Είναι ελαττωματικός ο μαγνήτης μου ;

Εχω μια απορία και θα ήθελα να ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους. χρησιμοποιώ τον ΕΜG-B με τις 6 πλακέ μπαταρίες. Χωρίς να κάνω χρήση του μαγνήτη μετά απο μερικές εβδομάδες μπορεί και μήνα όταν πάω να τον ξαναχρησιμοποιήσω οι μπαταρίες έχουν αδειάσει και θα πρέπει να τις αντικαταστήσω. Είναι φυσιολογικό ; η μήπως υπάρχει κάποια ελάττωμα στον μαγνήτη μου;;

??? ουτε ενας δεν εχει EMG στο μπουζουκι του ρε παιδια ?

η μπαταρια του μαγνητη ενεργοποιείται οταν συνδέεις το βύσμα επάνω του, εαν δεν συμβαινει κατι τετοιο και δεν υπάρχει κάποιο κουμπί on-off( επειδη δεν εχω EMG αλλα ολοι οι μαγνητες την ιδια φιλοσοφια εχουν) πρεπει να πάς σε κάποιον ειδικό να τσεκάρει μην κάνουν τα καλώδια στην υποδοχή του βυσματος καμια επαφη και μενει συνεχεια ενεργοποιημενος ο μαγνητης

Πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό που λέει ο φίλος Γιώργος. Αν η κόλληση δεν είναι καλή στην υποδοχή του βύσματος ίσως να υπάρχει διαφυγή ρεύματος και εξασθενούν οι μπαταρίες. Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει όμως και στο σημείο ένωσης του καλωδίου με το σώμα του μαγνήτη…Ένας έλεγχος απο τεχνικό θα λύσει το μυστήριο πιστεύω…

Φίλε μου επειδη εχω χρησιμοποιήσει τον EMG-B ξέρω οτι παίρνει 4 μπαταρίες CR2032.
Κάνω λάθος;;;