ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ

Να ενημερώσω όλους τους συμφορουμίστες οτι στο νεο τευχος του “Λαικού Τραγουδιου” κυκλοφορεί για πρώτη φορα επιτέλους πλήρης δισκογραφία του Τσαουσάκη.Πρέπει να πω οτι πρόκειται για φανταστική δουλειά με ονόματα συνθετών ,χρονολογίες και άλλα ενδιαφέροντα για έναν απο τους πιο σπουδαίους ερμηνευτές που λόγω της ιδιοσυγκρασίας του δεν επιθυμούσε δημοσιότητα.Συγχαρητήρια στους εκδότες του περιοδικού και περίμένουμε πάντα τέτοια.
Ημόνη παραφωνία είναι λίγο το cd που συνοδευει το περιοδικό με τραγούδια του Πρόδρομου μετα το 1960

Re paidia, exete dieythunsi aytou tou periodikou h email? den to briskw sth Kypro.\Eyxaristw.

Περιοδικό “Λαϊκό Τραγούδι” - Δνση: Εϋντού 3Α, Αθήνα 11636 - τηλ. 210 75 68 887 - e mail: laikotra@otenet.gr

Eyxaristw Thodwrh.

Θοδωρη Γουνελα χρονια πολλα !!
σορρυ ξεχαστηκα χθες …

επισης χρονια πολλα,
Θοδωρη Τραμουντανη απο Γερμανια
και
Θοδωρη Κυπραιο απο Ροδο, Αγγλια !!
και σε ολους τους Θοδωρους του φορουμ !!

Οντως το “Λαικο τραγουδι” ειναι συλλεκτικο οπως και ολα τα προηγουμενα !! Ευχαριστω το Γιωργο (Τσαουσακη) που με ειδοποιησε απο χθες βραδυ οτι βγηκε και το βρηκα σημερα μια και ειχα κουραστει να ρωταω τελευταια στον περιπτερα ποτε θαρθει …
Η δισκογραφια ειναι πολλες σελιδες -λυθηκε και το μυστηριο με το “Παραπονιαρικο μου” του Χατζηχρηστου που σε παλιοτερο τευχος αναφερεται σαν ερμηνευτης ο ιδιος ο Χ"χρηστος- και αποτελει σιγουρα αποκτημα μια και πρεπει να ηταν πολυ επιπονη η ολοκληρωση της !!

Τωρα ξεκιναω να διαβαζω τη συνομιλια του Κωστα Χατζηδουλη με τον Προδρομο απο το 1978 !!
Τελικα ποσο υλικο εχει αυτος ο ανθρωπος ;;
Αφηνει δε και μια αιχμη για συνομιλια με τον Χιωτη …
Και ακομα μια ωραια και σπανια φωτο με Τσιτσανη Τσαουσακη και αλλους απο το 1945.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 12 Μάρτιος, 2006)

σε ευχαριστώ Γιώργη για τις ευχές …

Χρόνια πολλά και στους συνονόματους μου

Κι εγώ ευχαριστώ και συνεύχομαι προς όλους τους εορτάσαντες.
Νομίζω ότι πρέπει για άλλη μία φορά να εξάρουμε την ποιότητα του περιοδικού “Λαϊκό Τραγούδι”, που αποτελεί πράγματι πολύτιμη αξία και ένα από τα πιο ευχάριστα πράγματα στη ζωή μας (…!) τουλάχιστον μαζί με την “Κλίκα”, το επόμενο τεύχος της οποίας αναμένουμε με φλογερό ενδιαφέρον υπομένοντας τα βασανιστικά συμπτώματα του στερητικού συνδρόμου. Προφανώς θα προτιμούσαμε cd με παλιές ηχογραφήσεις του Πρόεδρου, όπως άλλωστε είχε το περιοδικό αυτό σε προηγούμενα τεύχη του για άλλους καλλιτέχνες, με σχετικά σπάνια κιόλας κομμάτια, αλλά νιώθω ότι δεν δικαιούμαι να γκρινιάξω γι’αυτό.

Προς Αυγουστη

Φιλε Αυγουστη το Λαικο Τραγουδι μπορεις να το βρισκεις - οταν κυκλοφορει - στα εξης περιπτερα

Περιπτερο Αρμενιας (Οδος Αρμενιας διπλα στο Ζορπα)
Περιπτερο Οκταγωνο (Τερμα στη Σταυρου)
Επισης στο περιπτερο στην Κεννεντυ απεναντι απο την κεντρικη τραπεζα και τη λαικη

Νομιζω πως εχω δει και καποια τευχη στα δυο περιπτερα στη πλατεια Ελευθεριας

Φίλε Χρίστο πραγματικά με υποχρέωσες. Ευχαριστώ πάρα Πολύ.
Αυγουστής.

Γεια σας.

Να προσθέσω ότι το “Λαϊκό τραγούδι” του Μαρτίου έχει επίσης σε στίχους και παρτιτούρες 4 ανέκδοτα τραγούδια του Λουκά Νταράλα:
“Δεν τη θέλω τη ζωή”, 1949,
“Τα μαντάτα”, 1947,
“Νικολέττα”, 1947,
“Με προδώσανε”, 1949,
όλα σε στίχους του Νίκου Παλαμήδη (Πάλδη).Υπάρχει και φωτογραφικό υλικό με τον Νταράλα.

Επίσης και άλλα άρθρα: του Γ. Κοντογιάννη για τα νυχτερινά κέντρα άλλοτε και τώρα, οδηγίες για τον καβαλάρη (γέφυρα) στο μπουζούκι και την κιθάρα, ρεμπέτικα με θέμα απαγορευμένες ουσίες.

Το cd με τα τραγούδια του Πρ. Τσαουσάκη που περιέχει είναι πολύ καλό.

Ελένη.

Προς Αυγουστη

Φιλε Αυγουστη χτες το βραδυ περασα απ’το περιπτερο της Αρμενιας και το περιοδικο εχει ερθει. Απ’οτι ειδα ειχε 5-6 κομματια

Κανε το “γυρι” σου …

Eyxaristw Poly Xristo. Thn prohgoumenh eimouna ekei kai den eixan erthei akoma. Tha perasw. Sygnwmh gia ta Greegklish alla grafw apo allo pc.

πάντως πέρα από τη δεδομένη δουλειά του Γιώργου του Κοντογιάννη, μην ξεχνάμε και τον Αντώνη τον Κόντο, αλλά και όλους εκέινους, που μαζεύουν τα στοιχεία για τις δισκογραφίες κ.λπ. Πρόκειται για ανθρώπους που εργάζονται με σεμνότητα συστηματικά και αθόρυβα

Την έχει στο περιοδικό Λαικό Τραγούδι τεύχος 14. Αν εννοείς για τον Πρόδρομο βέβαια!!:089:

Για να το προμηθευτείς επειδή είναι παλιό τεύχος δες εδώ.