Δεν έχει ιδέα τι ζητάει ο κόσμος

Προχτες του αγιου Νικολαου ερχεται σπιτι μου καποιος να δει ενα οργανο να το κανει δωρο εκπληξη στον γιο του που γιορταζε.Παιρνει λοιπον το οργανο στην Αθηνα και στις 11το βραδυ με παιρνει ο μικρος τηλεφωνο, ο οποιος ειναι δεξιοτεχνης.Κοιτα μου λεει το οργανο ειναι γα… πολυ καλο,ευκολοπαικτο ,μπασο,οπως το θελω.Αλλα εχω εδω εναν θειο μου που …ξερει και μου λεει οτι δεν ειναι 60αρι (δουγιες) και δεν εχει και σιδερενια βεργα.Τι θα κανουμε? Αν μου στραβωσει?Και λεω εγω…αφου ο θειος τα ξερει ολα γιατι λεει τοοοσες μαλακιες στο παιδι?Ποιος ειπε και ποτε οτι τα μπουζουκια πρεπει να εχουν βεργα για να ειναι καλα?Και ποιος ειπε οτι μονο τα 60αρια ειναι καλα, κι ολα τα αλλα ενα, η και δυο σκαλια πιο κατω?Ευτηχως που δεν μιλησα με το θειο στο τηλ γιατι θα γινοτανε το ελα να δεις.Αλλα μετα λεω…στην Ελλαδα ζουμε,κι αφου ο θειος δηλωσε οτι ξερει…θα ξερει.Απλα πιστευω οτι αν αυριο χαλασει το ασανσερ…παλι ο ιδιος θειος θα πεταχτει να το σκαλισει.Ολοι μας πιστευω εχουμε κι απο εναν τετοιο στο σπιτι μας,στη δουλεια,στο γυμναστηριο,στην πολυκατοικια μας βρε αδερφε.Που την καταληλη στιγμη ξεδηπλωνει το ταλεντο του …Αυτα:112::110::112:

Βρε τον θείο… :frowning:

μόλις μετρησα τις δουγιες στο δικό μου μπουζούκι…
54… !!! :108: Με εκλεψε ο μαστορας 6 ολοκληρες δουγιες…

Θα το παω πισω…

ΓΜΤ Δεν ειχα θειο να με συμβουλεψει… Δεν ηξερα ο καημενος… :019:

1 «Μου αρέσει»

Κάθε χρόνος και μια δούγια! Φτάσε και εσύ 60 χρόνων θείος και μετά έλα να μου πεις! Δύσκολο να σου παραμένει ασκέβρωτο, δίχως βέργα! Υπάρχει και το σχετικό ανέκδοτο --> http://www.filaki.gr/jokes_fill.php?jokeID=3395

Το ο,τι το δικο μου μπουζουκι το χω 15χρονια, δεν εχει παρει ποτε ουτε χιλιοστο, και εχει μονο τις απαραιτητες ντουγιες (δηλαδη καπου 16 ή 18 αν θυμαμαι καλα), και τα λεει και αλφαδι και επισης με τον χρονο εγινε και καλυτερο… με την δικη του λογικη αυτο μαλλον ειναι ψεματα!!!
Γιατι το μπουζουκι ειπαμε θελει βεργα και 562 ντουγιες για να ναι καλο και εναν αρχαγγελο απανω στο καπακι με αλλους δυο στα πλαϊνα “κατωτερης κλιμακας αγγελους” οπλισμενους με καμια 10ρια αστραπες για να το φιλανε. Ψψψψψψ μιλαμε εφτιαξα μπουζουκι εγγυηση ο ανθρωπος ε και τετραχορδο εννοειται ε?

Εχω ακουσει κι εγω διαφορες παπαρες αλλα μαλλον σου χει τυχει μια απ τις χειροτερες Κωστα μου. Μη χειροτερα μονο να λες!!!

Υ.Γ Δεν εχω κανενα προβλημα με τους τετραχορδους, παρα μονο ορισμενες φορες με τα γουστα τους!!!

Νομίζω ότι το θέμα “ντούγιες”,και “βέργα”,έχουν συζητηθεί κατά κόρον στο φόρουμ.Φυσικά και είναι εύκολο να μην πάρει το όργανο,χωρίς βέργα στο χρόνο,αρκεί να είναι κατασκευασμένο σωστά.Κατά τα άλλα αν και 3χορδος,και 4χορδος συμφωνώ με το Υ.Γ. του ΗΛΙΑ.

Υπομονη παιδια…υπομονη…
Καλες Γιορτες με υγεια

Άσχετο. 'Αμα κολήσω ντούγιες στη κιθάρα λέτε να ακούγεται σα καλυτερη κιθάρα ή σα μπουζούκι?

σαν κιθαρολάουτο, όπως αυτά που είχε φτιάξει ο μουντάκης και είχε χρησιμοποιήσει ο μαμαγκάκης (σκάφος λαούτου και ταστιέρα κιθάρας). είδα πρόσφατα και ένα κιθαροτζουρά του ραπακούσιου (τζουράς με σκάφος από κιθαρόνι). θυμάστε κάτι ανέκδοτα με περιπτέρια, μασχαλίτσες και ελεχαντάκια;!
στο θέμα μας τώρα, όποιος θέλει να πληρώνει ντούγιες και φιγούρες, καλά να πάθει. μακάρι ο πιτσιρικάς να ξεφύγει από την επιρροή του θείου.
όποιος έχει αυτί και ακούει ας το χρησιμοποιήσει. δυστυχώς έχουμε μάθει να ακούμε με τα μάτια μας πρώτα και μετά με τα αυτιά μας… και άντε μετά να αλλάξει το αυτί την πρώτη (καλή ή κακή) εκτίμηση του ματιού.