Ηλίας Πετρόπουλος ''ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΚΟΣΜΟΥ''

Τουλάχιστον, ας έλειπε το “και μάλλον θα είναι”.

Φιλικά και εγώ!

‘‘Τουλάχιστον, ας έλειπε το “και μάλλον θα είναι”.’’
Το πιο πιθανό είναι να έχεις δίκιο!

Πέπε δε μίλησα για σας συγκεκριμένα αν έχετε εμπάθεια προς τον Πετρόπουλο ή αντιπάθεια αλλά είναι συχνό φαινόμενο στους ρεμπετολάγνους (σαν όλους έμας) να μηδενίζεται ο Πετρόπουλος. Φαινόμενο που έχω δει και στο φόρουμ.

Όσοι μηδενίζουν τον Πετρόπουλο είναι απλά εμπαθείς, δηλαδή του μοιάζουν. Οι άλλοι, που απλά λέμε “προσοχή, το βιβλίο έχει σοβαρότατα λάθη” έχουμε τους λόγους μας: Όπως και ο Περικλής αναφέρει, το βιβλίο περιέχει πάρα πολλά λανθασμένα στοιχεία και πάρα πολλές προσωπικές απόψεις και εκτιμήσεις που διατυπώνονται σαν να ήταν η αντικειμενική αλήθεια. Επιπλέον είναι γνωστή η αντίδραση του συγγραφέα όταν, κατά τις πολλές επανεκτυπώσεις της δεύτερης, (μετά την κατάσχεση από τη δικτατορική τότε κυβέρνηση της πρώτης) έκδοσης, είχαν εκφραστεί πάμπολλες παροτρύνσεις προς αυτόν για επανεξέταση ορισμένων λανθασμένων σημείων: “-Δεν ξέρουν τι τους γίνεται”*. Ας μην προσθέσουμε και τον επίσης γνωστό τρόπο με τον οποίο πολλές από τις φωτογραφίες έγιναν διαθέσιμες για δημοσίευση, ή την συμπερίληψη πολλών φωτογραφιών πλήρως άσχετων με το θέμα, που απλά αύξησαν τα γραμμάρια και το κόστος του συνολικού έργου, όχι όμως τον περιεχόμενο όγκο χρήσιμης πληροφόρησης.

  • = , μόνο εγώ ξέρω