Κοστος,ρισκο και προοπτικη ανοιγματος μαγαζιου

Ειχε ξαναγινει πολυ παλιοτερα,το 2008, μια κουβεντα παρομοια αλλα δεν ειχε δοθει και πολυ σημασια και δεν βρηκα κατι ενδιαφερον.Υπαρχει σαν σκεψη στο μυαλο μου να πλανιεται γυρω-γυρω και να με τσιγκλαει συνεχως και δεν μπορω να το βγαλω με τιποτα.Βεβαια εχω μαρτυριες φιλων και γνωστων που με αποθαρρυνουν ιδιως σε μια τετοια περιοδο.Θα ηθελα λοπον να με βοηθησετε πανω σε αυτο το ζητημα ειτε αυτο αφορα σε μια ταβερνα,τσιπουραδικο που θα εχει ζωντανη μουσικη,ειτε αφορα μια μουσικη σκηνη.Ειναι τεραστιο το κοστος?Που μπορω να βρω τις υποχρεωσεις στο κρατος?Και ποσες αλλες ερωτησεις…

Ε, αφού όσους ρωτάς σε αποθαρρύνουν, τί επιμένεις μπρε Γιάννη; σάμπως δε τα βλέπεις ο ίδιος πόσο μαύρα κι άραχνα είναι;
Πέρα από το ότι δάνειο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις, οι μικροί και μικρομεσσαίοι ΕΒΕδες ξεκληρίζονται ούτως ή άλλως νομοτελειακά, αλλά ένα παραπάνω με ρυθμούς ακόμα πιο γοργούς, χάρη στην πολιτική που εφαρμόζεται σήμερα.

Το “όσο αντέξουμε” έχει καταντήσει πλέον ανέκδοτο ανάμεσα στους μικρομαγαζάτορες.

Εγώ διαφωνώ. Νομίζω ότι αν κάνεις κάτι καλό με σεβασμό στον εαυτό σου ΚΑΤ αρχήν και μετά στους πελάτες θα παει. Το κόστος αυτή την περίοδο είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με παλιότερα. Εξαρτάται από σένα πόσο θα ανοιχθεις. Ένας καλός χώρος με καλη ζωντανή μουσική χωρίς ρεύμα και καλούς μεζέδες ειδικά στην Θεσσαλονικη είμαι σίγουρος πως θα παει Καλά.

Καποτε ενας παπους (με μεγαλη περιουσια) μου ειεχε πει κατι… οταν οι αλλοι σταματαν τοτε να κανεις βηματα μπροστα…μετεπειτα που ‘‘ολα’’ θα εχουν στρωσει… εσυ ηδη θα εχεις ενα προβαδισμα και δεν θα σε πλησιαζει κανεις απο τον ανταγωνισμο σου… εν μεσω κρισης και γω τον ακουσα και εκανα ενα μαγαζι!

Κι εγω ειμαι της γνωμης οτι ενα μικρο μαγαζι με καλο φαγητο και, προπαντων, καλες τιμες θα πιασει και ας υπαρχει και κριση. Ειδικα αν προσφερεις και ψαγμενους μεζεδες:107: Ο μικρος χωρος παντα βοηθαει σε πολλα πραγματα. Χαμηλο ενοικιο, αρα χαμηλο κοστος συντηρησης, αρα χαμηλες τιμες. Δευτερον το μαγαζι θα ειναι παντα γεματο, ακομα και αν ειναι λιγοι οι πελατες. Και τριτον οταν περναει ο κοσμος και βλεπει κινηση του δημιουργειται καλη εντυπωση και θα επιδιωξει να σε επισκευθει. Ενα πολυ σημαντικο σημειο, βεβαια, ειναι η τοποθεσια του μαγαζιου. Τα κεντρικα μαγαζακια εδω στο Ηρακλειο εχουν παντα πολυ κινηση, σε σημειο να περιμενουμε πολλες φορες να αδειασει τραπεζι για να κατσουμε! Δυστυχως, οπως ειπε και ο Πανος, το δυσκολο ειναι να παρεις δανειο. Αλλα αν παρουσιασεις ενα λογικο πλανο στην τραπεζα εχεις πολλες πιθανοτητες:088:. Απο κει και περα, υπομονη να εχεις και γερο στομαχι για αντεχεις τις, τυχον, απογοητευσεις. Καν’ το! Οι μερακληδες το χρειαζονται!!

Το θεμα ειναι, απαντωντας εν μερει στον minesweeper, οτι οι πιο πολλοι εδω μεσα, δεν θα σκεφτουμε σαν επαγγελματιες μαγαζατορες, ανοιγοντας ενα μαγαζι για να τα κονομησουμε. Ειμαστε μερακληδες και το κανουμε για πολλους λογους.

Πανο σιγουρα τα ξερω και σιγουρα,το ξερεις δηλαδη,συμφωνω μαζι σου σε ο,τι εχει να κανει με το ρισκο της επιλογης και τα πανδεινα των μικροΕΒΕ.Ειναι πολυ δυσκολο αυτη τη στηιγμη να σταθει ενα μαγαζι και μαλιστα να συντηρηθει απο τα κερδη του αμεσα.Χαιρομαι που ο Δημητρης βλεπει ενα τετοιο κενο στη Θεσσαλονικη,εχω αρχισει να το παρατηρω,το θεμα ειναι οτι δεν καταγομαι απο Σαλονικα,δεν εχω εδω μονιμη κατοικια,στο νοικι ειμαι.Το σχεδιο λοιπον περολαμβανει επαρχια και συγκεκριμενα…Βολο.Δεν νομιζω το βημα μπροστα ειναι να βλεπεις τον εαυτο σου ανταγωνιστικα με τους αλλους και ζαμπλουτο…Οπως επισης και με την λογικη το τσαρδακι μου να παει καλα και χεστηκα για τα υπολοιπα,ειμαι πανω απο ολα επειδη το χρημα ρεει.Ειναι μια περιοδος που βαρανε κλεισιμο παρα πολλες μικροεπιχειρησεις και πλουτιζουν οι επιχειρησαρες,το βλεπουμε ολοι μας…Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αυτο που σπουδασα,δεν υπαρχει περιπτωση να το ασκησω ως επαγγελμα στον αιωνα τον απαντα και δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αν θελω να μπω στη διαδικασια…Στη δημοσιογραφικη σαπιλα που κυριαρχει,εκει που η τρομοκρατια στον μικρο δημιοσιογραφο χτυπαει κοκκινο,με απολυσεις,εκβιασμους και ακομα την σωματικη σου ακεραιοτητα να την παιζεις κορονα γραμματα…Εγω θελω να γινω δημοσιογραφος,θελω να γραφω την αληθεια και να μην μπαινω στο τρυπακι των συμφεροντων των μεγαλοδημοσιογραφων και των μεγαλοεκδοτικων οικων…Η μεγαλη μου αγαπη ειναι το ρεμπετικο,το λαϊκο τραγουδι και η καυλα μου (ας μου επιτραπει) ειναι να φτιαξω εναν τετοιον χωρο και να υπηρετω αυτη τη μουσικη,ταβερνα θα ειναι,να τα δωσω ολα και για την ποιοτητα των προϊοντων,τσιπουραδικο,το ιδιο,παιζουν και αυτα ρολο στην πολιτισμικη ολοκληρωση,μουσικος χωρος,να ψαξω,να μου πειτε και εσεις,τροπους,ιδεες…Αυτα…Με διευκολυνει που συμφορουμιτες εχουν την δυνατοτητα να τοποθετηθουν επ αυτου απο την χρονια εμπειρια τους σε μαγαζια που εχουν εργαστει…

Γιαννη εγω θα στα πω απο κοντα, γιατι εχω την εμπειρια. Οπως ειχα και την κ…λα και ορεξη να κανω ακριβως αυτο που λες. Υπαρχουν παρα πολλοιπαραγοντες ομως που πρεπει να τους σκεφτεις να τα βαλεις κατω και να τα μετρησεις, αλλα και ο πιο σπαστικος παραγοντας ειναι η τυχη γιατι αυτην δεν μπορεις να την προβλεψεις, και δεν ξερεις πως θα στα φερει.

ποτε ειναι τα εγκαινια? θα ριξεις μια on line προσκληση πιστευω εε? :slight_smile:

Πολυ μακρια εφτασες φιλε…Μια ερωτηση εκανα!!!χαχαχαχαχαχα

Γιάννη

Η Σαλονίκη μας δεν έχει πια πολλά μαγαζιά στο είδος αυτό …
'Ολοι στρέφονται στην Αθήνα, από την άλλη είναι “σκλαβιά”, είτε το αγαπάς
το επάγγελμα, είτε το κάνεις από θέμα καθαρά βιοποριστικό …

Και πρέπει να έχεις πείρα, μόνο οι μουσικές γνώσεις δεν μπορούν να στήσουν
μια επιχείρηση, γιατί και την επιδότηση να πάρεις από το κράτος, θέλει
γνώση και κινήσεις προσεκτικές …

Αν μιλήσεις, που έχεις την δυνατότητα να το κάνεις, με τον zabe,
θα μάθεις πολλά και θα διδαχθείς πιστεύω από πρώτο χέρι …

Αλλά πάλι αν είσαι δυναμικός και έχεις γερό στομάχι, ξεκίνα …

Εμείς οι Σαλονικιοί και όχι μόνο, θα σε στηρίξουμε και το ξέρεις …

ΥΣ. ένας μάγκας φίλος μου ρεμπέτης, με χρόνια ταβέρνα
στην πόλη μου, μας έλεγε …
“Σου χαρίζουν τον ΚΛΑΟΥΔΑΤΟ, αλλά αν δεν ξέρεις πως
να τον διοικήσεις, τον έχασες” … και είχε απόλυτο δίκιο …

Φίλε Γιάννη,

Μαγαζί δεν είχα ποτέ αλλά συμμερίζομαι απόλυτα την όρεξη και το μεράκι σου. Έχω να σου παρατηρήσω τα παρακάτω:

1. Αν έχεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ κεφάλαιο μπορείς να προχωρήσεις στα παρακάτω. Αν όλη σου η προσπάθεια θέλεις να στηριχθεί σε δανεισμό, καλύτερα να το ξανασκεφτείς πολύ σοβαρά. Πρέπει να μπορείς να υποστηρίξεις την επένδυση σου (στην πιθανότητα που η επιχείρηση δεν τραβήξει) για ένα εύλογο διάστημα. Με δανεικά (και δεί με τραπεζικό δάνειο), αυτό είναι ανέφικτο. Δεν γνωρίζω αν έχεις εμπειρεία αλλά επειδή το 2008 πήρα ένα τεράστιο (για τα δικά μου δεδομένα) δάνειο για μιά επένδυση ξέρω από πρώτο χέρι τί σημαίνει να πληρώνεις κάθε μήνα μιά αξιοσήμαντη δόση. Έχω δε “ορκιστεί” ότι όταν ξανακάνω κάποιο εγχείρημα θα έχω πάντα ένα κεφάλαιο να καλύπτω με άνεση τους τόκους για τουλάχιστον 2 χρόνια. Αν όχι δεν κάνω τίποτα. Άσε που σήμερα οι τράπεζες δεν δανειοδοτούν ακόμα και με προσημείωση ακινήτων!
  2. Η περίοδος που διανύουμε προσφέρεται για επενδύσεις σε όλους τους τομείς. Ειδικά όταν φτιάξεις κάτι καλό και έντιμο, πάντα θα υπάρχει κοινό έτοιμο να σου αφήσει τα χρήματα του για να τ’ απολαύσει.
  3. Το μεράκι, ο καημός, η αγάπη για το ρεμπέτικο είναι ένα πράγμα. Το να βιοπορίζεσαι από αυτό είναι ένα άλλο. Το επιχειρείν ένα τρίτο. Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να χειριστείς μιά (έστω μικρή) επιχείρηση;
    Με προσωπικό;
    Με υγειονομικούς ελέγχους;
    Πυροσβεστική υπηρεσία;
    Δημοτικά τέλη;
    Εφορίες;
    Λογιστή;
    Προμηθευτές;
    Έχεις την κατάρτιση; Το στομάχι;

Αν έχεις ήδη σκεφτεί τα παραπάνω και έχεις καλύψει τον εαυτό σου, όρμα! Αν έχεις ενδοιασμούς ξανασκέψου το.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το έλλειμα πραγματικής ψυχαγωγίας σήμερα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ! Δεν υπάρχει το ταβερνάκι-κουτούκι όπου θα πάς με τους φίλους σου, να πιείς ένα ποτήρι, να δοκιμάσεις μερικά προσεγμένα μεζεδάκια, να’ χεις ένα γκαρσόνι να σου χαμογελάσει, και συνδαιτυμόνες που θα σεβαστούν (έστω και στο ελάχιστο) τον άμοιρο μουσικό που θα καταθέτει την ψυχούλα του. Αλλά αυτά είναι πράγματα που έχουμε πεί και ξαναπεί…

Και βέβαια είναι τεράστιο το έλλειμα πραγματικής ψυχαγωγίας. Πρέπει όμως να εκτιμηθεί αν το τμήμα αυτό της κοινωνίας που ζητάει πραγματική ψυχαγωγία έχει ένα μέγεθος αρκετό για να στηρίξει ένα μαγαζί. Ελάχιστοι είναι σαν και μάς.

Κύριε νίκο εδώ θα διαφωνησω. Δεν είμαστε πολλοί αλλα Ουτε και λίγοι. Απ την εμπειρία μου στον χώρο μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι υπάρχει κόσμος που στηρίζει αυτά τα μαγαζιά και κατα συνέπεια και τους μουσικούς που υπηρετούν αυτό το χώρο. Αυτό που είπε ο ισαάκ βέβαια είναι πολυ σωστό. Μακριά από τράπεζες. Είναι καρκίνος…

Δημήτρη άδειασε τα εισερχόμενα σου. Σου στέλνω κάτι.

Δεν διαφωνείς, Μήτσο, απλά έχεις κάνει ήδη την εκτίμηση και εσύ είσαι και ο καταλληλότερος να την κάνεις. Οπότε, Γιάννη, βουρ και καλές δουλειές!!!

Μιλάμε για Βολο ε;
Την πολη με τα τσιπουραδικα σε καθε στενο…
Αν γινει κατι θα πρεπει να διαφερει πολύ απο οτιδηποτε αλλο…

ΟΧΙ !!! Τον Γιάννη και την παρέα του, τους θέλω προσωπικά Σαλονίκη !!!

Εξ άλλου εδώ σπουδάζουν, είναι φιλαράκια και όσοι ξέρουν από ποιοτικό
και με σεβασμό στην παράδοση τραγούδι, θα τους τιμήσουν, γιατί είναι
και οι τρεις τους “μερακλήδες” !!!
Εάν κάτσει η φάση, θα πάρω μεγάλη χαρά !!!

Το μαγαζί το πρώην “Νιαβέντι” στην Ολυμπιάδος, είναι ακόμα ξενοίκιαστο …
Βλέπω την ταμπέλα όποτε περνώ και καίγεται η ψυχή μου …

Κοιτα, ο Βολος μπορει να εχει 300 τσιπουραδικα, αλλα τα 275 απο αυτα ειναι “τουριστικα”, σα να λες στην Θεσσαλονικη θελω να φαω και παω στην Αθωνος, η στην Αθηνα, πειναω και παω Μοναστηρακι, να φαω γυρο 4 ευρω…Οι Βολιωτες, που θελουν να ακουσουν μουσικη, να φανε και να πιουνε καλα και φτηνα εχουν πολυ λιγοτερες επιλογες, απ’οτι οι Θεσσαλονικεις ή οι Αθηναιοι…
Υ.Γ: Πελαγια, το ιδιο παθαινουμε…

Χαχαχαχα!!!Για το νιαβεντι οντως οσοι το εζησαν τους λειπει…Πελαγια μου να 'σαι καλα…Πολυ καλο που πεφτουν γνωμες και αποψεις στο τραπεζι…Το δανειο νομιζω ειναι αναποφευκτο.Πως θα μπορουσε κανεις αλλωστε στις μερες μας να ξεκινησει…Μεγαλος καρκινος η τραπεζα,δεν λες τιποτα.Γνωσεις επι των θεματων που κατατεθηκαν δεν υπαρχουν περα απο τις βασικες,τις απλες…Φιλε Ισαακ εσυ να μην ερθεις ποτε(αστειευομαι βεβαιως βεβαιως),αιντε να πουμε τα αραδιαζεις ετσι και δεν σκεφτεσαι κανεναν?Κ αν ημουν πιο μεγαλος σε ηλικια κ παθαινα τπτ?Συντονιστης σου λεει μετα,του φοβου…χαχαχαχα…Σε τπτ δεν εχει αδικο απο αυτα που λεει και γενικα στο θεμα δεν χωρανε παρορμητισμοι και αφελεια…Θαρρος και θρασος ισως…Θεσσαλονικη πολυ δυσκολο,δεν υπαρχει μονιμη κατοικια,στο νοικι οταν ζεις ειναι δυσκολο…Επισης ειναι σημαντικη και η στηριξη της οικογενειας και του περιβαλλοντος σου,ε?