Για το δεξί χέρι στο μπουζούκι

Για μενα, δεν υπαρχει σωστος και λαθος τροπος στο μπουζουκι. Το μπουζουκι ειναι λαϊκο οργανο, η φυση του ειναι τετοια, και το ρεπερτοριο που εξυπηρετει τετοιο, που μπορει ο καθενας να βγαλει την προσωπικοτητα του στο οργανο. Οποιοδηποτε προτυπο ή φορμουλα για μενα ειναι λαθος. Αμα θες να φτασεις σε επιπεδο να παιζεις τα παντα στο μπουζουκι jazz, blues, κλασσικη μουσικη κλπ τοτε μαλλον πρεπει να μπεις σε καποιο καλουπι. Κι ο Τατασοπουλος που αναφερθηκε σαν παραδειγμα Τσιτσανη μελεταει, δηλαδη απο τεχνικης αποψης ο βιρτουοζος μελεταει τον καλαμπορτση Τσιτσανη, γιατι αραγε? Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, εμενα προσωπικα με ενθουσιαζει πιο πολυ το ιδιαιτερα παιγμενο και μοναδικο παρα το αρτια παιγμενο ακριβως απο το πενταγραμμο και τελειο.

1 «Μου αρέσει»

"Βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, εμενα προσωπικα με ενθουσιαζει πιο πολυ το ιδιαιτερα παιγμενο και μοναδικο παρα το αρτια παιγμενο ακριβως απο το πενταγραμμο και τελειο. "

Και εμένα αυτό με ενθουσιάζει φίλε zabe και μάλιστα οι αγαπημένοι μου παίχτες είναι αυτής της κατηγορίας. Αλλά ως αυτοδίδακτος και εγώ, χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο τώρα που όταν ξεκίναγα δεν είχα κάποιον να μου δείξει πέντε βασικά πράγματα. Όταν μάθεις κάτι λάθος σχετικό με την τεχνική και ΑΝ κάποτε μπεις στη διαδικασία να το αλλάξεις, θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Με υπομονή και αγάπη βέβαια όλα γίνονται.
Το θέμα είναι πως δε μπορείς όταν σε ρωτάει κάποιος που ξεκινάει “Να ακουμπάω το δάχτυλο στο καπάκι ή όχι?” να του συστήνεις να το ακουμπάει. Εξάλλου η συμβουλή του δασκάλου του ήταν “Ο δάσκαλος μου είπε πως μ’αυτό τον τρόπο θα χάνω σε ταχύτητα και πως θα πρέπει το χέρι μου να μην ακουμπάει πουθενά και να είναι ελεύθερο.” και είναι σωστή. Απο εκεί και πέρα κανείς δεν επιβάλλει τίποτα σε κανέναν.

Το θέμα είναι πως δε μπορείς όταν σε ρωτάει κάποιος που ξεκινάει “Να ακουμπάω το δάχτυλο στο καπάκι ή όχι?” να του συστήνεις να το ακουμπάει.

Καποιοι μπουζουξηδες οταν σε μαθαινουν λενε ακριβως αυτο…
Να ακουμπας το δαχτυλο στο καπακι…

και εχω και προσωπική εμπειρια απο εναν
πρωτο μαθημα . Πως κραταμε την πενα και πως το χερι ακουμπαει στο καπακι…

Ψεματα οχι μόνο να το ακουμπας . Να το στηρίζεις…
Και δε μιλαω για καλαμπουρτζίδες μπουζουκια…

Οποτε και αυτο παλι δεν νομίζω πως είναι σωστο…
Υπαρχουν διαφορες θεωρειες και καμια δεν είναι λαθος…

1 «Μου αρέσει»

Ωραίος δάσκαλος… αν το πρώτο μάθημα του ήταν πως κρατάμε την πένα και όχι το τι είναι το μπουζούκι και πως το κρατάμε… + τα υπόλοιπα βασικά… να τον χαίρονται αυτοί που τον έχουν δάσκαλο… θα βγάλει αστέρια μαθητές…

θα μου πεις εδώ άλλοι από το πρώτο μάθημα τους δείχνουν τραγούδια… όταν οι μαθητές δεν ξέρουν ούτε τις χορδές του μπουζουκιού…

Τέλος πάντων…
Ο καταλληλότερος να απαντήσει, είναι ο @stone_age που ξεκίνησε το θέμα… και να μας πει εάν τον βοήθησαν οι ασκήσεις που του έδωσα…

Ζήτησε την βοήθεια μας και του έδωσα γνώση απλόχερα… εάν θέλει την ρουφάει και προχωράει…

Εσυ τωρα πως απαξιωνεις καποιον που δεν γνωριζεις? Που ξερεις σε τι επιπεδο βρισκοταν o georgalas οταν πηγε πρωτη φορα για μαθημα στον εν λογο δασκαλο?
Δεν υπαρχει μονο η μεθοδος διδασκαλιας που εμαθες εσυ αγαπητε υπαρχουν κι αλλες. Εχω ακουσει επαγγελματια μπουζουξη μεγαλο σε ηλικια με καριερα και πειρα να λεει χαραχτηριστικα “Τι νομιζετε οτι ειναι το μπουζουκι?Ασκησεις ειναι και τιποτ αλλο”. Για μενα αυτο ηταν προσβλητικο για το οργανο, αλλα τι να κανουμε αποψεις ειναι αυτες θα του αλλαζα εγω την γνωμη? Οπως εσυ που ποσταρες το συγκεκριμενο βιντεακι του Καραντινη σαν παραδειγμα, για μενα αυτο ειναι παιξιμο κιθαρας οχι μπουζουκιου, στον Paco de Lucia να εδινες ενα τετραχορδο θα τον εκανε ρομπα τον Μανωλη, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο Paco ειναι μπουζουξης!!!(Δεν απαξιωνω τον Μανωλη, τον εχω γνωρισει προσωπικα και τον σεβομαι απολυτα και σαν μουσικο και σαν ανθρωπο). Αλλα αποψεις ειναι αυτες, δεν περιμενω ουτε να σε πεισω, αλλα ουτε και να καταλαβεις αυτα που λεω!!! Υγεια πανω απ ολα!!!

θα μου πεις εδώ άλλοι από το πρώτο μάθημα τους δείχνουν τραγούδια… όταν οι μαθητές δεν ξέρουν ούτε τις χορδές του μπουζουκιού…

πράγματι υπάρχου καποιοι “κακοί” δάσκαλοι που μαθαίνουν στο πρωτο μαθημα τραγουδια…
Οπως ο κυριος

//youtu.be/bk-vqkRXKTs

Και οι μαθητές του δεν … ακουγονται…

//youtu.be/aWDIyIlpOMo

//youtu.be/clG5UhbJU48

//youtu.be/aWDIyIlpOMo

Ευτυχώς που αυτοι δεν ακουμπανε και το χερι στο καπακι . θα ήταν κακος συνδιασμός…

Asote είσαι απολυτος . Δε μ΄αρεσει να ερχομαι σε αντιπαραθεση αλλα υπαρχουν παραδειγματα και ειναι πολλα… οποτε κατι δεν ισχυει σε αυτα που λες. Ή υπάρχει και αλλος τρόπος…

Δεν ειναι απαραιτητα ο δικος σου ο σωστος…

1 «Μου αρέσει»

Και το πως θα κρατάς την πένα στο πρώτο μάθημα εντάσσεται. Η θέση στο όργανο πρέπει να περιλαμβάνει και την πένα.
Πάντως ψυχραιμία. καθήκον του δάσκαλου είναι να πει το πώς κρατάμε τι, και μετά ο άλλος αν είναι ξεροκέφαλος ή αστέρι, ας ακολουθήσει όποιον δρόμο θέλει.
Από την αρχή ήμουν μα δάσκαλο και έδωσε μάχη για τον καρπό μου. Τελικά δικαιώθηκε.
Επίσης για να δείτε την διαφορετική φιλοσοφία του κάθε δασκάλου - ανθρώπου, δυο διαφορετικοί δάσκαλοι μου έδειξαν δυο διαφορετικούς τρόπους για να κρατάω την πένα. Απο κει και πέρα όποιον θέλω εγω κρατάω…

Zabe έχεις δίκαιο… μάλλον το διατύπωσα πολύ ωμά…

δεν θέλω να απαξιώσω κανένα… ούτε είναι προσωπικό προς τον georgalas… ήταν γενικά για όλους τους δασκάλους με τέτοια λογική…απλώς το έκανα τόσο ωμό για να το τονίζω περισσότερο… εάν παρεξηγήθηκε ο georgalas του ζητώ συγνώμη…

Και επειδή δεν θέλω να το τραβήξω…

Εγώ, την γνώση μου την δίνω απλόχερα σε όποιον την ζητήσει… και κυρίως στον 10χρονο μαθητή μου, που μέσα σε 2 μήνες έχει φτάσει σε επίπεδο που άλλοι θα έφταναν σε 10-12 μήνες…

Δεν παρεξηγουμε asote. Απλα είσαι απολυτος… γι’ αυτο και σε “κοντραρω”
Διαβαζοντας καποιος αυτα που γραφεις θα νομιζει οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος…
Και σιγουρα υπάρχει…

Καμια παρεξηγηση παντως…

Ο δασκαλος που ανεφερα με το δεξί χερι δεν ηταν ο Μιλάνος που εβαλα στο δευτερο ποστ, ο οποίος ήταν και ο βασικός μου δασκαλος (και τι δασκαλος)

Ηταν ενας δασκαλος που εκανα δυο τρια μαθηματα, καθως το είχα παρατησει 10 χρόνια και ήθελα ενα κινητρο για να το ξαναπιάσω…

και αυτο είναι το περιεργο…
Δυο διαφορετικοί δασκαλοι με διαφορετικο τελειως τροπο διδασκαλίας και χειρισμο στην πενα… και οι δυο μουσικαρες και απιστευτοι στο οργανο

Ωραία georgalas… δεν θέλω μέρες που έρχονται να έχω και τύψεις ότι στεναχώρησα άνθρωπο…

Δεν είμαι απόλυτος… τρόποι υπάρχουν πολλοί… ο καλύτερος και σωστότερος όμως είναι πάντα ένας…

Οι μέθοδοι διδασκαλίας δεν γεννήθηκαν εν μία νυκτί… είναι απόσταγμα ετών, μελετών και παρατηρήσεων… το παίξιμο μπουζουκιού ως τέχνη εξελίσσεται και μαζί με αυτό εξελίσσεται και η μέθοδος εκμάθησης του… πάντα προς το καλύτερο…

Και επειδή όπως προείπα δεν θέλω να το τραβήξω… ο καθένας ας παίξει όπως νομίζει…

θα διαφωνισω στο οτι αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος χειρισμου,ο καθενας εχει τον δικο του τροπο χειρισμου αρκει να ειναι καλο το ηχητικο αποτελεσμα.
ο Τσιτσανης δουλευε την πενα με πολλους τροπους και οχι με εναν.

άντε πάλι από την αρχή… καλά ρε βαλτοί είστε;;;;; :019:

Μιας και είσαι αρχάριος… παίξε όπως θέλεις… κουμάντο δεν θα κάνω στην πένα σου…

όσο για το αν υπάρχουν πολλοί τρόποι χειρισμού της πένας… ναι υπάρχουν… αλλά για μπορέσεις να τους χρησιμοποιήσεις σωστά… θα πρέπει να στρώσεις και την πένα σου σωστά…

αλλά τι ξέρω εγώ ο αδαής… οπότε κάνε ότι σε προστάζει η πείρα σου και οι γνώσεις σου…

Μόνο μια φιλική συμβουλή… όταν σου προσφέρουν γνώση… και μάλιστα δωρεάν, εκμεταλλεύσου την ευκαιρία και άρπαξε την…

αν ήταν καλαμπόρτσης δεν θα τον μελετούσε. Ο Τσιτσάνης είναι ίσως ο μοναδικός μπουζουξής που δεν μπορεί να τον αντιγράψει κανένας, κάτι που πολλές φορές έχω ακούσει δια στόματος Τατασόπουλου.
Ο δε Κώστας Παπαδόπουλος θεωρεί ότι ο “βλάχος” έπαιξε το καλύτερο μπουζούκι στην ελληνική δισκογραφία.

τη λέξη “καλαμπόρτσης” για τον Τσιτσάνη δεν την αντέχω ούτε σε εισαγωγικά!..

Χα χα ναι Αλκη σε καταλαβαινω απολυτα, και γω της ιδιας αποψης ειμαι απλα το φερα σαν παραδειγμα

Ελπίζω να εννοείς ως συνθέτη
και όχι ως παίχτη… :019:

άκου να προσπαθήσουμε να αντιγράψουμε το παίξιμο του Τσιτσάνη…
μη τρελαθούμε κιόλας… Είπαμε… να παίζουμε μπουζούκι… όχι κουβά… άσε που στην εποχή του υπήρχαν αστέρια (για τα τότε δεδομένα)…

Εγώ πάντως τους μαθητές μου από τις πρώτες μέρες τους βάζω στο καλούπι του σύγχρονου “ανατολικο-ινδικού παιξίματος” με ότι αυτό συνεπάγεται και σε μεθόδους διδασκαλίας…

γιατί, έχεις την ψευδαίσθηση ότι μπορείς;;

Αλκιβιάδη κόψε την πλάκα… Μπαίνουμε στην Μεγάλη Εβδομάδα… μη με κάνεις ενώ θα πρέπει να είμαι θλιμμένος, να είμαι μια βδομάδα με αστέρευτο γέλιο…

όπως αγαπάς φίλε μου! ξεκίνα το κλάμα από τώρα, άλλωστε αυτά που λες συνηγορούν στο κλάμα…:106:

καλά ότι πεις… ελπίζω μόνο να μη τα πιστεύεις πραγματικά αυτά που ανέφερες περί Τσιτσάνη…

καληνύχτα και με το καλό να μπούμε στην Μεγάλη Εβδομάδα…

η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!:019:
καλό Πάσχα!