Επείγον: Αφρός πολυουρεθάνης στα χέρια

Παίδες μου έπεσε αφρός πολυουρεθάνης στα χέρια και έχω πασαλειφτεί…

Πως βγαίνει; Δοκίμασα νέφτι και βενζίνη και δεν κάνουν τίποτα…

Βοήθεια πλιζ!!!

Είναι δύσκολο αλλά δοκίμασε διαλυτικό νίτρου!
Καλή επιτυχία!!!
Βάλε το νίτρο σε σφουγκάρι της κουζίνας, στην πράσινη (άγρια μεριά) και τρίβε!!!

δε λεσ καλα που δε σου πεσε στ αυτιά:019::019::019:

Σταμάτη σε ευχαριστώ πολύ αλλά…δεν έχω διαλυτικό νίτρου.
Έβαλα από ότι μπορείς να φανταστείς.
Τώρα ξεράθηκε σε όλο μου το χέρι…
Που θα πάει, θα φυγει με τις μέρες.
Σε ευχαριστώ πάντως…

Και εσύ Άρη, παιδί της εργατιάς, θα έπρεπε να ξέρεις να απαντήσεις… Όχι να κάνεις πλάκες…:slight_smile:

δοκίμασε με καθαρό ΑΣΕΤΟΝ.Αν είναι σχετικά φρέσκο,το πολύ θα στο πάρει,αλλιώς βάλε το χέρι σε ζεστό νερό μέχρι να “παπουδιάση” και μετά τρίφτο με σκοτσ μπράιτ,και σαπουνάδα.Πάντως αν ξεραθή καλά φεύγει μόνο με την εφίδρωση σιγά σιγά.

Φίλε Νίκο… Από τις 15:41 που πόσταρα μέχρι τις 7:40 που απάντησες μάλλον θα έχει ξεραθεί…
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Γιωργο μιλησα με τον πεθερο μου και ειπε οτι αμα εχει ξεραθει κανε υπομονη και σιγα σιγα θα φυγει…την επομενη φορα αμα το παθεις ξανα υπαρχει ενα σπρεί που κανει 5 ευρω και το ριχνεις σε αυτες τις περιπτωσεις αμεσως πριν ξεραθει και φευγει…παντως δεν θα παθεις τιποτα μονο οτι κατι ξεραμενο θα ειναι στα χερια σου για καμποσο…τωρα πως τα καταφερες αλλη ιστορια…παντως :110::110::110:

Τι σου 'ναι η ρημάδα η χημεία!

γιατι δεν παιρνεις τηλεφωνο στο κεντρο δηλητιριασεων ισως ξερουν… :slight_smile:

Σας ευχαριστώ ολους για την βοήθεια σας και προπαντώς για το δούλεμα…:):):slight_smile:

Έχει ξεραθεί και σιγά σιγά φεύγει…
Μην ανυσηχείτε λοιπόν!!! Θα επιζήσω!!!

Φίλε, ο αφρός πολυουρεθάνης θέλει αμέσως ζεστό νερό και πράσινι σαπούνι. Σου απαντάω αργά αλλά μόλις άνοιξα τον υπολογιστή.

Μη δοκιμάσεις κανένα διαλυτικό. Ειδικά το διαλυτικό νίτρου. Το πολύ-πολύ να πάθεις κανα έγκαυμα.
Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος είναι να περιμένεις. Ξεκολλάει σιγά-σιγά με τον ιδρώτα. Τα χέρια σου βέβαια για δυο-τρεις μέρες δε θα είναι διόλου ευπαρουσίαστα, αλλά τι να κάνεις;
Σου μιλάει ο επανειλημμένα παθών που το 'χει πάρει απόφαση…:112:

ΥΓ. Παρεμπιπτόντως, αν κάποιος βρει κόλπο να καθαρίζει την ξεραμένη πολυουρεθάνη, ας μας το πει. Η μπανιέρα και ο νιπτήρας στο μπάνιο μου έχει αρκετά σημάδια. Ας όψεται ο μalάκας ο ξυλουργός!

Όντως Άρη…τίποτα δεν δούλεψε…

Λίγο λάδι έβαλα στα χέρια μου όσο κολούσε για να μην κολλήσουν τα δάχτυλα μεταξύ τους…:):):slight_smile:

Ήδη έχει αρχίσει και φεύγει.

Πάντως ούτε βενζίνη ούτε τίποτα από τα γνωστά δεν το βγάζει!!!

Sygnwmh gia ta Greekglish. Yparxei eidiko sapouni se morfh kremas pou xrhsimopoioun oi mhxanikoi aytokinhtwn kai oi ydraylikoi. An asxoleise syxna agorase apo ayth kai an sou xanatyxei pleisou amesws. MHN BALEIS DIALYTIKA STA XERIA SOU. THA PAUEIS EGKAYMATA, GIA ONOMA TOU THEOU.

Αυγουστή πρώτη φορά τον χρησιμοποίησα τον αφρό οπότε δεν τρέχει τίποτα.
Έβαλα διαλυτικά και δεν έπαθαν τίποτα τα χέρια μου… Ότι θες έβαλα!!!

Αντέχουν τα άτιμα!:slight_smile:

Καλημέρα, υπάρχει ειδικό καθαριστικό πολυουρεθάνης. Το αγοράζεις εκεί που πουλάνε και τους αφρούς. Μόνο με αυτό καθαρίζει ,είτε είναι φρέσκια είτε στεγνή.:088:

Φίλε ΑΡΗ υπάρχει το αφαιρετικό πολυουρεθάνης ORBAFOAM ELIMINADOR της εταιρείας QUILOSA.Βγάζεις τα πολλά πολλά με κάποιο ξυράφι-φαλτσέτα,και μετά επεμβαίνεις με αυτό.
Οι κρέμες καθαρισμού χεριών για χρώματα-βρωμιές,ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΟΥΡΕΘΑΝΗ.

Σταματήστε κάποιος τη συνεχή τηλεοπτική διαφήμιση Μπάση και Νταλάρα. Χωρίς να έχω τίποτα με τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες, επειδή δεν δουλεύω αυτές τις ημέρες και χαζεύω λίγο το χαζοκούτι, έχω μπουχτίσει, σιχάθηκα τα σπότ των δίσκων τους!!! Φτάνει πια…ρε παιδιά…αμάν… Κλείνω τα μάτια και βλέπω τον Μπάση μπροστά μου…

Ιδιαίτερα με τον Μπάση. Με αυτό το …μπαράζ εμφανίσεων σε “εορταστικές” μουσικές εκπομπές κάνει ό,τι μπορεί για να τον αντιπαθήσουμε!

Αν και συμφωνώ και με τους δυο σας, προσπαθώ να βρω πού φταίνε ο Ακατονόμαστος και ο Μπάσης για τον αφρό πολυουρεθάνης στα χέρια του Γιώργου_86.

Για’ δέ φορά’ κράνος ρε; :slight_smile: