Ερμηνεία στίχου: Παιδιά μ' γιατί είστε ανάλλαγα

Καλησπέρα στο φόρουμ.
Έχω κολλήσει σε ένα από τα τραγούδια που αναλύω για το μεταπτυχιακό μου.
"Παιδιά μ’ γιατί είστε “ανάλαγα”= ? τι σημαίνει αυτή η λέξη?
Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας.

ανάλλαγα

Δεν έχετε αλλάξει, είστε κακοντυμένα.

να είσαι καλά.

Εγώ νομίζω ότι η αναλλαξιά, εδώ, δεν έχει την έννοια του κακού ντυσίματος (γιατί δεν έχετε βάλει τα κυριακάτικά σας;) αλλά υπονοεί τον εσωτερικό ρουχισμό. Το επόμενο ημιστίχιο λέει άλλωστε “γιατί είστε λερωμένα;” και η απάντηση των ανάλλαγων είναι “γιατί είμαστε ξένα κι ορφανά”. “Δυό αλλαξιές ασπρόρουχα” απαιτεί ο ετοιμάζων ταξίδι από τη μάνα ή τη γυναίκα του ως αυτονόητη πρόνοια, κάτι που ο ξενητεμένος ή ο ορφανός δεν μπορεί να το κάνει.

Δεν ξερω τους στοιχους που παραθετει ο Νικος αλλα εχω μεγαλωσει μ αυτα τα τραγουδια λογω του οτι ζω στην επαρχια.
Ο στοιχος λεει…παιδια μ γιατι ειστε αναλαγα τα κακομοιρα? κι απαντανε …ειμαστε απο τον πολεμο τα κακομοιρα…
αρα σαφεστατα ενοουν οτι ειναι απλυτοι με λερωμενα ρουχα. Γνωμη μου ειναι οτι στον καθε τοπο το προσαρμοζαν και διαφορετικα…αυτο ειναι αλλωστε το δημοτικο , λαικο, η ρεμπετικο τραγουδι.Εδω ενας συνδεσμος ετσι οπως το λεει η Πυργακη.https://youtu.be/8lHvt5YnwDA

Κι εγώ όπως το λέει ο Κώστας το ξέρω.

Ε, προφανώς θα υπάρχουν παραλλαγές, από μια περιοχή σε άλλη κλπ. Εδώλέει ο Καρναβάς τους στίχους που ξέρω κι εγώ.