Ζητώ πληροφορίες για Θέμη Παπαβασιλειου

Σωστό. Βασικά ο δάσκαλος προχωρημένων είναι ξεχωριστή ειδικότητα, θα έλεγα.

Στην κλασική μουσική έχει φτασμένους σολίστ που ακόμα πηγαίνουν στον δάσκαλο, όπως οι αθλητές στον προπονητή.

Όντως!!Ειδικα τραγουδιστές όλη τους την καριέρα κάνουν φωνητική και έχουν δάσκαλο για γλώσσες και προφορά.Αλλά και εμείς με τα όργανα συχνά γίνεται το κεφάλι κουρκούτι και θέλουμε βοήθεια. Εγω ετοιμάστηκα για ακρόαση και πήγα σε 2 συναδέλφους για μαθήματα πριν κατι μέρες

Στο βίντεο άκουσα ένα κομμάτι πολύ ζαμπετικό. Έχει δει κανείς ολόκληρη την εκπομπή, έπαιξαν και κομμάτια άλλου ύφους; Δε λέω, καλός ο Ζαμπέτας αλλά στο είδος του, ο σημερινός μπουζουξής, έστω κι αν δεν ειδικεύεται στο ρεμπέτικο δε μπορεί να παίζει μόνο στυλ Ζαμπέτα.

Υπάρχει ολόκληρη εκπομπή-αφιέρωμα με πολλά είδη τραγουδιών. Ρίξε μια ματιά εδώ
https://www.youtube.com/@George7Ar/search?query=θεμης

Δε βλέπω να ξαναπόσταρες απάντηση μετά από 7 μέρες βασίλη λιάγκα.
Άρα δε σε νοιάζει, μια κουρ@δ@ πέταξες για πρώτο μήνυμα και έφυγες.
Και να υπάρχει βίντεο δεν έχεις κανένα λόγο να το δεις, ο συγκεκριμένος δάσκαλος διδάσκει μουσική και ήθος. Δεν τα χρειάζεσαι.
Αλλά μην απογοητεύεσαι, υπάρχουν καταπληκτικά μέντιουμ στην πιάτσα να σε μάθουν μπουζουκάκι.

Ψυχραιμία… Ας μάθουμε εμείς μουσική και ήθος και βλέπουμε για τους άλλους.

Blockquote
Νομίζω ότι κάτι τέτοιο προσπαθούσε να πετύχει ή αυτός ήταν ο σκοπός του.

Όχι, οι μαθητές θέλουν να γίνουν βιρτουόζοι, η διδασκαλία του Θέμη είναι ολιστική, θα ακούς, θα μετράς, θα κουρδισεις τη φωνή σου, θα κάνεις σιγόντα, θα παίζεις, θα κάνεις μετατροπίες, θα γράφεις, θα διαβάζεις. Να γίνεις ένας αυτόνομος μουσικός που μπορεί νασταθεί στα ποδια του.
Κάποιοι παίρνουν από όλα κάποιοι προοδεύουν σε συγκεκριμένα. Αλλά τα διδάσκονται και γνωρίζουν και οι ίδιοι που υστερούν.
Εγώ έμαθα σιγόντα στα 4 χρόνια, τραγούδαγα πραγματικές 2ες και έχω γνωρίσει από το ΕΘνικό διπλωματούχο που στα 6 χρόνια ΜΟΝΟ φωνητικής δεν ξέρει 2ες μόνο ταυτοφωνίες. Απογοήτευση ? κοροϊδία ? αλλά οι μαθητές τρώνε το τυράκι και το πρεστίζ τάχαμου ότι είναι διπλωματούχοι και μένουν ικανοποιημένοι. Για γέλια ή για κλάμματα? Μηπως να φτιάχνω σε κάθε φόρουμ πόστ και να υπονομεύω το Εθνικό ? Δε με ενδιαφέρει δεν έχει κανένα νόημα.
Πόλλα χρόνια τσούζει τους μπουζουξήδες ο Θέμης απότι έχω καταλάβει.
Εγώ κιθάρα παίζω, ο δάσκαλος δεν κράτησε ΠΟΤΕ κιθάρα στα χέρια του να αντιγράψω κάτι. Μιά χαρά έμαθα. Δεν βγάζει μαϊμούδες, μουσικούς βγάζει.
Οι βιρτουόζοι γνωστοί και μη είναι μονάχα το κερασάκι της τούρτας.
Εκεί είναι το λάθος γιατί αυτούς βλέπουν όλοι και τους πιάνει ανασφάλεια και κακία και βγάζουν και πόρισμα από πάνω . Θες παιχταρά δάσκαλο ? Ας πάρει όποιος θέλει έναν από τους διάσημους βιρτουόζους στην πιάτσα. Ούτε το 1/100 δε ξέρει να διδάξει από όσα διδάσκει ο Θέμης. Κάτι σαν το Εθνικό ένα πράμα.
Καλή τύχη.

Δεν καταλαβαινω ποιός κερδιζει απο τέτοια λασπολογία.

Οι άνθρωποι που κάνουν φωνητική στο ωδείο δεν εξασκούνται στο να βγάζουν δευτερες με το αυτί, εξασκούνται σε άλλα πράγματα τα οποία εσένα πιθανών να μην σου είναι χρήσιμα. Δεν είναι αυτόματα όλοι ντενεκέδες.

Με την ίδια λογική θα μπορούσα να σου πω οτι, βλέποντας την παρτιτούρα του Τσαουσάκη, όποιος σε έμαθε θεωρία σε κοροΐδεψε γιατί έχει ένα κάρο λάθη, τα οποία δεν καταλαβαίνεις ούτε όταν στα δείξουνε. Αφου είσαι και “αρνητής” δρόμων λοιπόν όπως λες, σου λείπουν και σένα πράγματα όπως και σε μένα και σε όλους.

Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να φορτιζόμαστε χωρίς καν αφορμή. Ίσως αν θέλει ο άνθρωπος να μας πει ο ίδιος τους λόγους που αναζητά τα βίντεο.Μέχρι τότε ίσως ισως να είμαστε λίγο πιο εγκρατείς;

1 «Μου αρέσει»

Λασπολογία οι αλήθειες … ok .
Και δεν έγραψα ωδείο της γειτονιάς έγραψα Εθνικό, την αφρόκρεμα.
Φάνηκες από την πρώτη στιγμή όταν πόσταρα πέρυσι το βιβλίο alk . Βρήκες τυπογραφικό λάθος και έσπευσες να μου κάνεις μάθημα αρμονίας, αν είναι δυνατόν. " αν η ντο ματζόρε εχει μι για τριτη…η ντο#ματζόρε εχει μι# για τριτη" - είσαι απίθανος διορθωτής.
Ή το ότι βλέπεις κάθε συγχορδία για τονική τί να λέμε τώρα.
Ότι δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
Γιαυτό και τα “λάθη” μου τα υπέδειξεις δημόσια και όχι πχ με προσωπικό μύνημα, επειδή είχες λαχτάρα να διορθώσεις όχι να μειώσεις
Κάτσε και φτιάξε αντίστοιχο έργο αν είσαι ικανός και δώστο δωρεάν και μετά κρίνε.
Αυτός που πόσταρε τρόλ είναι ή πικραμένος, δε θα ξαναποστάρει γιατί δεν έχει τι να πει. Αυτός είναι η λάσπη.

Τι λες μωρέ; Ξέρεις σε ποιον απευθύνεις την κάθε κουβέντα που λες; Ξέρεις ποιες είναι οι γνώσεις του καθενός και ποιες οι προθέσεις του; Ή πυροβολάς γύρω γύρω κι όποιον πάρει ο Χάρος;

Αν αναζητήσεις παλαιότερες δικές μου δημοσιεύσεις θα δεις του κόσμου τα λάθη απο μένα. Μεγάλο μέρος του δημόσιου διαλογου εδώ ειναι η αναζήτηση πληροφορίας και η βοήθεια οσων συμμετέχουν , στοιχείο για το οποίο είμαι ευγνώμων και προσπαθώ ,όταν μπορώ,να ανταποδώσω.

Εδώ λοιπόν βρήκα όργανο, εδώ δασκαλο και εδώ κάποιος μου διόρθωσε την διπλωματική μου πριν λίγους μήνες.

Λυπάμαι αν ο τρόπος μου ή οι διορθώσεις που πρότεινα δεν σε βρίσκουν σύμφωνο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχαν σκοπό την…τιμωρία.

Θα σε παρακαλούσα όμως να προβληματιστείς λίγο για εκείνους που τόσο εύκολα απορριπτεις.

Με χαρά να σου δείξω τις παρτιτούρες μου.

3 «Μου αρέσει»

αν παραμείνεις μέλος καμιά 10αριά χρόνια, θα σου φύγουν οι απορίες.
οι δάσκαλοι ειναι τόσο καλοί αναλογα με τους μαθητές.
δεν τα “παίρνουν ολοι τα γράμματα”…

Αυτά είναι μερικά απ’ όσα έχει πάρει ο Αλέξανδρος από το φόρουμ. Αν αρχίσουμε όμως και με το πόσα έχει δώσει, ουου…!

5 «Μου αρέσει»

@τερπένιος είπα να σου δώσω μια ευκαιρία να το μαζέψεις, αλλά εσύ ξεσπάς επί δικαίων και αδίκων. Καταλαβαίνω ότι εκτιμάς πολύ τον δάσκαλό σου, αλλά δεν τον βοηθάς καθόλου έτσι, το ανάποδο μάλιστα.

Ουτε εγω είμαι ο δάσκαλος αλλα ουτε και ο οποιος βιρτουοζος βγηκε, κανενας μας δεν ειναι αντιπροσωπος του.
Κι αν μερικοι βγαζουν συμπερασμα και χολη απο υποθέσεις με τις υγειες τους.
Αλλα διδασκει πραγματα που αλλοι τα πουλανε χρυσαφι και δε ξερουν ουτε να τα εξηγήσουν ουτε να τα διδαξουν σωστα .
Μιλαω συγκεκριμενα εδω γιαυτο εδωσα το παραδειγμα με το εθνικο γιατι πολλοί νομιζουν οτι ειναι μονο βιρτουοζιλικια και μπουρου μπουρου, οσο για τον alk ειναι καθαρα προσωπικό γιατι ηταν προσβολη για εμενα , ποσο φιλαρακια ειστε και τι παρτιδες εχετε εδω δε με αφορουν .

Οχι οχι κυριε τερπενιε ! Δεν ηταν αυτη η πρόθεσή μου , δεν ψαχνω για δασκάλους μπουζουκιού. Ομως απλα ειχα την περιέργεια να ακούσω τον κύριο να παίζει. Τίποτα περισσότερο. Τις σπουδες μου τις εκανα ήδη. Ομως επειδή θαυμάζω κάποια ατομα που ξεχωρίσουν ειδικά αυτος που προσφέρουν εκπλήξεις στη μουσικη για αυτο το λογο ψάχνομαι!

Μάλιστα. Επομένως έχεις τη βεβαιότητα ότι τα πράγματα εδωπέρα λειτουργούν με βάση τα κολλητιλήκια. Ότι όλα αυτά που είπες δε θα ήταν λογικό να προκαλέσουν καμία άλλη αντίδραση εκτός από μπράβο, και αν αντί για σιωπή ή μπράβο ακούστηκαν μερικές συστάσεις για περιορισμό της επιθετικότητάς σου, αυτό οφείλεται στα κολλητιλήκια κι όχι στην επιθετικότητά σου.

Συνειδητοποιείς πόσους ανθρώπους έχεις προσβάλει, πόσο βάναυσα, και πόσο αυθαίρετα;

Εγώ να είχα μαθητές με τέτοιο ήθος, και να λένε ότι το δίδαξα εγώ, θα απαντούσα «δεν τον είδα, δεν τον ξέρω και ποτέ δεν του δίδαξα τίποτε».

3 «Μου αρέσει»

Δηλαδή εμάς που ο δάσκαλος κρατάει όργανο είμαστε μαϊμούδες.Αν δεν είναι αυτό προσβολή τότε τί είναι?

Πολύ τοις μετρητοίς τα παίρνεις τα πράγματα για κάτι που σε διόρθωσε πέρυσι και τον περίμενες φέτος να του το πεις.Τόσο μνησικακία δηλαδή και τόσο προσωπικό έγινε ένα θέμα από το πουθενά.Όσο για τις φιλίες που λες ναι κάθε πρωί πίνουμε καφέ παρέα στο καφενείο της γειτονιάς.Έλα να σε κεράσουμε.

3 «Μου αρέσει»

Aν και έχω ανοίξει ένα νήμα για να το ενημερώνω για την πορεία μου θα πω εδώ 5 πράγματα. Καταρχήν άλλαξα δάσκαλο και εδώ κολλάει το ότι γράφω σε αυτό το νήμα. Ο δάσκαλος μου είναι γαμώ τα παιδιά και κατέβαινε από τα Γιάνεννα μια φορά την εβδομάδα για χρόνια ολοκληρα μέχρι που στο τέλος έμεινε στην Αθήνα, για να πάει στον Παπαβασιλείου για μάθημα. Και επειδή είμαι βέβαιος πως χρησιμοποιεί την ίδια μέθοδο πάμε να δούμε πως ξεκινάει ένα μαθητή του. Του ζητάει να αγοράσει ένα ηλεκτρονικό κουρδιστήρι (to polytune το έχω να κάθεται πλέον) για να τραγουδάω τις νότες και προσπαθώ να πιάνω τις νότες με τη φωνή μου.

Σου ζητάει επίσης να αγοράσεις ένα βιβλίο που λέγεται Solfege Rythmique Vol 5 του Dante Agostini και σε βάζει να πιάνεις με μηχανικό μετρονόμο (χρειάζεσαι και έναν τέτοιο για μελέτη) 200 beats και να διαβάζεις τις νότες στο πενταγραμμο και να πιάνεις το ρυθμό. Αυτό το βιβλίο είναι γεμάτο δύσκολες ασκήσεις ρυθμού για ντραμμερ και κρατάς 200 με το ποδι και με τα χέρια το δεξι παίζει τη μια σειρα το αριστερό την άλλη.

Εννοείται πως θεωρεί προαπαιτούμενο να μελετήσεις τις νότες του πενταγραμμου για να διαβάζεις και να γράφεις παρτιτούρες.

Σε γενικές γραμμες στον Παπαβασιλείου 10 θα πηγαίνανε να μάθουν μουσική (όχι μπουζούκι) οι 9 θα έφευγαν. Μου αρέσει ένα κείμενο που έχει γράψει ο Παπαβασιλείου και λέει μην πιστεύετε τα ταλέντα και πράσινα άλογα όλα αυτά είναι φούμαρα υπάρχει αυτός που θα φτύσει αίμα για να μάθει να ξεπερνάει τον εαυτό του και ο τεμπέλης… Αυτά!

3 «Μου αρέσει»

Ναι! Ετσι ειναι το
σύστημα εκπαίδευσης αυτο εννοείται ειναι ανώτερο απ το να μαθαίνει κάποιος φράσεις και να κανει ασκήσεις στο μπουζούκι. Ρυθμικές ασκήσεις που με μεγαλο κόπο μαθαίνουμε. Ιδιαίτερα κάποιοι ινδικοι ρυθμοί που οταν τους κατανοήσεις σίγουρα εχεις ανέβει μουσικά οτι όργανο κι αν παίζεις. Και τραγουδώντας τις νοτες που παίζουμε φωλιαζουν μεσα μας!

3 «Μου αρέσει»