Είμαι τσιγάρο ....

Είμαι τσιγάρο λαικο
και’συ γουσταρεις ασσο
μα πριν ανάψεις τη φωτιά
να …

Τι λεει μετα???Συνθέτης???
Ευχαριστώ!!!

Απ. Καλδάρας- Το λαϊκό τσιγάρο

Είμαι τσιγάρο λαϊκό
και συ γουστάρεις Άσσο
μα πριν ανάψεις τη φωτιά
να πας έπρεπε πάσο.

Όταν χαρμάνης ήσουνα
με πάθος με ρουφούσες
σε μένα βρήκες μούλεγες
τη μάρκα που ζητούσες.

Κι ας είμαι γόπα άχρηστη
μην πας να με πατήσεις
μην έρθεις στα χαρμάνια σου
πάλι και με ζητήσεις.

(Όταν ο Άσσος ήταν Το τσιγάρο πολυτελείας).

Τι μαλάκας είμαι!!!Δεν μπορούσα να καταλάβω το “έπρεπε” γιατί υο έχω από μια ζωντανή ηχογράφηση!!!Ευχαριστώ Θοδωρή!!

Τι άσμα!

Μια μικρή παρατήρηση: Την τρίτη στροφή την θυμάμαι να ξεκινάει “Κι αν σου είμαι γόπα άχρηστη…” (που δίνει μια χροιά ελαφρώς μεγαλύτερου …αυτοσεβασμού, μια ιδέα). Και μετά: “μη θες να με πατήσεις”.
Αλλά είναι πολλά χρόνια που το τό 'χω περάσει, ίσως και να μη θυμάμαι καλά.

Άμα δε ο σεβντάς είναι προς το ασθενές φύλλο, τότε νομίζω ο Καλδάρας συγχωρεί το “χαρμάνης” να γίνεται “χαρμάνα”. (Εγώ πάντως έτσι το τραγουδούσα τότε… :-))

Παρεμπιπτόντως, ποιος το πρωτοτραγούδησε;
Χρήστος.

ΜΠΕΛΛΟΥ - ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ - ΚΑΛΔΑΡΑΣ
Συνθεση του ΑΠ.ΚΑΛΔΑΡΑ
ODEON GA 7693 - 1952

Υπαρχει βεβαια και η γνωστη επανεκτελεση με την
Ελευθερια Αρβανιτακη με ή χωρις την
“Οπισθοδρομικη”, θα σας γελασω …

Συμπτωματικα την α’ εκτελεση απεκτησα χθες (χαρις στο Σακη Παπιστα)- γεια σου Σακη !!- και ακουγοντας το εκανα κι εγω τη ιδια διαπιστωση που εκανε ο Θοδωρης σχετικα με τον “Ασσο”
Ενα ακομα διαμαντι της ρεμπετικης ιστοριας !!

Γιατρε μια χαρα παιδι φαινεσαι στη φωτο, δε μου φαινεσαι για μ. Απο σπασμενο τηλέφωνο εχουμε κανει ολοι πατατες …
Μια ζωη ελεγα “κι αναφωνεις εσυ να αλλαξω εαυτο” στην “Τρελλη κι αδεσποτη” ενω ολοι ακουγανε “κι αν αφορμη …”

Σχετικα με το τελευταιο οταν γνωρισα το Ρασουλη του λεω, ρε Μανωλη σ’αυτο το τραγουδι σιγουρα λεει “κι αν αφορμη εισαι εσυ…” και μου το επιβεβαιωσε, αλλα εγω συνεχισα να το λεω ετσι, το χα συνηθισει βλεπεις …
Οποτε μετα αρχισε να μου αραδιαζει περιπτωσεις απο
διαφορους που ακουγε να λενε τα τραγουδια του με λαθος στιχους και ειχαμε σκασει στα γελια, μιλαμε για τραβηγμενες περιπτωσεις. Οποτε μου λεει και το αλλο, στον “Κυκλοθυμικο καιρο” που λεω “…μια ζωη φραπε ζητας” ολοι το κανουν λαθος αλλα και το νοημα ειναι αλλο, εγω λεω μια ζωη-φραπε και οχι μια ζωη ζητας φραπε …
Να σου πω και δυο αλλα που θυμαμαι, ειχαμε ενα τραγουδιστη πριν μερικα χρονια κι ελεγε “Τα Σμυρνεικα τραγουδια ποιος σου ταμαθε, να τα λες και να δακρυζεις της καρδιας μου αν θες” !!
αντι για ανθε. Οποτε εμεις βεβαια δακρυζαμε απ΄τα γελια και κανεις δεν ειχε το κουραγιο να του το πει …
Επισης ολοι ανεξαιρετως οι κρητικοι τραγουδιστες λενε :
“Το λουλουδακι του μπαξε, πως θα με παρεις μου ταξε” το οποιο ειναι ενα σιγμα αλλα αλλαζει ολο το νοημα !!
και αλλα πολλα …

Γιώργο,

για δες και στο εμαιλ σου μιά και μιλάμε για λάθη σε τραγούδια. Θα πεθάνεις απ’ τα γέλια.

Γιώργο,
πιστεύεις ουι στο “τρελλή κι αδεσποτη”,αναφωνείς λέω και εγώ???Αν δεν μου το έλεγες δεν θα το καταλάβαινα ουτε με σφαίρες!!!Ρε τι μαθαινεις!!!