Ερώτηση για επισκευή 8χορδου μπουζουκιού

Καλησπερα σε ολους ,
ειμαι καινουργιος στο forum αλλα επειδη καταλαβα οτι υπαρχουν πολλοι σχετικοι με την κατασκευη μπουζουκιου εδω
θα ηθελα να σας ρωτησω κατι…
Εχω ενα τετραχορδο το οποιο μου το ειχαν κανει δωρο οταν ημουν 6-7 χρονων (ασχοληθηκα 1-2 χρονια τοτε με ωδειο αλλα το αφησα)
μετα απο 23 χρονια λοιπον αποφασισα να ασχοληθω ερασιτεχνικα…το μπουζουκι ομως τοσα χρονια παρατημενο στο παταρι δεν ειναι σε καλη κατασταση…
σπασμενο σκαφος (δεν λειπει κομματι ομως… το σπασιμο ειναι πανω στη δουγα)
ραγισμενο μπρατσο στο πανω μερος (κατω απο το καραουλο)
καβαλαρης μεγαλος κ μικρος σπασμενοι
χορδιερα και χορδες…
μηπως μπορειτε να μου πειτε ποσο στο περιπου θα κοστισει?
και να μου προτινετε και καποιον μαστορα καλο κ σχετικα οικονομικο? Αυτα…
Σας ευχαριστω εκ των προτερων…και συγνωμη για τα πολλα μου λογια απλα δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα…
και παλι ευχαριστω…

Σχετικά με το κόστος μιάς επισκευής, κανείς δεν θα μπορέσει να σου δώσει νούμερο χωρίς να έχει δεί το όργανο, ούτε στο περίπου. Εγώ έχω πολύ καλή εμπειρεία επισκευής / ανακατασκευής από τον οργανοποιό Γιώργο Καρελλά, στου Ψυρρή (στοιχεία θα βρείς εδώ). Άλλοι μπορεί να σου προτείνουν άλλους, το ψάξιμο και η απόφαση είναι βέβαια δικές σου.

Σε ευχαριστω φιλε Νικο…απλα ακουω οτι αλλοι δεν αναλαμβανουν επειδη δεν ειναι δικα τους η αλλοι ειναι πανακριβοι…
επειδη ειναι δωρο πριν 23-24 χρονια δεν γνωριζω λεπτομεριες οπως ποιος το κατασκευασε η κατι αλλο…
σε ευχαριστω πολυ παντως…

Κάτι περίπου τέτοιο θα έπρεπε να περιμένεις, φίλε Spybet. Δεν αρκεί, όμως, που απλά ακούς, πρέπει να το πάρεις υπό μάλης και να το δείξεις σε μάστορες, μόνο έτσι θα ακούσεις “πρώτο χέρι”. Πολύ πιθανό είναι να σου πούν και “άσ’ το, πιό πολύ θα σου κοστίσει από ένα καινούργιο”. Εκεί μπαίνει πλέον το υποκειμενικό θέμα της “προσωπικής σχέσης” με το όργανο.

Φίλε spydet με αυτά που έχει το όργανο αν και ερασιτεχνικά φτιάχνω όργανα πιστεύω ότι δεν είναι και κάτι το σοβαρό η δουγιεσ ξανακολιουνται, καβαλάρης γίνετε ,απλά αν έχει ξεκολιση το μανική από το καραουλο εινε εύκολο αν έχει σπάσει τότε εινε λίγο σκούρα αλλά και πάλι γίνετε αν εισουν απο καβαλα μπορούσα να στο φτιάξω μόνο και μόνο επιδη εχει σινεσθιματικη αξια για σενα και το μονο που θα σου ελεγα να εδινεσ θα ειταν μονο τα υλικα που θα τα επερνεσ εσυ που δεν στοιχιζουν στιν ουσια πολλα χρηματα δηλαδη θα σου εβγενε η επισκευη με λουστρα και τα υπολιπα περιπου στα 70ευρο πισρευω.

Οκ Νικο να εισαι καλα…εκτος απο αυτον που μου ειπες μου προτειναν και τον Πολυδωρου…εχεις ακουσει καλα λογια? και γενικα αν γνωριζει καποιος ας μου πει κατι σχετικα με τον συγκεκριμενο οργανοποιο…εγω θα παω σε 2-3 να παρω γνωμες απλα ρωταω πληροφοριακα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:17 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:10 —

σε ευχαριστω πολυ φιλε kirmis …απλα ψιλα στο μανικι κοντα στο καραουλο εχει ενα ραγισμα …δεν εχει σπασει …

Στείλε καμιά φωτογραφία αν σου είναι εύκολο

Φιλε μου το οργανο ειχε την τυχη να το αναλαβει ο Κωστας Ζαρκαδας…
Ο ανθρωπος παρελαβε ενα οργανο ρημαδι και παρεδωσε ενα οργανο διαμαντι…
Και για του λογου το αληθες…

επισκευη-Ζαρκαδας…

//youtu.be/BOYsyDQxgUw

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:36 —

Κωστα εισαι Καλλιτεχνης…καλα μου το ελεγαν!!!

[SUB]Αν και λίγο chat-ίστικο το σχόλιο μου, αλλά να με συμπαθάτε[/SUB]

Το χαμόγελό σου όταν παίζεις το (νέο πια) όργανο τα “μαρτυράει” όλα!
Άντε καλόπαιχτο λοιπόν και καλά γλέντια :089:

χα χα …αν επαιζε ετσι ο spybet θα ειχε ferrari oxι corsa.

Κωστα ας επαιζα ετσι εγω και ας ειχα και Zastava…χααχχααχαχαχαχαχαχ
τον ζηλευω πολυ παντως…

Μην το κοροιδευεις… οταν ειχα το yugo ειχα τρομερες επιτυχιες

[b]

Η ομάδα συντονισμού υπενθυμίζει:[/b]

Παρακαλούμε όχι μηνύματα τύπου chat.

Πραγματικά φαίνεται τρομερή η δουλειά του οργανοποιού… Μπράβο του!