Καινουργιος τζουρας

Το σχέδιο, όπως και ο τζουρας
είναι του φίλου μου του «γέρου».
Κατασκευαστής: Μπαλάφρατζης, εργαστήριο ΝΟΤΑ
Η ηδέα: «φιλντισένιο καραβάκι» και «μαύρη θάλασσα»
Καράουλο «άγκυρα»…
Τα μαστόρια καταπληκτικά!
Έκαναν τέλεια δουλειά, αλλά και ότι τους ζητήσαμε…

φοβερο το τζουραδακι σου αδερφε, πρεπει να κελαιδαει κιολας οπως φαινεται, να σαι καλα να το χαρεις

Ο μάστορας έφτιαξε δυο όργανα και διαλέξαμε,
Το λίγο πιο σκούρο και το λίγο πιο μπάσο…….
Δηλαδή το καλύτερο!!!
Στα χέρια του «γέρου» όντος κελαηδεί

Φίλε falset άπο άποψη οπτικής έιναι καταπληκτικά και προσωπικά πρώτη φορά βλέπω τέτοιο άνοιγμα στο σκάφος

Το όργανο δεν είναι δικό μου, αλλά όπως
Προανέφερα του φίλου μου του «γέρου»…
Εγώ απλός είχα μια μικρή συνεισφορά!!!
Όσο για το «άνοιγμα»,
Βλέπω πως είσαι από βόρεια
Αν βρεθείς Θεσσαλονίκη κανονίζουμε να το ακούσεις

Χάρηκα πολύ,που είδα το οργανάκι του καλού μου φίλου ΣΤΕΛΙΟΥ (γέρος στο παρατσούκλι , κι όχι στην ιδιότητα),στο φόρουμ.Όταν το είχε πρωτοαγοράσει,είχε κάνει ταξίδι αυθημερόν ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ -ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗ,και το είχα παίξει.Παρά τις αρχικές μου αντιρρήσεις, (η φιγούρα, δικής του σύλληψης,και σχεδιασμού) για την τρίγωνη τρύπα,που παριστά το πανί, το όργανο ήταν εξαιρετικό, και ο ήχος έβγαινε "άμεσος’. ΦΑΛΤΣΕΤΑ να σαι καλά, κι όποτε μπορείτε, πάρε τον ΣΤΕΛΙΟ και κατεβείτε παρέα.Στο σκοπευτήριο ο ΜΙΜΗΣ μας περιμένει.

Καλησπερα φιλε xolidoxos, εχω βρει ενα τζουραδακι σαν το δικο σου στο ΠΡΟΚΟ στο περιστερι, ξαδερφακι εντελως!!! δυδιμο!!! και τρελαθηκα με τον ηχο του, 2 ταξιμια επαιξα και το ερωτευτηκα, πολυ ρεμπετικο, μονο οι “λουλαδες” λειπανε! τεσπα, και θα ηθελα την γνωμη σου αδερφε,( στα ιδια λεφτα).ευχαριστω προκαταβολικα, και καλοταξιμο.

Φίλε Νικόλα, από τον ήχο του, είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι έτσι αρκετά ανατολίτικος και έχει αρκετή διάρκεια μέσα στο ηχείο. Δεν έχω πιάσει πολλούς τζουράδες, στα χέρια μου, για να μπορέσω να σου πω κάποια πράγματα μέσω συγκρίσεων, οπότε σε αυτό, ίσως θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν κάποιοι άλλοι. Τώρα από εκεί και πέρα, πρόσεξε λίγο την κατασκευή, τα τάστα, τον μπρος και πίσω καβαλάρη, κάνε μια απόπειρα να το ξεκουρδίσεις και να το ξανακουρδίσεις με ένα tuneraki, το ύψος των χορδών, τα υλικά που είναι φτιαγμένο και πάρε μια απόφαση για το αν αξίζει να διαθέσεις τα χρήματα αυτά. Έαν σκέφτεσαι κάτι παραπάνω και θέλεις να γίνω πιο συγκεκριμένος πες μου. Αν τελικά προλάβει και στον φέρει ο Άγιος Βασίλης χαχαχα! Καλορίζικος και καλόπαιχτος! :090:

Φιλε xolidoxos, Καλησπερα. τελικα εισηγηθηκα στον αγιο βασιλη!( στον εαυτο μου)! και το εκλεισα να το παρω την παρασκευη, φλαμουρι και εβενος ειναι το οργανακι,( για το φλαμουρι δεν ειμαι και τοσο σιγουρος δεν θυμαμαι θα σου πω, στα δια ταυτα αργοτερα δηλαδη μαζι με τις εντυπωσεις μου.) πηρα την αποφαση για τον ηχο του κυριως και επειδη το τετραχορδο μου και τον μπαγλαμα τα πηρα απο τον ιδιο μαστορα και δεν εχω κανενα προβλημα, μονο ξερεις υγρασιες τωρα τον χειμωνα το κοβει λιγο σε ηχο, ( το μπουζουκι), ενω ο μπαγλαμας κελαιδαει παντα. αλλα εκει που σιγουρευτηκα για τον ΠΡΟΚΟ ειναι τα σχολια απο φιλους και απο τον δασκαλο μου οτι εχει πολυ καλο ηχο γενικα και αλφαδι απο σκευρωματα κ.λ.π.και συν οτι οτι τζουρα και να ειδα σε αλλα μαγαζια και στον ΝΑΚΑ, μου κανανε στο ματι και στο χερι σαν τσοφλι να το πω ετσι, και απο ηχο δεν με εντυπωσιασανε και πολυ. Να μην σε κουραζω ομως, αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι΄΄ απο ποιον το πηρες, και κατα ποσο επειρεαζεται απο υγρασιες και σκευρωματα, εφ" οσον ειναι χωρις δουγιες, σκαφτος δηλαδη??? Να σαι καλα αδερφε.

Χεχεχε Νικόλαε! Ο Άγιος Βασίλης, τάχιστος λέμε! Ο τζουράς που έχω πάντως, δεν κόβει σε ήχο τώρα το χειμώνα. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο! Τον έχω γύρω στα 8 χρόνια και όταν τον αγόρασα, δεν γνώριζα και πολλά, ούτε και έψαξα πολύ, αλλά μου έκανε κούκου ο ήχος του κυρίως και μετά όλα τα άλλα, αν και τότε δεν είχα και τις κατάλληλες γνώσεις, για να κρίνω τα περαιτέρω. Μάλιστα, αν και από μαγαζί, ήτανε μεταχειρισμένος. Πρόσφατα, του άλλαξα και το πίσω Nut με ένα χειροποίητο δικό μου, πιο χοντρό και από καλύτερο υλικό, για μεγαλύτερη σταθερότητα. Το μανίκι του, έχει μια πολύ ελαφριά κλίση, αλλά αυτό δεν το βλέπω για πρόβλημα και στις υγρασίες και θερμοκρασίες, είναι σίγουρα ανθεκτικός, γιατί ζω στο σπίτι των Ανέμων το χειμώνα και στο σπίτι του Φουρνίσματος το καλοκαίρι, είναι κάτι σα να περνάει Crash Test!! Από την άλλη, δεν μπορώ να σου μιλήσω για ξεκουρδίσματα, διότι όπως καταλαβαίνεις, σε τέτοιες συνθήκες που μεγαλώνει το οργανάκι, δεν μπορεί να παραμένει και κουρδισμένο. Βέβαια και είναι σκαφτός και το σκάφος του, είναι αρκετά βαρύ θα έλεγα. Και συ να ΄σαι καλά λέμε!

Φιλε XOLIDOXOS, Τις ιδιες εντυπωσεις εχω και εγω για τον δικο μου ,ΑΛΛΑ!!! ηθελα να σε ρωτησω, η αποσταση απο τις χορδες με την ταστιερα οσο κατεβαινεις προς το σκαφος ανεβαινει, το ειπα στον μαστορα και μου ειπε να το παω παλι μετα απο εναμυσι μηνα να μου το φερει. που θα εχει παρει τα μποσικα του το οργανακι, ΚΑΙ οτι τωρα που ο καιρος ειναι βροχερος και καργα υγρασια, μου τσιτσιριζει η ΛΑ. και πειραματιστηκα με καπλαμαδες στον καβαλαρη.να σημειωσεις οτι στα ιδια ειναι και το μπουζουκι μου του ιδιου κατασκευαστη. γιαυτο σε ρωταγα τα προηγουμενα στα προηγουμενα μηνυματα. ( ο ηχος του ειναι μουρμουρικος ρεμπετικος). ποια ειναι η γνωμη σου αδερφε???

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:46 —

Γεα σου φιλε χιτζαζ, χρονια πολλα και καλη χρονια, πηρα και εγω ενα “ξαδερφακι” του τζουρα σου αλλα και εμενα δεν εχει βγει ακομα στον ηλιο να παρει χρωμα!!! ηθελα να σε ρωτησω, ποσο επειρεαζεται απο υγρασιες κ.λ.π. εχω ενα τσιτσιρισμα στην ΛΑ.( εχω ρωτησει και αλλα παιδια στο φορουμ και θα ηθελα και την γνωμη σου.) ο ηχος του ειναι μουρμουρικος καθαρα ρεμπετικος. αυτο μου αρεσε και το πηρα. ευχαριστω προκαταβολικα.

Όντως φίλε Nicola, η απόσταση μεταξύ χορδών-ταστιέρας, όσο πλησιάζουμε προς το ηχείο, μεγαλώνει. Βέβαια αυτό συνήθως συμβαίνει όταν αγοράζεις ένα καινούριο όργανο και μετά το πας στο μάστορα και στο διαμορφώνει. Έχω ας πούμε ένα μπουζούκι αρκετών χρόνων, που στην αρχή η απόσταση ήταν μεγάλη και ύστερα από μερικές και διάσπαρτες επισκέψεις στο μάστορα, με ένα άγγιγμα η χορδή πατάει στην ταστιέρα. Βέβαια, γνώμη μου, ούτε η μεγάλη απόσταση είναι σωστή, ούτε και η ελάχιστη, αλλά αυτά είναι γούστα. Καλό θα είναι να μην πειράζεις καβαλάρηδες και τα λοιπά και εφόσον τσιτσιρίζει, να το πας στο μάστορα, που σίγουρα θα χρησιμοποιήσει άλλο τρόπο για να μην τσιτσιρίζει η Λα και όχι καπλαμάδες. Στα όργανα πολλές φορές ένα πρόβλημα μπορείς να το λύσεις με κάποιο τρόπο που δεν είναι απαραίτητα ο σωστός και να δημιουργήσεις άλλου πρόβλημα. Πήγαινέ το στο μάστορα του. Κοίτα να το κουρδίζεις κάθε μέρα και αν γίνεται να παίζεις και κάθε μέρα ώστε να έρθει στη κατάσταση που το θέλει ο μάστορας. Πιστεύω να έχεις πάρει και μια θήκη και να μην το έχεις εκτεθειμένο.

αποθήκευση μόνο σε “χάρτινες” θήκες. οι πλαστικές είναι μόνο για μεταφορά, κρατάνε υγρασία και παθαίνει ζημιά το όργανο. αλλιώς κρεμασμένο σε εσωτερικό τοίχο ή έστω σε σταντ.

Ναι ρε εχω παρει θηκη με μαξιλαρακι απο μεσα, απλα θελω να παρω μια καλυτερη σκληρη για περισσοτερη προστασια. να σαι καλα φιλαρακο καλες πενιες. και να μαστε καλα, και σε ολα τα παιδια.

και εγω εχω εναν τετοιο στην κατοχη μου . Σίγουρα δεν ειναι του Σπουρδαλακη. Τον δικο μου τον αγορασα απο ασχετο μαγαζι.
αλλα το site του κατασκευαστη ειναι αυτο:
http://www.thebouzoukishop.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=59&category_id=43&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=10042

το εψαξα αρκετα και δεν μπορεσα να εντοπισω αλλον να πουλαει τετοιον τζουρα ή με παρομοια χαρακτηριστικα

Φιλε μου οπως φαινεται εχουμε ιδιους τζουραδες οι οποιοι δεν ειναι κατασκευασμενοι ξεχωριστα απο το χ ψ μαστορα αλλα ολοι πρεπει να κατασκευαστηκαν απο καποιον σε ευρεια κλιμεκα και να τα μοιρασε σε διαφορα μαγαζια για τους πουλήσουν. Ομως παρατηρω οτι εσενα ο πολυδωρου πρεπει να σε εκλεψε γιατι εμενα ο σπουρδαλακης μου πηρε 300.

Τι καλοί κάποιοι έμποροι στην Ελλάδα… Αυτόν τον τύπο τζουρά τον έχω συναντήσει σε τρία μαγαζιά… Στου Χρήστου του Σπουρδαλάκη, στου Σκεντερίδη και στου Πολυδώρου… Ο πρώτος τον πωλούσε 300, ο δεύτερος 400 και ο τρίτος, καθώς φαίνεται 390. Ο ανεκδιήγητος Σκεντερίδης μάλιστα μου είπε πως τους σκάβει και μόνος, τους φτιάχνει εντελώς μόνος. Εντελώς τυχαία, αμέσως μετά, πέρασα από του Χρήστου και βλέπω ακριβώς τον ίδιο τζουρά. Ρωτάω “Σκεντερίδης?” και μου λέει ο Χρήστος πως τους πέρνει από ένα εργαστήριο στο Βόλο. Από την περαιτέρω συνεννόηση που είχα και με τους τρείς, τείνω να πιστέψω πως Σκεντερίδης και Πολυδώρου είναι λίγο… ψεύτες και λίγο… κλέφτες. Βαρείς οι χαρακτηρισμοί αλλά αυτή είναι η εκτιμησή μου.

Δεν είναι παράλογο να πουλάς όργανα, είναι αποδεκτό οριακά να θες να βγάλεις περισσότερο κέρδος αλλά είναι θράσος και απαράδεκτο να θέλεις να κοροιδέψεις και να εξαπατήσεις τον ανυποψίαστο πελάτη και, τουλαχιστον για τον Σκεντερίδη, αυτό αντελήφθην.

Ίδιον (με στρογγυλή όμως ηχητική τρύπα) έχω αγοράσει (επιλέγοντας ανάμεσα σε καμιά δεκαριά ίδιους) το 93 από τον Κλεφτογιάννη - που ως παλιό πελάτη δεν μου είπε ότι τους έφτιαξε ή τους “πείραξε” - στην τιμή των 100,000 δρχ. Δηλαδή στην τιμή Σπουρδαλάκη αλλά 17 χρόνια πριν!!! Ως παλιός πελάτης!!!

Ο Σπουρδαλάκης λοιπόν απορρόφησε πληθωρισμό δεκαετιών. Μόνο γι’ αυτό θα επισκεφθώ το μαγαζί του!

Οι εντυπώσεις μου για το όργανο είναι ότι έχουν οξύ και ξερό ήχο για τζουρά, αλλά δυνατό, αρίστη ταστιέρα και κακά λούστρα.

Φιλε χιτζαζ, δεν ξερω αν το παραπανω σχολιο σου αναφεροταν σε μενα… Εννοουσα και εγω το ιδιο, οτι τα φτιαχνει ενας και τα πουλανε οι αλλοι. Παντως εγω τον ειχα αγορασει στα 400?.. Ομως ειδα στο ιδιο μαγαζι και αλλους ιδιους με διαφορα στον ηχο (λιγο χειροτερο ηχο) που εκαναν απο 300?

Γεια και χαρά.
Αγορασα ενα τζουραδάκι μούρλια σε σχετικά καλη τιμη με απίθανο ήχο, φωνακλάδικο όπως τον ήθελα.
Το ερωτημα μου τώρα: με τι θηκη και τι μέτρα να παρω για να τον μεταφέρω αεροπορικώς με ασφάλεια χωρις να πάθει τιποτε?
Επίσης κάποιοι μου πρότειναν ή να αφαιρέσω τις χορδές εντελώς ή να τις χαλαρώσω για προστασία του μπράτσου.
Αν κάποιος φίλος εχει παρόμοια εμπειρια, ας βοηθήσει.
Σημειώνω πως οι ωρες στο αεροπλάνο θα είναι συνολικα κοντα στις 6 με ενδιάμεση στάση- αναπαυση μιας εβδομαδας μέχρι να φτάσω στον τελικό προορισμο μου.