Καρολοσ μιλανοσ

Μόλις μου στείλανε ένα μήνυμα στο κινητό…
Δεν ξέρω αν ισχύει.
“Έφυγε” και ο Κάρολος Μιλάνος ;;;

Φραγκίσκο???

Ναι δυστυχώς έφυγε ο Κάρολος, το έμαθα κι εγώ εχτές το βράδυ…

Άλλο ένα κεφάλαιο έκλεισε (τουλάχιστον βιολογικά)…

Καλό ταξίδι…

Οχι ρε παιδια …
Ο χαρος δεν δειχνει ελεος πια !!!

Ευχαριστω το Θεο που αξιωθηκα να συναντησω, να γνωρισω τον Καρολο Μιλανο, να μιλησω μαζι του και να μου μεταδωσει λιγο (μεσα σε μια βραδυα…) απο τις γνωσεις του και την εμπειρια του, να ακουσω τις ομορφες γλυκες πεννιες του και το τραγουδι του και κυριως να νοιωσω την αγαπη του και την προσηλωση του στο ρεμπετικο και λαικο τραγουδι που τοσο σωστα και ενθερμα υποστηριζε καθημερινα απο το στεκι του τη “Σκαλα”.
Αγνος, ανοθευτος, ακαματος και αδαμαστος (και ξερω γιατι λεω το τελευταιο) υπηρετης της μουσικης και της κουλτουρας μας … ολων των συνελληνων …

Καλο ταξιδι Καρολε Μιλανε !!
Τωρα θα ανεβεις κι αυτη τη σκαλα …

1 «Μου αρέσει»

η κηδεια του εγινε σημερα στις 10 το πρωι στον Βόλο.

Εγώ να δείτε πλάκα που έπαθα!
Προχθές την Τετάρτη κάθισα κι έγραψα τη Σαββατιάτικη εκπομπή. Το πρώτο μισάωρο ήταν αφιερωμένο στους Μιλάνους. Επαιξα τραγούδια τους και μεταξύ άλλων διάβασα κι ένα απόσπασμα από κείμενο που είχε γράψει πέρυσι στην “Κλίκα” ο Φραγκίσκος. Παίρνω χτες το απόγευμα τηλέφωνο το Φρανκ και του λέω:

  • Ακου σήμερα την εκπομπή μου. Λέω κάτι δικά σου για τους Μιλάνους.
  • Α, μου λέει, για τον Κάρολο.
  • Οχι ρε, του λέω, και για τους δυο αλλά κυρίως για την ταβέρνα και αυτό που αντιπροσώπευε.
  • Ναι, μου λέει, αλλά με αφορμή το θάνατο του Κάρολου…

…κι εγώ ο φουκαράς δεν ήξερα τίποτα!
Καλό του ταξίδι!
Αναδημοσιεύω κι εδώ το άρθρο του Φρανκ. Αν βάλετε στη θέση του Νίκου το όνομα Κάρολος και αλλάξετε την ημερομηνία κατά έναν περίπου χρόνο, όλα τ’ άλλα είναι ακριβέστατα:

"Τα ξημερώματα της Μεγάλης Πέμπτης, 20/4/2006, έκλεισε για πάντα τα μάτια του ο Νίκος Μιλάνος. Δυο μέρες πριν, το βράδυ της Μεγάλη Τρίτης, ακούστηκε για τελευταία φορά μουσική στη «Σκάλα», σε μια συγκινητική βραδιά-αναδρομή. Μετά το Πάσχα το μαγαζί έκλεισε οριστικά και μαζί του έσβησε δια παντός η λαϊκή ταβέρνα ως είδος ψυχαγωγίας (και όχι απλώς διασκέδασης)! Βεβαίως υφίστανται και ανθούν δεκάδες ταβέρνες, μεζεδοπωλεία μετά ή άνευ μουσικής, ουζερί και διάφορα άλλα παρόμοια, πλην όμως η λαϊκή ταβέρνα με τη μουσική πάει, τελείωσε. Διότι όλα αυτά τα κατά τα λοιπά εξαίρετα μαγαζιά δεν έχουν και δεν μπορούν να έχουν τον λειτουργικό ρόλο της ταβέρνας στο κοινωνικό, αισθητικό και εν τέλει πολιτικό επίπεδο.
Η τοποθέτηση της λαϊκής ταβέρνας στον κοινωνικό χώρο προσδιορίζεται από τη λειτουργία της ως τόπος συνάντησης των ανθρώπων της περιοχής, μετά το μόχθο της ημέρας. Ως τόπος κοινωνικοποίησης λοιπόν, (οφείλει να) ικανοποιεί όλες τις ανάγκες του θαμώνα, υλικές και πνευματικές,. Δηλαδή (οφείλει να) προσφέρει καλό φαγητό και ποτό αλλά και μουσική, έτσι ώστε να ξεκουράζεται το σώμα και το μυαλό του ανθρώπου. Και ταυτόχρονα να δίνει την ευκαιρία της ζύμωσης με τις κουβέντες και τις ιστορίες.
Στην πραγματικότητα οι Μιλάνοι ήταν οι τελευταίοι που είχαν αυτή την «κάθετη οργάνωση» στη «Σκάλα», επειδή μαγείρευαν, σέρβιραν, έπαιζαν, τραγουδούσαν και μίλαγαν με τον κόσμο. Που πάει να πει πως πρόσφεραν μιαν ολοκληρωμένη ψυχαγωγία, η οποία παρέμενε λαϊκή ακριβώς επειδή και οι ίδιοι ήταν και παρέμειναν απλοί λαϊκοί άνθρωποι. Από τη Μεγάλη Τετάρτη και μετά δεν υπάρχει πια η λαϊκή ταβέρνα. Όλες οι ταβέρνες και τα παρεμφερή μαγαζιά με μουσική, ακόμα και αυτά που σέβονται τους ανθρώπους τους, είναι αλα παλαιά.
"
(http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=224&Itemid=74)

παιζει ο Νικος την κιθαρα,
Μπαρπαστεφανος τζουρα,
παιζει οΚαρλος το μπουζουκι
και ο Σταθης μπαγλαμα…

Ωραιες στιγμες με συμφοιτητες εκει στην Ιωλκου…!!!

ΥΠ. Καθε πεμπτη ο Σταθης παιζει στον Θεοφιλο στο δημαρχειο απο πισω…χωρις μικροφωνα παρεϊστικα με κιθαρα τον Κωστα Κ.

Να συμφωνήσω με τον Άρη. Η ταβέρνα αυτό ακριβώς πρέπει να είναι και σήμερα υπάρχει-δεν υπάρχει…

Στην επαρχεία που πάω συχνά, μερικές ταβέρνες είναι ακόμα έτσι, αλλά από μουσική θα ακούσεις μόνο κλαρίνα κανένα βράδυ από κανένα περαστικό ή γνωστό θαμώνα. Δεν πειράζει, εγώ δεν διαφωνώ με το δημοτικό, λόγω καταβολής.

Έπιασα ένα μεσημέρι το μπουζούκι σε μια τέτοια ταβέρνα, μαζεύτηκε παρέα, αλλά κάποια ώρα αρχίσανε: το τάδε το ξέρεις, το δείνα το ξέρεις… Εγώ δεν τα ήξερα, δε με χάλασε κιόλας, αλλά γενικά το κλίμα άλλαξε… Άμα είσαι μόνος και παίζεις μερικά τραγούδια μόνο αραιά και που…

Αν τύχει κανείς και το διαβάσει κι ενδιαφέρεται σχετικά, επίσης την Κυριακή 23/3 στις 11.30 στην ΕΤ3 έχουν προγραμματίσει μια εκπομοπή ΄του “Ελλήνων δρώμενα” για την ταβέρνα των Μιλάνων στο Βόλο.

Βρήκα σήμερα αυτό βιντεάκι και
πιστεύω ότι “χωράει” σε αυτή τη συζήτηση

Η Σκάλα του Μιλάνου

//youtu.be/O-uBNMswXlY

Α ρε Γιώργη τί μου θύμισες!

Πάρε και το δεύτερο βίντεάκι (που’χει ξανανέβει στο φόρουμ, αλλά ας επιβαρύνουμε τη βάση με μερικά μπαϊτς ακόμα, αξίζει).

Kαι μιά δημόσια δήλωση: “Είμαι πράγματι ευτυχής (και δεν είναι τυχαία η επιλογή της λέξης) που γνώρισα πριν κάμποσα χρόνια τους φίλους μου από το φόρουμ και απόλαυσα έστω και για μία μοναδική φορά ζωντάνα αυτούς τους μουσικούς. Αν δεν είχα γνωρίσει την παρέα δω μέσα, θα ήμουν φτωχότερος.”

//youtu.be/LIHJeZ2rqFk&

“Αυτοί ήταν άνθρωποι από άλλη εποχή. Όχι σαν εμάς!!!”:089:

μήπως εχει κάποιος μας την εκπομπή του Γεραμάνη για την Σκάλα?
θα ηταν πολυ χρήσιμο την σήμερον, να ανέβει στο ΥΤ

1 «Μου αρέσει»