Δίσκοι Wolf Dietrich

εδω το ιδιο αλλα η περιγραφή ειναι πληρέστερη και αναφέρει οτι περιέχει και CD.
και πολυ φθηνότερο.

1 «Μου αρέσει»

dear Spyros,

please, could you explain me what is

TSIMPITA, Guitar picking style? who played this style, Katsaros and …

kindly regards
Simo

TSIMBITA(greek verb τσιμπάω = pinching).
it is finger picking.(just using finger nails)
Katsaros, Kostis (Bezos), etc and most blues players.

2 «Μου αρέσει»

Σπύρο, θα μπορούσες να βρεις δυο - τρία παραδείγματα τσιμπητού παιξίματος του Μπέζου; Δεν έχει τύχει να εντοπίσω κάποια.

εδω βλέπουμε τον Γιάννη Αλεξανδρή,
“στην υπόγα”.
Υπάρχουν αρκετά στο YT και με άλλους.
αναζήτηση για "τσιμπιτή κιθάρα ".

Άκουσα προσεκτικά τα πρώτα 55 δευτερόλεπτα του πρώτου παραδείγματος, τα πρώτα 26 του δεύτερου και τα πρώτα 63 του τρίτου. Πουθενά δεν εντόπισα τσιμπητό παίξιμο.

1 «Μου αρέσει»

sorry my friends, this is the wrong thread, excuse me, my mistake, could one open a new thread especially for this word and finger technic TSIMBITA?

για το θεμα “τσιμπιτή κιθάρα”,
εχει γίνει αναφορά εδω.

το μόνο βιογραφικό του Wolf Dietrich που βρέθηκε, ειναι στο βιβλίο για το χωριό Παναγιά (Κουτσούφλιανη) και το επισυνάπτω…

2 «Μου αρέσει»

Α, μάλιστα! Γερμανικά δεν ξέρω, αλλά μέχρι το σημείο ότι σπούδασε Μαθηματικά και Φυσική το καταλαβαίνω. Άρα δεν είναι εθνο/μουσικολόγος, είναι ένας μερακλής ερασιτέχνης. Αυτό εξηγεί (και δικαιολογεί) κάποια μεθοδολογικά κενά που διαπιστώνονται στις καταγραφές του. Ή μάλλον, για την ακρίβεια, όχι στις ίδιες τις καταγραφές όσο στην τεκμηρίωσή τους και σε μερικά από τα σχόλια που επισυνάπτει.

Σωστά, Περικλή. Τα υπόλοιπα: Το 1969 ηχογράφησε τραγούδια απ’ το χωριό Κουτσούφλιανη. Εκτός από δημοσιεύσεις δίσκων με παραδοσιακή μουσική από Βαλκάνια και Μέση Ανατολή, κάνει τακτικές ραδιοφωνικές εκπομπές με θέματα λαϊκής τέχνης και εθνομουσικολογικά. Ζή και δουλεύει στη Γερμανία.

1 «Μου αρέσει»

Δεν το νομίζω! Έχει δώσει πολλές διαλέξεις για την εθνομουσικολογία. Και στο δίσκο που κυκλοφόρησε (βλ. παραπάνω) έγραψε ένα πολύ καλό κείμενο, είχα αυτό το κείμενο ως σύνδεσμο παραπάνω! Περιέγραψε πολύ καλά τη μουσική που ηχογραφήθηκε ως fieldrecordings, γνωρίζει πολλά γι’ αυτή τη μουσική.

Θα τον αποκαλούσα επιστήμονα και όχι ερασιτέχνη, επίσης στον τομέα της ΜΟΥΣΙΚΗΣ.

Έχει δώσει και άλλες διαλέξεις. Μπορείτε να βρείτε αυτές τις διαλέξεις αν πληκτρολογήσετε στο google:

“Thede Kahl Wolf Dietrich”

Translated with DeepL Translate: The world's most accurate translator (free version)

Όμως, επιστήμονες χωρίς ολοκληρωμένες σπουδές δεν υπάρχουν.

Πολύ καλή μετάφραση!

ok!
but the flyer inside his fieldrecording LP is good, but - maybe - not enough

1 «Μου αρέσει»

Βρήκα και αυτό εδώ για τον Wolf Dietrich:

Εύα, δίνει έρρορ!

Review_Grece_O_skaros_Musiques_pour_flut (1).pdf (79,9 KB)

Έκανα επισύναψη το άρθρο. Ελπίζω να δουλεύει τώρα!

1 «Μου αρέσει»

Grèce. O skáros: Musiques pour flutes / Greece. O skáros: Flute Music. 2009
R-10857856-1505476138-2057

https://www.discogs.com/de/release/10857856-Various-Grèce-O-Skáros-Musiques-Pour-Flûtes-Greece-O-Skáros-Flute-Music

Archives internationales de musique populaire AIMP 93. Disques VDEGallo VDE CD-80. Recorded and annotated by Wolf Dietrich. One compact disc. Booklet (27 pp.) in French and English (trans. Isabelle SchulteTenckhoff) with two color, four black and white photographs

Thank you Eva :grinning:

1 «Μου αρέσει»