Για το δεξί χέρι στο μπουζούκι

Αγαπητέ Κώστα καλό είναι να διαβάζεις πριν απαντήσεις και βάλεις γραπτά στα δάχτυλά μου…

Αυτό έγραψα με σκωπτικό τρόπο για μένα… θέλοντας να τονίσω ότι κάτι σκαμπάζω ρε παιδί μου κι εγώ από αυτό το οργανάκι…

Eπίσης μπορείτε να μου σούρετε ότι επιθυμεί η ψυχούλα σας… δεν έχω πρόβλημα και δεν πρόκειται μέρες που έρχονται να ταράξω την καρδούλα μου.

Υ.Γ. Φίλε Κώστα, όχι στο δικό μου φόρουμ (εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης του απλώς), αλλά σε αυτό των μελών του μπορεί να γράψει ο καθένας ελεύθερα την άποψη του ακόμη και για μένα, εφόσον δεν βρίζει και δεν δίνονται χαρακτηρισμοί ζωικού είδους όπως αυτοί που μου αποδόθηκαν εδώ… τέλος πάντων… δεν κρατάω κακία…

Υ.Γ2. Ως συντονιστής θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά ότι τα φόρουμ αλλά και τα site που παρέχουν ανταλλαγή απόψεων… τα κάνουν τα μέλη τους και σε αυτά ανήκουν… χωρίς τα μέλη του ένα φόρουμ είναι απλώς ένα ενημερωτικό μονότονο site…

Συγνώμη, μια ερώτηση: asotos, στο κανάλι σου/ σας στο youtube, εσύ παίζεις;

Εντάξει Άσωτε ότι πεις. Συγνώμη που βάζω γραπτά στα δάχτυλά σου.

Κι εγώ πάντως αυτόν τον τρόπο χειρισμού της πένας θα θεωρούσα ως “διδακτικά ορθό”, με την διδακτική προσθήκη ότι “βασισμένος σε αυτό και παίζοντας, στην πορεία βρίσκεις το προσωπικό σου στυλ”.

Κατά τα άλλα, δε νομίζω ότι από το ζήτημα της πένας εξαρτάται η συμφωνία ή η διαφωνία με μια ολόκληρη “διδακτική φιλοσοφία” ή με μια αισθητική αντίληψη στο σύνολό της…

Παιδιά όταν λέμε για τον Κωστοπουλο εννοούμε αυτον;;;;;;

//youtu.be/gv4rzffRHkA

κάνα καρχαρία σκότωσε για να κάνει αυτό το πουκάμισο;

Τελικά διαβάζοντας το topic κατάλαβα ότι πρέπει να είμαι πάρα πολύ πίσω. Ένα χρόνο παλεύω με το μπουζούκι και δεν έχω καταφέρει να φτάσω τον Τσιτσάνη! Έχω μεγάλο πρόβλημα… Θα πρέπει να κάνω παράπονα στο δάσκαλό μου…
Ηλία ακούς;;;;
Βέβαια σιγά τον Τσιτσάνη. Σιγά τον παίκτη. Εγώ θα γίνω καλύτερη. Σιγά και τον Βαμβακάρη, τη Μπέλου… (Θεέ μου συγχώραμε)
Η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ. Σε αυτά θα μείνουμε τώρα; Απορώ τι καθόμαστε και κάνουμε όλοι μας εδώ μέσα!
Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά ο Κωστόπουλος ποιος είναι;;;;

Βρέθηκε ένας χριστιανός με κάποιο πρόβλημα στον χειρισμό του μπουζουκιού του,
να κάνει μια ερώτηση για το δεξί χέρι κλπ κλπ και φτάσαμε στην Καπερναούμ …

'Εμαθα ποιος είναι ο Κωστόπουλος, ανέτρεξα στα γιουτιούμπια και στο γκούγκλ
και τον είδα και τον άκουσα (βιογραφικό δεν υπάρχει) ευτυχώς για σας …
Δεν είναι ούτε ρεμπέτης, ούτε λαϊκός, είναι καψουρονταλκαδιάρης με αποχρώσεις
ράτσας (ειδικότης μου) , στέκεται δε άνετα και σε γλέντια γαμιώτικα …

Δεν έχει καμιά σχέση με το ρεμπέτικο φόρουμ, ούτε σαν παράδειγμα παιξίματος,
καθότι κινείται σε τεράστιες πίστες, σολάρει και τραγουδά ταυτόχρονα …!
Και φυσικά χαίρει θαυμασμού από τεράστιο κοινό, το οποίο διασκεδάζει με αυτά
τα άσματα και τον λουλουδοπόλεμο …

Ατυχές παράδειγμα εκ μέρους του φίλου της σελίδας μας …
Και ατυχέστερο το γεγονός να αποπροσανατολίζεται κάποιο θέμα, με άσχετες
παρεμβάσεις και άστοχες συγκρίσεις …

Το θέμα είναι τι παθαίνει ο χριστιανός όταν πάει να παίξει με το δεξί χέρι που
ακουμπά το μικρό του δάχτυλο στο καπάκι κι αν πρέπει να ακουμπά η όχι …
Γεγονός είναι όπου μπαίνει η δεξιά τα κάνει μπάχαλο …
'Ετσι κι εμείς φτάσαμε να μιλάμε για τον Τσιτσάνη και να τον συγκρίνουμε με τον
Κωστόπουλο (να και ένα κέρδος στην υπόθεση, μάθαμε κάποιον βιρτουόζο), έλεος !

Αν καλύφθηκε το πρόβλημα αυτού που άνοιξε την κουβέντα, ας πάρει ένα τέλος …
Και όποιος θέλει να το τραβήξει, ας γίνει μέλος στο http://forum.penies.gr ώστε να
συνεχιστεί εκεί η συζήτηση και οι αντιπαραθέσεις, για να γίνουν και κάποια εγκαίνια …
Ο καλός μας φίλος γράφτηκε 3-3-2011 και έκανε 113 δημοσιεύσεις …

Η ευγένεια απαιτεί να δεχτεί κι αυτός τις ανάλογες επισκέψεις …

Ξεφυγε το πραγμα και οχι αδικα…Θα ερθω να συμφωνησω με ζαμπε και Αλκη…Δηλαδη ελεος…Φυσικα η Πελαγια το τοποθετησε ορθοτατα…Συγγνωμη ασωτε αλλα εισαι τελειως λαθος. Και τον ΤΣΙΤΣΑΝΗ να τον υποτιμας τοσο…Ποιον τον Τσιτσανη…Ε ΟΧι!!!Συγγνωμη κιολας…Φιλε ακουμπα στο καπακι!!!Ανοιχτα στο λεω…Εισαι μαγος…Ασε τιν μ@λ@κιες περα και προχωρα στη τεχνη της οργανοπαιξιας…Δεν χρειαζομαστε φωστηρες…Οι δασκαλοι θα σου τα δειξουν ουτως η αλλως…Αλλα προσεχε οι αληθινοι ΔΑΣΚΑΛΟΙ…Ασε ντεμεκ (Σαλονικα λατρμενη!!!) τυπους να λενε ο,τι θελουν…Αχ παγκανινοπαπαβασιλειου μου…Προχωρα κατα πως σε βολευει και συνηθισες…Εγω βλεπεις μπουζουκι δεν παιζω αλλα της πιατσας ειμαι…Δουλευω καποια χρονια,μοναχος μου παλευω να εξελιχθω,μουσικο αυτι δεν εχω,προσπαθω…ΛΑ-ΣΙ-ΝΤΟ-Ντο#-ΡΕ…Για το γαμωτο…Απλα πραγματα…Η ψυχουλα μας το ξερει πως ποναμε για αυτη τη μουσικη…Κλειστα τα ματια,δευτερες στα γκαρισματα και εμεις ειμαστε,κανεις αλλος…Ετσι ξεκινανε ολα…Ετσι απλα,ομορφα και υπαρκτα…Ο κοσμος κρινει,αυτος ξερει και ακουει,αυτος θα σε μιλησει…

Κατ’ αρχήν, να σημειώσω ότι έτσι συμβαίνει με τις συζητήσεις πολλών ατόμων μαζί, ξεφεύγουμε. Δεν είναι απαραίτητα κακό δεδομένου ότι το αρχικό θέμα καλύφθηκε. Μαθήματα τεχνικής δεν γίνονται διά αλληλογραφίας. Και σιγά το θέμα (αυτό που ακολούθησε) που θα το χωρίσουμε και σε ξεχωριστό ποστ!!!
Όποιος κουράζεται ή δεν ενδιαφέρεται για κάποιο θέμα, απλά το προσπερνάει Πελαγία.

“Ούκ εν τω πολλώ το ευ”

Απαιτεί;!!! και από ποιον; “Ο δρόμος είναι ανοιχτός και τα σκυλιά δεμένα” για όλους μας.

Κυριακή Των Βαΐων και Εορτές Εξόδου για τον δήμο της Ιερής Πόλης του Μεσολογγίου.
Την καλημέρα μου σε όλες/ους.

Καλημερούδια σας μετά απο πολύ καιρό.
Θα κάνω μια ερώτηση σχετική με το θέμα. Και με το ρεμπέτικο φόρουμ φυσικά.
Στο video που παρέθεσε ανωτέρω ο συνφορουμίτης, εμφανίζεται κάπου στο 3.55 μία πολύ ωραία κοπέλλα. Μήπως ξέρετε που μπορώ να την βρω?

Κι όσο για σένα φίλε alk που κοροιδεύεις το πουκάμισο του παιδιού, τούτο μόνο έχω να πώ. Ντροπή σου. Ξέρεις πόσες εργατοώρες χρειάστηκαν απο κοπτοραπτούδες - κορδελιάστρες για να φτιαχτεί αυτό το καταπληκτικό υποκάμισο? Διότι ως γνωστόν το δέρμα καρχαρία, σχίζεται ευκόλως με τις γαζωτικές μηχανές. Έτσι είναι αναγκαίο να ράβεται - στο χέρι παρακαλώ - με τεχνική τσιγκελάκι (δύσκολη).

Παιδιά, χαλαρώστε λίγο.
Καλό Πάσχα να έχουμε.

Γεια σου Δημήτρη Ν. καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση …
'Εκλεισα στις 5 του Μάρτη εδώ μέσα 3 χρόνια …
'Οχι 3 … 103 να κλείσω, δε θα με μάθεις τελικά …
Υγεία και χαρά σε σένα και την φαμίλια σου …! :slight_smile:

Καλό Πάσχα και σε σένα Πελαγία.

Προσπαθώ να μάθω τον εαυτό μου, οπότε δεν μου περισσεύει χρόνος να ασχοληθώ με άλλον, ούτε και το θέλω!!!:slight_smile:

Φίλε μου νομίζω ότι μάλλον είσαι περισσότερο Άσωτος παρά μπουζουξής…συγγνώμη αν σε προσβάλω αλλά δεν το κάνω εγώ αν το καλοσκεφτείς το κάνεις μόνος σου…Δεν έχω ακούσει κανένα μεγάλο μουσικό από διάφορους χώρους να μιλάει έτσι για τους πρεσβύτερους…και αυτό είναι δείγμα ήθους, παιδείας και σεβασμού.

Το να την βρίσκεις με τον Κωστόπουλο αντί του Τσιτσάνη δε μπορώ να σου πω τιποτα είναι γούστα αυτά, αλλά το να μελετάς Κωστόπουλο αντί Τσιτσάνη ε αυτό δεν στέκει ρε φίλε. Τον Καραντίνη που τόσο θαυμάζεις δοκίμασε να του πεις αν θες κάτι τέτοιο να δεις τι θα σου απαντήσει. Εκτός και αν όλα αυτά τα λες μόνο και μόνο για να προκαλέσεις, που εκεί ειναι άλλο καπέλο.
Πάντως για να συστήνεσαι σαν “δάσκαλος” θα πρέπει να έχεις πιστεύω και τον απαραίτητο σεβασμό, σεμνότητα και την σοφία ώστε να ξέρεις ότι από τον πιο αρχάριο μαθητή σου έχεις να μάθεις εσύ πρώτα πολλά.

Είχα πάει σε μια συναυλία στο Λονδίνο για να δω τον Wynton Marsalis ίσως ο κορυφαίος μουσικός εγκέφαλος παγκοσμίως…σε κάποια φάση εμφανίζεται ένας πιτσιρικάς 8-9 χρονών και κάθεται στο πιάνο, δεν θα ξεχάσω τον σεβασμό όλων των μουσικών αλλά και το βλέμμα του ίδιου του Μarsalis που προσπαθούσε να ρουφήξει σαν σφουγγάρι τις απλές νότες του μικρού ώστε να μπορέσει να τον συνοδεύσει. Δεν τον αντιμετώπιζαν με συμπάθεια “α το μικρό το παιδάκι” ήταν όλοι αφοσιωμένοι σε αυτό που έπαιζε.

Μετα απ ολα αυτα που εχουν γινει, και πεσαμε να το φαμε το παιδι και ειναι κριμα, προτεινω να δωσουμε ολοι τοπο στην οργη (για δικο μας καλο) και να δωσουμε μια ευκαιρια στον εαυτο μας να γνωρισει νεα πραγματα η επομενη μαζωξη του Φορουμ να γινει στον κυριο Χαρη Κωστοπουλο.
Ε ενταξει εδω που τα λεμε καθε τρεις και λιγο Βασιλαδες, Στουραίτιδες, τον αλλον τον ψηλο αυτον τον ομορφο που κουρευτηκε τον Μυστακιδη? καπως ετσι. Ε φτανει με τα γατακια πια, παμε για αλλες πολιτειες ερωτικες να βρεθουμε σ εμπειριες λυτρωτικες, παμε γι αλλες πολιτειες μελλοντικες να βρεθουμε σ εμπειριες αληθινες!!!

Επειδή έχω βαρεθεί πραγματικά να απαντάω συνέχεια στα μηνύματα σας και να σας διαψεύδω συνέχεια… καλό θα είναι να διαβάζετε καλά τα μηνύματα πριν κάνετε την κριτική σας…

Φίλε αλχημιστή μάλλον δεν διαβάζεις καλά και κάνεις αλχημείες…

Οπότε τα σχόλια περί του χαρακτήρος μου ΚΟΜΜΕΝΑ… καλά… λίγο σεβασμός δεν θα έβλαπτε νομίζω… εκτός και αν δεν σας τον έμαθαν…

Τέλος από εμένα… Δεν είμαι εγώ το αντικείμενο του θέματος…

ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: “ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΑΜΑΣΤΑΡΙΑ”… άντε γιατί μέρα που είναι… πολύ ανέχτηκα ορισμένους ανάγωγους εδώ…

ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ, ΑΠΟΧΩΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΥΜ, ΝΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΗΡΕΜΟΙ ΠΑΣΧΑ

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την επανάληψη, αλλά επειδή δεν απαντήθηκε η (δίκαιη θα έλεγα) ερώτησή μου:

φίλε asotos, στο κανάλι σου/ σας στο youtube, εσύ παίζεις;

Ευχαριστώ,

Πίκινος

Δεν εκανα κανενα σχόλιο για τον χαρακτήρα σου αλλά για τα γραπτά σου…και αυτό που έχεις παραθέσει είναι εντελώς αντιθετο με αυτο που ελεγες λιγες σελίδες σελίδες πρίν

άκου να προσπαθήσουμε να αντιγράψουμε το παίξιμο του Τσιτσάνη…
μη τρελαθούμε κιόλας… Είπαμε… να παίζουμε μπουζούκι… όχι κουβά… άσε που στην εποχή του υπήρχαν αστέρια (για τα τότε δεδομένα)…

Υπάρχει και η εξης παροιμία : ΜΕ ΛΕΝΕ ΡΙΖΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΤΑ ΓΥΡΙΖΩ…

edit

Όντως εσύ παίζεις μπουζουκι δεν μας απάντησες;

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 12:10 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:04 —

Μόλις επιμείναμε για το αν παίζεις εσυ στα βίντεο

ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ, ΑΠΟΧΩΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΥΜ, ΝΑ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΗΡΕΜΟΙ ΠΑΣΧΑ

Για “δάσκαλος” πολύ εύκολα τα παρατάς…

//youtu.be/TiNNC3nQMLw

:110::088: :108::mad:…και τις επομενες μερες μετα το πασχα, θα εχουμε αναγκη απο ηρεμια, μετα απο τετοιες αποψεις σαν τις δικες σου!!!:089:

Υ.Γ συγνωμη σε ολους τους φιλους συντονιστες και συνφορουμιτες για την απαντηση μου, αλλα η υπομονη εχει και ορια!!

Θαρρώ ότι οι απόψεις του Άσωτου αποδεικνύουν τον τρόπο σκέψης αυτών που επιδιώκουν την εκκωφαντική τεχνική. Πλέον δεν έχουν αυτί για κάτι ‘‘μη δύσκολο και περίτεχνο’’ και ασχολούνται μόνο με το πως θα ρίξουν αρμονίες τρελές και πώς θα ξεφύγουν τεχνικά από τον όχλο. Τέτοιες απόψεις βλέπουμε εδώ από τον άσωτο ο όποιος θαρρώ πως δεν έχει ακούσει παλιές ηχογραφήσεις με τον Τσιτσάνη να ‘‘χαϊδεύει το όργανο του’’ (Άκης Πάνου) όπως στον Τσιγγάνο την Αχάριστη και πόσα άλλα και έχει στο μυαλό του τον 65χρονο Τσιτσάνη με τη συναυλία στο Ηράκλειο που αδιαμφισβήτητα απείχε έτη φώτος από τον παλιό του εαυτό. Δεν είναι τυχαίο που οι πιο πολλοί μπουζούξηδες τον θεώρησαν τον καλύτερο εκτελεστή του οργάνου (πάλι ΆΚης Πάνου) και τον πιο γλυκοπενίτη μπουζουξή που πέρασε. Παρ’όλ’αυτά μιας και ο Άσωτος μελετάει Καραντίνη (αν και ξέρω ότι είναι ανενεργό μέλος) θεωρώ σκόπιμο να αφήσω αυτό εδώ το λίνκ. Ο Καραντίνης λέει κάτι που αψηφά πολύς κόσμος. Προσωπικά δε μου αρέσει σαν μπουζούκι αλλά σε συνεντεύξεις του έχει πει πολλά ωραία πράματα και τον σέβομαι σε κάποιο βαθμό. Ορίστε: