Ερώτηση Τζουράς Κούρδισμα

Χαχα. Με τον Μάνο έχουμε τακτική επικοινωνία κυρίως μέσω e-mail,. Αποφεύγω τα τηλέφωνα, γιατί το τηλέφωνο μπορεί να σε διακόψει από κάτι σε κάποια σημαντική στιγμή ενώ το mail το διαβάζει ο καθένας όταν έχει χρόνο και διάθεση. Ο Μάνος προτιμάει τις χορδές Galli για τρίχορδο, όμως μέσω internet δεν βρίσκω και στο κατάστημα που τις αγοράζει ο Μάνος είναι δύσκολο να πηγαίνω και το κατάστημα δεν έχει τις συγκεκριμένες χορδές στο e-shop του. Ο Μάνος κατοικεί στα ανατολικά προάστια, εγώ είμαι άνθρωπος του κέντρου και της δυτικής Θεσσαλονίκης, αν και υπάρχει μια πιθανότητα να γίνουμε κοντογείτονες, . Το ερώτημα μου στην ουσία είναι αν υπάρχει κάποια χορδή που είναι φτιαγμένη αποκλειστικά για τζουρά και όχι μόνο κατ’ όνομα για τζουρά για να την δοκιμάσω. πχ της Mastro για τζουρά (silver) που δοκίμασα μου έδωσαν την εντύπωση πως ήταν ίδιες με τις λεπτές (10ρες) που βγάζουν για τρίχορδο μπουζούκι, απλά είχαν μικρότερο μήκος. Στην επόμενη αγορά που θα γίνει σήμερα θα δοκιμάσω και κάποιες ακόμα μάρκες μέχρι να κατασταλάξω σε αυτή που κατά τη γνώμη μου θα είναι η καλύτερη. Extra Laouto για τζουρά, d’ Addario Μπαγλαμάς-Τζουράς, Extra Sonata Τζουράς και Mastro Τζουράς τις Bronze έχουν μείνει από αυτές που κυκλοφορούν στην αγορά Θα είναι οι επόμενες αγορές μου. Θα μου πεις μέχρι να τις δοκιμάσω όλες θα περάσουν τόσα χρόνια. Πάντως μια και τον μνημονεύσαμε τον Μάνο, το όργανο τα σπάει όπως και όλα τα όργανα που φτιάχνει. Ακόμα και σήμερα με τόση ζέστη δεν άντεξα και ένα διωράκι του έδωσα και κατάλαβε.

1 «Μου αρέσει»

Εάν θες να είμαστε σωστοί δεν υπάρχουν ειδικές χορδές για τζουρά γιατί οι διαστάσεις του είναι κάτι πολύ σχετικό σαν μέγεθος. Είναι ένα όργανο ανάμεσα σε μπαγλαμά και μπουζούκι με αρκετά ακαθόριστες διαστάσεις τόσο σε μήκος μάνικου, όσο και μέγεθος σκάφους, άρα και σε μήκος χορδής. Αυτό όπως καταλαβαίνεις επηρεάζει τα πάντα. Εάν μιλούσαμε για μπουζούκι ναι έχω να σου προτείνω χορδές γιατί εκεί τα πράγματα είναι λίγο πιο καθαρά :wink:

Και κάτι έτσι για την ιστορία … Δεν είστε πολύ μακρυά με τον Μάνο. Στην ίδια πόλη ζείτε. Επομένως εάν θες παρόλο που δεν υπάρχουν στον e-shop του καταστήματος που ψωνίζει ο Μάνος, πάρε ένα τηλέφωνο, ζήτα τις χορδές αυτές και πες να στις στείλουν ή να πας από εκεί να τις πάρεις! Για όλα υπάρχουν λύσεις :wink:

Δεν μπορεί, δεν μπορεί κάπου θα συναντηθούμε που λέει και το τραγούδι. Ένα χρόνο θέλω να πάω μια μέρα στον Μαυρομουστάκη που ψωνίζει ο Μάνος και δεν τα έχω καταφέρει. Μερικές φορές οι υποχρεώσεις κάνουν τα πιο απλά πράγματα δύσκολα.

ανά μάρκα το κράμα των χορδών είναι οι ίδιο, αλλάζει το μήκος και ίσως η διατομή.
ρε παιδιά μικρή πόλη είναι η θεσσαλονίκη, πού να ζούσατε και στην αθήνα!

1 «Μου αρέσει»

Αν και εκτός θέματος, αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. Δεν είναι η απόσταση πάντα σε απόλυτο μέγεθος. Σε πληροφορώ ότι απόσταση 15 λεπτών με το ΙΧ η σύζυγος μου την κάνει σε 2 ώρες με ΜΜΜ, λόγω τραγικής έλλειψης υποδομών στην πόλη. Τα τελευταία 3 χρόνια έχω κατέβει όλο κι όλο 5-6 φορές στο κέντρο ενώ μένω σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια και οι βόλτες στο κέντρο ήταν καθημερινή συνήθεια μου, γιατί δεν έχω τρόπο να επιστρέψω, αφού η επιστροφή είναι μεγάλη ανηφόρα (το λεωφορείο είναι εκτός συζήτησης εκτός αν θέλεις να βλέπεις 2-3 λεωφορεία να περνάν από την στάση χωρίς να σε παίρνουν επειδή είναι γεμάτα, με συχνότητα μεταξύ τους 20-30 λεπτά.). Η πόλη αντιμετωπίζει πολύ χειρότερο πρόβλημα μετακινήσεων από την Αθήνα που ένα μεγάλο μέρος της πόλης καλύπτεται με το Μετρό, ενώ και στον Πειραιά πας εύκολα και γρήγορα με τον Ηλεκτρικό. Για πολύ μικρότερες αποστάσεις στη Θεσσαλονίκη μπορεί να κάνεις περισσότερο χρόνο.

1 «Μου αρέσει»

Είναι γεγονός, η Θεσσαλονίκη είναι πολύ δύσκολη στις μετακινήσεις της… Το έχω βιώσει και εγώ σαν επισκέπτης…

Πάντως ας προσπαθήσουμε να μείνουμε εντός θέματος :slight_smile: Τη συζήτηση μπορείτε να τη συνεχίσετε με πμ (ή και group πμ) αν θέλετε να συμμετάσχετε περισσότεροι από 2. :smiley:

Νομίζω δεν έγινα κατανοητός.Στο μύνημα 4# ρώτησα την κάτοχο τι κλίμακα είναι ο τζουράς της.
ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΑ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΖΟΥΡΑ,αυτή ήταν η ερωτησή μου στον κάτοχο.Είπα ότι κυκλοφορούν ταμπουροειδή -σαζοειδή από την Τουρκία συνήθως με κλίμακες μικρότερες του 57-59.Όταν λοιπόν έχουμε μία κλίμακα γύρω στο 50,και θέλουμε να αρματώσουμε με χορδές μπουζουκιού,μάντεψε τι θα συμβεί.Όταν χορδίσουμε ρε λα ρε με χορδές 11άρες, ή θα σπάσουν τα καντίνια,ή το όργανο θα έχει ασφυκτικές τάσεις με όλα τα επακόλουθα.Η λύση θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε 9ρες,ή και 8ρες που χρησιμοποιούμε στα ματολίνα και στους μπαγλαμάδες.Δεν υπάρχουν στο εμπόριο όμως τέτοιου μήκους χορδές ,γιατί οι κλίμακες μαντολίνων και μπαγλαμάδων είναι γύρω στο 37.Αυτά προς το παρόν.

4 «Μου αρέσει»

Νίκο, επιμένω ότι μπερδεύεσαι.

Για να κουρδίσω Ρε μια χορδή μήκους 50 εκατοστών θέλω μικρότερη τάση απ’ ό,τι για μήκος 57 εκατοστών.

Είναι σαν να έχω όργανο με κλίμακα 57 και να θέλω να παίζει Ρε στο τάστο που είναι 50 εκατοστά από τον καβαλάρη. Ποιο είναι αυτό; Ας πούμε το τάστο Φα. Θα ξεκουρδίσω λοιπόν μέχρι το Φα να πέσει στο Ρε.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το ξεκούρδισμα που λες Περικλή (σε 11άρα χορδή ας πούμε) , για να ηχήσει στο ρε ,δίνει ένα αποτέλεσμα πλαδαρό,που στα απαίδευτα αυτιά ακούγεται ξεκούρδιστο.Θέλει να κατέβει η διατομή της χορδής σε 9αρα ας πούμε.Δες το στην πράξη και θα δεις.

Ακριβώς! Αν η χορδή είναι η ίδια και το κούρδισμα ίδιο, αλλά το όργανο μικρότερο, χαλαρώνει (έως παραχαλαρώνει κατά περίπτωση).

Άρα αυτό, …

…δεν ισχύει. (Εφόσον βέβαια μιλάμε για το ίδιο Ρε, του μπουζουκιού, όχι του μπαγλαμά που είναι οκτάβα.)

1 «Μου αρέσει»