Καινουργιος τζουρας

'Έχω πάθει 2-3 χουνέρια με πτήσεις. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι φυσικά και το ακριβότερο: Να βρεις κάποιον να φτιάξει θήκη-βαλίτσα στα μέτρα του οργάνου σου και να φροντίσεις το όργανο να ταξιδέψει μαζί σου και όχι στον χώρο αποσκευών.
Υπάρχουν 2-3 που κάνουν θήκες στην Αθήνα, εγώ έχω δει τη δουλειά του Σερεμέτη και του Σμυρλόγλου. Και οι 2 μπορούν να φτιάξουν θήκη αρκετά καλή για να αντέξει τέτοιες μετακινήσεις. Θα χρειαστούν όμως μέρες…και χρήματα οπότε, προγραμμάτισε το νωρίς.
Το να χαλαρώσεις τις χορδές επίσης δεν θα κάνει κακό. Υπάρχουν και προϊόντα που κρατάνε την υγρασία σταθερή, πράγμα σημαντικό κατά τη διάρκεια πτήσης. Εγώ για τη βιόλα και το βιολί χρησιμοποιώ ένα σωληνάκι που λέγεται Dampit, νομίζω θα ταιριάζει και στον τζουρά σου.

Alk ευχαριτσω για το ενδιαφερον.
Θηκη στα μετρα του δεν εχω καταφερει να βρω, οσο για μέρες που θα χρειαστούν εδω υπάρχει πρόβλημα καθως δεν εχω πολυ χρόνο στη διαθεση μου.
Ειναι και οι μερες αυτες με τις αργιες που δυσκολευουν.
Οπως και να εχει και παλι ευχαριστω,

Με σκληρή θήκη δύσκολα θα αφήσουν το όργανο να περάσει μαζί με εσένα στη καμπίνα,εγώ θα σου πρότεινα ξελασκάρισμα χορδών (όχι αφαίρεση)και ξάπλωμα καβαλάρη,τυλιγμένο το όργανο με πλαστικό περιτυλίγματος με φυσσαλίδες και μέσα σε μαλακή ενισχυμένη θήκη(υπάρχουν καλές στην αγορά) να το πάρεις μαζί σου στη καμπίνα οπότε και θα συννενοηθείς με τις αεροσυνοδούς για ένα ασφαλές μέρος τοποθέτησης…

Εάν το όργανο χωράει σε σκληρή θήκη εμπορίου πάρε μιια και κάλυψε με πετσέτα 'η με bubble wrap τη διαφορά ώστε να μην κουνιέται καθόλου μέσα στη θήκη και χαλάρωσε το κουρδισμα για παν ενδεχόμενο. όταν φτάσεις για το τσεκ ιν ενημέρωσε την αεροπορική ότι είσαι μουσικός και θα έχεις ένα μικρό αλλά ακριβό όργανο μαζί σου το οποίο θα πάρεις μαζί σου στην καμπίνα στα πόδια σου. Λογικά θα σε αφήσουν, εγώ μετά από κάποιο σημείο δεν ρώταγα καν… Μόλις μπεις αεροπλάνα, ρώτα στην πιο συμπαθητική αεροσυνοδό (λέω συμπαθητική, όχι όμορφη!!) εάν υπάρχει χώρος στη ντουλάπα τους (έχουν μια μόλις μπαίνεις μπροστά) η οποία είναι μονίμως άδεια και αυτή θα δεχθεί. Καλή επιτυχία.

Φυσικά, θα προσπαθήσεις να είσαι και εσύ το ίδιο συμπαθητικός…

όπως τα λέει ο μπάμπης είναι με τα ντουλάπια του πληρώματος (staff lockers), με μπουζούκι ή τζουρά δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμα και με σκληρή θήκη. με εκείνες τις τεράστιες του μπουζουκιού (με την θερμομόνωση) ή με μια κιθάρα ίσως υπάρχει πρόβλημα χώρου.
μάλιστα μόλις πριν λίγες μέρες αναγκάστηκα να βάλω το μπουζούκι στις αποσκευές γιατί ήταν πολύ μικρό το αεροπλάνο, και δεν έπαθε τίποτα! και ήταν πτήση με αναταράξεις μέσα στα σύννεφα…
καλό ταξίδι!

Και το πιο βασικό που δεν είπαμε: το μπουζούκι και ο τζουράς (και η κιθάρα αν είναι σε μαλακή θήκη) χωράνε και στα ντουλάπια από πάνω από τα κεφάλια των επιβατών. Οπότε αν κοιτάξεις να μπεις από τους πρώτους στο αεροπλάνο, θα μπορέσεις να τοποθετήσεις το όργανο εκεί!

Λοιπον…φιλε χιτζαζ και λοιποι…ειμαι προφανως ο ποιο ασχετος εδω και αυτο το καταλαβα αμεσως μολις διαβασα το πρωτο μυνημα του Χιτζαζ ειδα τις φωτογραφιες του τρελου τζουρα του και τα υπολοιπα σχολια!!!Κι αυτο γιατι?Γιατι απλουστατα αγορασα και εγω εναν ολοιδιο τζουρα με φοβερο ηχο αλλα…τον πληρωσα ,ωσαν ζωον στο μαντρι, χρυσο!!!500!!!Και μαλιστα μου τον πλασαρανε σαν προσφορα!!!Επειδη δεν ειχα οργανο εδω και 1 χρονο γιατι ο παλιος μου τζουραδακος δεν φτιαχνοταν (οπως μου ειπε ο Βαρλας) ειχα 2 , 3 μερες καιρο που κατεβηκα Ελλαδα για πασχα να βρω εναν αλλο.Τη μεγαλη τεταρτη και χωρις να εχω κανει καλη ερευνα αγορας ειχα κατεβει στο κεντρο της Αθηνας και ειπα να περασω απο τον Νακα οπου μεταξυ αλλων συναντησα το ^Ζαχαρια^ που διεφερε πολυ σε ηχο και κοψιμο απο ολους τους αλλουσ που ειχα δει!Τον ειχαν στα 625 ευρω παρακαλω!!Οπως λοιπον καιγομουν για να παρω οργανο μαζι μου στη Πορτογαλια τη μεγαλη παρασκευη που εφευγα και κολλημενος με τον ηχο του γυρισα στο Νακα και τον αγορασα τη μεγαλη πεμπτη μιας και ηταν και ##προσφορα##! απο τα 625 στα 500!!!Μπηκα και γραφτηκα σημερα στο φορουμ και φυσικα το πρωτο πραγμα που διαβασα ηταν το ποστ του Χιτζαζ!!!Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι!
Τελος παντων…εχω μαι ερωτηση>Δεν εχω αλλαξει χορδες και οπως μου ειπαν πως το οργανο ηταν εκει καιρο…Λετε να φταιει αυτο που μου τριζει λιγο η Λα?..προς θεου πειτε μου πως ναι γιατι εαν ειναι και μαπα το καρπουζι στα 500 ευρω ,θα φουνταρω!
Αλλα εχω και μια απαντηση για τον ΓΙΑΝΝΗ> φιλε μου εχω ταξιδεψει 10αδες φορες με το τζουρα μου μεσα στο αεροπλανο.Παντα σε σκληρη θηκη!Μην τον δωσεις εννοειται στο τσεκ ιν!Θα τον παρεις μαζι σου οπως ειναι και εαν το αεροπλανο ειναι πολυ γεματο θα ζητησεις ευγενικα να τον τοποθετησουν εκει που βαζουν τα παλτα κοντα στην πορτα.
Ευχαριστω προκαταβολικα παιδια και καλες πεννιες!!

Σας ευχαριστω ολους σας για τις συμβουλες.
Ολα πήγαν πολύ καλά, το τζουραδάκι μεταφερθηκε με ασφαλεια και επεστρεψε στη βαση του.
Αναμενεται ο δευτερος γύρος, ο τελικός τοπος προορισμου, μεθαύριο.
Να ειστε καλά, μάγκες!!!