"η ΚΛΙΚΑ": Διαδικτυακό περιοδικό για το αστικό λαικό τραγούδι

Συμφωνώ συνονόματε…αλλώστε λύσσαξα από τα πολλά ποπ κορν…πρήστηκε ταχείλι(καθ.) μου!Ανακωχή…η ώρα είναι περασμένη

κυρίες και κύριοι αυτού του φόρουμ.
βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ορισμένα πράγματα που εξουσιοδοτήθηκα να γράψω.

μετά τη συνάντηση που είχα με την κυρία Ιωάννα Κλειάσιου, (ως γνωστόν ευρίσκεται στη θεσσαλονίκη από τις 2 απριλίου) και με κάποιους άλλους υπογράφοντες αυτού του φόρουμ, που βρίσκονται στη θεσσαλονίκη και στην ευρύτερη περιοχή, αποφασίσαμε τα κάτωθι…

α. να πολιτογραφηθεί η Ιωάννα θεσσαλονικιά (γιατί αποφάσισε να παραμείνει εδώ πάνω άγνωστο ακόμα για πόσο χρονικό διάστημα)

β. μετά από πολύωρες συζητήσεις βρήκαμε μια φόρμουλα και κλειστήκανε κάποιες σημαντικές συμφωνίες για τη δημιουργία ενός ιντερνετικού μουσικολαικού περιοδικού με έδρα τη θεσσαλονίκη (αντίστοιχο με αυτό των αθηνών).

γ. η διαφορά με των αθηναίων το περιοδικό είναι ότι σ’ εμάς τα πράγματα θα είναι εντελώς επαγγελματικά και οι άνθρωποι που θα γράφουνε θα πληρώνονται αδρά για τις υπηρεσίες τους (έχουν βρεθεί κοινοτικά κονδύλια και σημαντικοί σπόνσορες)

δ. το περιοδικό θα διαφημηστεί από τις σελίδες αυτού του χώρου, μιας και λειτουργεί δημοκρατικά και δε μπορεί να μας κόψει κανείς)

ε. το περιοδικό θα είναι αυστηρά ελεγχόμενο από πέντε γνωστά άτομα αυτού του χώρου. τα ονόματα είναι: Ιωάννα Κλειάσιου, ΚΚ(ΤΜ), Βασίλης Τσούμαρης, Frank και ένα ακόμα το οποίο δεν είναι δυνατόν να το αποκαλύψω αυτή τη στιγμη.

στ. το όνομα του περιοδικού δεν έχει αποφασιστεί ακόμα. δεχόμαστε προτάσεις και ο νονός του περιοδικού θα έχει λόγο στη σύνταξή και την ύλη του και σημαίνοντα ρόλο στην επιχείρηση.

ζ. όσοι ενδιαφέρονται να λάβουνε μέρος, στην ύλη και μόνο του περιοδικού, ας αποστείλουν βιογραφικά σημειώματα σε κάποιον από τους ανωτέρω υπεύθυνους.

η. για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε μαζί μας ή κάντε υπομονή. τις επόμενες μέρες θα σκάσουνε πολλές βόμβες.

ευχαριστώ πολύ όλους σας
νεότερα οσονούπω

e.το περιοδικό θα είναι αυστηρά ελεγχόμενο από ΠΕΝΤΕ γνωστά άτομα αυτού του χώρου. τα ονόματα είναι: Ιωάννα Κλειάσιου, ΚΚ(ΤΜ), Βασίλης Τσούμαρης, Frank και ένα ακόμα το οποίο δεν είναι δυνατόν να το αποκαλύψω αυτή τη στιγμη.

στ. το όνομα του περιοδικού δεν έχει αποφασιστεί ακόμα. δεχόμαστε ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ }και ο νονός του περιοδικού θα έχει λόγο στη σύνταξή και την ύλη του και σημαίνοντα ρόλο στην επιχείρηση.
η…τις επόμενες μέρες θα σκάσουνε πολλές ΒΟΜΒΕΣ

  1. "Κλικα ΙΙ "
  2. “Αγια Πεντας”
  3. “Η ξακουστη Πεντας της Σαλονικης”
  4. “ΜΠΟΜΠΑ”

Αιντε με το καλο!

ΥΓ¨…μην αρχισουμε παλι φασαριες…λιγη “πλακα” …ποτε δεν εβλαψε…!

Πράγματι, τα πράγματα πάνε καλά.

Το νέο περιοδικό με το όνομα “Η ΦΡΑΞΙΑ” δρομολογήθηκε (σύντομα και το www.fraxia.gr).

Εκτός των πέντε έχουμε εξασφαλίσει ήδη σημαντικές συνεργασίες, όπως από Λάκη Λαζόπουλο (άμα μας στείλεις εξώδικο να σε βρει ο Κούγιας) και Μιμή Ντενίση.

Διάφορα features που θα συζητηθούν:

Θα υπάρχει συνημμένο CD.

Θα έχει αυστηρή λίστα προτεραιότητας 1000 ατόμων. Δήλωστε από τώρα για να μπορείτε να διαβάσετε. Ο αναγνώστης υπ. αρ. 1001 μένει απέξω.

Το εξώφυλλο (για πρώτη φορά στα παγκόσμια ιντερνετικά χρονικά) ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΙΝΟ!

Και σας το έλεγα… Πρέπει να πετάξουμε τον Κουρούνη απέξω… Παίρνει πολλές πρωτοβουλίες!
Ποιον ρώτησε τώρα για το όνομα; Ήθελε να προλάβει, μήπως αποδεχτούμε την πρόταση για ΜΠΟΜΠΑ του Grigoris Maninakis (ναι, ναι αυτός ήταν το πέμπτο μέλος, για να έχουμε εμείς την προστασία της Αμερικής).
Και επειδή, η δικιά μου πρόταση ήταν να λέγεται ΚΟΥΚΟΥΤΣΟΥΦΡΑΓΙΑ και το πρώτο σιντί μας να ήταν το ΖΑΒΑΡΑΚΑΤΡΑΝΕΜΙΑ, και για όλα αυτά που μου΄χει κάνει ο ΚΚ δηλώνω πως:
Μετά την πρωϊνή σημαντική σύσκεψη που έγινε σε καφενείο του Βαρδάρι -μετά του εαυτού μου- και βλέποντας απέναντί μου κάποιους σοφούς γέροντες, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟΧΩΡΩ !!!
Αλλά:

  1. Πουλάω την πολιτογράφησή μου. (Τιμή διαπραγματεύσιμη)
  2. Προσφέρω την θέση μου σε υποψηφίους της απολύτου έγγκρισής μου. (Παρακαλώ να βάλετε σε λίστα την υποψηφιότητά σας)

Κι επειδή μ’ έχεις τσαντίσει πολύ ο ΚΚ, για πολ΄λά… πάω να πιω κανα ούζο.

ΥΓ.
Δεν θα κατέβω κάτω;… Θα ακουστεί το γέλιο μου απ΄την Αργυρούπολη ώς τον Ασπρόπυργο!! (Μη χαίρεστε οι υπόλοιποι…ενδιαμέσως βρισκόσαστε… Ξέρετε εσείς…)

Καλλλλό απόγευμα!

τώρα εξηγούνται όλα.
λοιπόν καταγγέλω ότι στη βόρεια φράξια εισχώρησαν εντεταλμένοι διπλοί πράκτορες της “κλίκας” για να φιμώσουν την ελεύθερη διακίνιση ιδεών και να καταστείλουν κάθε απόπειρα δημιουργίας ανταγωνιστικών προιόντων.
τι άλλο θέλετε σύνέλληνες για να ξυπνήσετε???

θα τα πώ έξω από τα δόντια. οι πράκτορες αυτοί είναι ο ΚΚ(ΤΜ) και η κλειάσιου.

κουφάλες αθηναίοι. πάλι καταφέρατε να διαλύσετε την αντίσταση από το βορρά. τα θέλετε όλα κάτω.

αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.

θα επανέλθω με επαναστατικές δηλώσεις και προκυρήξεις σε λίγο καιρό…

Μια ιδέα είχαμε και θέτε να μας τη φάτε.
Ζήτω το ελεύθερο κρατίδιο των Αθηνών!
Κάτω οι επεκτατιστές του Βορρά!
Θα αντισταθούμε στον Μέγα Τσούμαρη και τους αιμοσταγείς αρείους του με τριήρεις και υγρό πυρ.

14 Απρίλη 2005

Ο.Α.Α. (οργάνωση ακραιφνείς αθηναίοι)

ΦΙΔΙ ΚΚολοβό που είχαμε στο κόρφο μας.

Σάκη,

Το CD το έχω ακόμα μαζί μου. Με το Θανάση έχω μιλήσει τουλάχιστον 5 φορές στο τηλέφωνο και του ΄χω εξηγήσει τους λόγους που δεν τον έχω βρεί. Εκείνος μένει στο Χαιδάρι, εγώ στην Γλυφάδα εκείνος δουλεύει πλέον στην Αθήνα παίζοντας μουσική Παρασκευή και Σάββατο και δεν έχω χρόνο να τον συναντήσω. Ο ίδιος ο Καμπάς μου είπε ότι δεν τον πείραζε η καθυστέρηση.

Σάκη πότε μου έστειλες εμένα μηνύματα για το CD; Δεν έχω ποτέ λάβει τίποτα.

Για να καταλήξω το CD είναι στην διάθεση του Θανάση Καμπά όποτε το θέλει, κι αν με βγάλει ο δρόμος για το Χαιδάρι θα του το δώσω. Αν το θέλεις πίσω Σάκη ευχαρίστως στο στέλνω Θεσ/κη με κούριερ.

Έχω την εντύπωση πως πρέπει να αρχίσουν διπλωματικές διεργασίες μεταξύ βορρά και νότου σε ουδέτερο έδαφος. Εν όψει της θερινής σαιζόν και μιά και έρχονται μέρες αγάπης και συγχώρεσης, προτέινω, μετά το πάσχα,ένα meeting για σύσφιξη σχέσεων με τον γνωστό τρόπο που ξέρουμε να λύνουμε τις διαφορές μας. ενδεδειγμένος τρόπος οι μπουζουκομαχίες και όπου μας βγάλει. προτείνω κάπου στη λάρισα.
ρίχτε όλοι λίγο νερό στο κρασί σας (το σκέτο μάλλον βαράει άσχημα)και βουρ.
ακούω ιδέες και ημερομηνίες.

Σωστός ο Βασίλης…τι θα λέγατε για νησάκι αυτή τη φορά; Σύρο για παράδειγμα;;;; Να καλοκαιριάσει λίγο όμως…

Σύρος είναι το καλύτερο! Ν’ ανάψουμε και καμιά λαμπάδα στο Μάρκο.

Οχι Σύρο ρε Γιώργη. Οχι Σύρο!
Στη Μασαχουσέτη να πάμε να δούμε τις φάλαινες.
Στο γυρισμό περνάμε και από Αδελαϊδα να δούμε πως κάνουν κριτς κριτς τα καγκουρώ όταν μασάνε χόρτα.

Μπορείτε να ρθείτε και στη Λέσβο.
Δεν θα το μετανοιώσετε.

Για Συρο ειμαι μεσα κι εγω, αβλεπι !!
Αν και δεν εχω παει ακομα …

Αδελαϊδα που πεφτει ρε Κωτσου, κοντα στην Κωπαϊδα ;;

Οσο για Μασαχουσετη καπου την εχω ακουστα
ειναι ενα τραγουδι των “Μη, τζιζζζζ” !!!

Νάξος… έτσι Λιανέ?

Παιδιά, ως τόπο νέας συνάντησης, αυτή τη φορά προτείνω τη Θεσσαλονίκη (στο Βόλο το ‘χαμε πει εξ’ άλλου αν θυμάστε), ή ενδιάμεσα Αθηνών - Θεσσαλονίκης, στα Τρίκαλα (ο καλός μας φίλος εκεί, ο Σπύρος Τσιανάκας, θα μας έχει οργανωμένη κατάσταση).

Ισαάκ, μηνύματα (2-3) σου έστηλα μέσα σε διάφορα άλλα topics και όχι σε mail (πλην ενός, πριν 3 μέρες). Όχι ρε φίλε, δεν θέλω να μου το στείλεις πίσω στη Θεσσαλονίκη, δεν έχει νόημα. Αφού δεν μπορείς να βρεθείς με τον Θανάση, πάρε τη διεύθυνσή του από τον ίδιο και, σε παρακαλώ, στείλε το εκεί.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 15 Απρίλιος, 2005)

Ρε Σάκη, αυτή την στιγμή που σου γράφω μιλάω με τον Θανάση και δεν υπάρχει πρόβλημα για την καθυστέρηση. Θα του το δώσω μόλις τον δώ δεν υπάρχει λόγος άγχους. Μηνύματα δεν έλαβα ποτέ. το εμαίλ που μπορείς να χρησιμοποιείς τωρα είναι ir@atlas-tapes.gr.

Φραγκίσκο στην Απείρανθο στην πλατεία, να μαζευτεί όλο το χωριό!

Οπως λέει ο Κώστας, στην Μασαχουσέτη μαζί σας φέρτε και “μια σταλίτσα οργανάκι”, μη τυχόν δούμε και εμείς εδώ στα βόρεια μιαν άσπρην μέραν.
Οσο για τις φάλαινες αυτές εδώ κυκλοφορούν στους δρόμους!

ΥΓ1. ΓιώργοΒ ακριβώς όπως το λές! Μικρή η πορεία τους αλλά ήταν κι αυτοί κάποτε στις δόξες τους. Τώρα είναι γηρασμένοι. Ο ένας αδερφός πέθανε αν δεν κάνω λάθος πέρσι η πρόπερσι.

ΥΓ2. Επιτέλους χαλαρά!