Επαγγελματικό vs Μαθητικό μπουζούκι

Γεια σας μπορείτε να μου πείτε ποιες διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο επαγγελματικό μπουζούκι με το μαθητικό?

Το επαγγελματικό μπουζούκι πληροί προδιαγραφές ώστε να μπορείς να κάνεις σωστά και επαγγελματικά τη δουλειά σου.
Το μαθητικό είναι ένα φθηνό όργανο εκκίνησης, με ενδεχομένως μικρό προσδόκιμο ζωής, πού παίρνει ένας αρχάριος για να δοκιμάσει αν θέλει να μάθει, ή να μάθει τα βασικά.

Χρειάζεται να πούμε περισσότερα;

Αυτή είναι η αρκετά καλή περίπτωση. Καμιά φορά υπάρχει και η ιδανική περίπτωση: ένα άρτιο όργανο που απλώς δεν πληροί επαγγελματικές προδιαγραφές, και δεν έχει ακριβά στολίδια, αλλά κάνει όλες τις δουλειές ικανοποιητικά (κουρδίζει, δε φαλτσάρει, δεν κουράζει τα δάχτυλα…)

Η κακή περίπτωση είναι ένα όργανο που δε θα 'πρεπε καν να πουλιέται, και που βαφτίζεται μαθητικό ως ευφημισμός αντί για φτηνό-φτηνιάρικο, ώστε ο άλλος να είναι καλυμμένος απέναντι σε τυχόν παράπονα: «ε τι περιμένετε με τα λεφτά που δώσατε, να παίζει κιόλας;»

Νομίζω είναι λίγο απίθανο αυτό, όλα τα μαθητικά βγαίνουν “με το κιλό” και δεν έχει τύχει ποτέ να δω κάποιο μαθητικό μαλακό και με στενό μανίκι, επίσης έχουν χοντροκομενους καβαλάρηδες και αντί για κόκκαλα έχουν πλαστικά και τα κλειδιά τους φυσικά και είναι με τον τόνο και όχι με το κιλό.
Αν κάποιος έχει μεγάλα δάχτυλα, σταθεί και τυχερός με τα κλειδιά που θα βγουν καλα, τύχει και το λοτο και το όργανο είναι μαλακό, θα έχει να αντιμετωπίζει τους καβαλάρηδες του…
Μιλάμε πάντα για καινούργια όργανα των 350-400 ευρώ χωρίς αναβάθμιση οργάνου…

Τα όργανα μεσαίας κατηγορίας 650-750 φυσικά και έχουν πολλές πιθανότητες να τύχουν το ευνοϊκό σενάριο του Περικλή.

1 «Μου αρέσει»

πώς θα είναι ένα μπουζούκι των 200 ευρώ?

Δεν υπάρχει καινούργιο μαθητικο στα 200.

α γιατί εδώ που μένω έχω ένα φίλο οργανοποιό που έχει τρίχορδο μπουζούκι με 200 ευρώ

Τοτε γράψε λάθος, ίσως είναι ευκαιρία εσύ να μας πεις πως είναι τότε ένα καινούργιο μαθητικο των 200 ευρώ.

1 «Μου αρέσει»

εγώ δεν μπορώ να προσφέρω γνώμη. Μπουζούκι να είναι και με 10 ευρώ εγώ θα το αγαπήσω με όλη μου την καρδιά!

Μπορείς όμως εφόσον είναι φίλος σου, να ανεβάσεις μια φωτογραφία και να μας πεις τα υλικά του, δεν απαγορεύεται κάτι από αυτά εφόσον ζητάς την άποψη μας.

1 «Μου αρέσει»

θα τον ρωτήσω και θα σου πώ!