Δίσκοι Wolf Dietrich

μερικα βιογραφικά του επιμελητή της έκδοσης αυτής.
Prof. Dr. Artur Simon (1938, Wesermünde, Germany)

Wolf Dietrich and Thede Kahl, 2015, academia.edu, 2015, about Ali Pasha

Most widely held works by
Wolf Dietrich

https://worldcat.org/identities/lccn-n85184209/

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»

(PDF) Dietrich, Wolf; Kahl, Thede (2015): Die weiche Seite des Ali Pascha: Der Löwe von Epirus und seine Vorliebe für Musik. In: Romanica et Balcanica. Wolfgang Dahmen zum 65. Geburtstag. München, AVM editions: 779-795. | Thede Kahl - Academia.edu

εβαλα τον πρόλογο στο κ Γούγλη, αλλα δεν ειμαι ευχαριστημένος.
το pdf αυτο, θα πρέπει μάλλον να μεταφερθεί εδω.

<< Οι περισσότερες πηγές ότι ο Αλή Πασάς από το Τεπελένι - τα «Λιοντάρια του
Ήπειρος» - αναφέρω, μαρτυρούν τη θηριωδία αυτού του 1788 έως 1822 στο
Jannina (επίσης Janina, σήμερα ελληνικά Iōannina, αλβανικά Janinë, τουρκικά Yanya,
αρωμ. Γιάνινα, Ένενε) κάτοικος πασάς. Ειδικά όταν επρόκειτο να πάρει εκδίκηση, έτυχε να ψήσει ζωντανούς τους εχθρούς του
και εμφανίστηκαν διαμελισμένα μέρη του σώματος. Σφαγή του ορθόδοξου πληθυσμού, είτε Ελλήνων όπως στην Πρέβεζα είτε Βλάχων
(Άρωμους) όπως και στο Γαρδίκι, συνετέλεσε στο ότι ο χριστιανορθόδοξος πληθυσμός τον μισούσε μέχρι σήμερα. Μεταξύ του κυρίως μουσουλμανικού πληθυσμού της Αλβανίας, φαίνεται διαφορετικά:
Εδώ σήμερα φέρουν το όνομά του ταξιδιωτικά γραφεία, ξενοδοχεία, μουσικά και χορευτικά συγκροτήματα
ονόματι, η ομοίωσή του κοσμεί μπουκάλια πόσιμου νερού και στην Τελεπενά του αφιερώθηκε ένα μεγαλύτερο μνημείο. φίλοι των Αρμάνων
όπως ο Wolfgang Dahmen, ο οποίος τιμήθηκε με αυτή την αναμνηστική έκδοση («Pascha von
Ιένα») επομένως σίγουρα δεν είναι εύκολο να ειπωθεί στο Αλή Πάσχα (Πάσχα
από την Jannina) για να ανακαλύψουν συμπαθητικά πράγματα. Αλλά σε πιο προσεκτική εξέταση
δείχνει την απαλή πλευρά του, φίλο της μουσικής, ιδιαίτερα της οθωμανικής έντεχνης μουσικής, την οποία προώθησε σε μεγάλο βαθμό στην αυλή του
ότι είχε πολιτιστική απήχηση σε όλη την Ήπειρο πολύ μετά τον θάνατό του.
Αλλά τι μαθαίνουμε από τους σύγχρονους μάρτυρές του για αυτή την απαλή πλευρά του
τύραννοι; >>

Μερικά ερωτήματα για τον Wolf Dietrich.
Σε ποιο πλαίσιο έκανε όλες αυτές τις καταγραφές; Ήταν ακαδημαϊκός ή μέλος κάποιου ερευνητικού ιδρύματος;
Από τον καταλογο του #22, κανα δυο μόνο φαίνεται να μην είναι ηχογραφήσεις. Εκτός από περιγραφικά φυλλάδια για τις ηχογραφήσεις, έχει δημοσιεύσει άλλες αυτόνομες μελέτες;
Είδα, εδώ και εκεί, να αναφέρεται το όνομά του σε κάποια άρθρα αλλά πόσο γνωστός είναι στην ελληνική εθνομουσικολογική πιάτσα;

μουσικές απο τα Δωδεκάνησα.

και εδω τα ιδια στο ΥΤ(playlist)

Κοίτα πλάκα: ποτέ δεν αναρωτήθηκα γι’ αυτό! :slight_smile:
Ε λοιπόν, δε νομίζω ότι έχω διαβάσει κάτι δικό του, εκτός από τα σημειώματα στους δίσκους του. Οι ίδιοι οι δίσκοι του είναι πολύ γνωστοί… σ’ εμένα, οπότε είχα θεωρήσει αυτομάτως ότι θα είναι γνωστοί και σ’ όποιον έχει παρόμοια ενδιαφέροντα. Οπωσδήποτε το Bagpipes έγινε γνωστό άμα τη κυκλοφορία του στο τσαμπουνόφιλο κοινό, μουσικούς, ερευνητές και φίλους. Μάλιστα κάπου είχε πάρει το μάτι μου και τη θεωρία ότι η φράση του «μόνο στην Ελλάδα δεν έχει υπάρξει αναβιωτικό κίνημα για τους ασκαύλους», από το φυλλάδιο αυτού του δίσκου, πυροδότησε την αναβίωση της τσαμπούνας, αλλά αυτό δεν είναι ούτε καν υπερβολή, είναι απλή ανακρίβεια.


Τι είναι αυτό με τον Αλή Πασά; Δεν καταλαβαίνω γρυ. Γιατί το ανέβασες Σπύρο;

και

Instrumental Folk Music from Greece

Ε όταν βοηθάει και ο Tony Klein, κατι γίνεται
επειδή δεν υπάρχει βιογραφικό του Wolf Dietrich ζήτησα απο τον Simon να μας ετοιμάσουν ενα.
έρχεται.!

2 «Μου αρέσει»

το ανέβασα γιατι υπονοείται πως ο Αλη Πασά ηταν φιλόμουσος.
ετσι λεει ο τίτλος.
ειναι το λινκ που εβαλε ο Simon αλλα ειναι στα Γερμανικά.
δεν τα κατέχω

Α, οκ. Και είναι του ίδιου Βολφ Ντίτριχ; Τώρα προ ολίγου μπήκα στο Ακαντέμια να τον τσεκάρω, και είδα ότι έχουν καμιά σαρανταριά συνονόματους από διάφορα επιστημονικά πεδία.

(Προφανώς και ήταν φιλόμουσος ο Αλή πασάς, δεν είναι μυστικό αυτό.)

να δουμε πως τεκμηρίωνεται αυτο

θεούλης ο αυτόματος μεταφραστής όμως!

1 «Μου αρέσει»

Ε βέβαια, αλλά εμείς τη δουλειά μας την κάνουμε! Και στην αρχή του κειμένου, όπου μιλάει για “Ali Paschas”, το κάνει "Αλή Πασάδες, υποθέτοντας πληθυντικό.

Η φράση βρίσκεται και στο λήμμα της αγγλικής Wikipedia για την τσαμπούνα.

While many bagpipes throughout Europe have experienced renewed interest in the 20th century (often after long decline or extinction), in 2006 ethnomusicologist Wolf Dietrich noted: “Greece seems to be the only country in Europe which today has no bagpipe revival.”

Το 2006, που φέρεται ότι το είπε ο WD, πράγματι δεν θυμάμαι να πολυακούγεται η τσαμπούνα, τουλάχιστον στην Κυκλαδίτικη μουσική. Μετά άλλαξαν τα πράγματα με τη συνεισφορά ορισμένων…
Φυσικά, δεν ξέρω αν στην αναβίωση έπαιξε ενεργό ρόλο με κάποιο τρόπο και ο WD.

1 «Μου αρέσει»

Η φράση ήταν σχετικά ακριβής, σε σχέση με όσα ήταν σε θέση να γνωρίζει ο Ντίτριχ. Η αναβίωση εκδηλώθηκε το 2005 (εκεί τοποθετώ εγώ προσωπικά το ορόσημο, συμβατικό φυσικά), αλλά οι ζυμώσεις γίνονταν από νωρίτερα.

Θυμάμαι ότι, όταν έμαθα για την κυκλοφορία του δίσκου και κατάφερα να τον αποκτήσω (δεν είχε έρθει ακόμη στα ελληνικά δισκάδικα και ήταν κάπως περίπλοκο), είχα γράψει στο τσαμπουνοφόρουμ μια παρουσίαση, και σχετικά με τη συγκεκριμένη φράση είχα σχολιάσει κάτι του τύπου «να μην επιτρέψουμε να το ξαναπεί κανείς αυτό, σύντροοφοι», δηλαδή αφού υπάρχουμε, ας φροντίσουμε να μας μάθουν όλοι ώστε να μη μας ξαναπούν ανύπαρκτους.

Άρα υπήρχε ήδη τσαμπουνοφόρουμ, έτσι; Οι Παγκυκλαδικές τσαμπουνοσυνάξεις είχαν ξεκινήσει από το 2002 ή 2001, και μετά το 2005 έδειξε το πράγμα ότι εδώ χτίζεται κάτι που θα μείνει, οπότε και στήθηκε το φόρουμ. (Έτσι το λέγαμε τότε, στην πραγματικότητα ήταν ένα γιαχού-γκρουπ, μια «λίστα».) Το '05, έτος κυκλοφορίας του δίσκου, υπήρχε ήδη δίκτυο μεταξύ των τσαμπουνιέρηδων από τα διάφορα νησιά, υπήρχε το φόρουμ, είχαν ήδη αρχίσει τα πρώτα μαθήματα στα χωριά προς νέους που ξαφνικά μετά από δύο γενιές ενδιαφέρθηκαν, αλλά δεν είχε ακόμη καρποφορήσει αυτό κατά τρόπον ώστε να το ξέρει ο Ντίτριχ.

1 «Μου αρέσει»

Για δες, τσιτάρουν κι εμένα! Από τα υπόλοιπα όμως που λέει το λήμμα, δε συμφωνώ και με πολλά. Ιδιαίτερα με όσα αφορούν το ριβάιβαλ, και ασφαλώς με τους notable players. Αυτό με την Ικαρία είναι αρκετά άκυρο, το συγκεκριμένο νησί είναι μάλλον από τους ουραγούς του ριβάιβαλ.

Σίγουρα πάντως κάπως καλύτερο από το ελληνικό λήμμα.

Έχω επαφή με τον Thede Kahl, γνώριζε πολύ καλά τον Wolf Dietrich. Δούλευαν μαζί πολύ. Ίσως ο Kahl γράψει μια μικρή βιογραφία για τον Dietrich μια μέρα, ποιος ξέρει, θα δούμε. Σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Άκουσα τον δίσκο αρκετές φορές σήμερα, οπότε, Έλληνες, τι ωραία μουσική είναι αυτή!

1 «Μου αρέσει»

Wolf Dietrich from Sulzheim/Germany was member of:

2013 he spoke about greek music in south italy
http://www.dgg-wiesbaden.de/download/190313.pdf

i got no informations from Thede Kahl or the wife of WD about WD
:frowning: