Δίσκοι Wolf Dietrich

I have now a LP at home, from a friend:

FOLK MUSIC OF GREECE
COLLECTED AND EDITED BY WOLF DIETRICH
TOPIC RECORDS LTD LONDON

1974

THE FIELD RECORDINGS are from 1966-1969

2 «Μου αρέσει»

Simon, μπορείς να ανεβάσεις μερικούς χαρακτηριστικούς τίτλους;

Νίκο, πάτα το λινκ και θα δεις τους τίτλους. «Χαρακτηριστικούς» βέβαια δεν τους λες («Συρτός», «Τσάμικος», «Μπεράτης»…). Πάντως, επειδή έχω τον δίσκο (σε σιντί με τελείως άλλο εξώφυλλο, αλλά είναι ο ίδιος), μπορώ να σου πω ότι πρόκειται ακριβώς για την περίπτωση που είχα περιγράψει παλιότερα:

Αν έχεις ερευνητικό ενδιαφέρον για κάτι απ’ όσα περιλαμβάνονται στον δίσκο, μπορεί να σου φανεί από χρήσιμος έως και μοναδικά πολύτιμος. Αν όμως θες απλώς να βάλεις να παίζει λίγη μουσική, …τουλάχιστον φρόντισε να είσαι μόνος σου!

Μα, Περικλή μου, αυτό που δεν καταφέρνω είναι να βρώ κάποιο λινκ μέσω του οποίου να μπορέσω να ακούσω τα, ή έστω κάποια, τραγούδια του δίσκου του Ντήτριχ.

Δε ξέρω εάν είναι από τον ίδιο δίσκο ή κάποια άλλα τραγούδια αλλά μπορείτε να ακούσετε εδώ κάποια:

https://www.youtube.com/results?search_query="Folk+Music+Of+Greece"+wolf+dietrich+Various+Artists+-+Topic

1 «Μου αρέσει»

Όχι, δεν είναι. Τελείως άλλα.

Ο δίσκος διασώζει τον ήχο από τουλάχιστον δύο όργανα χαμένα σήμερα, και σπάνια ήδη τότε, το διπλό σουβλιάρι (σουραύλι) της Νάξου και τη λύρα της Σαντορίνης, ενώ και η τσαμπούνα της Πάρου ήταν δισκογραφικά άγνωστη όταν βγήκε ο δίσκος.

Φτούνα φτου δεν είναι;

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_mOCm0IwNfY0cH3VBfXMPVHTqAtugTFIfA

3 «Μου αρέσει»

Ναι!

Και η φωτογραφία είναι το εξώφυλλο του σιντί, τελείως άσχετο από του βινυλίου αλλά με τα περιεχόμενα ίδια.

Προσέξτε λίγο το #7, Μπεράτης: σκέτο κλαρίνο με ντέφι, και πόσο πλήρης ακούγεται η «ορχήστρα»!

Γενικά τώρα που το ξανακούω -είχα χρόνια- είναι πολύ αξιόλογος δίσκος. Αλλά βαρύς οπωσδήποτε.

(Η πλάκα είναι ότι στο εξώφυλλο του δίσκου δείχνει έναν γκαϊτατζή, ενώ ο δίσκος δεν έχει γκάιντα, και στου σιντί μια παρέα Ολυμπίτες, ενώ δεν έχει Όλυμπο ή γενικά Κάρπαθο!)

Πώώώώ, τί ‘ν’ ηφτούνου! Τύφλα να ΄χει κι ο (δάσκαλός μου ο) Καράς, κι ο ΣΔΕΜ και οι πάντες και τα πάντα! Τέτοια ζωντάνια και γνησιότητα σπάνια τη βρίσκεις, ακόμα και το ΄66 - ΄69! Η γυναίκα που τραγουδάει το #7 (“Φόνος συζύγου”, ο Μενούσης ντε!) εκπληκτική, κι ας έχει ένα δόντι μόνο… Όλοι και όλες είναι εκπληκτικοί. Έχει ηχογραφήσει και άλλα, αυτός ο Wolff Dietrich; Πού μπορούμε να τα βρούμε;

Περικλή ναι, εκατό νομάτοι θα μπορούσαν να χορέψουν με αυτό το μπεράτι (#7) κι ας παίζεται από μόνο ένα κλαρίνο κι ένα νταούλι. Και οι δύο τους έχουν πάρα πολύ καλή αίσθηση ρυθμού, γιαυτό βγαίνει σωστός “ήχος ορχήστρας”.

1 «Μου αρέσει»

για το Μπερατι ειδα να λεει Ayophilion.!
ειναι Αγιόφυλλο (τελευταίο χωριό νομου Τρικάλων πριν μπούμε στο νομο Γρεβενών).
ηταν κεφαλοχώρι με Αστυνομία, Ταχυδρομείο, Στράτο, ΟΤΕ κτλ.
με πολλούς μουσικούς οι οποιοι σκορπησαν Γερμανία, Βέλγιο, Καναδά, Αυστραλία.


θα συγκεντρώσω μερικά βιογραφικά στοιχεία για τους μουσικούς και θα συμπληρώσω.

1 «Μου αρέσει»

Παραλιγο θα ειχαταν και τραινο, σας εμεινε ο σταθμος ακεραιος ομως.

1 «Μου αρέσει»

Στο κείμενο «Το άνοιγμα της τσαμπούνας προς ένα ευρύτερο κοινό: δισκογραφία, έρευνα, εκδόσεις, εκδηλώσεις (1930-2011)» (μέρος Α - κλικ, μέρος Β - κλικ) έχω μια αναφορά σ’ αυτό τον δίσκο. Όμως δεν είχα υπόψη μου την αρχική έκδοση σε βινύλιο του 1974, μόνο του σιντί το 1994, κι έτσι ενώ η θέση της αναφοράς έπρεπε να είναι στην ενότητα «3. Γύρω στη δεκαετία '70: επιστημονική (καθαρά ή κυρίως) δισκογραφία, πρώτα βήματα διεθνούς προβολής. Σαμίου, Καράς, ξένοι εθνομουσικολόγοι», όπου έχω κι έναν άλλο δίσκο του Ντίτριχ, μπήκε στο «8. Από το 1990: η μόδα της παραδοσιακής μουσικής».

Εκεί που τα βρίσκουμε…ούλοι:
https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_nsmfEDvSEJpc93P_0Wf-vFUGp7mDsEgjw

Κι άλλος του ίδιου για τα Δωδεκάνησα (1976)

Κι άλλος:
https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_lclJN0OoTWYyrQG_Gu-_1SYT9mkhKsWQ8

Μπράβo ωρέ Dietrich!

2 «Μου αρέσει»

Αμ…εκεί είναι η αυτόδηλη μαγκιά του επιβλέποντος.
Να σου πει: παιδί μου, ποιο 1994; :upside_down_face:

1 «Μου αρέσει»

εδω ειναι οι επανεκδόσεις σε CD των LP Wolf Dietrich.

Μόνο το Bagpipes (το τελευταίο λινκ στο #14) προέρχεται από καταγραφές τριάντα ετών (όχι συναπτών βέβαια) στην Ελλάδα, ενώ έχει και πολλές καταγραφές εξωελληνικού ενδιαφέροντος σε άλλους δίσκους.

Φοβερή ξετρυπώστρα. Έχει φέρει στ’ αφτιά μας πολλά όργανα ή μουσικά ιδιώματα που πιο πριν κινούνταν στον χώρο μεταξύ του μυθικού και του εντελώς άγνωστου. Δυστυχώς προχειρατζής στην τεκμηρίωση (λάθος τίτλοι, αλλοιωμένα πολλά ελληνικά ονόματα και τοπωνύμια). Και στο φυλλάδιο του Bagpipes μεταφέρει και μια εντελώς ανυπόστατη παπάντζα που του είπε κάποιος Καλύμνιος τσαμπουνιέρης, που θα ήταν εύκολο να διαπιστώσει από τους δεκάδες άλλους πληροφορητές του ότι δεν ισχύει.

Δεν μπήκε στο δρ τελικά αυτό το κείμενο.

Αυτό όμως δε φαίνεται να το έχει ανεβάσει κανείς, ή…;

https://www.discogs.com/release/3769692-Various-Orient-Okzident-Musik-Aus-Südost-Europa

Μάλιστα.
Ωστόσο στη σελ. 569 της διατριβής αναφέρεται αχρονολόγητο το cd αντί του χρονολογημένου δίσκου βινυλίου του 1974.
Ο καλός ο επιβλέπων "ξεσκονίζει’ και τη δισκογραφική τεκμηρίωση και διορθώνει :upside_down_face:

Πριν εμφανιστεί το discogs (και πριν το μάθω) δεν είχα ιδέα πώς βρίσκεται η χρονολογία ενός δίσκου. Ούτε και τώρα ξέρω δηλαδή, απλώς κοιτάω το discogs! Αν ένας δίσκος είναι τόσο άκυρος ώστε να μην τον έχει ούτε το εντυπωσιακά πλήρες discogs, σηκώνω τα χέρια. Οι ίδιες οι εκδόσεις, ιδίως σιντί, μόνο κατ’ εξαίρεση αναφέρουν χρονολογία. Νομίζω πως έχω και μια σημείωση κάπου στο δρ γι’ αυτή τη δυσκολία.