Κιθάρες Παναγή

Εμένα μόνο ο ήχος της θα με έκανε να αποφασίσω. Θα κράταγα τις χορδές, με τις οποίες “μιλάει” καλύτερα.

Εξαίρετική κιθάρα.Θα άφηνα ως κλασσική.Δεν νομίζω ότι είναι κατασκευασμένη για συρμάτινες χορδές.Απ΄την άλλη ο φίλος μου ο Χρήστος κάτι θα ξέρει παραπάνω.

Δημήτρη Ν και Γιάννη Τ., σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας.

Oι κιθαρες Παναγη που εχουν το μπλε κλειδι του σολ στο περιγραμμα του κλειδιου γραφουν ΑΦΟΙ ΠΑΝΑΓΗ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ και στο κεντρο του κλειδιου με κοκκινα γραμματα ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΡΥΤΣΗ 3 ΤΗΛ 229688 ΑΘΗΝΑΙ. Απο οσα ξερω απο βοηθο των Παναγηδων το μλπε κλειδι το εβαζαν σε οργανα με μεταλλικες χορδες ,το τελευταιο μαγαζι το ειχαν στην πλατια Καρυτση. Καθως και οτι υπηρξε Παναγης που δεν ειναι αυθεντικος. Προσωπικη εκτιμηση γνησιοτητας ειναι το εξαψηφιο τηλεφωνο το μπλε κλειδι του σολ για τις ακουστικες κιθαρες. Για τις κλασσικες κιθαρες η ετικετα του ΝικουΒ ειναι αυθεντικη.

Σπυρο καλημερα,
υπαρχειι κανενας Ελληνας κατασκευαστης που να κανει λα"ικές κιθαρες ή ρεμπετοκιθαρα;
Και αν ναι ξερει κανεις και τιμες;ειδα μια πολυ παλια εδω σε εναν φιλο ρεμπετοκιθαριτσ η οποια ειχε αλλο αρωμα … απιστευτο οργανακι

συγγνώμη που μπαίνω σφήνα…
οι τιμές κυμαίνονται από 1200-2500. συνήθως στα 1500-2000, αλλά πάντα υπάρχουν ευκαιρίες στα 600-700. χθές ξαναείδα μία στο “ψαλτήρι”, μπενάκη και καλλιδρομίου στα εξάρχεια, ενδιαφέρουσα περίπτωση στα 600 ευρώ! και σε μεταχειρισμένες αξίζει να κοιτάξεις από 150 (+επισκευή) ώς 700-800. αν μιλάμε βέβαια για επώνυμες και αντάξιες του ονόματος (παναγή, απαρτιάν), πάμε στα 1000+ πάλι. είμαι υπέρ της αντίκας πάντως, αλλά όχι για δουλειά. από καινούρια πάντως μόνο μία του καφετζόπουλου με συγκίνησε.
δεν θέλω να κάνω άλλη διαφήμιση, στείλε πμ γιατί πάντα ψήνομαι για βόλτα σε κατασκευαστές και παλιατζήδικα!
νίκος

Υπαρχει ρεμπετοκιθαριστας στην Washington ποιος ειναι? Εδω υπαρχουν κατασκευαστες που φτιαχνουν ρεμπετολαικες κιθαρες . Απο τιμες δεν γνωριζω εχω πολυ καιρο να ασχληθω με αγορα κιθαρας. Ριξε μια ματια μπαινοντας απο το google γραφοντας Mantolin Brotheres .Εκει μεσα υπαρχει οτι κιθαρα θες και σε καλη τιμη .Αν σε φερει ο δρομος Νεα Υορκη αξιζει να πας σ αυτο το μαγαζι ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις αυτο που θες .

ειναι ο Σταυρος ο Μπλικας,εχει πολλες κιθαρες αλλα επειδη τωρα παιζουμε μαζι θελει και με ρωτησε κι εμενα αν ειναι για λαϊκα και ρεμπετικα ‘‘κιθαρονια’’,κιθαρες δηλαδη.
Βασικα εκεινος παιζει πολλα ειδη,αλλα ψαχνει κατι σε Ρεμπετοκιθαρο,αλλα παλια στυλ…
Νεα Υορκη λες ε;
Στειλε κανα Π.Μ.σε παρακαλω με διευθυνσεις και τηλεφωνα,ισως παει να δοκιμασει.
Ευχαριστω πολυ
Σπυρος

Στην Washington δεν γνωριζω διευθυνσεις και μαστορες γι αυτο σου γραφω για τους Mantolin Brotheres που τους γνωριζω . Ισως το καλυτερο μαγαζι κοντα σου. Μπορεις να δεις κιθαρες καινουργιες , παλιες , χωρις να σε ενοχλησει κανεις για οσες ωρες και μερες θες . Δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις κατι.

Εγινε Σπυρο,
Ευχαριστω παρα πολυ

Καλησπερα σας…
Παρακαλω καποια βοηθεια για την παρακατω κιθαρα?
Απ.Παναγη εχει μεσα λογοτυπο μαζι με το κλειδι του σολ.
Ειναι σε πολυ καλη κατασταση μαζι με το κουτι μεταφορας!
Αν καποιος γνωριζει την αξια της θα ημουν ευγνωμων.
20230313_035043

1 «Μου αρέσει»

Αργύρη καλως όρισες!
Κλασική είναι, είχαν παραχθεί πολλές τότε. Γράφει ημερομηνία στην ετικέτα; Αυτό το πρόσθετο μαραφέτι στον καβαλάρη είναι ποτενσιόμετρο για πιεζοηλεκτρικό κρύσταλλο; Λογικά ρίχνει την συλλεκτική της αξία.
Αν είναι σωστά συντηρημένη, υποθέτω θα είναι ένα όργανο υψηλής παιχτικής αξία, Επίσης, αν η θήκη είναι της εποχής, έχει κάποιο ενδιαφέρον. Πληροφορίες θα βρεις εδώ στο φόρουμ, αλλά και στο άρθρο του φίλου και μέλους του φόρουμ Παναγιώτη Καγιάφα:

Καλησπερα Κ.Νικο δν γραφει μεσα ημερομηνια.
Αφοι.Π.Παναγη -οργανοποιοι πλ.καριτση 3 τηλ 229688 Αθηναι.
Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες.

2 «Μου αρέσει»