Κατάλογος Αναστασίου Σταθόπουλου 1913

Επειδή για χρόνια πολλα τα στόματα ήταν ερμητικά κλεισμένα για αυτό το ρήμαδο-κατάλογο που κάποιοι τον έκρυβαν σαν επτασφράγιστο μυστικό (και που όμως είναι παρακαταθήκη ιστορίας την ελληνικής μουσικής παραδοσης, και ανήκει σε όλους τους Έλληνες) , επειδή για χρόνια δεν μπορούσαμε να δούμε καθαρά παλιά όργανα και παλιές φωτογραφίες που συλλέκτες κρατούσαν διπλό αμπαρωμένα στα υπόγεια της συνείδησης τους , καιρός να αρχίσουν να λέγονται τα πράγματα με το όνομα τους

Φιλε @pikinos πάντοτε τα έχωνες σε όλους και για όλα …. Και σε είχα παρεξηγήσει πολύ
Τελικά όμως είχες δίκιο
Υπάρχει δυστυχώς αρκετή δυσοσμία στο πανέμορφο και αγνό Ρεμπετικο και σε αυτούς που το υπηρετούν πραγματικά , …αλλά και σε αυτούς που λένε πως το τάχα το υπηρετούν

Δεν περιμένω κανένα ευχαριστώ !
Βρέθηκε κατά τύχη 2 βδομαδες πριν, σε μια από τις ατέρμονες αναζητήσεις μου / ερευνες μου συλλέγοντας Στοιχεία για μια θήκη αντίγραφο Σταθόπουλου που ήθελα να παραγγείλω ! Ετσι κατά τύχη όπως έπεσα σε αυτό το φόρουμ χρόνια πριν και μαγευτικά από τις πληροφορίες του , ετσι κατά τύχη όπως αγάπησα το Ρεμπετικο

12 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστούμε Σπύρο.
Τρελάθηκα με τον ταμπουρά!!

2 «Μου αρέσει»

Πώωωωω, θησαυρός! Τί να πρωτοθαυμάσεις; Την έντονη οσμή κορυφαίας επαγγελματικότητας; Την κάλυψη όλων των επί μέρους οργάνων και εξαρτημάτων τους; Το πλήθος των προσφερομένων ειδών; Πολύτιμο ντοκουμέντο όχι μόνο για τους ερευνητές της αμερικάνικης πτέρυγας του ρεμπέτικου, αλλά και για έναν ακόμα σωρό ειδικοτήτων.

Το μεγαλύτερο “Ευχαριστώ!” το κέρδισες χαρίζοντας αυτό το ντοκουμέντο σε όλους μας. Μπράβο Σπύρο!

4 «Μου αρέσει»

Σπύρο σε ευχαριστούμε γι’ αυτό το τρομερό ντοκουμέντο!

2 «Μου αρέσει»

ναι. καποιοι τον επικαλουνταν κατα καιρους στις δημοσιευσεις τους, καποιοι αλλοι εμφανιζαν καποια μικρη φωτογραφια ως αποδειξη των λεγομενων τους, αλλα ποτε κανεις δεν τον δημοσιευε ολοκληρον. σπυρο σε ευχαριστουμε πολυ! :slightly_smiling_face:

3 «Μου αρέσει»

Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στον Σπύρο που το ανέβασε.

Τώρα μία ερώτηση.
Στον κατάλογο στα μπουζούκια αναφέρει ‘‘μπουζούκια πλατιά’’. Από αντίστοιχες φωτογραφίες στα μαντολίνα υποθέτω, αν δεν κάνω λάθος, πως αναφέρεται σε πλακέ σκάφος. Δεν το ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο σκάφος και τόσο παλιά. Το είχα περισσσότερο σαν πρόσφατο νεωτερισμό (π.χ. irish bouzouki). Έχουμε κάποια οπτική πόσο διαδεδομένο ήταν κάτι τετοιο; Υπάρχουν σχετικές φωτογραφίες;

2 «Μου αρέσει»

Σε κάποια παλιά συζήτηση του φόρουμ που διάβαζα τυχαία αυτές τις μέρες, χοντροί μπουζουξήδες εύχονταν να έβρισκαν ένα πλακέ μπουζούκι, με διάφορα αστεία και αυτοσαρκαστικά σχόλια του τύπου «όταν σμίγουν δυο κοιλιές, η δική μου και του οργάνου, δε φτάνω να το κρατήσω σωστά» κλπ.

Υποθέτω ότι στο βάθος της πλάκας θα υπάρχει και πυρήνας αληθείας. Μπορεί το πλακέ να είναι όντως εξυπηρετικό σε κάποιες περιπτώσεις. Υποθέτω δε ότι και στην κατασκευή είναι πολύ απλούστερο (και αν ισχύει, θα είναι και φτηνότερο). Αν λοιπόν όλα αυτά τα πλεονεκτήματα μπορούν να συνδυαστούν με ήχο χωρίς εκπτώσεις, τότε θα υπήρχε κι από παλιά.

1 «Μου αρέσει»

Σωστά όλα αυτά βέβαια, αλλά φοβάμαι πως πλακέ μπουζούκι και ήχος χωρίς εκπτώσεις δεν γίνεται…

Από αληθινή διασταυρωμένη μαρτυρία φίλου , ο Γκρετσης κατασκεύαζε πλακέ μπουζούκια . Ο φιλος μου είχε δει ένα

2 «Μου αρέσει»

Μου φαίνεται πραγματικά ενδιαφέρον το γεγονός ότι πάνω από 100 χρόνια πριν κατασκευάζαν πλακέ μπουζούκια αν και εκτιμώ πως ήταν μάλλον μία ασήμαντη μειοψηφεία. Τώρα όσον αφορά την κατασκευή σίγουρα είναι πιο έυκολη. Μέλος του φόρουμ εδώ, έχει κατασκευάσει πλακέ όργανα (δυστυχώς δεν θυμαμαι αν ηταν τζουράδες ή μπουζούκια) και τα έχει παρουσιάσει. Ο ήχος πιστέυω πως μπορεί να φτιαχτεί, 'άλλωστε η τεχνική των πλακέ οργάνων είναι γνωστή στα μαντολίνα και εδώ στα ελληνικά πλαίσια (κρητικά μαντολίνα). Προσωπικά έχω κάνει πρόσφατα ένα πλακέ τζουρά-μισομπούζουκο και πιο παλιά ένα μπαγλαμά. Ειδικά από το μισομπούζουκο είμαι ευχαριστημένος από την ήχο του. Γενικά όμως για καθαρά συναισθηματικούς
και εμφανισιακά λόγους προτιμώ αυστηρά τα κανονικά σκάφη.

Σπύρο ευχαριστούμε που το μοιράστηκες!

Άρα για να υπάρχει ο περίφημος κατάλογος του Σταθοπούλου μας περιμένουν κι άλλες εκπλήξεις :grinning_face_with_smiling_eyes:

Δεν περίμενα να έχει τόσα όργανα παντως, εδώ μιλάμε για μεγάλη μπίζνα, αντιπροσωπείες και δε συμμαζευεται.

1 «Μου αρέσει»

πωλουνταν πριν μερικα χρονια στην χρυση ευκαιρια ενα παλιο πλακε τριχορδο μπουζουκι…

1 «Μου αρέσει»

Ίσως λες ένα που είχα εγώ.
Πάντως, μάλλον δεν ήταν Σταθοπουλος :slight_smile: