Κάβουρας Γιώργος και Κώστας Σκαρβέλης

Έχεις χρόνο και όρεξη να κάνεις έρευνα για κάθε σελίδα για να δεις αν είναι ξεπερασμένη ή όχι; Έστω για να αποδειχτεί ότι αρκετές δεν είναι;

Στο (πραγματικά ουσιαστικότατο) ερώτημα αυτό, έχεις ήδη πάρει απάντηση:

, γιατί (διευκρινίζω τώρα) πιθανότατα έχει ξεπεραστεί. Φυσικά, ο έλεγχος αυτός μπορεί και να βγάλει ότι κάποιες απ’ τις πληροφορίες συνεχίζουν να ισχύουν, αλλά αν θελήσω σήμερα να πάρω μίαν εγκυκλοπαίδεια, δεν θα πάρω τον Ελευθερουδάκη του 1939 γιατί έχει ξεπεραστεί, και ας συνεχίζουν να ισχύουν χιλιάδες λήμματα όπως ακριβώς είχαν δημοσιευτεί τότε.

Τώρα αισθάνομαι ορθολογιστικά λίγο καλύτερα με τη διευκρίνιση.
Παραμένει το γεγονός, για μένα, ότι το “κάθε πληροφορία που αντλούμε από τον Σχορέλη πρέπει πρώτα να την ελέγξουμε” δεν μου λέει και πολλά πράγματα, γιατί αυτό ισχύει για κάθε ερευνητικό έργο κάθε εποχής, και ιδίως της σύγχρονης (που κολυμπάει στη ρεμπετοπληροφορία) και ακόμα πιο ιδίως για τα διαδικτυακά ρεμπετολογήματα.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, Παρασάνταλε. Βεβαίως είμαστε πάρα πολύ επιφυλακτικοί απέναντι σε ό τι (συνήθως ανυπόγραφο) κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, αλλά κάθε σοβαρός ερευνητής θα απέφευγε, σε μία παρουσίαση για π.χ. τον Σταύρο Παντελίδη να πει κάτι σαν “όπως αναφέρει και ο Σχορέλης, ο Παντελίδης ήταν εξαίρετος μουσικός”. Θα πεί όμως ανετότατα “Ο Παντελίδης, όπως προκύπτει και από το ομώνυμο βιβλίο του ανηψιού του μουσικού Βασίλη Πετρόχειλου, ήταν εξαίρετος μουσικός”. Και ας έχει κλείσει το βιβλίο αυτό ήδη εννέα χρόνια “ζωής”.

Φτάνει, δεν επιχειρηματολογώ άλλο, αρκετά…

Ο Γιώργος Κάβουρας στον ραδιοφωνικό σταθμό των Αθηνών στις 8/4/1940.

Έπαιξε ζωντανά δημοτικά τραγούδια, συνοδεία λαϊκών οργάνων, στις 20.30 και για 20 λεπτά περίπου.

Η ΠΡΩΙΑ 8-4-1940

5 «Μου αρέσει»

Κάνε μας και καμιά πλάκα ότι έχεις και την ηχογράφηση, να μας στείλεις αδερφάκι μου… :smile:

3 «Μου αρέσει»

Δεν υπήρχε τεχνολογία το 1940 για να κρατάνε τα ραδιοφωνικά κανάλια αρχείο. Αυτό έγινε εφικτό με την εφεύρεση της μαγνητοταινίας, γύρω στα μέσα '50 νομίζω.

3 «Μου αρέσει»

Όχι μόνο ηχητικό αλλά και βίντεο (έγχρωμο) με τον Κάβουρα με ακουστικά (ασύρματα) να κάνει νόημα στην κονσόλα έχει ο Φώτης. :smile:

4 «Μου αρέσει»

15 posts were split to a new topic: Δυνατότητες ηχογράφησης ραδιοφωνικών εκπομπών