Γιογκάρι

Τι είναι ρε παιδιά το γιογκάρι;
Το άκουσα σε κάποιο παραδοσιακό τραγούδι (της Πελοποννήσου νομίζω) και από τους στοίχους φαίνεται πως πρόκειται για κάποιο έγχορδο όργανο. Το έχει ακούσει κανείς;
(Εννοώ ότι άκουσα τη λέξη. Όχι το ίδιο το όργανο)

(Γιώργος - Κρήτη)

Γεια σου μπρε Παναγιώτη.Από ότι ξέρω το γιογκάρι ανήκει στην οικογένεια του ταμπουρά.Είναι όπως το μπουλγαρί.

  1. Γιώργη ευχαριστώ και (αν είσαι ο Γιώργος με τον οποίο συζητούσα κάποτε για τον Κουνέλη) συγνώμη που δεν σε ενημέρωσα σχετικά με τον δίσκο του Κουνέλη που έχει η κ. Ουρανία αλλά δεν έχω περάσει καθόλου από τότε από το μαγαζί της.
  2. Με αφορμή το γιογκάρι θυμήθηκα μια ερώτηση που ήθελα να κάνω και παλαιότερα.
    α. Ποια έγχορδα σολιστικά όργανα υπήρχαν στον ελλαδίτικο χώρο (εκτός δηλ. Πόντου, Μ. Ασίας, Αιγαίου και Κρήτης όπου το κλαρίνο ή δεν έφτασε ή δεν κόλλησε) πριν τα εκτοπίσει όλα (ίσως λόγω της στεντόρειας φωνής του σε μια εποχή χωρίς μικρόφωνα) το κλαρίνο;
    β. Τι έπαιζαν αυτά; Ό,τι παίζει σήμερα το κλαρίνο ή τελικά το κλαρίνο άλλαξε τελείως την τεχνοτροπία της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής;

(Γιώργος - Κρήτη)

Γεια σου και πάλι Παναγιώτη.Ναι εγώ είμαι ο Γιώργος που μιλούσαμε για τον Κουνέλη.Δεν πειράζει για τον δίσκο.Το πιο πιθανό είναι ότι αν είναι σε μορφή cd τον έχω.Αν είναι ένα από ένα live στην Ιταλία αγόρασε το!Είναι φοβερό.Τώρα για τα υπόλοιπα σου ερωτήματα δεν έχω απαντήσεις,αλλά μάλλον ρίχνεις την ερώτηση σε λάθος topic.Μην περιμένεις απάντηση εδώ.
Γεια και χαρά