"η ΚΛΙΚΑ": Διαδικτυακό περιοδικό για το αστικό λαικό τραγούδι

Καλοί μου φίλοι (σας θεωρώ όλους φίλους μου) μια στιγμή, σας παρακαλώ, μη με …λιθοβολείτε.

Κατ’ αρχάς η πρόθεσή μου, με το παραπάνω μου μήνυμα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ -σε καμμιά περίπτωση- το χαρακτήρα της προσωπικής επίθεσης, της εμπόδισης ή της ανατροπής των προσπαθειών σας, ή την εκδήλωση κακών προθέσεων ή σκοπιμοτήτων από μέρους μου. Έγραψα ότι έγραψα φορτισμένος, αισθανόμενος πως απευθύνομαι σε πραγματικούς φίλους, που με ξέρουν πια και πιστεύοντας πως δεν θα παραξηγηθώ.

Επειδή λοιπόν διαπιστώνω πως έπρεπε να είμαι πιο προσεκτικός στην έκφρασή μου και δεν έπρεπε να ενεργήσω “εν βρασμώ ψυχής” και μια και έχουν θιγεί κάποιοι ή όλοι, ωφείλω να ζητήσω δημόσια συγγνώμη για το φραστικό επισόδειο.
Παρόλα αυτά, επαναλαμβάνω και πάλι, πως δεν είχα την πρόθεση να θίξω κανέναν (και όποιος θέλει ας το πιστέψει).

Η πρόθεσή μου ήταν και παραμένει το ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ.
Τελεία και παύλα.
Δεν πιστεύω πως πρέπει να ασχοληθώ με τον καθένα ξεχωριστά και να αρχίσουμε ατέρμονες συζητήσεις του είδους “αυτό που είπες είναι έτσι ή λάθος ή σωστό” κλπ. Δεν νομίζω πως έχει νόημα. Αυτοί που με γνωρίζουν καλά σαν χαρακτήρα ξέρουν τις προθέσεις μου. Όλα τα άλλα είναι κακίες και πρέπει να μείνουν στο περιθώριο. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.

Σ.Π.

Για να λήξουμε την Τιτλολογία
Η “Κλίκα” είναι ζωντανή και υπάρχει , ζει και παράγει
στο περιθώριο της καταναλωτικής υποκουλτούρας και στο κέντρο της πολιτισμικής παραγωγής της ψυχής.
Είναι “Κλίκα” για να προστατεύεται και να προστατεύει οτι το σύστημα καταστρέφει και υποβαθμίζει στο βωμό του κέρδους και της παγκοσμιοποιημένης ισοπέδωσης.
Το φόρουμ είναι η φωνή της “Κλίκας” και οι φωνητικές χορδές της όλοι όσοι παλεύουν για τα ίδια πράγματα.
Το περιοδικό είναι μια προσπάθεια έκφρασης και οργανωμένης δουλειάς πάνω στην ενημέρωση των ανθρώπων που νοιαζονται για την λαική μουσική και σκοπεύει στο να μπορούμε να λέμε αυτά που δεν πουλάνε στα μηχανάκια της τηλεθέασης και δεν κρέμονται στα περίπτερα της ελεγχόμενης ενημέρωσης.
Οποιος καταλαβαίνει ήδη κατάλαβε,για αυτούς που δεν θέλουν να καταλάβουν …περαστικά τους

Παιδια και γω θα προτεινα να ηρεμησουμε γενικως.
Οι τονοι εχουν ανεβει αρκετα αλλα εκτος απο τις στειρες ή γονιμες
διαφωνιες καλως ή κακως βγηκαν και καποια προσωπικα στη φορα.
Καλως που βγηκαν και “ξεθυμαναν” οι κατεχοντες αλλα κακως για μας τους
“θεατες” που δεν μας αρεσει (μιλαω για μενα) να βλεπουμε ενα τετοιο κλιμα οχι γιατι μας αρεσει η νιρβανα αλλα γιατι η αντιπαλοτητα εχει να κανει με θεματα προσωπικης εκτιμησης και οχι μιας ευρυτερης τοποθετησης στα πραγματα.
Παραδειγμα το γεγονος οτι ο Σακης πουλαει τη βαση δεδομενων -που οντως εχει πολυ κοπο, δεν εχει σημασια πως βρηκε τα αρχεια στο κατω κατω ολοι μπορουμε να συνεισφερουμε σ’αυτο- για αλλους ειναι μεγαλη αμαρτια και θα επρεπε να την φιλοδωρησει σε ολους, για το Σακη και για αλλους ειναι κατι το τελειως λογικο.
Η δικη μου αποψη εχει να κανει μονο ισως με την τιμη που ειναι λιγο ψηλη. Παει αυτο ._
Στο θεμα της “Κλικας” θα συμφωνησω με τη γυναικα του Αρη και μπραβο που το ανεφερε !!
Δεν ηξερα οπως και πολλοι αλλοι στο φορουμ οτι
η βαθυτερη εννοια της λεξης παραπεμπει στη συζητηση με αυτον τον ανεκδιηγητο τυπο, για τον οποιο εχει γραφτει κι ενα καταπληκτικο στιχακι που συχνα το δειχνω σε φιλους και σπαμε πλακα !!
Επειδη ομως η λεξη εχει ταυτιστει με την εννοια μιας κλειστης ομαδας
που αποκλειει τους αλλους απ’την αρχη προϊδεαζει για κατι αλλο !
Αυτο ειναι το πρωτο μεμπτο που βλεπω στην ολη
ιστορια που εξελισεται σε “φαγωμαρα” που για ναμαι ειλικρινης κι εγω ενοχληθηκα προτου ο Σακης γραψει οτι γραψει απλα εγω δεν ειχα καμμια υποβοσκουσα ενεργεια να βγω και να τα χωσω σε κανεναν.
Ειμαι 1 χρονο ακριβως στο φορουμ και γουσταρω και
περναω καλα και καμμια δυο φορες που κατι εχει “στραβωσει” τα βρισκουμε πιστευω στο τελος …
Νοιωθω να φιλοξενουμαι σε μια σελιδα που καποιος αλλος σχεδιασε, αλλος πληρωνει, καποιοι αλλοι εστησαν και διατηρησαν και καποιοι σαν εμενα που αντι να πανε στην καφετερια να βαρανε το κομπολοι και να λενε για τα μπουτια της Μαριας γουσταρω να πληκτρολογω τις οποιες χαζομαρες ή σοφιες ή αμπελοφιλοσοφιες μου …τελος παντων τον καυμο και το μερακι μου.
Το αλλο που με ενοχλησε -ξαναλεω οχι στο βαθμο που ενοχλησε τον Σακη- ειναι οτι ξαφνικα προκυπτει μια δουλεια κατι σαν “ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ” ενα περιοδικο οπου αντιλαμβανομαι οτι μαλλον μενω εξω γενικα δεν ξερω ποιοι ειναι μεσα και ποιοι οχι και σε συνδυασμο με το “υποπτο” ονομα νοιωθω καπως περιεργα και αβολα …
Οχι οτι ειμαι ο ειδημονας που δεν του ζητησανε τα φωτα αλλα ρε αδερφε στα πλαισια <font color=“ff0000”>μιας ενημερωσης ή μιας γνωμης</font> και ενος ας το πουμε <font color=“ff0000”>ιντερνετικου fairplay</font> θα περιμενα -οχι απαιτουσα- ενα ε-μαιλ, μια συζητηση κατι τελος παντων …
Ισως τωρα που το ξανασκεφτομαι οι πρωτεργατες της προσπαθειας αυτης σκεφτηκαν οτι θα προκυψουν διαφωνιες και ολη η σχετικη βαβουρα και θελησαν να το παρουν απανω τους και οτι βγει. Σ’αυτο το συμπερασμα καταληγω μετα και απο την κουβεντα που ειχαμε χθες βραδυ με το Γιωργο τον Παναγιωτακοπουλο και μου ειπε πανω κατω αυτα που λεει και στο δικο του ποστ πιο πανω.
Επισης και την απαντηση του Σωτηρη (ποστ Νο 116)
βρισκω κατατοπιστικη και θαθελα να κλεισω λεγοντας οτι θα περιμενω να δω το περιοδικο και να πω τη γνωμη μου αλλα και να δωσω τη συνεισφορα μου.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 04 Απρίλιος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 05 Απρίλιος, 2005)

Εγώ από μεριάς μου επικροτώ τη νέα αυτή προσπάθεια για το περιοδικό. Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε τέτοιες προσπάθειες σπανίζουν…
Καλή επιτυχία…

Από την άλλη, όσο αφορά τους τσαμπουκάδες που τακτικά λαμβάνουν χώρα έχω να πω τα εξής:
Είναι πάρα πολλές οι φορές όπου στους διαλόγους που προκύπτουν λείπει έστω και η στοιχειώδης ευγένεια… Τακτικά επικρατεί από ορισμένους ο άκρατος “ξερολισμός”, με συνέπεια να δημιουργούνται ανταγωνιστικά πεδία… Κάποιοι εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο χώρος είναι ως επί το πλείστον απρόσωπος βγάζουν ένα στιλάκι, το οποίο μπορεί και να μην είναι το πραγματικό τους…

Όλα αυτά βέβαια καλό είναι να προσπαθούμε να τα ξεπερνάμε στο βαθμό που δεν θιγόμαστε επί προσωπικού, αφού σε κανένα κοινωνικό στίβο τα πράγματα δεν είναι τέλεια…
Από την άλλη, το θέμα της “κλίκας” (της οποίας κάποτε θεωρήθηκα μέλος), πέραν από το χαβαλέ της υπόθεσης, υποκρύπτει κάποια από τα αρνητικά στοιχεία της λέξης…
Είναι παρατηρημένο, τουλάχιστον από μένα, ότι κάθε φορά που κάποιο από τα “μέλη” της κλίκας συμμετέχει σε φραστική αντιδικία, τα περισσότερα από τα υπόλοιπα μέλη σπεύδουν να ενισχύσουν υπερασπιστικά την θέση του “κλικαδόρου” που συμμετέχει…Τα παραδείγματα πάμπολλα…

Τέλος, ομολογώ πως δεν είχα αντιληφθεί ότι κάποιος γίνεται “διακεκριμένο” μέλος αν στείλει πολλά μηνύματα… Παρατήρησα πως πχ. ο Γιώργος Β.
(τον οποίο παρεπιμπτόντως δεν τον γνωρίζω αλλά μ’ αρέσει ο τρόπος που προσεγγίζει τα θέματα) έχει στείλει σημαντικά μεγαλύτερο αριθμό μηνυμάτων από κάποια διακεκριμένα μέλη, χωρίς να έχει “μετατραπεί” σε διακεκριμένο…
Φαντάζομαι ότι υπάρχει το αντεπιχείρημα ότι μετράει και η παλιά μορφή του φόρουμ, αλλά πρώτον αυτό δεν είναι ορατό σε αυτούς που είναι νεότεροι και δεύτερον αν ισχύει αυτό γιατί δεν έγινε και ο Πάπιστας “διακεκριμένος”?

Δεν είναι κανείς στην “απέξω”.

Μερικές (ρητορικές) ερωτήσεις:

Πόσες δεκάδες άτομα πιστεύετε πως πρέπει να έχει ο κεντρικός πυρήνας μιας e-εκδοτικής προσπάθειας;

Πόσων η γνώμη πρέπει να ερωτηθεί για τους στόχους της έκδοσης; Και πότε θα αποδελτιωθούν όλες αυτές οι γνώμες και - τελικά - πότε θα βγει το περιοδικό; Σε 10 χρόνια;

Ξέρετε ότι συζητάμε για… μουσικοχορευτικό περιοδικό - (“Σινάφι” το είχαμε πει τότε) - απ’ το Μάϊο του 1999;

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα για το πόσο απασχόλησε κάποιους ο τίτλος του περιοδικού (που ακόμα δεν υπάρχει επί της ουσίας)! Τόσο που για μια στιγμή σκέφτηκα να προτείνω να βγάλουμε το περιοδικό …“Μήτσο”, μπας και γλιτώσουμε απ’ την κουβέντα!
Εξήγησα και πιο πάνω την καταγωγή της λέξης (όχι την ετυμολογική). Σαν “κλίκα του Forum” δεν χαρακτηρίστηκαν μόνο τα μέλη της τωρινής ομάδας σύνταξης του περιοδικού, αλλά και μια σειρά άλλοι (όπως ο Θανάσης που αναφέρθηκε πιο πάνω, ο Στάθης απ’ την Αμερική που πλέον δε συμμετέχει στο Forum κ.ά.). Εμείς οι έξι που αποφασίσαμε να βγάλουμε το περιοδικό χρησιμοποιήσαμε αυτόν το χαρακτηρισμό για τίτλο. Ετσι απλά.
Τώρα, για το αν αυτό ο τίτλος θα λειτουργήσει και …ετυμολογικά, δηλαδή σαν φράξια που λειτουργεί μέσα σε ένα σύνολο και το υπονομεύει, αυτό νομίζω θα φανεί εν καιρώ. Τέτοιο σκοπό πάντως δεν έχει. Εκτός κι αν σύνολο θεωρείτε το όλο “σύστημα” που αυτή τη στιγμή έχει το πάνω χέρι, όπως προσπαθεί να το θέσει παραπάνω ο Σώτος. Ομως ούτε έτσι στέκει ο όρος “κλίκα”, καθώς εμείς δεν ανήκουμε σ’ αυτό το “πάνω-χέρι” ώστε να μπορούμε να παίξουμε το ρόλο του …κλικαδόρου.
Επειτα το περιοδικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ FORUM, οπότε η παρέα που σκέφτεται να κάνει την έκδοση δεν μπορεί να παίξει το ρόλο της “κλίκας” ούτε μέσα στο Forum, όπως παλιά είχε κατηγορηθεί.
Η “κλίκα” είναι μια καινούργια προσπάθεια. Μια ξεχωριστεί προσπάθεια.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η παρέα που θα την εκδώσει γνωρίστηκε και ανάπτυξε τους δεσμούς της μέσα στο Forum. Η συγκεκριμένη παρέα αποφάσισε να κάνει ένα περιοδικό. Μια άλλη κίνηση. Μια ξεχωριστή (ξαναλέω) κίνηση. Παρόμοιες ιδέες έιχαμε κι άλλες κατά καιρούς, που όμως δεν προχώρησαν. Π.χ. λέγαμε με το Σώτο να φτιάξουμε (με τη βοήθεια κάποιων μαστόρων) ένα βιβλίο για την κατασκευή του μπουζουκιού. Θα έπρεπε να ζητήσουμε την άδεια ή τη συνδρομή ή τη συμβουλή ή τη γνώμη γενικότερα του Forum; Υπάρχει κάποια λογική αιτία που να μας δεσμεύει; (το έθεσε ορθότατα παραπάνω και ο Γιατρός).
Για τις συνεργασίες:
Ο Φέρρης δεν ανήκει στη συντακτική ομάδα. Δεν ενημερώθηκε καν για την ιδέα του περιοδικού ούτε ρωτήθηκε για κάτι. Υπήρχε κανένας λόγος; Ανάμεσα σε πάμπολλες συζητήσεις που έχω κάνει μαζί του τα τελευταία οχτώ χρόνια, συναντήθηκα προσωπικά μαζί του ΜΙΑ (1) φορά σε ένα ταβερνάκι!!! Υπήρχε ποτέ περίπτωση να (σκεφτώ να) φτιάξω μια τέτοια δουλειά μαζί του; Οχι βέβαια!
Παρόλα αυτά, όταν σκεφτήκαμε για τις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ συνεργασίες που πρέπει να κάνει το περιοδικό, ο Φέρρης ήταν αναγκαστικά απ’ τους πρώτους ανθρώπους βάλαμε στη λίστα. Είναι απ’ τους “σίγουρους” στους οποίους θα απευθυνθούμε για κάποιο θέμα.
Και βέβαια σκεφτήκαμε κι άλλους. Πολλούς. Για να μην αναφέρω ονόματα (θα τα δείτε στην πορεία του περιοδικού), η πρώτη πρόχειρη λίστα που φτιάξαμε με αυτούς στους οποίους θα απευθυνθούμε για ζητήσουμε “υλικό” είχε καμιά 20αριά ονόματα. Και δεν είναι μόνο μέλη του Forum.
Κάντε υπομονή και μόλις έρθει η ώρα… να μας την “πέσετε” όπως θα μας αξίζει! Οταν έρθει η ώρα όμως…

ΥΓ. Αραγε τόσο άγχος με τον τίτλο είχαν και οι αναγνώστες του “Λοιπόν”, του “ΚΛΙΚ”, να μην πω του …“Φαντάζιο”;

πρότον
Η κλικα δεν εχη μέλι.
δεφτερον
στιν κλίκα ήσαστε ολη εφωσον γράφετε στω φωρουμ
τρίτων
Μακάριοι οι έχωντες ώρεξι να βωηθήσουν καθότη ιπάρχη μαίλλον
ταίταρτον
Ο παπιστας δεν έχη ικανον αριθμών μυνημάτων για να τον πρωάγη αφτομάτως το σήστυμα σε δηακαικρημένω κε αναντηκαταστον μαίλος
παίμπτον κε τελεφτεον
ώπου λαλούν πολή κοκορη αργη να ξιμαιρόση

Ειρήνη υμίν αδέρφια μου,
καλοί μου φορουμίστες,
που όλοι γλώσσας και πενιάς
είστε τρανοί σολίστες.

Πολλές φωνές ακούστηκαν
και δυνατές συνάμα,
που λες πως κάποιοι τον καυγά
έχουνε κάνει τάμα.

Κάποιοι βγάζαν περιοδικό
και τ΄ ονομάσαν «ΚΛΙΚΑ»
μα άλλους αυτό τό όναμα
τους γέμισε με πίκα.

Θα είναι κρίμα κι άδικο
να βάλουμε ως φρένο
προσωπικά κολλήματα
και να χαθεί το τρένο.

Μοιάζει καλή προσπάθεια
κι είναι έμπνευση ολίγων
μα ουδόλως για την έκδοση
χρήζει δουλειά κολλήγων.

Και ως κάθε περιοδικό
εκδοτική έχει ομάδα,
που θα φροντίζει κάθε τι
τόνο, γραμμή κι αράδα.

Το όνομα που δίνουνε
δικό τους είναι θέμα
και ο Θεός τους φώτισε
και δεν το βγάλαν «ΘΕΜΑ».

Πολλοί θα συμμετέχουνε,
μου είπε ένα πουλάκι,
και όλοι - φίλοι, συγγενείς -
θα βάζουν λιθαράκι.

Δεν είναι δα και χάπατα!
Είν΄ όλοι σοβαροί,
γνώστες του θέματος άριστοι
κι από καλό σκαρί.

Ξέρουν πηγές να χειριστούν,
ενότητες να γράφουν
και συνεργάτες ικανούς
τριγύρω τους πώς να ΄χουν.

Κι αφού αυτοί είν΄ υπεύθυνοι
και για όλα εκείνοι τρέχουν
δική τους είναι υπόθεση
τι όνομα θα τού έχουν.

Και οι καιροί είναι δύσκολοι,
εχθροί γύρω πολλοί,
FAME STORY, τραλαλά,
και μ΄ έναν Περικλή.

Κι εμείς τώρα τρωγόμαστε
κι αφήνουμε αυτούς
καινότητα να σκορπίζουνε
να δείχνουν εαυτούς;

Γι΄ αυτό σας λέω αδελφοί
να μένουμε ενωμένοι.
Και ζόρικη, όμορφη πενιά
ποτέ μην πάει χαμένη.

Τόνους να χαμηλώσουμε
κι έντονη κριτική,
και να πρυττανεύει σ΄ όλους πια
η αυτοκριτική.

Με την μικρή μου συμμετοχή σ’ αυτή τη παρείστικη συζήτηση, μʼ ότι έχω μέχρι σήμερα καταλάβει ας μου επιτραπεί και εμένα να θέσω ένα σχόλιο και την άποψη μου αν και ξεκαθαρίζω ότι το θέμα ελάχιστα με αφορά προσωπικά:

Σάκη, δεν ξέρω γιατί αισθάνεσαι ριγμένος. Αν ήθελε οποιοσδήποτε να πεί ή να κάνει οτιδήποτε μόνος του ή με την συμμετοχή κάποιων γιατί να ρωτήσει την γνώμη οποιουδήποτε άλλου;

Ζητάς έμμεσα την επιβεβαίωση κάποιων ότι είσαι γνώστης και προσφέρεις ότι μπορείς; Γιατί; δεν το αναγνωρίζεις ο ίδιος για τον εαυτό σου; Μου βγάζει λίγο σαν ανασφάλεια και δεν ταιριάζει ούτε σε σένα ούτε στον χώρο.

Σχετικά με το πόνημα της βάσης δεδομένων σου, μπράβο για την προσπάθεια. Στο έχω ξαναπεί και στο φόρουμ.
Όμως έχω να πώ ότι κατά την προσωπική μου γνώμη, όταν κάποιος προσπαθεί να κερδίσει ή έστω να καλύψει τα έξοδα του από αυτό που κάνει όχι για εργασία αλλά για χόμπυ…χέστο. Άλλωστε, ειδικά εδώ μέσα σε όποιον και να δώριζες αυτή την βάση θα το εκιμούσε πραγματικά και δεν νομίζω ότι θα προσπαθούσε να επωφεληθεί. Αλλά και να προσπαθούσε, το θέμα είναι πώς αισθάνεσαι εσύ άσε τον άλλο να γίνεται καραγκίοζης.

Και κάτι ακόμα Σάκη: Το δεύτερο ποστ σου κατά την γνώμη μου είναι χειρότερο από το πρώτο.

Για το περιοδικό κλίκα το μόνο σχόλιο που έχω είναι:

Με το καλό να βγεί.
Το όνομα μπορεί να μου είναι αντιπαθές, όπως και σε κάθε νορμάλ άνθρωπο που δεν μπορεί να παρά να αντιπαθεί την έννοια της λέξεως αλλά δεν μπορώ να πώ τίποτα.
Θα ήταν σαν ο Άρης ή ο τα υπόλοιπα παιδιά να μου έλεγε πώς να ονομάτιζα τον γιό μου και να έδινα σημασία στα λεγόμενα τους. Δικό τους θέμα καθαρά και αν δεν μʼ αρέσει δεν το διαβάζω. Δεν μου ζήτησαν τίποτα, δεν ζητάω τίποτα.
Και αν ποτέ θέλουν βοήθεια σε χαμαλίκι, (μιά και εγώ μόνο αυτό μπορώ να προσφέρω) έχω ήδη εκφραστεί χωρίς να το διατυμπανίζω.

Το όνομα πάντως είναι για τα μπάζα…

Για την κλίκα:

Εγώ είμαι εδώ κυριώς γιατί μου αρέσει το όργανο. Μπορεί να διαφωνώ σε πάρα πολλά κοινωνικό-πολιτικο-φιλοσοφικά, αλλά οι σελίδες αυτές μου έχουν προσφέρει γνώση για το τρίχορδο μπουζούκι που μου αρέσει και για τα ρεμπέτικα τραγούδια που αγαπώ. Και σημειώνω ότι την γνώση την αντλώ όχι από τον Άρη, τον Γιώργο, τον ο Σάκη, τον Μήτσο ή τον Κίτσο μεμονωμένα αλλά από την συμμετοχή και τις αντιπαραθέσεις όλων.

Εμένα για το φόρουμ μου αρκεί που συμμετέχω σε μιά μη κερδοσκοπική παρέα ανθρώπων με ένα τουλάχιστον κοινό ενδιαφέρον και μπορώ να εκφράζω χωρίς φόβο και πάθος την άποψη μου. Μπορεί με κάνα δυό από τα παιδιά που κατά καιρούς συναντιέμαι να αισθάνομαι και φιλικά. Για όλα τα υπόλοιπα έχουμε όλοι τις οικογένειες μας, τους κολλητούς μας, και η παρέα είναι παρέα όταν δεν γίνεται καταπίεση.

Α και σχετικα με το πόστ του Θανάση Κ δύο λέξεις:

Χωρίς να είμαι μέλος της κλίκας ή καμμίας κλίκας νομίζω ότι είναι λογικό άνθρωποι που έχουν τόσα κοινά ώστε να κάνουν φιλία, να έχουν και κοινές απόψεις για κάποια θέματα, άρα να εκφράζονται με τα ίδια ή παρόμοια επιχειρήματα και να αλληλοσυμπληρώνονται. Λογικό μου φαίνεται. Άλλωστε αυτοί οι άνθρωποι που εγώ έχω γνωρίσει δεν μπιυ περνάει κάν από το μυαλό ότι συμφωνούν ή διαφωνούν για να κάνουν κάποιο lobbying με στόχο να βάλλουν εναντίον κάποιων ατόμων. Θεωρίες συνομωσίας χωρίς απότερω κέρδος δεν υπάρχουν ρε παιδί μου…

Επίσης, σχετικά με το σχόλιο σου για τα διακεκριμένο, στέλεχος, γενικΩς διαχειριστής κλπ, νομίζω ότι είναι βλακεία τά’χουμε ξαναπεί. Η απόφαση των διαχειριστών ήταν να υπάρχει. Δεν βλέπω κανέναν με “τιμητικό” τίτλο να μην τον θέλει εμένα προσωπικά η “ετικέτα” του καθενός μου είναι απεριόριστα (μα εντελώς απεριόριστα) αδιάφορη στο φόρουμ. Τρώω τόσο ετικέτα στην καθημερινότητα μου που σιχαίνομαι τους τίτλους. Και νομίζω ότι το ίδιο ισχύει για όλους μας, τους ετικκετοφέροντες και τους ετικκετο-free.}

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 05 Απρίλιος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 05 Απρίλιος, 2005)

αγαπητοί φίλοι

μήπως πρέπει να τελειώνει αυτή η χαζή κουβέντα? ο καθένας από μας έχει τη δυνατότητα, να πατήσει ένα κουμπί και εξαφανιστεί από αυτές τις σελίδες, αν δεν του ερέσουν αυτά που γράφονται. επίσης ο καθένας από μας μπορεί να βρεί χώρο και να φτιάξει τη δική του σελίδα, το δικό του φόρουμ, τη δικιά του καύλα ή τέλος πάντων να φτιάξει ότι γουστάρει και αγαπά. και δε νομίζω να παρεξηγηθεί κανένας από τούτο εδώ το χώρο αν για παράδειγμα φτιάξω ένα άλλο φόρουμ. με ‘γειά μου με χαρά μου.
τούτος ο χώρος καλώς ή κακώς είναι έμπνευση κάποιου ή κάποιων ανθρώπων (και μπράβο τους) και έχουν σίγουρα ένα λόγο παραπάνω στη διαμόρφωσή του, στη λειτουργία και το επίπεδο που θέλουν να κρατήσουν. όσον αφορά τη λογοκρισία, εμένα τουλάχιστον, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι τέτοιο. (η αλήθεια είναι ότι, αν περνούσε από το χέρι μου, θα είχα στείλει εις το πυρ το εξώτερον πολλές αρλούμπες και κακοήθειες που έχουν γραφτεί κατα καιρούς εδώ μέσα, ίσως και από μένα).
όποιος λοιπόν είναι μάγκας ας φτιάξει ότι θέλει και με όποιον θέλει, ας το ανακοινώσει και θα βρεί σίγουρα και αυτός ένα μικρό fun club να τον στηρίξει.
γι’ αυτό παρακαλώ πολύ να τελειώνει αυτή η ιστορία γιατί τη βαρέθηκα και δε μπαίνω σε αυτό το φόρουμ για να διαβάζω τα ζόρια του καθενός. μπαίνω για να μαθαίνω!!!..
αν μη τι άλλο αυτή η κατάσταση δείχνει τη κατάρα της κολο ράτσας μας. να προσπαθούμε να καταστρέφουμε κάθε αξιόλογη δουλειά ή να προσπαθούμε να καρπωθούμε δουλειά άλλων. δε χρειάζεται να ποτίσουμε με κώνειο τον κάθε παναγιωτακόπουλο ή τον κάθε άρη ή όπως αλλοιώς τον λένε. αν δε μου αρέσουν, κάνω κάτι άλλο και η ζωή συνεχίζεται…

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΩΡΑ
ΑΝΤΕΓΕΙΑ

Κώστα TM,

Αν το θέτεις έτσι η κουβέντα σταματάει ΑΜΕΣΑ. Αν και σ’ αυτή τη περίπτωση το μπλουζάκι(:wink: μάλλον έπρεπε να έγραφε ΚΛΙΚ-ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Την γαμη… την συζήτηση αλλά ίσως καλύτερα έτσι.

Είπα να απαντήσω σε όλα, αλλά τελικά δεν υπάρχει λόγος, διότι “δεν μας αρεσει … να βλεπουμε ενα τετοιο κλιμα” (Γιώργης Βαβουλές). Σάκη, απλώς έκανες χοντρή παπαριά. Η ουσία συνοψίζεται σε 2 φράσεις: “Δεν σημαινει οτι επειδη ετυχε να ειμαστε μερικοι στο forum θα πρεπει να αποφασιζουμε απο κοινου για το τι θα κανουν καποιοι απο 'δω μεσα!! Αν οι διαχειριστες ειναι φιλαρακια και γουσταρουν να κανουν κατι μαζι δεν θα ρωτησουν ουτε εμενα ουτε εσενα” (Γιατρός). Τα υπόλοιπα στην ώρα τους…

Να τα και τα στιχάκια για τη Κλίκα!!

Βλέπω και διαβάζω πολλά μηνύματα, αρκετά από τα οποία και με θίγουν, αλλά και με μειώνουν ως άνθρωπο. Χωρίς να θέλω να μπω σε λεπτομέρειες και σε προσωπικές αντιπαραθέσεις με κανέναν ιδιαίτερα, οφείλω σαν δίκαιος (θέλω να ελπίζω) άνθρωπος και σεβόμενος τον εαυτό μου να πω, για τελευταία φορά, επί του συγκεκριμένου θέματος, την άποψη μου. Τώρα πλέον είναι πολλά πράγματα ξεκάθαρα (αλλά εκ των υστέρων!).

  1. Όταν πρωτοπαρουσιάστηκε η πληροφορία της σκέψης για το περιοδικό, δόθηκε η εντύπωση (εγώ τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα, σωστά ή λάθος) ότι θα σχετίζεται άμεσα με τη λειτουργία και τους σκοπούς του φόρουμ. Έχω πληροφορίες από αρκετούς φίλους συνφορουμιστές πως έχουν την ίδια αντίληψη.

  2. Μετά την όλη κουβέντα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ τώρα πια πως η ιδέα και η λειτουργία του διαδικτυακού περιοδικού “ΚΛΙΚΑ”, αφορά μια ιδιωτική πρωτοβουλία, ανεξάρτητη από τη λειτουργία του Φόρουμ. Πιο απλά, πρόκειται για μια ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ, άσχετα με το αν θα κάνει κέρδη ή ζημίες.
    Πάνω σ’ αυτό δυο κουβέντες:
    α) Κανένας δεν βγήκε απ’ την αρχή (εννοώ από τη συντακτική ομάδα - συνεταίρους) να το πει και έτσι δημιουργήθηκε η παραξήγηση ή παρανόηση.
    β) Με το παραπάνω σκεπτικό, είναι απόλυτα ΦΥΣΙΚΟ (και δεν πέφτει σε κανέναν άλλον ο λόγος) να συμβαίνουν τα εξής ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ:

  • Συνέταιροι μπορούν να είναι όποιοι και όσοι θέλουν από την παρέα (την όποια παρέα) και δεν έχουν να δώσουν λόγο σε ΚΑΝΕΝΑΝ. Απλά, έτσι γουστάρουν, γιατί τα “βρίσκουν” μεταξύ τους (τι πιο φυσιολογικό και υγειές απ’ αυτό;;).
  • Με το ίδιο σκεπτικό, ασχολούνται με όποιο αντικείμενο γουστάρουν.
  • Κατά συνέπεια, βαφτίζουν τη δραστηριότητά τους ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ και βέβαια δεν είναι υποχρεωμένοι να ρωτήσουν και πάλι κανέναν. Ακόμα και το όνομα “κλίκα”, παρόλο που είναι “κόκκινο πανί” και που εδώ, στο φόρουμ, κατά καιρούς προκάλεσε συζητήσεις και γκρίνιες. Και επ’ αυτού, συμφωνώ απόλυτα με την άποψη του Θανάση.
  • Αποφασίζουν οι ίδιοι με ποιούς, πως, πότε θα (ή δεν) συνεργαστούν στη νέα τους δραστηριότητα.
  1. Αν λοιπόν ήταν όλα τα παραπάνω γνωστά, ποιο διεστραμμένο ή βλαμμένο μυαλό θα είχε να προβάλει την οποιαδήποτε …δυσαρέσκειά του!!! Μην τρελαθούμε κιόλας στα καλά καθούμενα…

  2. Μερικοί κρίνατε το πρώτο μου μήνυμα ότι -εκτός των άλλων- ήταν ειρωνικό. Όχι, δεν ήταν καθόλου έτσι, απλώς (στην άγνοιά μου για τα πραγματικά δεδομένα) “έβγαλα” πικρία και απογοήτευση. Ε, πως να το κάνουμε, σαν άνθρωπος είμαι και λίγο… παραπονιάρης (γι’ αυτό …λατρεύω τον Απ. Χατζηχρήστο!). Γι’ αυτό το λόγο ζήτησα (με το 2ο μου μήνυμα) συγγνώμη, αν κάποιοι εθίγησαν. Όμως, όσοι με πρόσβαλαν άγρια δεν είδα να κάνουν κάτι τέτοιο. Επ’ αυτού, δυο λέξεις, για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις στους υπόλοιπους:

  • Όχι, δεν είμαι, ούτε ποτέ είμουνα και ούτε -όσο ζω- να γίνω προπέτης. Μακρυά από μένα αυτός ο χαρακτηρισμός. Τον επιστρέφω ασυζητητί.
  • Που τη βρήκες και τη μάζεψες τόση ειρωνία Γιώργη Κατσιμπόκη; Είχαμε ποτέ προηγούμενα; Σου απήυθυνα ποτέ το λόγο; Έχω τα διπλά σου χρόνια, δεν ντρέπεσαι λιγάκι;
  • Άρη, που δεν θέλεις να έχεις πια παρτίδες μαζί μου, είναι δικαίωμά σου. Σου έκανα κανένα κακό και δεν το ξέρω; Ξύπνα, γιατί το …σπίτι σου το έβαλα φωτιά!!! Μα δεν ντρεπόμαστε καθόλου; Κρίμα!
    Κάποτε, σ’ ένα σου μήνυμα, πριν 2-3 χρόνια, ζήτησες τη βοήθεια του φόρουμ, στην προσπάθεια που έκανες να συγκεντρώσεις όλη την εργογραφία του Μάρκου. Χωρίς κανένα δισταγμό σου έστηλα τη λίστα μου, που είναι προϊόν 40χρονης προσπάθειας.
    Και, βέβαια, για δική μου ενημέρωση -όπως ήταν φυσικό- σου ζήτησα τη δική σου, την οποία ακόμα να τη λάβω!!! Το θυμάσαι; Είναι να μην έχω παράπονο; Παρόλα αυτά, εγώ τρέφω καλά αισθήματα, δεν έχω μέσα μου κακίες.
  1. Θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον Γενικό Διαχειριστή Γ. Παναγιωτακόπουλο γιατί μας δίνει όλους βήμα και καταθέτουμε απόψεις και γνώσεις ή ιδέες. Όμως, νομίζω πως είναι δίκαιο να επωμιστούμε όλα τα μέλη, εξ’ ίσου, τις δαπάνες που απαιτούνται για τη λειτουργία του Φόρουμ και να μην τις επιβαρύνεται ο ίδιος. Το καταθέτω ως άποψη και πρόταση.
    Τον ευχαριστώ επίσης πάρα πολύ για τη δυνατότητα που μου έδωσε, μέσα από τις Αγγελίες, να προωθήσω το ειδικό πρόγραμμα Disk Collection Manager.
    Όμως, για να είμαστε αντικειμενικοί, δεν υπήρξα (και καλώς) η μόνη περίπτωση στο φόρουμ. Κατά καιρούς (όχι απαραίτητα μέσα από τις αγγελίες) έγινε άμεση ή έμμεση “διαφήμιση” (εγώ το λέω -και το εννοώ- ενημέρωση) και από άλλα μέλη (Φέρρης, Κλειάσιου, Νικολαΐδης, κλπ). Και καλά έγινε, δεν έβλαψε κανέναν, το αντίθετο μάλιστα.

  2. Κάποιοι αναφέρανε και κριτικάρανε δυσμενώς το ότι θέλω να προωθήσω το παραπάνω πρόγραμμά μου, που είναι σχετικό με τη μουσική, κλπ.
    Ίσως αγνοούν βασικά πράγματα:
    α) Είμαι επαγγελματίας Πληροφορικός και δεν είναι το μοναδικό προϊόν λογισμικού που δημιούργησα.
    β) Κάνω αγώνα επιβίωσης, και έχω απόλυτη οικονομική ανάγκη (δεν θέλω να μπω σε άλλες λεπτομέρειες και ούτε ενδιαφέρουν -πιστεύω- τον κόσμο).
    γ) Το συγκεκριμένο προϊόν, που πιστεύω πως είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ στο είδος του, με πήρε 3,5 χρόνια εντατικώτατης καθημερινής δουλειάς για να γίνει. Και άλλα τόσα χρόνια για να το ταΐσω με στοιχεία. Σίγουρα το ξεκίνησα από την ανάγκη που είχα να ταξινομήσω το μεγάλο και πολύχρονο αρχείο μου και για να κάνω τη “κάβλα” μου, αλλά αυτό δεν υποβιβάζει την αξία του και σίγουρα δεν είναι shareware.

  3. Τώρα και κάτι τελευταίο για το πρόγραμμα.
    Η τιμή του (τόσο η άδεια, 500 ευρώ, όσο και “γεμάτη” 1000 ευρώ) καθορίστηκε, εδώ και 2 χρόνια περίπου, όχι από μένα αλλά από τον …Κώστα Φέρρη!!! (Το γιατί και πως, είναι άλλη ιστορία).
    Λίγο πριν από την περσινή συνάντησή μας στο Βόλο, σε επικοινωνία που είχα με το καλό μας φίλο Φραγκίσκο, όταν του είπα τις παραπάνω τιμές, μου απάντησε: ΛΑΘΟΣ! Πρέπει να ζητήσεις για την άδεια 1000 και τη γεμάτη 2000 ευρώ. Και του απάντησα: Σωστά, μόνον που για τα μέλη του φόρουμ θέλω να κάνω 50% έκπτωση (το θυμάσαι Φραγκίσκε;).

  4. Μια και έγινε η αρχή για κάποια παλιά μέλη, να εμφανίζεται ο συνολικός αριθμός των μηνυμάτων (συμπεριλαμβανομένου και των παλιών), θα παρακαλέσω -αν δεν είναι κόπος- να έχουμε και οι υπόλοιποι παλαιότεροι την ίδια ενημέρωση.

  5. Εύχομαι ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην έκδοση και επιτυχία στο περιοδικό σας.

  6. Ας μου επιτραπεί και κάτι προσωπικό.
    Φίλε Ισαάκ σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου, δεν συμμερίζομαι όμως τις απόψεις σου.
    Τώρα, οφείλω να πω δημόσια ότι η γνωριμία μας από κοντά στο Βόλο, ήταν η πιο ευχάριστη απ’ όλες…
    Δεν θέλω να πω περισσότερα, επειδή το ίδιο διήμερο είχα τη χαρά να γνωρίσω και τους περισσότερους από τους υπόλοιπους.
    Όμως, καλέ μου Ισσαάκ. Έχω ένα πρόβλημα ΜΕΓΑΛΟ μαζί σου. Σου εμπιστεύτηκα ένα CD με σπάνια τραγούδια, που προοριζόταν για τον Θανάση Καμπά.
    Σου το 'δωσα για να το δώσεις με τη σειρά σου.
    Πέρασαν πολλοί μήνες από τότε και ο άνθρωπος ποτέ δεν το έλαβε!!! Γιατί;;;; Οι αποστάσεις, η απασχόληση, κλπ, είναι δικαιολογίες. 'Ενα τηλέφωνο αν τον έπαιρνες, δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
    Από τότε σου έστηλα αρκετά μηνύματα, χωρίς αποτέλεσμα.
    Με πήρε πολλές ώρες για να μαζέψω όλα αυτά τα τραγούδια, που είναι διάσπαρτα στη συλλογή μου. Και το χειρότερο είναι πως δεν κράτησα το CD-μήτρα για να το ξαναγράψω. Περιμένω κάποια λογική εξήγηση… και κυρίως να φτάσει -επιτέλους- το CD μου στον καλό μου φίλο Θανάση (συγγνώμη από τους υπόλοιπους).

Σ.Π.

Είναι εμφανές ότι η ηλικία δε συμβαδίζει με τη σωφροσύνη πάντοτε…

πως βαριέμαι…

Καλα η ειρωνεία τόσο απαραίτητη είναι δηλαδή??

"[i]Είναι εμφανές ότι η ηλικία δε συμβαδίζει με τη σωφροσύνη πάντοτε…

πως βαριέμαι…[/i]"

Είναι εμφανές ότι εσύ αγοράκι μου χρειάζεσαι άλλου είδους αντιμετώπιση. Σοβαρέψου, είσαι μεγάλος πια.
Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Ας όψεται όμως που σέβομαι τους υπόλοιπους…
Και από τώρα και ύστερα κομμένες παρτίδες μαζί μου (που δεν είχαμε και ποτέ εξ’ άλλου). Εντάξει;

<u>Σ’ αφήνω στην κρίση των υπολοίπων, εσύ εκτείθεσαι με τη στάση σου</u>.

Θου φυλακή τω στόματί μου Κύριε.

Σ.Π.

Ρε παιδια καπου εδω πρεπει να σταματησει αυτη η κοντρα που μονο
στειρα αντιπαλοτητα μπορει να προσθεσει και οχι ουσια.
Ισως και οι υπολοιποι διαχειριστες μπορουν να κανουν κατι (;:wink:

Κατα τα αλλα ειναι κριμα να δημιουργουνται ξαφνικα τετοιες χαωδεις (ή μηπως ειναι ιδεα μου ;:wink: αποστασεις απο καποια προσωπα που μεχρι χθες πιστευα οτι ηταν μια παρεα …

Επειδή είμαι από παλιά ενεργό μέλος άλλου φόρουμ, έχω να πω τα εξής σε τίτλους για να μην κουράσω με κανά μακρύ κείμενο :

  • Η δουλειά των διαχειριστών ( κύριε Γιώργο Β. )σε ένα φόρουμ δεν είναι να κλείνουν ένα θέμα, όπου γίνεται ο “χαμός”.Επεμβαίνουν μόνο όταν οι χρήστες παρεκτρέπονται σοβαρά από τα όρια.Επίσης παρεμβαίνουν όταν προκύπτει κάποια παρανομία, γιατί πολύ απλά αυτοί θα πάνε μέσα αν δεν επέμβουν.

  • Τέτοιες έριδες προκύπτουν σε όλα τα φόρα…η κλίκα/οι παλιοί/ο κεντρικός πυρήνας θα γίνει εύκολα στόχος μετά τη διάδοση ενός φόρουμ.

  • Πίστευα, όμως, ότι αυτά ήταν καμώματα των μικρών ηλικιών 18-26, όπου κι εγώ συμμετέχω…Πλάνη, ε;χαχαχα…

-Να ξέρετε επίσης, κάτι που ίσως να είναι προφανές αν υπάρχει ο κατάλληλος μετρητής… ότι όπου προκύπτει τέτοιου είδους τσακωμός εκτινάσεται η αναγνωσιμότητα του συγκεκριμένου θέματος…ξέρετε…όλοι με τα ποπ-κορν αγκαλιά και κάνουν χάζι…κι εγώ μέσα…

-Για αυτό το λόγο, σε άλλα φόρα, υπάρχει η επιλογή των προσωπικών μηνυμάτων, για πιο πριβέ και κυριλέ τσακωμούς…εδώ δεν ξέρω και πάλι αν υπάρχει τέτοια επιλογή…

  • Και για να πάρω και θέση, καθώς δεν κάνει να σχολιάζω εκ του ασφαλούς :

Μου αρέσει ο τίτλος “κλίκα” και προφανώς δεν υπάρχει λόγος οι έχοντες την πρωτοβουλία αυτή να απολογηθούν σε κανένα.Το ονόμασαν έτσι,επειδή έτσι γούσταραν, έτσι τους τη βάρεσε ή πολύ απλά, επειδή μπορούσαν._

Υ.Γ. Δε συνεχίζω, γιατί έχω να μελετήσω χιτζάζ…μην ξεχνιόμαστε,ε; :wink:

Υ.Γ.2 Παρατηρώ ότι όλος ο τσακωμός γίνεται στην θεματική κατηγορία "Ανακοινώσεις - Εκδηλώσεις - Συναυλίες "…Θεϊκό, ε;;;

Αγαπητε Γιωργο η “εκκληση” μου στους συν-διαχειριστες ειναι
για λογους, πες το αισθητικης, με καποιες μυχιες τασεις ειρηνοποιιας που με διακατεχουν απο μικρο και μενα … Δεν το λεω κανοντας χρηση πρωτοκολλου αλλωστε τονιζω οτι ειμαστε μια παρεα !

Επειτα το οτι υπαρχουν διαφορες που πρεπει να συζητηθουν και ψηθουν στο καμινι του διαλογου κι ας περιλαμβανει μπουνιες, κλωτσιες, βρισιες κλπ
κι αυτο ειναι δεκτο και αναμενομενο αλλα μεχρις ενος σημειου …
Καποια στιγμη κατανταει κουραστικο και τους μετεχοντες και τους παρακολουθουντες -ποσα ποπ κορν θα φας, ενα κουβα ;;- μια και ανακυκλωνονται στα ιδια, οσον αφορα την ουσια και το μονο που
καταφερνουν ειναι να μεγαλωνουν ενδεχομενως το χασμα μεταξυ τους και τιποτα αλλο