Η Ιοντοφόρεση, κατά του ιδρώτα των χεριών.

Μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένες συσκευές που κυκλοφορούν στην αγορά?
Ευχαριστώ

Γιαννη μην δινεις ασκοπα χρηματα. Χρησιμοποιησε δυο 9v μπαταριες συνδεδεμενες εν σειρα ( το θετικο με το αρνητικο), οπως δειχνω στη φωτογραφια. Βγαζουν 17-18ma, οσα ακριβως χρειαζονται και διαρκουν μισο χρονο. Για τον τροπο χρησης διαβασε οσα γραφω πριν. Βαζεις ενα λιτρο νερο σε καθε λεκανιτσα και το κανεις καθε εβδομαδα. Αν εχεις υπεριδρωσια και στα ποδια το εφαρμοζεις και εκει (παει πακετο).

Καλησπέρα σας είμαι νέος στο φόρουμ είμαι ο Πάνος και υποφέρω και εγώ από αυτό το δυσάρεστο πρόβλημα της υπερίδρωσης των χεριών ποδιών κτλ… λοιπόν κατασκεύασα την συσκευή με τον τρόπο που περιγράψατε χρησιμοποιώ 2 μπαταρίες 9v σε σειρά και δυο λεκάνες (αλλά δεν μπορώ να πω ότι η μια είναι λεκάνη είναι τηγάνι για τηγανιτά αυγά η για βράσιμο λουκάνικων :confused: ) …Κάνω την ιοντοφορεση κανονικά το ρεύμα είναι αισθητό και τσιμπάει αρκετά χρησιμοποιώ 1 λίτρο νερό στην μια λεκάνη και άλλο 1 λίτρο στην άλλη….Λοιπόν αυτό που θέλω να μου πείτε από την παρακάτω φωτογραφία που σας στέλνω, να μου πείτε αν κάνω κάτι λάθος (πχ. Χρησιμοποιώ διαφορετικό μέγεθος λεκανών) επίσης κύριε ΜΥΡΟ που μπορώ να βρω λεκάνες όπως αυτές στην φωτογραφία που έχεις ανεβάσει;; Πιατακια μιας χρήσης αλουμινίου κάνουν η δεν θα χωράει το νερό μέσα και θα με χτυπάει το ρεύμα αρκετά;;; Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας περιμένω απάντηση σας σύντομα… Καλή σας συνέχεια!

DSC01330.JPGDSC01329.JPG

Καλησπέρα πάλι. Έχω κάνει την διαδικασία 2 φορές σήμερα με διάλημα διάρκειας 2 ωρών δυστυχώς δεν είδα αποτέλεσμα τι φταίει ρε παιδιά τα χέρια μου εξακολουθούν να ιδρώνουν υπερβολικά οτιδήποτε και αν αγγίξω, παίζω ποντιακή λύρα και με εκνευρίζει πάρα πολύ αυτό το φαινόμενο ιδρώνουν τα χέρια μου και φοβάμαι να κάνω ότι ποτέ, τι ακριβώς φταίει ρε αδέρφια :SSSS

Το θέμα του ιδρώτα διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο και εστιάζει σε διαφορετικό σημείο στον καθένα…
Ο κλασσικός τρόπος, που τον έχω δει σε πολλούς μουσικούς, είναι μια πετσέτα (προσόψι) που έχουν μαζί τους.
Μόλις ιδρώσουν σκουπίζουν τα χέρια και το όργανο και συνεχίζουν… Μόνιμη λύση δεν υπάρχει δυστυχώς…
Οποιοδήποτε άλλο αντιιδρωτικό μέσο, πιστεύω πως λειτουργεί αρνητικά στην φύση και η φύση εκδικείται…

Πάνο21, ο Μύρος Πασχαλίδης δε συμμετέχει πια στο φόρουμ.

Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγο καιρό ακούσαμε ότι τα αποσμητικά που περιλαμβάνουν και αντιιδρωτική δράση προκαλούν καρκίνο. Χωρίς να θέλω να σπέρνω τον πανικό, ίσως η Πελαγία να έχει δίκιο: κρατώντας μέσα τον ιδρώτα ενώ εκείνος θέλει να βγει, ίσως δεν κάνουμε καλά.

δυστιχως δεν μπορεσα να παρω απαντηση απο καποιον επι του θεματος…

από ότι έχω καταλάβει χρειάζεται τουλάχιστον να το κάνεις 1ο φορές για να δεις αποτελέσματα. Εγώ θα το εφαρμόσω πάντως. Ν α σε ρωτήσω από που αγόρασες τις μπαταρίες και τα κροκοδειλάκια.

Γειά! Ήθελα να ρωτήσω αν τα χέρια πρέπει να ακουμπούν στον πάτο του ταψιου. Έχω δει σε βίντεο οτι βοηθάει και αλάτι μέσα στο νερό.

Συγνώμη και με όλο το μπαρδόν… Από πότε η εφύδρωση των χεριών/ ποδιών έγινε ουσιαστικό πρόβλημα; Το ρεμπέτικο ήταν και θα πρεπε να είναι πάντα βρώμικο και αληθινό. Χωρίς συμβιβασμούς ή αξίωση στη τελειότητα. Για τι ακριβώς μιλάμε; Σε ποιό πρόβλημα ψάχνουμε τη λύση;

Υ.Γ. Παρακαλώ συγχωρήστε με αν έχασα την ουσία της συζήτησης

Πιστεύω αν είχες γνωρίσει κάποιον που έχει τέτοιο πρόβλημα εφίδρωσης, δεν θα είχες την απορία… Καταλαβαίνω αυτό που λες, αλλα αν πλεον μπορούμε να λύνουμε και μερικά προβλήματα αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Σαφώς. Νομίζω λύνεται με μια πετσέτα…

Με το συμπάθειο φίλε, αλλά έχασες τη μπάλλα!

Δεν είναι «φιλοσοφικό-ηθικό» το πρόβλημα, πρακτικό είναι! Στάζουν τα χέρια, λέμε! Εμποδίζει στο παίξιμο και φθείρει μακροπρόθεσμα το όργανο.

Εξ αφορμής: τί σχέση έχει το ατημέλητο του ρεμπέτικου με το αν τρέχει ο ιδρώτας βρύση; Ο περιποιημένος, δηλαδή, δεν ιδρώνει;

Κακώς υπάρχει μια μυθολογία εδώ: άλλο το ατημέλητο (= το γνήσιο), κι άλλο το τεχνηέντως ατημέλητο («παίζω τρίχορδο λέτσος για να τη σπάσω στο σύστημα!»)

Ανακαλώ λοιπόν, μιας και συμφωνώ μαζί σου ως προς τη πρακτικότητα του προβλήματος. Για να είμαι σαφής όμως, σε καμία περίπτωση δεν υπονόησα αυτά που αναφέρεις παρακάτω. Ίσως η χρήση της λέξης “βρώμικο” να ήταν παραπλανητική. Απλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό, πέρα από τη χρήση μιας πετσέτας. Αν πάλι κάνω κάτι λάθος ή αγνοώ, γι αυτό είμαι εδώ για να μαθαίνω…

Δεν ξέρω πώς να στο εξηγήσω καλυτερα, νομιζω το περιγράψανε κάποιοι στην αρχή του θέματος. Δεν πρόκειται για την απλή εφίδρωση που έχουμε εσύ κι εγώ, αλλά για υπερβολική έκκριση ιδρώτα που δημιουργεί αρκετές δυσκολίες μεταξύ άλλων και στην οργανοπαιξια.

Κατανοήτο. Απλά δεν το είχα συναντήσει στο παρελθόν. Ευχαριστώ!

Δεκτή η δήλωση μετάνοιας, χαχαχα! Καλό είναι να διαβαζουμε όλο το θέμα πριν ποσταρουμε, ειδικα στις τρεις και μισή τη νυχτα -είδες, έβαλα και την διάφορα της ωρας.
Φιλικά παντα
Νικος