υπάρχει προσανατολίσου στο δεύτερο , αλλιώς και το πρώτο είναι οκ .
Να ξέρεις ότι στο φαί ισχύει ο εξής κανόνας . Ο ικανοποιημένος πελάτης φέρνει άλλους 3 ο δυσαρεστημένος διώχνει 10 . Αν ένα μαγαζί έχει ζωντανή μουσική η μέτρια ποιότητα φαγητού μπορεί να ισοσκελιστεί . Η καλή ποιότητα και στα δύο θα πολλαπλασιάσει όμως τα οφέλη .
Η εστίαση σήμερα βρίσκεται σε βαθιά ύφεση . Η κρίση φαίνεται πως αλλάζει τις συνήθειές μας . Η ανάγκη όμως για έξοδο και κοινωνικοποίηση είναι υπαρκτή . Η διαπίστωση αυτή λέει ότι και να αποφασίσεις να κάνεις πρέπει να τοποθετήσεις το μαγαζί σου σε μια κατηγορία τιμής . Αυτό θα το κάνεις σκεπτόμενος το τι είναι διαθετημένος να σε πληρώσει ο πελάτης σου , με δεδομένο βέβαια ότι ξέρεις ποιος είναι ο πελάτης σου , δηλαδή ποιες είναι οι απαιτήσεις του και τι σηκώνει η τσέπη του . Μιλώντας γενικά θα μπορούσα να πω ότι στην κατηγορία 20~25 ευρώ κατ΄ άτομο (κρασί χύμα) ΜΕ ζωντανή μουσική (ορχήστρα 2~3 ατόμων χωρίς μικρόφωνα ) υπάρχει χώρος . Το θέμα λοιπόν είναι αν αυτό το πλάνο είναι βιώσιμο .
Για να είναι λοιπόν βιώσιμο πρέπει να κάνεις ένα πλάνο που μόνο επιγραμματικά μπορώ να σου αναπτύξω εδώ . Λες χονδρικά «έχω τόσα τραπέζια , με το 60% πληρότητα σε εβδομαδιαία βάση αναμένω αυτά τα έσοδα . Για να καλύψω αυτόν τον όγκο δουλειάς έχω αυτά τα έξοδα (ερώτημα Α) . Άρα το πλάνο ισχύει ή όχι .
Στο πως στήνεται ένα μαγαζί θα πω μόνο ένα βασικό και όταν το δεις ποιο ζεστά μπορώ να σου πω και άλλα άμα θες . Το νούμερο ένα στην οικονομία μιας κουζίνας είναι ο προγραμματισμός και η διαχείριση της φύρας . Αυτό που πραγματικά ξέρει να κάνει ένας καλός επαγγελματίας μάγειρας – σεφ (πέρα από το να φτιάχνει νόστιμα φαγητά) είναι χωρίς να εκχωρεί σε ποιότητα να αποφεύγει να πετάγονται πράγματα ή να μένουν πράγματα αναξιοποίητα . Αυτό αν δεν ξέρεις να το κάνεις , πρέπει να πληρώσεις κάποιον που ξέρει . Το μοντέλο της καλής νοικοκυράς που φτιάχνει ωραία μεζεδάκια και αποφασίζει ο γιος της να κάνει μαγαζί , αποτυγχάνει συνήθως σε αυτό το σημείο . (πλην βεβαίως λαμπρών εξαιρέσεων που είτε από φυσικό χάρισμα είτε ματώνοντας έμαθαν να κάνουν σωστή διαχείριση)
Δεν θα επεκταθώ στη επιλογή του εξοπλισμού , ούτε και στην έκδοση της άδειας και της υπηρεσίες που εμπλέκονται (πραγματική Οδύσσεια ) . Και αυτά μπορώ να στα αναπτύξω ότι ώρα θες . Η ουσία είναι πριν φτάσεις εκεί να πεις . Υπάρχει ΑΥΤΟΣ ο χώρος , θέλω να κάνω ΑΥΤΟ το μαγαζί , με ΑΥΤΟ το πλάνο που κοστίζει ΑΥΤΑ τα λεφτά , από τα οποία έχω ΤΟΣΑ και θα βρω από ΕΚΕΙ τα υπόλοιπα
ΑΥΤΑ για την ώρα :slight_smile:

Παρα πολυ σωστος φιλε φωτη…Τα ερωτηματα που βαζεις βασανιζουν και εμενα και οι συμβουλες που δινεις ειναι αρκετα χρησιμες.Θεωρω οτι ο χωρος δεν ειναι τον παν,η τοποθεσια θελω να πω.Βοηθαει μεχρι ενος σημειου σε ο,τι εχει να κανει με την προσβαση σε ευκολια και μετακινηση.Ο τοπος που θα στηθει ενα μαγαζι διαμορφωνει λιγες απο τις συνθηκες που το κανουν αξιολο,ιδιαιτερα ενα μαγαζι που θελει να εξυπηρετησει τις αναγκες της ζωντανης ρεμπετικης μουσικης.Αυτο που μετραει ειναι κατα κυριο λογο η ποιοτητα του παρεχομενου “προϊοντος” το βαζω σε παρενθεση γιατι δεν θεωρω εμπορευμα την μουσικη,τον πολιτισμο αλλα θελω να συμπεριλαβω και τα υλικα αγαθα(φαι,ποτο,κτλ…) που προσφερονται.Τωρα ασε με να διαφωνησω στο 20-25,τα θεωρω πολλα χρηματα κατα ατομο.Δεν μιλαμε για εστιατοριο,ουτε κανα γκουρμε μαγαζι…Για να μην ευτελιστει τελειως, θεωρω οτι με μια μικρη ποικιλια τροφιμων θα βοηθησει ετσι ωστε και χαρακτηρα να διαμορφωσει το μαγαζι αλλα και να διασφαλιστει η ποιοτητα των εδεσματων…Συνδιαστικα τα βλεπω τα πραγματα,οχι απολυτα αριθμητικα,οχι απολυτα αμεσα αποδοτικα.Η μουσικη θα προσφερεται ουτως η αλλως και θα ειναι προσεγμενη,δεν υπαρχει περιπτωση,αρχικα μονο για αυτο μπορω να εγγυηθω…χαχαχαχαχα!!!

επειδη τα μαγαζια εχουν καταντησει να δουλευουν μονο ενα Σαββατο αντε και λιγο την Παρασκευη,το να ανοιξει καποιος μαγαζι αυτην την περιοδο το μονο που θα καταφερει ειναι να χασει τα λεφτα του.

ο κοσμος αυτην την περιοδο δεν ασχολειται με την διασκεδαση αλλα με το πως θα επιβιωσει, αρα εννοιες οπως καλη μουσικη- καλο φαγητο -καλο σερβις ,πανε περιπατο.

Arxarie νομίζω ότι είσαι απολυτος
Αν ηταν ετσι τα πραγματα δε θα ειμασταν εδω να τα συζηταμε…
Σιγουρα εχουν ζορισει τα πραγματα αλλα ενα καλο μαγαζί θα εχει την πελατία του

Για να δωσω κουραγιο στον Γιαννς να σας πω οτι η ταβερνα που παιζουν τα παιδια στην Καλαματα (ανεβασα σχετικο θεμα προχθες) ειναι γεματη πλεον τις Τεταρτες και Παρασκευες που εχει ζωντανή μουσική… Τις αλλες μερες δε γνωρίζω…

Αν φτιάξεις κατι καλο θα πιασει

Ειναι και θεμα promotion ομως, απο την στιγμη που μπαινει καποιος σε αυτη την διαδικασια. Δεν πα να εχεις τρομερη μουσικη, φαγητο, ομορφο χωρο; Για να επιβιωσεις σημερα, χρειαζεται να δειξεις πως αυτο που προσφερεις, το κανεις με μερακι και δεν θες να πιασεις τα οπισθια του πελατη για να πλουτισεις. Το θεμα ειναι ομως να φερεις τον κοσμο, ΣΤΑΘΕΡΑ, στο χωρο σου. Αυτο νομιζω ειναι το ζητουμενο.

ενω εσυ τωρα δεν εισαι απολυτος;:019:

σοβαρα τωρα,το οτι καποια μαγαζια δουλευουν (εχουν κοσμο) δεν σημαινει αυτοματως οτι τα μαγαζια αυτα αφηνουν καποιο κερδος στον ιδιοκτητη.
υπαρχουν μαγαζια που ειναι πολυ μικρα και με 20 ατομα γεμιζουν και τα βλεπεις και λες ,ααα αυτος κονομαει χρημα( στην πραγματικοτητα μπορει και να μην βγαζει τιποτα γιατι τα λεφτα πανε σε εξοδα για φαγητο,προσωπικο καβες κτλ) .
δεν λεω οτι ολα τα μαγαζια μπαινουν μεσα αλλα οπως παει η κατασταση στην ελλαδα ,ιδιαιτερα φετος, θα κλεισουν πολλα μαγαζια τα οποια μπορει να ειναι χρονια εν λειτουργια και με δικια τους πελατεια αλλα το ξαναγραφω ο κοσμος δεν σκεφτεται πλεον που θα παει για διασκεδαση ,δεν τον απασχολει .

ποια πελατια θα τραβηξει στο μαγαζι,τον συνταξιουχο που τον εχουν ρημαξει η τον φοιτητη που κοιταζει να την βγαλει τσαμπα ;

δυσκολοι οι καιροι,το αμαξι μου αμα χαλασει θα το παω συνεργειο γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως αλλα για διασκεδαση θα το σκεφτω ,αμα μου περρισευουν τα χρηματα θα παω αλλιως, σπιτι .

Αρχαριε νομιζς εισαι εριστικος και απολυτος τωρα…Εδω ανοιξα ενα θεμα για να κατατεθουν αποψεις…Σε ενα θεμα που δεν νομιζω οτι η αντιπαραθεση μπορει να ξεφυγει σε μη λογικα ορια…Στο θεμα μας τωρα.Το μαγαζι σημερα ειναι δυσκολο να πιασει και ειναι ρισκο ακομα κ αν ανταποκριθεις σε ολα τα κριτηρια που εχουν πεσει και τις προυποθεσεις που εχουν οριστει.Ο παραγοντας τυχη σιγουρα παιζει καθοριστικο ρολο,το θεμα ειναι πως μπορεις να τον περιορισεις…

…να διαφωνησω στο 20-25,τα θεωρω πολλα χρηματα κατα ατομο…

ναι θα μπορούσες να το πεις , άλλα ασε καλύτερα να στο πει το πλάνο σου . Πολλά δεν είναι αν σκεφτείς ότι στις μουσικές σκηνές πληρώνεις πάνω κάτα αυτά τα λεφτά για είσοδο και ένα ή δυο ποτά στην καλύτερη . Σκέψου ότι ένα μαγαζί χωρητικότητας 80 ατόμων περίπου θέλει 7-8 άτομα προσωπικό (Μαγειρα - Βοηθό , μπουφετζή , 2 σερβις , 2 μουσικούς και σενα μπαλαντερ. Τις μέρες που δεν έχει πολύ δουλεία ίσως να μπορείς με πολύ φιλότιμο να καλύπτεις εσύ 2 ποστα , μπουφέ και λάντζα , αλλά μιλάμε για το σωστό για ένα μαγαζί που έχει δουλίτσα και θέλει να εξυπηρετεί σωστά ) . Αυτό σημαίνει ότι ξεκινάς με 10000 χιλιάρικα έξοδα (μισθοί + ασφ. εισφορές) . Με ένα ενοίκιο από 1500 έως 3000 ευρώ τα μηνιαία έξοδα που θα πρέπει να καλύψεις είναι γύρω στα 25000 . Οι υπολογισμοί δεν είναι ακριβείς αλλά από την εμπειρία μου όμως είναι μια προσέγγιση για να ξέρεις για τι μιλάμε (δυστυχώς στον καπιταλισμό μόνο όταν βάζεις νουμεράκια δίπλα στα λεγόμενά σου είσαι ακριβής) . Στα 25000 αυτά χιλιάρικα πρέπει να υπολογίζεις και την απόσβεση του κεφαλαίου που έριξες για να το κάνεις μαγαζί . Ας πούμε ότι ξόδεψες 200000 ευρώ (μην σου φαίνονται πολλά είναι απολύτως ραελιστικό το νούμερο και περιλαμβάνει αγορά εξοπλισμου , ανακαινιση και αέρα . Αν πχ δεν πληρώσεις αέρα ακόμη καλύτερα αφαιρείς το αντίστοιχο ποσό από το πλάνο σου ) . Αυτά τα 200 χιλιάρικα κάποια στιγμή θες να τα πάρεις πίσω . Για να αξίζει τον κόπο η προσπάθεια πρέπει να τα πάρεις πίσω σε 5 έως 7 χρόννια . Άρα έχουμε και λέμε 5 χρόννια επι δώδεκα μήνες μας κάνιουν 60. 200000 διά 60 μας κάνει περίπου 3500 χιλιάρικα . Άρα λοιπον το μαγαζί μας πρέπει να βγάζει το μήνα 25000 + 3500 χιλιάρικα = 28500 .
Τις καλές εποχές τα μαγαζιά δουλέυνε με 30% κέρδος , σήμερα όποιος βλέπει το 20 % κάνει κολοτούμπες . Στην περίπτωση που συζητάμε επειδή έχω υπολογίσει και κεφάλαιο απόσβεσης και ένα μισθό για την φυσική σου εργασία στο μαγαζί γύρω στα 800 ευρώ θα περιορίσω το προσδοκώμενο κέρδος στο 10% !! (εσύ βάλε αυτό που θεωρείς δίκαιο για σένα) , περίπου δηλαδή άλλα 3000 χιλιάρικα (ναι κάνω στρογγυλοποιήσεις προς τα πάνω για να μειώσω την πιθανότητα αποτυχίας του πλάνου από κρυφά κόστη και να κινούμε μέσα στο φάσμα τις ελεφρώς απαισιόδοξης πρόβλεψης που μειώνει το ρίσκο ) . Άρα λοιπόν το φανταστκό μας μαγαζί πρέπει να βγάζει 31500 ευρώ το μήνα για να είμαστε όλοι κομπλέ .
Αν ο καθείς που έρχεται αφήνει 20 ευρώ σημαίνει ότι το μαγαζί πρέπει να κάνει 1600 ευρώ την ημέρα τζίρο !!! Για να βγεί ένας τέτοιος τζίρος σημαίνει ότι τα σσββατοκύριακα δεν πρέπει να πέφτει κάτω από τα 3500 χιλίαρικά δουλέυοντας μεσημερι βράδυ . Για σένα λοιπόν ως πελάτη τα 20 ~ 25 μπορεί να φαίνονται πολλά . Ως επαγγελματία όμως μπορεί και να μην σου φτάνουν . Συμφωνώ όμως ότι κατ’ αρχην πρέπει να σκέφτεσαι σαν πελάτης .
Το πλάνο που σου έκανα είναι ένα υπόδειγμα και τίποτε παραπάνω , μόνο και μόνο για να σς βάλω στη λογική του τι σημαίνει πλανάρω . Τα ρεαλίστικά νούμερα είναι δική σου δουλειά να τα βρεις και δικό σου ρίσκο να τα βάλεις στη σωστή τους θέση …
Μην τον κακολογεις τον αρχάριο η εμπειρία αυτή είναι σήμερα . Από τον τρόπο που μιλάει εγώ καταλαβαίνω ότι είναι σχετικός με το θέμα , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τίποτε δεν γίνεται . Για παράδειγμα σήμερα λόγο της κατάστασης μπορείς να βρεις μαγαζί χωρίς αέρα και με καλό ενοίκιο άρα να έχει μια αβάντα . Θέλει όμως μελέτη

Πολλη πολλη μελετη φιλε μου, αν ειναι οπως τα λες (δεν εχω κανενα λογο να σε αμφισβητησω!)!!

Απο μελετη αλλο τιποτα…Οντως.Δεν ειναι απλα “κανω κατι καλο,προσεχω την ποιοτητα και πιανει”.Βεβαια αν καταλαβαινω καλα,αυτο που αναλυει παραπανω ο Φωτης ειναι για μουσικη σκηνη,μαλλον δηλαδη.Επισης ενοικιο 3000 ευρω ειναι νομιζω τεραστιο,ιδιως για τα δεδομενα της επαρχιας αυτη τη στιγμη.Επισης δεν μπορεις να βλεπεις ως απολυτο αριθμο ενα πελατη ανα τραπεζι γιατι ο κοσμος ανανεωνεται ή οταν καθεται συνηθως κανει τζιρο.Το μαγαζι λοιπον συμφερει να ειναι ανοιχτο ολη τη μερα απο ο,τι καταλαβαινω…Μετα εχεις αλλα φυσικα,σε ρευματα,μαλακιες απο εδω και απο εκει…Δυσκολη η μαγαζικη στισ μερες μας.Δεν αποθαρρυνομαι ομως…

Και δεν υπολόγισες το χαράτσι του δημοτικού φόρου καθώς και τα ενσημα των ανθρώπων που θα δουλεύουν για σένα,διάφορα πρόστιμα απο εφοριακούς που θα θέλουν λάδωμα και δεν θα τους δώσεις. Εμένα να φανταστείς με γράψαν γιατί μετά απο δυό ωρες έλεγχο κι αφού δεν βρήκαν τίποτα, πήραν το Ζ του προηγούμενου Σαββάτου κι αφού είδαν οτι την ίδια ώρα την προηγούμενη εβδομάδα είχα πουλήσει 2 μπουκάλια ουισκυ έπρεπε να συμβαίνει το ίδιο και εκείνη την στιγμή… Με γράψαν γιατί υποτίθεται πούλησα δυο μπουκάλια και δεν πήγα απόδειξη!!!

Χαχαχαχαχα!!!Αν ειναι δυνατον!!!Οι ανθρωποι δεν πανε καλα…Προφανως αυτους τους ειπαν βγειτε και γραφτε και αυτοι επρεπε να βρουν αφορμη…Αμα δεν ειχες δωσει τιποτα θα σε γραφαν γιατι δεν εκοψες αποδειξη το προηγουμενο Σαββατο…Μην συζητας.Παντως αυτα τα χρηματα σαφως ειναι πολλα για να ανοιξεις απο το μηδεν ενα μαγαζι…Αν απλα εχεις το νοικι και κανεις εσυ μονο την διαμορφωση του χωρου,την επιλογη των παρεχομενων προϊοντων,και εννοειται το στησιμο του μουσικου προγραμματος,δεν ειναι λιγοτερα?Ποσο μαλλον για μια μεσαιου μεγεθους ταβερνα,τσιπουραδικο,μεζεδοπωλειο κτλ…

αν καταλαβαινω καλα,αυτο που αναλυει παραπανω ο Φωτης ειναι για μουσικη σκηνη

Όχι είναι για μαγαζί με φαγητό . Ναι το 3000 ευρώ είναι με δεδομένα Αθήνας και σε πιασάρικο σημείο . Ο Δημοτικός φόρος 2% επί του τζίρου ευτύχως σε πολλές περιοχες έχει γίνει 0,5 % και το πλρηρώνουν και άλλα εμπορικά μαγαζιά . Μην αποθαρύνεσαι Γιάννη απλά καλά κάνεις και συζητάς για να αρχίσεις σαν μαγαζάτορας . Επίσης σκέψου ότι αν είσαι μόνος εννοω χωρίς συνέταιρό μην σκεφτείς ότι θα δουλευεις λιγότερο από 12 ωρες την ημέρα για μια 5ετία τουλάχιστον (μέχρι δηλαδή να πάρεις το κεφάλαιο της επένδυσής σου πίσω) Αν έχεις συνέταιρο θα το κάνεται και οι δυο για 3 χρόννια και μετά κάπως θα μπορείτε να μοιράσετε τους χρόννους . Όταν ένα μαγαζί πηγαίνει καλά σε αποζημειώνει για τον χρόνο και τον κόπο , αν όμως τα πράγματα δεν πηγαίνουν και τόσο καλά , δεν πληρώνεται με τίποτα όλο αυτό …

Καλα και με συνεταιρο παλι για πολλες ωρες δουλειας μιλαμε και οχι με απαραιτητη ανταποδοση του αρχικο κεφαλαιου σε μικροτερο χρονο οπως περιγραφεις γιατι πανε δια 2 τα κερδη.Στην περιπτωση που αναφερω απο πανω…Δηλαδη μονο ενοικιου και διαμορφωσης χωρου,επιμελειας προιοντων και προγραμματος μουσικης σε ετοιμο μαγαζι με ολον τον εξοπλισμο…Νομιζω οτι ελαχιστοποιειται το κοστος αρκετα.

Μη γελάς καθόλου φίλε Γιανν’ς .
Αυτό είναι το λιγότερο.
Αν δεν είσαι “ενδοτικός”,
Τα πρόστιμα και οι μηνύσεις θα πέφτουν βροχή.
Απο ΣΔΟΕ,Δημο, Αστυνομία, Νομαρχία,και πάει λέγοντας.
Ακόμη ενας σοβαρός παράγοντας,τον οποίο δεν έθιξε κανεις,ειναι η γνωστη
“προστασία” “νταβατζιλίκι”.
Μη μου πείτε οτι πρώτη φορά το ακούτε.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω,
αλλά όπως στα λέει ο συνονόματος μου ειναι.
Και στη μέση να τα κόψεις τα ποσά που αναφέρει,
πάλι πολλά είναι.
Αν δεν έχεις σοβαρή εμπειρία με το αθλημα,
αστο καλυτερα.
Εκτος αν εχεις λεφτα για πεταμα, γερο στομαχι,αντοχες,
και μονιμη αϋπνια.
Αν παρολα αυτα εισαι τοσο πολυ αποφασισμενος,
κυνηγα το ονειρο σου,
μελετησε το ομως πολυ,
και σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου,
καλη τυχη.