Δεν ξαναπαίζω ζάρια πια

Έτυχε και τα ήξερα τα συγκεκριμένα.
Για το τελευταίο, δεν είμαι σίγουρη, δεν είναι καλή η εκτέλεση…:106:

“Δεν ξαναπαίζω ζάρια πια”

Δεν ξαναπαίζω ζάρια πια
ούτε ραμί και πάστρα
δεν ξαναπαίζω ζάρια πια
ούτε ραμί και πάστρα
αχ, μακάρι να μου τάξουνε
τον ουρανό με τ΄άστρα.

Αυτά με καταστρέψανε
και μ΄άφησαν μπατίρη
τώρα δεν έχω τάληρο
να πιω κανά ποτήρι.

Τα έριξα και ησύχασα
όλα ;;;
αν τα κρατούσα μάγκες μου
θα είχα λεωφορείο".

Δεν ξαναπαίζω ζάρια πια
ουτε ραμί και πάστρα (δις)
μακάρι να μου τάξουνε
τον ουρανό με τ΄άστρα (δις)

Αυτά με καταστρέψανε
και μ΄αφησαν μπατίρη (δις)
τωρα δεν έχω τάληρο (ή δίφραγκο)
να πιω κανα ποτήρι(δις)

Τα έβαλα και τα ΄χασα (ή τα πούλησα κι ησύχασα)
όλα στο ασσο δύο (δις)
αν τα κρατούσα μαγκες μου
θα είχα ενα πλοίο (δις)

(στην επανάληψη ακούγεται καμμιά φορά και το:
“αν τα κρατούσα μάγκες μου
θα είχα λεωφορείο”)

του Βαγγέλη Περπινιάδη και 1η εκτέλεση με τον ίδιο.
Ο Πετρόπουλος γράφει πως είναι του μάλλον 1946
και ορισμένοι στίχοι είναι παρμένοι απο παλιά αδέσποτα μουρμούρικα.

Υπάρχει και σε ηχογράφηση Αμερικής το 1960,
με την απίστευτη φωνή του Δημήτρη Στεργίου (Μπέμπη).
Στο μπουζούκι συνοδεύει ο Χριστόπουλος.

Υπάρχει επίσης με τον Δημήτρη Ευσταθίου που ο Πετρόπουλος θεωρεί οτι είναι η καλύτερη.

Η πατρότητα του τραγουδιού ‘Δεν ξαναπαίζω ζάρια’ είναι αμφιλεγόμενη. Άλλοι λένε πως πρόκειται για δημηουργία του Βαγγέλη Περπινιάδη, ενώ πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι του Μάρκου. Θα μπορούσε κάποιος να με πληροφορήσει σε ποια συλλογή τυραγουδιών υπάρχει η ηχογράφηση με τον Ευσταθίου και αν κυκλοφορεί;

E τι να σας πω, είσαστε καταπληκτικές !!!
Thank you

Ο Πετρόπουλος έγραφε (ως συνήθως) ότι του κατέβαινε. Ακου το '46…
Ο Β. Περπινιάδης μπήκε στη δισκογραφία το '54, κάνοντας σιγόντα στην Αννα Χρυσάφη σε δυο τραγούδια των Καπλάνη-Παπαγιαννοπούλου (Odeon GA-7795). Τα επόμενα τρία χρόνια θα τραγουδήσει πεντέξι τραγούδια άλλων δημιουργών (Περιστέρη, Κλουβάτου κ.ά.) και το 1957 θα ηχογραφήσει τα πρώτα δικά του τραγούδια.
Το “Δεν ξαναπαίζω ζάρια” ηχογραφήθηκε το 1959 (Odeon GA-8086) και στην ετικέτα του δίσκου φαίνονται οι Β. Περπινιάδης και Κ. Φραγκούλης.
Τέλος πάντων.

Ο Μάρκος λέει ξεκάθαρα ότι ήταν δικό του. Οταν το ηχογράφησε ο Β. Περπινιάδης, τους πήρε χαμπάρι ο Μάρκος και σταμάτησε την έκδοση. Πήγε μετά -λέει ο Μάρκος- ο Β. Περπινιάδης και τον παρακάλεσε κι επειδή ήταν γιος του Στελλάκη, τους άφησε.
Οι στίχοι θα μπορούσαν να υπήρχαν, ατόφιοι ή σε παραλλαγή, σε κάποιο παλιό αδέσποτο ρεμπέτικο (τα “μουρμούρικα” που έλεγε ο Πετρόπουλος).
Ακολουθεί ο διάλογος δυο αφελών (αλλά όχι φελλών):
-Πού το άκουσε ο Πετρόπουλος και μας το μεταφέρει;
-Στη φυλακή -λέει- που βρέθηκε κάποτε.
-Δηλαδή στο Κορυδαλλό στα τέλη της δεκαετίας του '60 υπήρχαν κρατούμενοι που τραγουδούσαν …μουρμούρικα;
-Πιθανόν, αν είχαν κάνει φόνο το 1923, είχαν φάει ισόβια, και ζούσαν ακόμη στην τούφα…
-Α… Τόσο πιθανό!

Αντε… Αρχισα πάλι τις κακίες!

Το τραγουδι ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΖΙΩ ΖΑΡΙΑ ΠΙΑ ειναι απλα πιστη αντιγραφη του Ανέστη δελια ΤΟ ΣΑΚΑΚΙ.
Ακουστε το Canto και το Refren και υα σας πεισει .ΕΙναι ακριβος το ιδιο .
Και οταν λεμε ιδιο εννοούμε Ιδιο καθαρα κλεμενο.Και απορώ δηλαδη που τοσα χρονια κανεις δεν το εχει αναφέρει οι παλιοι θα επρεπε να το ηξεραν ολοι οτι ειναι κλεμενο.

1 «Μου αρέσει»

@icinema

16 χρόνια μετά (!!!) … anyway.
Προφανώς και ήξεραν τότε οι συνομιλητές ότι μοιάζει με το σακάκι του Δελιά, που μοιάζει με τον Αλανιάρη του Μάρκου που μοιάζει με άλλα 5-6 ακόμα. Εκείνη την εποχή εάν δεις συζητούσαν για τη πατρότητα όσον αφορά στο σε ποιο όνομα είναι καταχωρημένο. Ο Άρης μάλιστα έδωσε αρκετές λεπτομέρειες επί του θέματος στο #5. Όσο για τη μελωδία σίγουρα υπήρχε σε πολλές παραλλαγές.

3 «Μου αρέσει»

Αν σ’ ενδιαφέρει και μια γνώμη ακόμα, προσωπικά δεν ασχολήθηκα (τότε) γιατί δεν με απασχολούσε (ούτε και τώρα με απασχολεί) ο Β. Περπινιάδης, το όποιο ρεπερτόριό του και τα τυχόν ντεσσού της υπόθεσης.

ο Κλεψας του κλεψαντος δηλαδη που σημαινει οτι και ο δελιάς μπορει να το ειχε παρει απο αλλου

Ποιο κλέψιμο ρε παιδιά, υπάρχουν άπειρα ρεμπέτικα σε αυτόν τον δρόμο από την Τετράδα και άλλους. Απλά μετά από τριάντα χρόνια ένας ατάλαντος γιος ενός ταλαντούχου έβγαλε ένα σαχλοτράγουδο που ήθελε δήθεν να μοιάζει με παλιό.

2 «Μου αρέσει»

Ακόμη και μετά τη θεσμική καθιέρωση των πνευματικών δικαιωμάτων, στην αντίληψη των μουσικών δεν υπήρχαν (τουλάχιστον όχι κατ’ ανάγκην) ιδιόκτητοι σκοποί. Έχουμε και περιπτώσεις όπου με ακριβώς την ίδια μελωδία υπάρχουν δύο ή περισσότερα τραγούδια (=σειρές στίχων), ενώ πολύ ενδειτκικό θεωρώ το παράδειγμα του «Φονιάς θα γίνω»: δεν είναι αλανιάρικο και μουρμούρικο, μάλλον «έντεχνο» της εποχής θα το λέγαμε, είναι πιστωμένο σε πολύ συγκεκριμένο δημιουργό (Βαϊνδιρλής), αλλά σε κάθε εκτέλεση από τις τουλάχιστον 4 - 5 έχει άλλους στίχους.

Χώρια που τουλάχιστον ο Βαμβακάρης (ίσως και άλλοι, δεν ξέρω) έχει κλέψει κι από τον εαυτό του μελωδίες και τις έχει ξαναβγάλει με άλλα λόγια!

1 «Μου αρέσει»

Ακουσα τωρα τον Αλανιάρη δεν εχει καμια σχεση το Τραγουδι ( αν εξαιρεσουμε την εισαγωγη ) με του Δελιά.Τα ζαρια ομως ειναι Ολοιδιο ανεφερες αλλα 5-6 ακομα εχεις να μου πεις 1-2 να τα ακουσω και αυτα για να δω ομοιοτητες.

1 «Μου αρέσει»

Και όμως φίλε, ο Αλανιάρης και το Σακκάκι μοιάζουν πολύ περισσότερο απ’ όσο είχα παρατηρήσει ποτέ μέχρι τώρα! Ο πρώτος στίχος είναι ίδια μελωδία, και ο δεύτερος στο Σακκάκι είναι ίδια μελωδία με την εισαγωγή του Αλανιάρη.

Ενώ στα Ζάρια βρίσκω ότι ο πρώτος στίχος απλώς μοιαζει, χωρίς να ταυτίζεται με των άλλων δύο. Μοιάζει τόσο όσο είναι πάντα πιθανό να συμβεί αυτό στον ίδιο δρόμο. Ο δεύτερος όμως είναι και πάλι ο ίδιος με τα δύο παραπάνω.

Μιλαω για την Μελωδια οι Νοτες ειναι ακριβως ιδιες .
Ο Λανιαρης στο Κουπλε και στο ρεφρεν δεν χει καμια σχεση αν θες σου γραφω και τις παρτες και στα τρια τραγουδια και τα συγκρινουμε.Καμια σχεση ο αλανιαρης με το σακακι μονο η εισαγωγη μοιαζει.
και το ξαναλεω Τα ζαρια δεν μοιάζουν με το σακακι τα Ζάρια ειναι Ακριβώς το σακάκι στην μελωδια και στο κουπλε και στο ρεφρεν.

1 «Μου αρέσει»

Ο Αλανιάρης έχει ρεφρέν;

Σίγουρα εννοουμε το ίδιο τραγούδι;

Η μουσικη απο τα ζαρια ειναι απο το σακακι του δελια. Μπαμ κανει.

1 «Μου αρέσει»

Όχι και τόσο μπάμ: Η εισαγωγή είναι καινούργια.

Οπως ειπα το Κουπλε και το Ρεφρεν ειναι Ολοιδια με τα ζαρια.Και οταν λεμε ολοιδια ολοιδια.

1 «Μου αρέσει»

Συγγνώμη αλλά τι ονομάζεις ρεφρέν; Ούτε τα ζάρια έχουν ρεφρέν ούτε το σακκάκι, και ο ίδιος διάλογος έγινε και για τον Αλανιάρη:

Κουπλε
Η τυχη του το εφερε να κλεψει ενα σακαααακι
Η τυχη του το εφερε να κλεψει ενα σακαααακι
Δεν ξαναπαιζω ζαρια πια ουτε ραμι και παααστρα
Δεν ξαναπαιζω ζαρια πια ουτε ραμι και παααστρα

Ρεφρεν
το φορεσε και παγαινε για του καραισκακι
το φορεσε και παγαινε για του καραισκακι
Μακαρι να μου ταξουνε τον ουρανο με τα α α α στρα
Μακαρι να μου ταξουνε τον ουρανο με τα α α α στρα

Αυτο εννοω ρεφρεν το δευτερο στιχακι απο κατω εχω γραψει τις μελωδιες ειναι ακριβως ιδιες.