Η πρώτη Ελληνίδα γυναίκα που ηχογράφησε

Μετά από καιρό.

Μήπως η Δεσποινίς Σ. Μαρή είναι η πρώτη Ελληνίδα γυναίκα που ηχογράφησε?

Γεια σου ρε Ζιλ, Κολόμβο!

Δεν ξέρω αν είναι η πρώτη, και γενικά το θέμα “Γυναίκες και ρεμπέτικο” δε μου λέει τίποτε (τίποτε περισσότερο από το “Άνθρωποι και ρεμπέτικο”, “Λέξεις από β- στο ρεμπέτικο” κλπ.). Αλλά την κομματάρα δεν μπορώ να μην τη σχολιάσω:

α) Είναι αριστούργημα
β) Για 104 χρονών είναι απίστευτα καθαρή
γ) Δεν είναι ο κλασικός Τζιβαέρι-μανές. Δεν μπορώ προχείρως να πω αν είναι παραλλαγή του κλασικού (που λέει λ.χ. ο Νούρος) ή εντελώς άλλος μανές, πάντως έτσι σαν τη δεσποινίδα -με άλλο δίστιχο αλλά με αυτή την εισαγωγή- το είχε πει ο Νίκος Κωνσταντινόπουλος στην ιστορική συναυλία “Μέρες Μουσικής”, στο Παλάς, την οποία έχω ξανααναφέρει και με άλλες αφορμές (εκεί πρωτοάκουσα τον Γιώργη Παπάζογλου, και διάφορα άλλα που μου έχουν μείνει αλησμόνητα).

Μέσα στο πνεύμα του Πέπε κι εγώ, θα απαντήσω στον Αποστόλη : -Ε, και; (με την έννοια ότι η πρώτη ηχογράφηση στην ιστορία της ανθρωπότητας ναι, έπρεπε να σημειωθεί και βεβαίως, σημειώθηκε. Έτυχε να μιλήσει άντρας.). Όμως, Αποστόλη, σωστά κάνεις την επισήμανση: στα πρώτα χρόνια της δισκογραφίας ήταν λίγο δύσκολο να στέκεται γυναίκα καλλιτέχνις μπροστά στο χωνί. Γιαυτό και οι πρώτοι δίσκοι της Ευθαλίας ανέφεραν στη θέση του τραγουδιστή “Σοπράνο”, αποφεύγοντας τις περεταίρω λεπτομέρειες…

Ενδιαφέρον είναι ότι η Δνίς Μαρή ξαναεμφανίζεται στο μουσικό κύκλωμα ως μετανάστις, πλέον, στην Αμερική των ΄20. Από εκεί είναι και η φωτογραφία που χρησιμοποίησε ο πκ στο γτ. Για τα υπόλοιπα σχόλια του Πέπε, α) το πράγματι αριστούργημα αυτό συνέβη, μάλλον, για καλή μας (και του συλλέκτη) τύχη να μην παιχτεί πολύ, αποκτώντας ελάχιστες γρατζουνιές. β) οι μανέδες οι επιλεγόμενοι Τζιβαέρι έχουν μία πάντα χαρακτηριστική μελωδία και απαραίτητα, βεβαίως, το επιφώνημα “Τζιβαέρι μου” πάντοτε στη χαρακτηριστική θέση του μέσα στην ανέλιξη των στίχων του κομματιού. γ) Καλά, ρε Περικλή, και γιατί δεν ήρθες να μου πεις “καλησπέρα, ο Περικλής είμαι!”;

(Περικλής: ) Προσπάθησα αλλά είχε πολύ κόσμο! :slight_smile:

Την αρχική ετικέτα από την Gramophone δεν την έχω βρει.

Όμως το τραγούδι σύμφωνα με το sealabs, επανεκδόθηκε σε δίσκους από την Victor αλλά και από την HMV.

Εδώ οι ετικέτες και τα σχόλια από το sealabs http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=11083

AO%20124%20%20A

1 «Μου αρέσει»