για ολους

Χαιρετώ και γω με την σειρά μου την ρεμπέτικη παρέα. Έιμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα κάποια βοήθεια απο εσάς τους γνώστες του μπουζουκιού.Άσχολουμαι εδω και 14 χρόνια με το μπουζούκι,είμαι αυτοδίδακτος,και θεωρώ τον ευαυτό μου ως αρχάριο,αλλα εχω “μουσικό αυτί”, που λένε, που με βοηθά στο να παίζω σχεδόν όποιο κομάτι μου κάνει κέφι.Έχω 4χορδο μπουζούκι και πρίν τρείς μέρες πήρα και ενα μπαγλαμαδάκι που με έχει τρελάνει με τον ρεμπέτικο ήχο του.Το πρόβλημα μου είναι οι κλίμακες και η χρήση τους σε ταξίμια και σε εκμάθηση τραγουδιών που παίζονται σε αυτές.Είναι αλήθεια οτι η φαντασία μου σε ταξίμια ακόμα κοιμάται.Εχθές σερφάροντας σε διάφορα σάιτ για μπουζούκια είδα πάλι κάτι κλίμακες αλλα έλεγαν και ποιά τραγούδια παίζοταν σε αυτήν την κλίμακα,με φυσικό αποτέλεσμα πολλά τραγούδια που δεν ήξερα να παίξω μέχρι χθές να τα βρώ σχεδόν αμέσως.Μήπως αν δεν ηταν κόπος κάποιος που ξέρει να γράψει σε κάθε κλίμακα ποιά τραγούδια αντιστοιχούν?Πιστεύω αυτό θα ήταν μεγάλη βοήθεια για έμας τους “μουσικούς αγράμματους”.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας…
Αν κάνεις μια σωστή αναζήτηση στο φόρουμ θα βρείς αυτά που ζητάς!
Αυτό που ζητάς έχεις ξαναζητηθεί. Ψάξε το λίγο.

Επίσης, ρίξε μια ματιά και στην Κλίκα.

Μάστορα συγχαρητήρια για την προαγωγή σου σε Δρυΐδη! :109:
ΑΞΙΟΣ!!!:110::slight_smile:

ευχαριστώ για τις απαντήσεις :088:αλλα εδώ και δυο μέρες ψάχνω στο φόρουμ και δεν βρίσκω το θέμα που με ενδιαφέρει:087:.Στην αναζήτηση βάζω “δρόμους”, “κλίμακες”, και δεν μου βγάζει αυτο ακριβώς που θα ψάχνω.Μπορείτε να μου πείτε με ποιά tags να ψάξω?:slight_smile:

Για ρίξε μια ματιά εδώκαι εδώ:241: