Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Μπράβο takis f. Εμένα μου αρέσει πολύ. Ο τάκος είναι δύο κομμάτια; Με τι κόλλα τα κόλλησες;

Ναι ειναι δυο κομματια λογω του οτι δεν ειχα στο αναλογο μεγεθος ενα ενιαιο.Κολλησα με Rakoll.

Μερικές φωτογραφίες ακόμη από την εξέλιξη της κατασκευής. Η κολάντζα κολημένη. Γενικώς με στάυρωσε σε όλα τα επίπεδα. Και για να τριφτεί το στοκάρισμά της (ξυλόκολλα Ponal και σκόνη καρυδιάς) και για να λυγίσει (τα κατάφερα με τις οδηγίες του κου Στάμκου τον οποίο ευχαριστώ) και για να κολληθεί. Αν κάποιος γνωρίζει κάποια μαγκιά (κοινώς πατέντα) για την αντιμετώπιση της κολάντζας (ειδικά όταν έχει κεντήματα) την ευχή μου να έχει αν μας την αναλύσει.

Πολυ ομορφο το σκαφος,καθαρη δουλεια.Λοιπον η κολαντζα και μενα με δυσκολεψε παρα πολυ στο λυγισμα και στην εφαρμογη.Σκευτομουν και γω για κεντημα αλλα δεν ηξερα πως να το κανω και φοβομουν μηπως χαλασω την κολατζα ή μηπως χαλασει αυτο με το ζεσταμα και το λυγισμα του ξυλου.Ερωτησεις τωρα: απο τι υλικο ειναι? με τι το εκοψες?το ξυλο σκαβεται για να μπει?γενικα πως γινεται ενα κεντημα σε κολατζα και παραπετα ή σε φιγουρα απο καπλαμα ή ακρυλικο.Παντως κανεις καταπληκτικη δουλεια.

Φίλε takis f κατ’ αρχάς ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σου. Εμένα δεν με δυσκόλεψε απλά, αλλά όπως είπα παραπάνω με σταύρωσε. Αυτό βέβαια οφείλεται στο κέντημα. Παλαιότερα όταν έφτιαξα τον άλλο τζουρά (δες σελίδα 46) δεν δυσκολεύτηκα τόσο πολύ γιατί στην μεν κολάντζα δεν έβαλα φιγούρες, στα δε παραπέτια σκάλισα το ξύλο και έβαλα την φιγούρα που έκοψα. Βέβαια η ακρίβεια με αυτόν τον τρόπο δεν είναι ικανοποιητική. Στην συγκεκριμένη δουλειά η φιγούρα και το ξύλο έχουν κοπεί ταυτόχρονα με πριονάκι χειροτεχνίας (δες προηγούμενες φωτογραφίες), η φιγούρα μπήκε στο κενό που άφησε το κομμένο ξύλο και στοκαρίστηκε. Πολύ μπελαλήδικη δουλειά (αλλά και ωραία αισθητικά). Βέβαια το μεγάλο ζόρι ακολουθεί όταν φθάνει η ώρα του λυγίσματος. Δεν μπορεί να βρέξεις το ξύλο για να μαλακώσει με αποτέλεσμα να προσπαθείς να το λυγίσεις ξερό. Δεν μπορείς να το βρέξεις γιατί μαλακώνει η κολλά που ουσιαστικά αποτελεί το συνδετικό υλικό της φιγούρας με το ξύλο με αποτέλεσμα στην προσπάθεια να το λυγίσεις να μην συμπεριφέρονται ομοιόμορφα τα στοιχεία και να παρουσιάζονται φουσκώματα και γενικώς μη ενιαία επιφάνεια. Αλλά και αν δεν το βρέξεις η κόλλα πάλι μαλακώνει από την θέρμανση και εμφανίζονται τα ίδια φαινόμενα σε μικρότερη βέβαια έκταση. Επομένως αυτό τελικά που δούλεψε αλλά πάλι δεν με ικανοποίησε απόλυτα ήταν η εφαρμογή μιας φαρδιάς ντόγας πάνω απο την κολάντζα και το ταυτόχρονο λύγισμα έτσι ώστε η φαρδιά ντόγα πιέζοντας την κολάντζα σε όλη την επιφάνεια να μην αφήνει την επιφάνεια της να λυγίσει ανομοιόμορφα (παραλλαγή του ενός από τους τρόπους που μου περιέγραψε ο κος Στάμκος). Όσο για το τρόπο που κόβω τις φιγούρες (δες και φωτό παραπάνω), κολλάω με κόλλα στιγμής ( σημειακά σε όσα σημεία κρίνω ότι εξασφαλίζουν σταθερότητα) το ξύλο με την ακετόπαστα (κάτω το ξύλο) και πάνω στην ακετόπαστα το σχέδιο που έχω αποτυπώσει σε σκληρό ριζόχαρτο. Μετά με πολύ λεπτό τρυπανάκι (πολυεργαλείου), ανοίγω σε κάποιο σημείο που θεωρώ ότι ταιριάζει μια μικρή τρύπα από την οποία περνάω την λεπτή λάμα του πριονιού μέσα στο σχέδιο. Τα υπόλοιπα είναι ευνόητα και απαιτούν μεγάλη υπομονή. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Σ’ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Μερικές ακόμη φωτογραφίες. Το σκάφος σχεδόν τελειωμένο. Η εσωτερική ενίσχυση είναι λυγισμένες λωρίδες όρεγκον πάχους περίπου 3,5 mm.

Μετα απο δυο μηνες δουλειας ιδου το αποτελεσμα (σκαφος απο καρυδια καπακι ορεγκον ταστιερα βεγκε καβαλαρης βεγκε μανικο 3βεργες φλαμουρι και δυο βεγκε καβαλαρη φλαμουρι ακουστικα ικανοποιητικο αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ νωρις για να ακουστουν οι δυνατοτητες που μπορει να βγαλει

Πολυ πρωτοποριακο το σχεδιο, με γεια!

Πολύ ωραίο Βασίλη. Το καπάκι για όρεγκον πολύ ανοικτόχρωμο. Πολύ πρωτότυπη η τρύπα. Καλοτάξιδο.

Πραγματικά πάρα πολύ ωραίο σχέδιο. Καλές πενιές!

Αν και δεν ειμαι fan των πρωτοποριακων σχεδιων στα οργανα αυτου του ειδους …μπραβο σου φιλε.Ανεβασε κι ενα βιντεακι τωρα να μας στειλεις ολους για χορτα.Και παλι μπραβο σου

Αγαπητε Κωστα εχω κατεβασει ενα ταξιμακι οπου παιζει ενας φιλος στο facebook για να το μεταφερω στο φορουμ δεν ξερω τον τροπο μηπως γνωριζεις? η οποιος αλλος θελει να με βοηθησει δεκτο

καλησπεριζω και επικαλουμε την εμπειρια σας,ας πουμε οτι εχουμε το καλουπι του σκαφους ετοιμο,τι μετραμε για να δωσουμε το σχημα στης ντουγιες?το σχημα το δινουμε αφου πρωτα τις λυγισουμε?

Μερικές φωτό ακόμη. Το καπάκι είναι προσωρινά κουμπωμένο.

Αποστόλη μόλις είδα τα ερωτήματά σου. Δες στην παρακάτω διεύθυνση. Νομίζω ότι θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
http://www.lutherie.gr/stave/stave_3.htm

τελειο πολυ καλη δουλεια και πολυ ωραια επιλογη φιγουρας

Δύο ερωτήσεις:
Τί πάχος έχουν τα καμάρια και
τί πάχος έχει το καπάκι

ο γιαννης και ο αδερφος του ειναι φιλοι μου εχω επισκευτει πολλες φορες το εργαστηρι τους και αυτα μου τα εχει δειξει και στην πραξη και τον ευχαριστω πολυ!

Το καπάκι έχει πάχος 3 χλστ. Τα καμάρια έχουν πάχος από 6 χλστ. στο καπάκι και καταλήγουν σε 3 χλστ. (τριγωνικά) και το ύψος τους είναι 12 χλστ.