Γι' αυτά τα μαύρα μάτια σου (1939)

Τα στοιχεία στο σιλαμπ λένε πως ερμηνευτές είναι ο Κερομύτης και ο Τσιτσάνης. Εγώ όμως δεν ακούω Τσιτσάνη παρά Χατζηχρήστο! Εσείς τί λέτε; (:102:)

Η σύνθεση ανήκει στον Τσιτσάνη και μάλιστα στην πρώτη εκτέλεση ερμηνεύει το τραγούδι (κάνει β’ φωνή) μαζί με τον Κερομύτη, όπως πολύ σωστά διάβασες στο sealabs.

Και στην ετικέτα του δίσκου ο Τσιτσάνης αναφέρεται σαν δεύτερη φωνή.
(στοιχεία: ΑΠΑΝΤΑ ΤΣΙΤΣΑΝΗ, Θεόφιλου Αναστασίου, βιβλίο Μανιάτη- Η εκ περάτων δισκογραφία γραμμοφώνου).

Ας ακούσεις πιο προσεκτικά Κακοφώνιξ… Ο Τσιτσάνης (με την ιδιαίτερη “βλάχικη” προφορά του) ακούγεται σαφέστατα !!!

Να βγεις μικρούλα να σε(ι) (ι)δώ…λίγο(υ)ο να σου(υ) μι(ι)λή(ι)σω(ου)
:slight_smile:

Οχι και Χατζηχρήστος ρε παιδιά! Ο Χατζηχρήστος είχε φωνάρα, όχι αυτό το …πράμα του Τσιτσάνη. :slight_smile:

ΥΓ. Πριν προλάβει κάποιος να “μου την πει”, να δηλώσω ότι κατά τη γνώμη μου ο Τσιτσάνης ήταν μία από τις καλύτερες δεύτερες φωνές. Κι αυτό βέβαια λόγω της ιδιοφυΐας του και όχι λόγω καλλιφωνίας.

Ευτυχώς που υπάρχουν και υστερόγραφα!!!
Τσιτσάνης φωνητικά= ΣΧΟΛΗ στις β φωνές

Καλιά… Αμ’ ήταν ου Τσιτσάνης σχουλή για δεύτερες φουνές…τύφλα νάχουνι οι π(ου)ρώτες !!!
Μα τι να μας -ι-πεί ου Τσαουσάκης;
Λαρσαίος δεν είνι ;

Καλώς τον Γιώργο !!! Χάθηκες βρε ψυχή !
(Μιλάμε… με ΠΜ ή ΤΗΛ…)

Σου πάει η προφορά Ιωάννα! Πάει ασορτί με τα καρδιτσιώτικα λουκάνικα που διάβασα σε άλλο post?!?!?

σοβαρά τώρα, ο Μπίνης σου είχε πει τίποτα για τις δεύτερες του Τσίλα??

όσο για το που χάθηκα , “δεν έχω τηλέφωνο (σταθερό) καρδιά μου”

Ο Τσιτσάνης —στα γεράματα ειδικά— τραγουδάει σα…στρουμφάκι. Αλλά νομίζω πως είχε πάρα πολύ “σωστή” φωνή.

Συμφωνώ κι εγώ με το Μπάμπη , είχε σωστή φωνή που εμένα παρόλο που δείχνει να βγαίνει με δυσκολία.

Λέτε εσείς…

Ο κορυφαίος δίσκος που δεν πρέπει να λέιπει από καμμία συλλογή, σχολείο ολόκληρο για λαίκούς μουσικούς, είναι το γνωστό “χάραμα” με μοναδική φωνή Τσιτσάνη ! Ποιά άλλη φωνή θα κόλλαγε σε τέτοια μοναδική ηχογράφηση;

‘‘Ο κορυφαίος δίσκος που δεν πρέπει να λέιπει από καμμία συλλογή, σχολείο ολόκληρο για λαίκούς μουσικούς, είναι το γνωστό “χάραμα” με μοναδική φωνή Τσιτσάνη ! Ποιά άλλη φωνή θα κόλλαγε σε τέτοια μοναδική ηχογράφηση;’’

Θα συμφωνήσω με τον ‘‘γιώργος (κάποιος @%*#! έχει το ίδιο όνομα με εμένα !)’’
Ίσως να είμαι και εγώ λίγο βιτσιόζος αλλά και εμένα μου γουστάρει πολύ το όλο πακέτο του “Χαράματος” μπουζούκι-φωνή -ενορχήστρωση.

Καταρχάς να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες και να συμπληρώσω ότι ο συγκεκριμένος δίσκος είναι σχολείο και για την κιθάρα αφού ο Δέδες “παίζει παππάδες” σε όλα τα κομμάτια που ηχογραφήθηκαν. Όπως δηλώνει ο ίδιος, εκείνη την εποχή ήταν στο αποκορύφωμά του.