Η γωνιά του Μάρκου

Ήθελα απο καιρό να το κάνω αλλά τώρα μου δόθηκε η ευκαιρία και έχω μαζέψει υλικό για να τη γεμίσω… Χθές την διαμόρφωσα και δεν έχω καταλήξει σε μια σίγουρη διάταξη, θα προστεθούν σιγά σιγά και άλλα αντικείμενα. θα δούμε πως θα γίνει, ευχαρίστως αν έχετε κάποια πρόταση να μου την πείτε.

Ο λόγος για τη δεξιά γωνία του σπιτιού μου, που την αφιέρωσα στον πατριάρχη του ρεμπέτικου, όχι ότι την είχε ανάγκη, αλλά έτσι… ελάχιστος φόρος τιμής…

Φοιτητικό είναι το σπίτι μου, οπότε κάνω ότι θέλω…:slight_smile:

“Για σένα, δάσκαλε Μάρκο…”

κατ αρχήν νομίζω πρέπει να βγάλεις τον ενισχητη ή να τον καλύψεις μ ενα καρο τραπεζομαντηλο
2ον μπορεις να βάλεις και (ΜΑΡΚΟΣΤΑΣΙ) πως λέμε εικονοστάσι…:019::019::019: με καντήλια και τ΄τοια)
γενικά καλά πας λίγο φόντο Σύρα και μπεραίας λείπει και όλα καλα:088:

σιγα ωρε παιδια μην κανει και Μαρκοκαντηλο μαζι με το εικονοστασι- ο Μαρκος θα γελαει με αυτα που θα βλεπει απο κει πανω…Δηλαδη εαν ολοι μας επρεπε να τιμησουμε αυτους που προσεφεραν στην Ελληνικη μουσικη θα επρεπε να φτιαξουμε αντι για σπιτι ,εκκλησια με πιστους μονον ρεμπετες και ρεμπετολογους οπου θα τραγουδουν αντι για το πατερ ημων το “Σαν χριστιανος ορθοδοξος και εγω στην κοινωνια…”.Για συνελθετε λιγο και αφηστε τις φανφαρες.Εαν θελει καποιος να τιμα αυτους που τραγουδαει ας κανει τουλαχιστον τον κοπο να αναπαραγει σωστα τα τραγουδια τους και ας λειπουν τα καντηλια τα εικονοστασια και οι ρεμπετολαγνιες.Αυτα ειχα να πω…

Προφανώς ο λόγος περι εικονοστασίου πρόκειται για χιουμοριστική αντιμετώπιση… Για το όλο στήσιμο της γωνιάς δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό… η φανφάρα… Πλέον πάντως την έχω εμπλουτίσει με διάφορα και την έχω κανει Ρεμπέτικη γωνιά.

αγαπητε Τηλεμαχε και εγω στην ηλικια σου εψαχνα να βρω ειδωλα και προτυπα ανθρωπων για να τα αντιγραψω.Ειναι λογικο και θεμιτο αφου αλλοι της ηλικιας σου αντι για ρεμπετογωνιες εχουν αφισες με εικονες τραγουδιστων heavy metal με νεκροκεφαλες και αλλα αηδιασματα…
Μπραβο σου στις επιλογες σου και καλη συνεχεια…απλα να ξερεις παντα να εισαι ο ευατος σου ,
οχι αντιγραφο αλλων προτυπων διοτι και αυτα τα προτυπα ηταν ανθρωποι με αδυναμιες και ελαττωματα.Ολοι χρωσταμε στον Βαμβακαρη και στους υπολοιπους ευγνωμοσυνη απλα μην τους θεοποιουμε…

Συμφωνώ απόλυτα, σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να τον μιμηθώ. Θαυμάζω έναν άνθρωπο για αυτά που πρόσφερε και φυσικά και δεν τον θεοποιώ. Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σου. Όντως θα μπορούσε να είναι όπως μου τα λές…

Ετοιμάζοντας μια εκπομπή-αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη στο ιντερνετικό ραδιόφωνο που είμαι παραγωγός, έψαξα κάποια στοιχειά στο δίκτυο.Σαν βιογραφία βρήκα μια πολύ ελλιπείς στην ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια wikipedia.
θα ήθελα την γνώμη σας για την ενλόγω πηγή,κατα πόσο είναι έγκυρη και αντιπροσωπευτική(προσωπικά τη θεωρώ πολύ λίγη για κάποιον σαν τον Βαμβακάρη!)
ευχαριστώ εκ’των προτέρων!

Φίλε Petritis, δεν έκανα τον κόπο να πάω στο σύνδεσμο που παραθέτεις. Υπάρχει όμως το πασίγνωστο βιβλίο «Μάρκος Βαμβακάρης, Αυτοβιογραφία, Εισαγωγή / παρουσίαση Αγγέλας Βέλλου – Κάϊλ», εκδόσεις Παπαζήση, Αθήνα. Μία αναφορά σε αυτό, νομίζω ότι καλύπτει τις ανάγκες σου με το παραπάνω.

ευχαριστώ για την παράθεση αυτής της πηγης!
βρήκα ένα άλλο βιβλίο στην αναζητηση μου.(την εισαγωγή του διάβασα και με κάλυψε σε μεγάλο βαθμο)
Μύθος Ρεμπέτικος - Μάρκος Βαμβακάρης
δεν πρέπει να είναι το ίδιο!
και πάλι ευχαριστώ!

Αυτό που αναφέρεις, φίλε Petritis, είναι γραμμένο από τον Γιώργη Χριστοφιλάκη και απηχεί προσωπικές εντυπώσεις και απόψεις του συγγραφέα. Δεν θα το παρέθετα ως βοήθημα για να καταλάβει κάποιος αδαής τι ήταν ο Μάρκος.

Δες κι αυτό, μιας και είναι ευπρόσιτο:
http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=4&id=14&Itemid=65

Παρεμπιπτόντως, η “Κλίκα” ξεπέρασε το μισό εκατομμύριο επισκέψεις. Την υγειά μας να 'χουμε…

Δείτε κι αυτό http://rebetiko.sealabs.net/wiki/mediawiki/index.php/Μάρκος_Βαμβακάρης. Γενικά σ’ αυτό το σιτε τα παιδιά έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και έχει και όλους τους στίχους στα τραγούδια του μάρκου

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
η βοήθεια σας ειναι πολύτιμη!
μόλις ετοιμάσω την εκπομπούλα μου θα ενημερώσω!

Kαλή δύναμη φίλε πετρίτη και εύχομαι να βγει και πολύ καλή η εκπομπή. Και έχει και το σιτε όνομα παρμένο απ’ το δικό μου νικ (αν λέμε πάντα για το σιτε που έχεις μήνυμα στο προφίλ σου)

Απο την Ικαρία είμαστε,
Ικαριακή ειναι και ή Ραδιοφωνία!
:slight_smile:

Σωστός αν και δεν μου ανοίγει το σιτε (σόρρυ τώρα το είδα, το άνοιγα από δω, γι’ αυτό δεν μου άνοιγε). Καλά, το ikarus δεν βγαίνει απ’ αυτό το δικό μου, αλλά μοιάζουν γι’ αυτό το λέω.

Από συντονιστή: Παιδιά, το φόρουμ δεν είναι για chat, γι’ αυτό συνεχίστε με π.μ. τέτοια μηνύματα.

Πέρα απο την πλάκα μια εκπομπή καλά ενημερωμένη για τον Μάρκο τον Βαμβακάρη είναι καλό να γίνει.Αλλά όση διάρκεια και να έχει αυτή η εκπομπή δεν θα μπορέσει να μιλήσει για την ζωή του Μάρκου (και οποιουδήποτε άλλου μεγάλου ρεμπέτη) γιατί έχει κάνει( έχει γράψει) και έχει προσφέρει τόσα πολλά που δεν γίνεται, όσος χρόνος διαθέσιμος και να υπάρχει να ειπωθούν.Δεν κατακρίνω βέβαια την προσπάθεια του φίλου παραπάνω αντίθετα την χειροκροτώ και την σέβομαι.Καλή τύχη στο παλικάρι

ναι η αλήθεια είναι αυτή!
προσπάθησα να περιοριστώ σε θέματα βιογραφικά και κάποια δισκογραφικά!
για πρώτη επαφή με τον Μάρκο πιστεύω ότι τα πήγα πολύ καλά!
θα δείξει με την ηχογράφηση κιόλας…

Δεν σε ανακρίνει κανείς πετρίτης.Καλά κάνεις και ασχολήσε με τον Μάρκο.Αλλά εαν κάτσεις και αναλύσεις θέματα πιο βαθειά την “έβαψες”.Είναι τόσο πολλά αυτά που θές να πείς που είναι σχεδόν αδύνατο να μην παραλείψεις κάτι.Καλή επιτυχια και πάλι.

Κάποτε έκανα 8 δίωρες σερί εκπομπές για το Μάρκο. Δεν κατάφερα να χωρέσω ούτε τα μισά από τα υλικά (εκτός τραγουδιών) που είχα μαζέψει. Για μερικούς ανθρώπους όσο χρόνο κι αν αφιερώσεις, αποδεικνύεται λίγος.

1 «Μου αρέσει»