Διαμορφωση μπρατσου

Γεια και χαρα συνφορουμιτες. Αλλη μια απορια μου παραθετω για εξευρεση του καταλληλου εργαλειου για την διαμορφωση του μπρατσου στο μπουζουκι. Λοιπον εφ οσον ολα ειναι ετοιμα και εχουν μπει στις θεσεις τους κολλωντας την ταστιερα και τα σχετικα ερχεται και η ωρα της στρογγυλευσης του μανικου για να φυγει το περισσιο ξυλο που εμενε. Εδω λοιπον χρησιμοποιω την ρασπα ως το καταλληλο εργαλειο. Αλλα εγω εχω την απλη με την μια λαβη. Ξερω οτι υπαρχουν καποιοες αλλες οι οποιοες πιανονται και με τα δυο χερια σαν “τιμονι” ας πουμε με τις οποιες αγκαλιαζουμε το μανικο και το φερνουμε εκει που θελουμε. Τωρα εσεις τι ειδους ρασπες δουλευετε? εχει καποιος σαν αυτη που λεω να μου υποδειξη καποιο link και τα λοιπα για αγορα του συγκεκριμενου εργαλειου?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα παιδες!!!:109::109::109:

Καλησπερα κι απο μενα εστω κι αργα …
Εγω φιλε μου λαϊκε θα σου πω την δικη μου εμπειρια…
Προσπαθουσα με λιμες οπως και εσυ αλλα η λυση ειναι το λεγόμενο (παστραγκολο).
Ειναι αυτο που ειπες και εσυ σαν τιμονι.
Το αγορασα απο τον Φραγκο στην οδο αθηνας αν θυμαμαι καλα γυρω στα 18-19 ευρω.
Ειναι της stanley και η λεπιδα του ρυθμιζετε στο βαθος ,οπως τα ροκανια δηλαδη.
Με αυτο εγω σωθηκα…
Αν υπαρχει κατι αλλο…δεν το ξερω.
Ας μας πει καποιος αν γνωριζει κατι καλυτερο…
Αυτα…
Χαιρετίσματα στον Κωστα Χαλιο αν τον γνωριζεις .
ελπιζω να βοηθησα εαν δεν εχεις βρει ακομα λυση…

Γεια σου φιλε μου και χριστος ανεστη. Βρηκα την λυση σε αυτο που λες πριν λιγο καιρο. Σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Οντως ειναι εργαλειο που ειναι πολυ λειτουργικο. Τον κωστα τον χαλιο βεβαιως και τον γνωριζω! Θα του μεταβιβασω τα χαιρετισματα οταν τον δω. Να σαι καλα.

Το θεμα μπορει να κλεισει!

Μήνυμα από συντονιστή: Ας μην κλείσει, μιας και άνοιξε μπορεί κάποιος να θέλει να πει κι αυτός την γνώμη του και τον δικό του τρόπο.

Εγω πάντως για την διαμορφωση του μανικιού με βόλεψε η ράσπα και οχι το παστράγκολο…