Για το δεξί χέρι στο μπουζούκι

Άλκη, μάλλον δεν με κατάλαβες…

καμία ελπίδα δεν πεθαίνει…

διότι απλούστατα, δεν είχα στο παρελθόν, δεν έχω στο παρόν και δεν θα έχω και στο μέλλον σκοπό να αποκτήσω παίξιμο σαν του Τσιτσάνη…

γιατί αν το κάνω θα είμαι μπουζουξής για τα πανηγύρια (Ωχχχ συγνώμη… έθιξα άδικα τους μπουζουξήδες που παίζουν σε πανηγύρια… οι άνθρωποι αυτοί ξέρουν να παίζουν).

Άλλο είναι ο συνθέτης Τσιτσάνης και για την ιδιότητα του αυτή του υποκλίνομαι και άλλο είναι ο οργανοπαίχτης Τσιτσάνης
(που το παίξιμο του είναι για σύγχρονους αρχάριους 5-6 μηνών).

Εάν εσύ νομίζεις, ότι όποιος παίζει όπως και ο Τσιτσάνης, παίζει μπουζούκι… ε τι να πω… δεν αξίζει να το συζητάμε το θέμα…

Άλλωστε το δικό μου προσωπικό στυλ και οι δυνατότητες παιξίματος είναι μίξη των Παλαιολόγου - Λιόλιου - Βύζα - Κορδατζή - Κωστόπουλου - Καραντίνη (λίγες μέρες έχει που τον μελετάω τον Μανώλη) κλπ…

Εάν λοιπόν νομίζεις ότι με τέτοιο στυλ που απαιτεί εξειδικευμένες τεχνικές και δυνατότητες, δεν μπορώ να παίξω Τσιτσάνη μάλλον έχεις μαύρα μεσάνυχτα (μη παρεξηγηθείς… σχήμα λόγου είναι).

Το στυλ Τσιτσάνη είναι για πρώιμη προθέρμανση των χεριών πριν αρχίζω να παίζω πράγματι μπουζούκι…

Άντε και επειδή σε στεναχώρησα που δεν σου κάνω το χατήρι να πέσω στο επίπεδο του αγαπητού σου Τσιτσάνη, ζητώ μια συγνώμη για να τελειώνει το θέμα και σου εύχομαι καλή εβδομάδα και καλό Πάσχα

πάντως εσύ την ζημιά μου την έκανες… θα πεθάνω στα γέλια μια βδομάδα.

αμαρτία είναι!! φαίνεσαι και θρήσκος άνθρωπος…:240:

χωρίς πλάκα τώρα!
θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά σοβαρό, ώστε να μην σου απαντήσω…
νάσαι καλά!

υγ. ή μάλλον η υπογραφή μου (κάτω απ’ τη γραμμή), αποτελεί έξοχη απάντηση… λίγα λόγια και ουσιώδη…

Σούρα και μαστούρα…

ΥΓ Εμένα που δε με πιάνουν οι κατάρες, πάω να μαρινάρω κανα παϊδάκι για να ψήσω το μεσημέρι…καλή και δημιουργική σας μέρα!

Φίλε είσαι άσωτος στην κυριολεξία! Σε λυπάμαι …

Ασωτε, τι να πω… Μία με την ακουστική, μία με τον Τσιτσάνη, κάνεις αδικαιολόγητες τοποθετήσεις. Και λέω αδικαιολόγητες γιατί είσαι δάσκαλος, και σαν δάσκαλος μεταδίδεις γνώση. Επίσης λες ότι ξέρεις καλό μπουζούκι δηλαδή είσαι καλύτερος από πολλούς εδω μέσα.

Είναι κρίμα επίσης γιατί κάνεις μια προσπάθεια με ένα καινούργιο Φόρουμ και σαν αδμίνορας θα έπρεπε να είοαι πιο προσεχτικός, γιατί οι απόψεις σου θα δώσουν και το στίγμα του καινούργιου Φόρουμ.

Εγώ ένα πράγμα θέλω να σου πω περι Τσιτσάνη παρόλο που όπως βλέπεις, πολλοί εδώ δεν καταδέχονται ούτε να απαντήσουν σε μια τέτοια άποψη: Αλλο οι νότες, άλλο η ερμηνεία. Είναι σαν την κατασκευή μπουζουκιού. Ολοι οι μαστόροι ξέρουν που μπαίνουν τα ξύλα αλλά λίγοι τα βάζουν με τρόπο ώστε να γίνει ένας μπουζούκαρος.

Ερμηνεία φίλε Ασωτε, ερμηνεία. Αυτή δεν αντιγράφεται σε ορισμένους παίχτες, τόσο απλά… Τώρα το που μπαίνουν τα δαχτυλάκια και πόσο γρήγορα ή αργα παίζουν, μάλλον γι’ αυτό μιλας…

Και πενιά!! Αυτήν την άτιμη, που κάποιοι την κυνηγάνε και δεν τη βρίσκουν (όσοι το έχουν πάρει πρέφα), ακόμα κι όταν έχουν μάθει να παίζουν παπάδες.

Παίρνουμε το άθροισμα των νοτών που έχει παίξει ο Τσιτσάνης στα τραγούδια του και το διαιρούμε με το χρονικό άθροισμα της διάρκειάς τους. Έτσι φτάνουμε σε έναν μαθηματικό λόγο νοτών/sec, ο οποίος ορίζει επιστημονικά το επίπεδο Τσιτσάνη.
Ξέρουμε επίσης πόσες νότες/sec μπορεί να βγάζει με εντατική εξάσκηση ο σύγχρονος αρχάριος, βάζουμε τα στοιχεία στο ειδικό πρόγραμμα του υπολογιστή μας και μας δίνει 5-6 μήνες για “παίξιμο Τσιτσάνη”.
Να υποθέσω, ο “οργανοπαίχτης Χατζηχρήστος”, ως αισθητά πιο αργός (γιαβάσης!!!) από τον οργανοπαίχτη Τσιτσάνη, θα βγαίνει το πολύ σε 2-3 μήνες με τις σύγχρονες διδακτικές μεθόδους.

Το ότι είμαι καλαμπορτζής δεν το έκρυψα ποτέ (κρύβεται άλλωστε;!), το ξέρουν και κάμποσοι από δω μέσα που μʼ έχουν ακούσει. Διαβάστε όμως μια αληθινή ιστορία:

τις προάλλες που είχα απαρατήσει τʼ άργανο έχοντας πέσει σε βαρέα κατάθλιψη για το παικτικό μου χάλι, ακούω από το μέσα δώμα κάτι ασθενικές, μα γνωστές νότες. «Βρε μπας και γελιέμαι;», αναρωτήθηκα. «Περίεργο», σκέφτηκα, «από πού ακούγεται, δεν έχουμε cd ή υπολογιστή στην κάμαρα!».

Αίφνης έλαμψε η αλήθεια μέσα μου, πάγωσα, κατάλαβα! Νυχοπατώντας, έφτασα μέχρι το δώμα και συνωμοτικά, σα κλέφτης, κράτησα την αναπνοή μου κι έσκυψα το κεφάλι να κρυφοκοιτάξω απʼ τη μισάνοιχτη πόρτα!

Aντίκρυσα τον κανακάρη μου να βαστάει το ζητιανόξυλό μου, παίζοντας…δεν έπαιζε, κεντούσε το ταξίμι σερφ του Μάρκου, αλλά στα σιγανά, μη τον ακούσει ο γέρος του!

Ένα πυρωμένο δάκρυ κύλησε στο μάγουλό μου, η αναμονή με δικαίωσε με τόκους κι επιτόκια…

ΥΓ Α, παράλειψη: ο γιος μου είναι μόλις 22…μηνών!!

άκου να προσπαθήσουμε να αντιγράψουμε το παίξιμο του Τσιτσάνη…
μη τρελαθούμε κιόλας… Είπαμε… να παίζουμε μπουζούκι… όχι κουβά… άσε που στην εποχή του υπήρχαν αστέρια (για τα τότε δεδομένα)…

Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω τη συζήτηση και δε θα το κανω…

Μετα απο αυτα τα λόγια νομίζω οτι πρεπει να σταματήσουμε … Πολλοί μαλλον το εχουν κανει ήδη…

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το “σύγχρονο” κατάντησε το μπουζούκι και το λαϊκό τραγούδι στο χάλι που είναι. Άμα σου αρέσει το …ανατολικοινδικό παίξιμο μάθε σιτάρ ή σάζι, και άσε το μπουζούκι για μας τους “οπισθοδρομικούς” που προτιμάμε το ελληνικό παίξιμο.

Φίλε Διόνυσε,

  1. ακριβώς επειδή είμαι δάσκαλος, θέλω να μεταδίδω στους μαθητές μου σωστές γνώσεις και όχι αυτές που απορρέουν από τις συναισθηματικές μου κλίσεις, προτιμήσεις ή ιδιοτροπίες…

  2. Δεν είπα ότι είμαι καλύτερος από κανένα (μακρυά από μένα τέτοια πράγματα)… Μάλιστα μπορεί να είμαι ο χειρότερος… Είπα ποιο είναι το δικό μου στυλ παιξίματος… το οποίο εκ των πραγμάτων απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις και δυνατότητες… άλλο αυτό και άλλο π.χ. “είμαι καλύτερος από σένα”…

  3. Ακριβώς επειδή ξεκινάω ένα νέο φόρουμ (που αργότερα θα γίνει πλήρες site) δεν θέλω να έχω παρωπίδες… π.χ. εγώ είμαι λαϊκός οργανοπαίχτης… το ότι είμαι εδώ σημαίνει ότι έχω ανοιχτά τα μάτια και τα αυτιά και ανοικτούς ορίζοντες… πάντα στην ζωή… μαθαίνεις (είτε είναι χειρότερός σου, είτε καλύτερός σου). Ποτέ δεν αποκλείω τίποτε, αλλά πάντα προσπαθώ να μαθαίνω και να γίνομαι καλύτερος, όχι χειρότερος.

  4. Εγώ δεν μίλησα μόνο για ταχύτητα (εάν το έκανα θα έβαζα μέσα και τον Τατασόπουλο που ανέφερε ο Άλκης).
    Εγώ μίλησα για το ύφος παιξίματος, την χροιά του κάθε παίχτη, την καθαρότητα στο παίξιμο, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μουσικά σχήματα (π.χ. ας δοκιμάσει να βγάλει κάποιος τις ανάστροφες τρίλιες με την διαστηματική ολίσθηση του Κορδατζή, ή την έντονη 2η νότα στις τρίλιες του Κωστόπουλου και τότε θα καταλάβει κάποιος για το επίπεδο δυσκολίας που μιλάμε)… την ταχύτητα, εφόσον μελετήσεις σωστά, μπορείς να την αποκτήσεις μέσα σε λίγα χρόνια…
    Άλλωστε είμαστε σε θέμα που αφορά τον χειρισμό της πένας… που αυτό είναι που κατά 90% δίνει το ύφος.

Υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια για να κρίνεις κάτι.
Εάν δεν φοράμε παρωπίδες και βλέπουμε και πέρα από αυτό που μας αρέσει, που αγαπάμε, που θέλουμε να παίζουμε… τότε μπορούμε να δούμε τι μπορούμε να καταφέρουμε περισσότερο πέρα από αυτό που νομίζουμε ότι είναι το “ταβάνι”.

Αλλά θα το σταματήσω εδώ… ο καθένας έχει την άποψη του… δεκτή…

Και για να επανέλθουμε On-Topic… εγώ τον ξανασυμβουλεύω τον φίλο που άνοιξε το θέμα… τα κλείσει τα αυτιά του στις σειρήνες και να εξασκηθεί με τις συμβουλές που του έδωσα… σε λίγο καιρό θα δει ότι έχω απόλυτο δίκαιο για τον τρόπο που του λέω να χειρίζεται την πένα.

Αυτά τα αρκετούτσικα αυτή τη φορά πραγματάκια…

Ελπίζω να μη στεναχώρησα κανένα… δεν είναι πρόθεση μου κάτι τέτοιο…

Ο Ασωτος με τις αποψεις του μας δειχνει, το επιπεδο στο οποιο δυστυχως βρισκονται πολλοι μπουζουξηδες σημερα, φυσικα αυτο εχει ξεκινησει απο πολυ παλαιοτερα, και θα εχει συνεχιστες για παντα. Μια τεραστια πλανη που εχει καταντησει το τετραχορδο μπουζουκι ενα χυδαιο, κουραστικο, αντιαισθητικο οργανο, που οι παιχτες του μαλλον το μισουν τοσο πολυ κατα βαθος, που κανουν περα ολη την ιστορια του και κοιτανε πως θα παιξουν κανα Μπαχ, κανα Παγκανινι, πως θα κανουν κανα ακροβατικο να ενθουσιασουν το κοινο, ο,τιδηποτε αλλο εκτος απο ελληνικο, κανα ταξιμι με γληστριματα ανατολιτικου τυπου, τετοια πραγματα νομιζω ολοι καταλαβαινουμε μην το κουρασω αλλο.
Βγαλαν οταν ηταν μικροι την Φραγκοσυριανη, Τα Ματοκλαδα, Το Μπαξε Τσιφλικι, τα παιξαν στα 500bpm και τα ξεπερασαν φυσικα, γι αυτο και αρχισαν να μελετανε Κωστοπουλο!!!
Και φυσικα το οτι ο Χιωτης (ο οποιος ηταν ετη φωτος μακρια απο Καραντινηδες, Κορδατζηδες, και αν εχεις τον Θεο σου ασωτε, Κωστοπουλο? μα ποσο σκυλος εισαι?) ελεγε οτι το καλυτερο μπουζουκι ηταν ο Τσιτσανης μαλλον δεν ηξερε ουτε αυτος τι του γινοταν και ηταν ακομα σε επιπεδο μαθητικο.
Αναρωτιεμαι ομως, αφου ρε ασωτε εχεις ξεπερασει εναν απο τους κορυφαιους οργανοπαιχτες στην ιστορια του μπουζουκιου, που πραγματικα δεν μπορει να τον φτασει κανεις, πως και δεν σε ξερει ολος ο πλανητης? Τι δουλεια εχεις στο Ρεμπετικο φορουμ? Ειπες να περασεις μια βολτα να δειξεις και σε μας τα γατακια τιποτα να ξεστραβωθουμε ε? Να σε καλα ρε ανθρωπε για τις πολυτιμες γνωσεις που μοιραζεις απλοχερα αλλα ευχαριστουμε δεν θα παρουμε προτιμω να μεινω καλαμπορτσης και να καταφερω να παιζω τα μισα απ αυτα που επαιζε ο Τσιτσανης, παρα να αρχισω να μελεταω Κωστοπουλο.

o Ασωτος προσπαθει να μας δειξει πως θα επρεπε να παιζουμε το μπουζουκι αν ημασταν μαιμουδες.

καλα λεει ο zabe οτι το μισουν το οργανο.100%

είχα την ατυχία με κάποιους από τα ινδάλματά του να βρεθώ στο ίδιο πάλκο. Όταν ερχόταν η ώρα να τραγουδήσω ρεμπέτικο, ένοιωθα σαν σε κινέζικο βασανιστήριο!
Πιο εύκολο είναι να βάλεις μπασκετμπολίστα ύψους 2.30 να παίξει μπακ-χαφ σε ποδοσφαιρική ομάδα, παρά σκυλά να σου παίζει Χατζηχρήστο! Και το εννοώ χωρίς πλάκα…και γι αυτό ακριβώς σταμάτησα από μεριάς μου την αντιπαράθεση, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, είναι διαφορετικά τα γήπεδα και λάθος οι όποιες συγκρίσεις!

Τώρα το “τι δουλειά έχει σε ρεμπέτικο φόρουμ” είναι και για μένα σωστή ερώτηση…

Φίλε αρχάριε… σε ευχαριστώ πολύ που προσδιόρισες το είδος μου… θα πάω να βρω τους φίλους χιμπατζήδες και θα πάω στην ζούγκλα με τον ταρζάν.
Και συμφωνώ μαζί σου πρέπει να το μισώ το όργανο 10000000000%

Γιατί Άλκη;;;; το φόρουμ είναι κλειστό club;
Ή είμαι ανεπιθύμητος;;; Αν ναι δεν έχω κανένα πρόβλημα… με διαγράφουν οι διαχειριστές και τελείωσε… ησυχάζετε από μένα.

Όσο για τις υπόλοιπες τοποθετήσεις… ευχαριστώ πάρα πολύ που μου υπενθυμίσατε πόσο χαμηλά έχω πέσει… :019:

με το μαλακο ρε παλικαρια δε χρειαζεται να τρωγομαστε μεταξυ μας για το παραμικρο!!αλλα μας φταινε και βγαζουμε τις τσιτες μας εδω…

καθόλου δεν εννοούσα αυτό!
το ερώτημα είναι εύλογο όμως, εκ των πραγμάτων τίθεται και όχι από μας…

Να αγιάσει το στόμα σου φιλαράκι!!!

Άσωτε λες βαρά λόγια για το μεγαλύτερο, κατά πολλούς, μπουζουξή όλων των εποχών!!! Και εδώ μέσα είναι το σπίτι του!!! Είναι σαν να έρθω εγώ έξω από το σπίτι σου και να σε βρίζω!!! Δεν είναι λογικό να σε στεναχωρήσω?

Λοιπόν μιας και έφτιαξες και ένα πολύ όμορφο site (και συγχαρητήρια και από μένα γι΄αυτό), δεν αφήνεις τις βρισιές εναντίον του Τσιτσάνη για εκεί μέσα, γιατί εδώ μέσα δεν σε παίρνει, και συνέχεια θα τρωγόμαστε? Και έρχεται και ΠΑΣΧΑ.

Δυστυχώς εμείς εδώ στην Κύπρο δεν έχουμε όλες αυτές τις ταβερνούλες με τα ρεμπέτικα που έχετε εσείς (τυχεροί, σας μισώ:108:). Πολύ πρόσφατα λοιπόν βρέθηκα στη Θεσσαλονίκη και στο “Ουζάδικο”, όπου άκουσα τον zabe :088: με τον guvs :088: και τον Γιανν΄ς :088: . Βρέθηκα σε έκσταση. Τα τραγούδια που μας έπαιξαν τα παιδιά μας πήραν σε άλλες εποχές. Συνειδητοποίησα ότι το όργανο που αγαπώ (μπουζούκι) υπάρχει και ανθεί (μπαγλαμαδάκι και κιθάρα δεν πάνε πίσω). Αν και παίζω (και θα συνεχίσω να παίζω) οχτάχορδο, από εκείνη τη στιγμή άρχισα το ψάξιμο γι΄αυτά τα τραγούδια (παιδιά σε ότι μπορείτε να βοηθήσετε θα το χαρώ ιδιαιτέρως). Άλλωστε, κάποιος Τσιτσάνης, Βαμβακάρης και άλλοι όμοιοι τους ήταν η αιτία που με έκαναν από παιδί μικρό ν΄ανακαλύψω το μπουζούκι.

Να φανταστώ οτι είναι το σπίτι όλων…Απο κει και πέρα ρε παιδιά γνώμη λέει ο άνθρωπος. Διαφωνώ μαζί του, γιατί δεν μου αρέσει το 4χορδο και οι παίκτες του, αγαπώ το τρίχορδο, αλλά τις βαριές κουβέντες άλλοι τις είπαν.
Γούστα είναι αυτά και μπορεί να περιέχουν και άγνοια και κομπασμό, αλλά δεν διώχνεις κάποιον επειδή δεν του αρέσει ο Τσιτσάνης.
Έχω γνωρίσει 4χορδους και μου τα έχουν ξαναπεί αυτά. Απλά δεν τους έδωσα σημασία.
Πολύ απόλυτους, οξύθυμους σας βρίσκω.

Νίκο δεν έδιωξε κανείς κανέναν.
Όμως!!! Άλλο δεν μου αρέσει ο Τσιτσάνης και άλλο είναι για τα πανηγύρια. Όταν γράφονται τέτοια λόγια σε αυτό το χώρο για έναν τόσο μεγάλο καλλιτέχνη είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα υπάρχουν έντονες αντιπαραθέσεις. Κάτι που δεν θέλουμε, όπως και φαντάζομαι και ο φίλος Άσωτος στο δικό του site. Γι΄αυτό και η τοποθέτησή μου. Ξανά λέω ότι δεν έδιωξε κανείς κανέναν.