Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

…εεε…δεν ξέρεις όσα εγώ πάνω στο θέμα(εδώ γελάμε βρε:019:)…αλλά εντάξει…κάτι σκαμπάζεις και εσύ:78:

υγ.τα σέβη μου για την ανάλυση Νίκο:109:

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπορεσα να τις ανεβασω
δεν ξερω πως θα σας φανει απο εμφανιση αλλα απο ηχο ειναι καταπληκτικο

Συγχαρητηρια !!! :110:
Καλοριζικο !!!:slight_smile:
Γεια στα χερια σου , για τις λεπτομερειες !!!:088:
Αξιος ο κοπος και η υπομονη σου !!!:109:
Παντα σε καλες ωρες !!!:102::246::247:

καλησπερα
θελω να προσπαθησω να κατασκευασω το δικο μου οργανακι (μπουζουκι) αλλα δεν εχω ιδεα απο που να ξεκινησω.σε μια γρηγορη αναζητη στο forum ειδα αμετρητες πληροφοριες τις οποιες ομως δεν μπορω να χρησιμοποιησω ακομα…γι’αυτο οποιος μπορει κ ξερει ας μου προτινει καποια θεματα να μελετησω για να αποκτησω τις πρωτες βασικες γνωσεις κ μετα βλεπουμε…
ευχαριστω

Φίλε teo είμαι και εγώ πρόσφατος κατασκευαστής έχω τελειώσει ένα όργανο και ξεκινάω είδη το δεύτερο τις γνώσεις μου όλες τις απέκτησα διαβάζοντας όλες τις σελίδες όπου αναφέρονται στην κατασκευή οργάνου σε αυτό το φόρουμ δεν άφησα να πάει χαμένη και η παραμικρή συζήτηση που να αφορά την κατασκευή .
Τύπωσα σε χαρτί όλες τις Φώτο που βρήκα και ξεκίνησα με θάρρος και απόφαση να τελειώσω γνωρίζοντας ότι θα κάνω σίγουρα λάθη όμως δεν έχασα το κουράγιο μου και το αποτέλεσμα με αποζημίωσε
Άρα διάβασε πρώτα όλες τις πληροφορίες που μπορείς να βρεις εδώ μόλις αποφασίσεις την αγορά των υλικών και κάποιων μικροεργαλειων που είναι η πρώτη κίνηση που πρέπει να κανείς τότε μέσα από τις ερωτήσεις σου θα βρεις εδώ τόσους φίλους να σε βοηθήσουν (όπως βρήκα κι εγώ) ώστε να πετύχεις την κατασκευή σου
Απλά θα ενημερώνεις για την φάση κατασκευής που βρίσκεσαι ώστε να παίρνεις τις κατάλληλες απαντήσεις
Θα εντυπωσιαστείς από την στήριξη που θα σου προσφέρουν όλοι όσοι έχουν απαντήσεις για τα ερωτήματα σου

Καλή τύχη
:088:

Αγαπητοί φίλοι,
μετά απο πολύ καιρό (λόγω δουλειάς), απεκαταστάθη το μπαγλαμαδάκι που είχα σπάσει κατα την αρχική του κατασκευή.
Δεν πέταξα τα κομμάτια του, και άρχισα την σταδιακή του ξυλοσύνθεση.
Στα 2 σημεία που έλειπε ξύλο, τοποθέτησα νέο (ή πριονίδι απο το ίδιο ξύλο μαζί με κόλλα ).
Έγινε και η πρώτη προσπάθεια να σκάψω και να τοποθετήσω φιγουρίτσα.
Ιδού το αποτέλεσμα.

.
.
.
.
Για όσους με ρωτούν, το ντοματάκι έγινε, ωρίμασε και κανονίζω τσιμπούσι.Έφτασε στην τρομακτική διάσταση των 2 εκατοστών και κατακοκκίνησε απο ντροπή. :slight_smile:

Να και μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα με έτοιμα διακοσμητικά από όστρακα. Κάποια είναι πραγματικά υπέροχα.

http://www.luthiersupply.com/productspage.html

Και άλλη μια παρόμοια.

http://www.handicraft-vn.com/shop/

Έψαχνα καιρό να βρω κάτι τέτοιο.Καλή περίπτωση για όποιον θέλει να φτιάξει και τις λεπτομέρειες της διακόσμησης μόνος του. Θυμάμαι είχα φάει ένα πρωινό ολόκληρο με βροχή στους εισαγωγείς οστράκων στην Αθήνα να βρω όστρακα για διακόσμηση. Θυμάμαι είχα βρει μόνο λευκά και όχι άμπαλον τυρκουάζ.

μια σκεψη,αν και αλχημεια:ισως θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν και κομματια πενας,τουλαχιστον στρογγυλα σαν τελειες για ταστιερα.:257:

Τα πιό φθηνά όστρακα για διακόσμηση που έχω βρει στο Internet είναι από ένα μαγαζί στην Αυστραλία. Δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε σχέδια, αλλά οι τιμές του είναι πάρα πολύ χαμηλές. Τα δε μεταφορικά ασήμαντα επειδή έρχονται μέσα σε ένα απλό φάκελο αλληλογραφίας. Εγώ αγόρασα ήδη αρκετά πράγματα από εκεί και τα μεταφορικά ήταν μόλις 8?. Το site τα υπολογίζει προκαταβολικά.

Australian Mother of Pearl co.

http://orders.mopsupplies.com/

Υ.Γ Ρίχνετε που και που καμιά ματιά στο Blog “Ερασιτέχνης οργανοποιός:slight_smile:

Βρήκα ένα πολύ καλό μαδερακι από κέδρο τα νερά του είναι χάρακας αλλά το χρώμα ασυνήθιστο για καπάκι μπουζουκιού (όχι ότι με πειράζει) τι γνώμη έχετε να το χρησιμοποιήσω?
Έτσι και αλλιώς τώρα φτιάχνω ένα ασυνήθιστο όργανο με μεγάλες διάστασης π.χ το φάρδος τις σκάφης είναι 33cm και το σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω 12χορδο
θα στειλω φωτο του καλουπιου

DSC01009.JPG
Η θάλασσα δοκιμάζετε δεν πίνετε

υπαρχει καποιος λογος που στα τελειωματα του σκαφους ενος μπουζουκιου μπαινουν οι 2 μεγαλες φετες?δε θα μπορουσε να γινει οπως τα ουτια που ολες οι φετες ειναι ιδιες μεχρι τελους?

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις. Το ρίσκο όμως, δικό σου!!!:089:

και μπορεί να δείξει μετά από χρόνια…

Μεγάλο θέμα.
Ουσιαστικά, η χρήση μεταλλικών χορδών στα μαντολίνα, μπουζούκια κλπ λαουτοειδή, καθόρισε αυτό το στοιχείο. χωρίς αυτήν την τεχνοτροπία, η πίεση των μεταλλικών χορδών καταπονεί το σκάφος σε σημείο που γίνεται ανεπανόρθωτη ζημιά. Το ούτι φυσικά έχει πλέων συνθετικές χορδές οι οποίες πήραν την θέση των εντέρινων.

σιγουρα Νικο,το ολο εγχειρημα περιεχει αρκετο ρισκο,γιαυτο προσπαθω να κοψω απο δω,κοψω απο κει και γενικα να αποφυγω οση ταλαιπωρια μπορω να αποφυγω!Απλα,ο προβληματισμος προεκυψε απο το οτι ειχα δει ενα μπουζουκι του Νικου φρονιμοπουλου καπου εδω μεσα,το οποιο ηταν με ντουγιες μεχρι τελους νομιζω.και αισθητικα με ικανοποιει πιο πολυ με ολες τισ ντουγες ισοφαρδες,αλλα μαλλον θα το κανω με τον "συμβατικο "τροπο.ετσι κι αλλιως,το πρωτο* σκαφος ειναι,αν και φαινεται καλο η προοπτικη του εξ αρχης ηταν για τζακι.ειδωμεν…

*μαζι με κανα 2 μισα αλλα σκαφη που ξηλωθηκαν γιατι ειχαν παρει το στραβο δρομο

σας ευχαριστω για τις απαντησεις αμφοτερους:)
http://img188.imageshack.us/img188/8824/imgp0376tt.jpg

Εάν κατάλαβα καλά εννοείς τα πλαϊνά του σκάφους, που είναι αρκετά φαρδιά σε σχέση με τις υπόλοιπες ντούγες (και όχι τα πλαϊναράκια που είναι κολλημένα επάνω από αυτά).

Διάβασε ένα «τρανό μυστικό» τώρα…:019::019::019:

Ο λόγος είναι απλός, δεν χρειάζεται να γίνει με περισσότερες ντούγιες σε εκείνο το σημείο γιατί το σκάφος εκεί ως συνήθως είναι επίπεδο, σε μπουζούκι, μαντολίνο, ελληνικά λαούτα κ.τ.λ.
Στο ούτι το σκάφος έχει ημικυκλική ή ελλειπτική κλίση, γιαυτο αναγκαστικά πρέπει να φτιαχτεί με λεπτότερες δούγιες, και εκεί.
Αυτό τον τρόπο αναγκαστικά πρέπει να ακολουθήσεις κι εσύ στο δικό σου καλούπι, γιατί φαίνεται να είναι περισσότερο ημικυκλικό εκεί. Αν κάνεις με φαρδιά πλαϊνά το σκάφος σου δεν θα εφάπτει με το καλούπι σου, θα ανοίγει πολύ.

σ’ευχαριστω Τασο.η αληθεια ειναι οτι και το καλουπι,ειναι ακομα υπο διαμορφωση.απ τη μια μερια του μου βγαινει καλο,απο την αλλη εχει ανοιξει λιγο.θα προσπαθησω να τελειωσω αυτο το σκαφος και μετα θα ξαναφτιαξω τα πισω μερη του καλουπιου!:247:

Πάντως εχω την εντύπωση πως και στα ούτια στα τελειώματα στα πλαϊνά του σκάφους τα δυο τελευταία είναι μεγαλύτερα.Βάζεις βάζεις και οτι περισεύσει το βάζεις ενιαιο.Αρκετά μεγαλύτερο και οχι πάντα υπολογισμένο.Κόβουμε εκείνη την στηγμή δηλαδή οσο πρέπει και χρειάζεται.

Δεν θυμάμαι να έχω κάνει ποτέ κάτι τέτοιο σε σκάφος μπουζουκιού…

βρε παιδια…γιατι ψαχνεστε σε λαθος δρομους?Μια καινοτομια για να γινει σε καποιο οργανο χρειαζετε βαθος χρονου οπος θα γνωριζεται.Δεν υπαρχει λογος να ψαχτεις με κατι που εχει δοκιμαστει χροοοονια τωρα και δουλευει.Εκτος αν νομιζουμε οτι βρηκαμε την λυση οπος το αυγο του κολομβου.Ας μαθουμε πρωτα την πεπατημενη,(που ειναι και σιγουρη σαν συνταγη απο κεικ) και μετα ασ βαλουμε και την πρωσοπικη μας πινελια.Χρονια πολλα σε ολους:089: