Ι. Τατασόπουλος

Καθυστερημένο αλλά σημαντικό.
Πριν από δεκαπέντε ημέρες περίπου έφυγε για πάντα ο Ι.Τατασόπουλος. Την είδηση άκουσα στην εκπομπή του Π.Γεραμάνη. Ήταν ένας σπουδαίος μπουζουξής και συγχρόνως ξεχωριστός στο χώρο του για την παιδεία του. Καλό ταξίδι και σ’ αυτόν.

Τι γινεται μωρε με το φορουμ.Οι παλιοτερες συζητησεις δεν φαινονται.Ρε Γιωργη τι στο καλο επαθε το μαγαζακι?

Δεν βγαίνουν τα topics.
Κάποιος “περίεργος” έπαιξε με τον κώδικα.
Το τσαρδί θέλει μάστορη.

Κάπου είχα ακούσει ότι ο Τατασόπουλος είχε και το παρατσούκλι “Ντίλιγκερ”. Αληθεύει αυτό;

Όσο για τα τραγούδια του, ξέρω μόνο το περίφημο “Μάγισσες φέρτε βότανα”. Λεωνίδα μήπως έχεις πληροφορίες και για άλλα κομμάτια του; Αφού έβγαλε αυτό, σίγουρα θα έχει κάνει μεγάλα πράγματα.

Λευτέρης

Nai alitheuei. Kai ego exo diabasei oti ton legane “dilinger” (enas perivoitos amerikanos gangster tis dekaetias tou 30). O Birbos anaferei pola apo ta paratsouklia ton rebetidon se ena metagenestero tragoudi tou (den entimoume se poion disko yparxei). Des ena paliotero posting sto forum me ton titlo “to stratigio tou rebetikou”.

Tragoudia exei grapsei arketa o Tatasopoulos. Tora mporo mono na thimitho to klasiko tsifteteli “to koritsi apopse thelei” me ton Tsaousaki.

Λευτέρη, δυστυχώς δεν έχω επαρκές υλικό για το έργο του Τατασόπουλου.
Έχω ακούσει λίγα τραγούδια του, που στο μεγαλύτερο μέρος τους δεν έχουν την ομορφιά των “Μάγισσες φέρτε βότανα” και “Το κορίτσι απόψε θέλει” (στο δεύτερο δεν παίζει μποζούκι ο Τατασόπουλος, αλλά νομίζω ο Ανέστης Αθανασίου ή “Γύφτος”).
Έχω υπ’ όψη μου όμως κάποια ταξίμια του που είναι πραγματικά εξαιρετικά.
Ενδεικτικά θα βρεις ταξίμια του στα παρακάτω:

  1. Δίσκος ακτίνας “ΟΙ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΕΣ Νο1” (ΕΜΙ 034-1700751)
    (κυκλοφορεί και σε CD)
    Σ’ αυτόν το δίσκο υπάρχει και το σόλο του Μπέμπη “Πεννιές Μπέμπη” που έχει για σήμα στην εκπομπή του ο Γεραμάνης.
  2. Το CD “Το μπουζούκια στην Αμερική – ηχογραφήσεις 1955-65” (Ελληνικός Δίσκος C/1006)
    Περιέχει και ένα σόλο του Τατασόπουλου καθώς και αρκετά άλλα υπέροχα σόλα (και του Μπέμπη).
  3. Το CD “Δεξιοτέχνες του Μπουζουκιού” (ALFA-MI LTD 546-3) της fabelsound – ALFA-MI Recoreds
    Περιέχει και κομμάτια του Τατασόπουλου.
    Νομίζω επίσης ότι παίζει μπουζούκι στο “Μανούλα θα φύγω να πάω στα ξένα” του Στ.Καζαντζίδη.
    Αυτά για να έχεις μια πιο πλήρη εικόνα του ως μπουζουξή, και λυπάμαι που δε μπορώ να σου δώσω περισσότερα στοιχεία.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΤΑΤΑΣΣΟΠΟΥΛΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟΥΣ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ “ΠΟΙΟΤΗΤΑ - ΔΗΜΟΤΙΚΟΤΗΤΑ”.ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ “ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΚΛΑΨΑΝΕ” (ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ), “Η ΤΑΒΕΡΝΑ ΤΟΥ ΓΙΑΡΕΠΗ” (ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗΣ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΩ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ.ΤΟ ΠΑΡΑΤΣΟΥΚΛΙ “ΝΤΙΛΙΓΚΕΡ” ΤΟΥ ΤΟ ΚΟΤΣΑΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΑΝ Ο ΤΑΤΑΣΣΟΠΟΥΛΟΣ ΕΠΑΙΖΕ (ΝΟΜΙΖΩ) ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ.ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΓΕΡΑΜΑΝΗΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ-ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ.

Αυτό που δεν είναι καθόλου γνωστό είναι ότι ο Τατάς (έτσι τον αποκαλεί ο στενός του φίλος Γ. Τσιμπίδης) ήταν και πολύ καλός τραγουδιστής.
Ο Τατασόπουλος ήταν (και παραμένει φυσικά ακόμα) στην πρώτη γραμμή των δεξιοτεχνών μπουζουξήδων. Τη βασική δισκογραφία του (είναι αρκετά μεγάλη) θα προσπαθήσω να την αναφέρω κάποια στιγμή, γιατί αυτές τις μέρες είμαι …πνιγμένος. Εκτός απ’ τα τραγούδια του παίζει μπουζούκι σε πάρα πολλές ηχογραφήσεις τραγουδιών άλλων συνθετών. Για να πάρετε παραπάνω “χαμπάρι” περί τίνος πρόκειται, ακούστε το “Φτωχομπούζουκο” του Χιώτη στη δεύτερη (σχεδόν παράλληλη) εκτέλεσή του από το Σταύρο Τζουανάκο. Εκεί παίζει ο Τατάσόπουλος…
Ηταν για πολύ καιρό “ντουέτο” με το Σταύρο Τζουανάκο. Ενα απ’ τα καλύτερα αντρικά ντουέτα στη λαϊκή μας μουσική (παίζει στα περισσότερα τραγούδια του Τζουανάκου).
Δυστυχώς, “κόλλησε” στην Αμερική (όπως κι αρκετοί άλλοι), με αποτέλεσμα να μείνει άγνωστος σε μας τους νεότερους.
ΑΝ