"ΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ" τεύχος 25

Κυκλοφόρησε το περιοδικό “ΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ” με πλούσια ύλη:
-Ένα μεγάλο αφιέρωμα για τα 25χρονα του Β. Τσιτσάνη με πολλά ντοκουμέντα από το αρχείο του Κ. Χατζηδουλή
-Δισκογραφία Κώστα Σκαρβέλη
-Άρθρο για τον οργανοποιό Α. Σταθόπουλο.
-Συνεντεύξεις από τους Λάκη Λαυτσή, Γ. Κοινούση, Θ. Κοροβίνη
-Νέα στοιχεία για την Κυρία Κούλα
-Ένα ωραίο φωτογραφικό αφιέρωμα με Έλληνες μουσικούς σε ξενόγλωσσα περιηγητικά βιβλία
(ούτε δελτίο τύπου του περιοδικού να έγραφα!!! :):))
Για άλλη μια φορά μπράβο στους συντελεστές του ωραίου περιοδικού!

ΥΓ Μαζί CD με τραγούδια του Στέλιου Χρυσίνη

1 «Μου αρέσει»

Ξέρει κανείς πότε κυκλοφορεί το τεύχος του Ιούνη;

Από την ύλη του νέου τεύχους:

  • Άγνωστα στοιχεία για τη ζωή και τη δισκογραφία (ακόμα και για τα κουρδίσματα) του πρώτου μπουζουξή της δισκογραφίας, Μανώλη Καραπιπέρη, από το Σταύρο Κουρούση.
  • Μια αναφορά στον Charly Howard, το λονδρέζο ζωγράφο με τα "καθαρά ρεμπέτικα’, που ζει στην Ελλάδα, τα τελευταία χρόνια.
  • Το λαϊκό τραγούδι στο youtube
  • Η δισκογραφική απελευθέρωση του Καζαντζίδη με τη δημιουργία της Standard και οι επιπτώσεις…
  • Οι ηχογραφήσεις της μαντολινάτας του ατμόπλοιου Β. Αλέξανδρος το 1923 στη Νέα Υόρκη.
  • Συνέντευξη και πλήρης δισκογραφία του Γ. Καραμπεσίνη.
  • Το βʼ μέρος του αφιερώματος στα ανέκδοτα τραγούδια του Τσιτσάνη.
  • Αναφορά στο στιχουργό Χρ. Κολοκοτρώνη.
  • Συνέντευξη με τον τραγουδιστή Γιώργο Ταλιούρη.
  • Αναφορά στη ζωή και τη δισκογραφική δουλειά του Ν. Καρανικόλα.
  • Cd με το Β. Καραπατάκη

Άλλο ένα τεύχος συλλεκτικό !

1 «Μου αρέσει»

Κυκλοφόρησε το καινούριο τεύχος, 27, του περιοδικού “Λαϊκό τραγούδι”.
Ανάμεσα στα περιεχόμενα:

-ξεκινά από το τεύχος αυτό ένας πολύ ενδιαφέρων διάλογος για το λεγόμενο “έντεχνο” τραγούδι, με πρώτο ομιλητή το Διον. Σαββόπουλο.

  • μια αναφορά στον Καζαντζίδη, ως πιθανό δημιουργό τραγουδιών, με στοιχεία τα οποία δεν στηρίζονται φυσικά μόνο στα όσα αναγράφονται στις ετικέτες των δίσκων, αλλά και σε διασταυρωμένες πληροφορίες άλλων δημιουργών.
  • μια παρουσίαση του κιθαρίστα, συνθέτη και τραγουδιστή, Κώστα Καρίπη
  • η αλληλογραφία του Άκη Πάνου με το Χατζιδάκι
  • αναφορά στο περιοδικό “Ντέφι” και την παράλληλη πορεία του με το “Λαϊκό Τραγούδι”
  • παρουσίαση δισκογραφίας της Φωτεινής Μαυράκη και Βασίλη Βασιλειάδη
  • τα Τρίκαλα στη μουσική, προδημοσίευση από το βιβλίο του Θεοφ. Αναστασίου,
  • το διήγημα του Παπαδιαμάντη, “Στρίγγλα μάνα”, ηθογραφία εποχής, με πρωταγωνιστή το Ζάχο και τις περιπέτειές του με το μπουζούκι του

και ένα cd με τη Μαρίκα Νίνου σε ερμηνείες που άφησαν εποχή, όπως το “Πόνεσα μεσ’ στην καρδιά” του Κλουβάτου, το “Εφώτισε η χαραυγή” του Βασιλειάδη, “Μάχαιρα έδωσες” του Λαύκα και άλλα.

1 «Μου αρέσει»

Με το “Λαϊκο Τραγουδι” ξερει κανεις τι γίνεται?
Κικλοφορεί ακόμα ή εχει σταματησει?
Και αν εχει σταματησει ας πει καποιος ποιο ηταν το τελευταίο τευχος. Εννοω, τι αριθμό ειχε το τευχος.

Ειμαι μακρια βλεπετε και εχω χασει επεισοδια.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες Γιάννη, είναι το επίσημο μπλογκ.

1 «Μου αρέσει»