ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ Cubase 5 .. (Και διαφορα Plugins)

Για άλλη μια φορά, επαληθεύεται το ρητό. Τα υπονοούμενα τα πιάνουμε όλοι. Τα αυτονόητα θέλουν επεξήγηση.
Κατά τη γνώμη μου, εφόσον δουλεύουν όλα τα άλλα σωστά, αυτό που δουλεύει λάθος είναι προβληματικό ή δεν είναι σύμφωνο με τις προδιαγραφές. Το να έχει πρόβλημα το μηχάνημα στο MIDI INPUT το βρίσκω μάλλον απίθανο.
Επειδή δεν έχω εμπειρία με MIDI, εφόσον έχουν γίνει σωστά οι ρυθμίσεις για το MIDI, καλύτερα να σου δώσει τα φώτα του κάποιος που έχει σχετική εμπειρία.

Καλησπερα σε ολους . Βρηκα στο φορουμ την συζητηση σας καθοτι με ενδιαφερει η ηχογραφηση μπουζουκιου . Εψαξα παντου να βρω καποια πληροφορια αλλα πουθενα… εκτος απο εδω ! Εχω δοκιμασει να ηχογραφησω μπουζουκι για κομματια τοσο με καρφι οσο με μικροφωνο (Καρφι με καρτα ηχου Focusrite , το μικροφωνο ειναι audio - technica AT2020) . Εκανα τα περισσοτερα απ’οσα γραψατε επανω . Εβαλα κομπρεσορα , equalizer και τα συγκεκριμενα ωστωσω δεν μπορω να βγαλω απολυτα τον ηχο που ψαχνω . Το οργανο κανει λιγακι ενα τριξιμο στο 12ο ταστο και θα το παω συντομα στον οργανοποιο για να το δουμε (ωστοσο πιστευω οτι δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν βγαινει το ααποτελεσμα μου) . Οταν εβαλα καλωδιο και καρτα ηχου απευεθιας σε συνδυασμο με ενα πακετακι απο καποια εφε εβγαλα ενα σχετικα καλο αποτελεσμα που παραπεμπει σε ηχο μπουζουκιου απο νυχτερινο κεντρο (εβγαλα πολυ Δυνατο σκασιμο με βαθυ ριβερμπ) . Για καποια τραγουδια ηταν καλο ωστοσο εψαχνα και κατι περιπου που να αγγιζει λιγο μπουζουκι απο ηογραφησεις που βλεπουμε σε λαικα τραγουδια (π.χ ηχο απο τραγουδι Μητροπανου , Πλουταρχου) . Αρα λοιπον , εχω δυο ερωτησεις 1η) αυτο που θελω να μαθω ειναι πως ηχογραφουμε γενικα με το μπουζουκι και τι εφε προτιμουμε κυριως . Τι προγραμματα για εφε χρησιμοποιειται ? 2η) Σε πολλα τραγουδια γραφουν δυο μπουζουκια , με οσους τροπους δοκιμασα να γραψω το ηχητικο αποτελεσμα ηταν κακο (πχ εγραφα τον ιδιο ρυθμο ψηλα και ιδιο χαμηλα , ειτε ενα ρεφρεν στην “ρε” και ενα στην “λα” και το αποτελεσμα ηταν… ) Κοινως επειδη τωρα ξεκινησα να ασχολουμαι με την ηχογραφηση στο μπουζουκι θελω τα φωτα σας τοσο στον τροπο που ηχογραφω , στα εργαλεια και λιγο στο πως να κοντρολαρω διπλα μπουζουκια Σας γραφω και τα εργαλεια μου για να μου πειτε προτασεις - διορθωσεις κτλ . Το μπουζουκι ειναι του Παναγιωτη Σταμκου (πολυ καλο οργανο παρεμπιπτοντως !!!) Χρησιμοποιω το Tracktion για ηχογαφησεις (το κρατησα απ’οταν ειχα αγορασει μια καρτα ηχου Behringer) , Guitar Rig 6 , Melda Production (για εφε με κομπρεσορα κτλ) . Εννοειτε γραψτε και προτασεις για προγραμματα που υπαρχουν ειτε δωρεαν ειτε με πληρωμη κτλ

1 «Μου αρέσει»

Φοίβο καλησπερα, και καλώς ήλθες στο φόρουμ.
Δυστυχώς δεν εχω γνώσεις ηχογράφησης αλλα φαντάζομαι σύντομα κάποιος θα σε βοηθήσει.
Εγω ήθελα να σε ρωτήσω αν με την focusrite και το μικροφωνο της μπορούσες να ηχογραφήσεις ικανοποιητικα τον φυσικό ηχο του οργάνου χωρίς εφε ?

Καλησπέρα.
Είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα ρύθμισης ήχου; Γιατί εδώ μπορεί να είναι λάθος η διφωνία, μπορεί το όργανο να ξεκουρδίστηκε μέχρι την ηχογράφηση της δεύτερης φωνής, μπορεί να δυσκολεύεσαι να παίξεις ακριβώς πάνω στον ίδιο ρυθμό τις δυο φωνές κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Χωρις κανενα εφε και καμια απολυτως ρυθμιση ο ηχος ακουγεται κανονικα χωρις καμια παραμορφωση. Απλα εκει παιζουν λιγο οι αποστασεις μεταξυ του οργανου και του μικροφωνου .

Ετριζε λιγο η Λα σε καποια ταστα και το εκανα την προηγουμενη εβδομαδα ενα σερβις . Θα ξαναπροσπαθησω για να δω αν θα υπαρχει διαφορα . Παρολαυτα πιστευω οτι μαλλον δεν ειναι αυτο… Θα δοκιμασω τις επομενες μερες και θα ξαναγραψω εδω παλι

Ίσως αν βάλεις ένα δείγμα ήχου θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πιο ουσιαστικά.