Γαμοσ

μα και αυτό που ζείς εσύ '‘εμπειρία’'είναι και μάλιστα πολύ σημαντικη.με βάση τη δική σου…της μητέρας σου…των φίλων σου…των αγνώστων εδώ μέσα …γίνονται οι κουβέντες.ανταλλάσονται σοβαρές ή γελοίες απόψεις(όπως το πάρει κανείς…)και να παρεξηγιόμαστε δεν πειράζει…δεν μπορούμε να λειτουργούμε εδώ μέσα διαφορετικά από ότι στην καθημερινότητά μας,ένας λόγος παραπάνω να είμαστε '‘ευγενικά’'ή '‘όχι’'αυθόρμητοι(διαφορετικοί άνθρωποι,αντιλήψεις)μιάς και δεν γνωριζόμαστε προσωπικα…άσε που έχουμε και το ατού της κοπάνας…χωρίς εξηγήσεις και δικαιολογίες.

Όλοι έχουμε τις απόψεις μας σε αυτά τα πράγματα αγαπητέ Jamal τις οποίες προσπαθούμε να τις υπερασπιστούμε (οπότε δε νομίζω ότι χρειάζεται να σου τι σπάει). Λοιπόν κατά την ταπεινή μου γνώμη, ΝΑΙ είναι θέμα εμπειριών στο μεγαλύτερο ποσοστό. Γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις που οι άνθρωποι παντρεύτηκαν μικροί και χώρισαν (τι θεωρώ μία σημαντική αιτία χωρισμού). Γνωρίζω ελάχιστες περιπτώσεις από την άλλη που οι άνθρωποι παντρεύτηκαν σε κάποια ηλικία πχ: 30-40 και στη συνέχεια χώρισαν. Θα μου πεις το ζητούμενο είναι να περνά κανείς καλά όπως λέει και ο Φέρρης και στη συνέχεια αν είναι να χωρίσει, ε ας χωρίσει. Η οπτική γωνιά που τα βλέπει ο καθείς τα πράγματα διαφέρει. Το σίγουρο είναι ότι οι δεσμεύσεις είναι πολλές και η τραυματική εμπειρία του χωρισμού τεράστια, ειδικά αν υπάρχει και παιδί ή παιδιά. Για το λόγο αυτό πρέπει να έχουν λυθεί ζητήματα ζωής που από τη φύση τους δεν μπορούν να λυθούν σε τόσο μικρή ηλικία.
Αν πιστεύει κάποιος ότι έχει βρει τη γυναίκα των ονείρων του στα 20 του χρόνια, τότε έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να έχει κάνει λάθος (προσοχή δεν λέω ότι σίγουρα κάνει λάθος). Μπορεί να αγαπάει μία κοπέλλα στα 18 - 20 του χρόνια και να είναι μαζί, αλλά τα κριτήριά του είναι σαφέστατα πολύ διαφορετικά σε αυτή την ηλικία από τα κριτήρια που θα έχει για να διαλέξει το σύντροφό του (όσο μπορεί αυτό να γίνει) όταν θα βρίσκεται στην ηλικία των 30 χρονών…και αυτό είναι θέμα εμπειριών.

Ο γάμος (ως πράξη, μυστήριο ή ό,τι όπως θέλετε να το πείτε) είναι ένα kωλόχαρτο και τίποτα παραπάνω. Αν θέλεις να ζήσεις μαζί με τον άνθρωπο που γουστάρεις, πας και το κάνεις. Κάποια στιγμή το “επισημοποιείς” για άλλους λόγους. Συνήθως για να ικανοποιήσεις τους κοντινούς σου συγγενείς και για να λύσεις μερικά “λογιστικά” θέματα.
Από την άλλη, μπορείς να παντρευτείς έναν άνθρωπο που γνώρισες πριν δυο μήνες (επειδή έτσι γουστάρεις) κι αν δεν τα βρίσκεις μαζί του, απλά χωρίζεις. Απλά κάνεις πολύ κόπο (και φασαρία) χωρίς λόγο.
Προσωπική εκτίμηση (κι ας σε στενοχωρήσω):
Απ’ τη στιγμή που βάζεις ένα τέτοιο ερώτημα προς δημόσια συζήτηση (ακόμα κι αν το κάνεις για πλάκα), το συζητάς μόνο ακαδημαϊκά και σε κατά 99,9% δεν είσαι έτοιμος για μια τέτοια απόφαση.
Οταν τύχει η στιγμή κι είσαι έτοιμος, δε ρωτάς ούτε το σκύλο σου. Μόνο ανακοινώνεις την απόφασή σου (σας).

ΥΓ. Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά ελπίζω να μη συμβαδίζει με τη φωτογραφία στο προφίλ σου (όχι του Άρη, την άλλη).

ΑΝΕΚΔΟΤΟΝ
Δυό φίλοι κάθονται στην πλατεία στα Ανώγεια (Κρήτη - Σημ. οι Ανωγειανοί είναι γνωστοι για την θυμοσοφία τους), και συζητούν περί γάμου:
" Ηντα λές μωρέ Κωσταντή, ήντα 'ναι ο γάμος. Μιά ντενέκα γεμάτη μέχρι τη μέση με μέλι και από εκιά και κάτω γεμάτη *****. Τρώς, τρώς το μέλι και ξαφνικά, τσάφ… σούρχονται τα ***** στα μούτρα."
Στο διπλανό τραπεζάκι κάθεται ένα άλλος συντοπίτης τους και ακούγοντάς τους, σιγομουρμουρίζει: “Ω ρε το κακομοίρη, εγώ φαίνεται άνοιξα τη ντενέκα ΑΝΑΠΟΔΑ!!!”

:)Πάντως φίλε, είμαι παντρεμένος από τα 29 μου, 25 χρόνια τώρα, με την γυναίκα μου 10 χρόνια μικρότερη, :043:είμαι απόλυτα ευτυχής με δυό αντράκλες γιούς και μιά γυναίκα που είναι ο καλύτερος σύντροφος μου στα καλά και στα δύσκολα, ο καλύτερος σύμβουλός μου και ο άνθρωπος που στα πολύ, μα πολύ μου δύσκολα, όταν όλοι ήταν απόντες, ήταν εκεί!!!
Φίλε, αν νομίζεις ότι έχεις βρεί μια ΤΕΤΟΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΟΡΜΑ!
Υπάρχουν και ντενέκες - λίγες είναι η αλήθεια - που είναι γεμάτες μόνο με μέλι!!!:063:

Το ******** στο παραπάων είναι sk@τα

Μα, σ’ αυτό το σημείο δεν γίνονται όλα τα λάθη;
Ετσι νομίζουν όλοι αλλά κάποιοι την πατούν.
:019:

ετσι την πάτησα κι εγώ!!!

εδώ είναι που μπαίνει η '‘τύχη’'που άμα σε θέλει σου χαμογελά (όπως έκανε στον μάνο)ή σέ ξεγελά.ένα από τα δυό θα συμβεί!μια διαφορά στην επιλογή αφορά σίγουρα την ηλικία από την άποψη ότι μεγαλώνοντας έχεις (άν σε ενδιαφέρει)πιό ξεκάθαρη εικόνα για το τί σόι άνθρωπος είσαι ο ίδιος και τί σόι άνθρωπο επιθυμείς να έχεις στο πλευρό σου.ξεκαθαρίζεις σε μικρότερο χρονικό διάστημα τίς δυνατότητες μιας σχέσης,αντιλαμβάνεσαι πολύ περισσότερα πιό έυκολα και γρήγοραπό ότι όταν είσαι νεότερος.ο γάμος είναι τυπικό κομμάτι της συμβίωσης…όλοι ξέρουμε γιατί συμβαίνει τελικά.δεν σου λύνει προβλήματα ούτε σε βοηθά κανένα χαρτί, ούτε ζεσταίνει το κρεβάτι σου.σημασία έχει δυό άνθρωποι να είναι ‘‘σύντροφοι’’,μέσα σε γάμο ή εκτός.

Παρε Αρη με καμαρι και γυναικα και ζαγαρι (κυνηγοσκυλο)
κι αν σου βρεθουν τα δυσκολα, το γραφεις τι θα κανεις…
“θα ριξεις της πετρελαιο να πας να την εκαψεις
και σ`ενα ξεροπηγαδο θα πας να την πεταξεις”:092:

Γιατί οι εργένηδες είναι αδύνατοι, και οι παντρεμένοι χοντροί;

  • Γιατί οι εργένηδες πάνε στο ψυγείο, βλέπουν τι έχει και γυρίζουν στο κρεβάτι. Ενώ οι παντρεμένοι πάνε στο κρεβάτι, βλέπουν τί έχει και γυρίζουν στο ψυγείο!

Κοίτα φίλε Άρη, με την κακή διάθεση που έχεις, τι το ψάχνεις και ρωτάς!:091:
Άστο να πάει. Γλέντα το λίγο ακόμη. Εγώ, που σου δίνω συμβουλές, παντρεύτηκα στα 29 μου. Μέχρι τότε… καλά νάμαστε.:127:

Για πάμε έβαλα και δημοσκόπιση να δω ποσοι αγαπούληδες θα μαζευτούμε!!!:019::019::019:

Τι παει να πει, ε… ας χωρισεις… και πειραματισμους με το γαμο και γαμους κατα συρροή? Ρε σεις, τους συγγενεις και φιλους που πρεπει καθε τόσο να κουβαλανε δωρα (ασε τα κομμωτηρια για τις μανιτσες) και ευχες δεν τους συλλογιζεται κανεις?
:127: (δωρο γαμου: ψησταρια…)

Φίλε Άρη,γεννήθηκα το 69 & παντρέυτηκα το 2000, έως τότε είχα κάποιες σχέσεις, απέκτησα κάποιες εμποιρίες, αλλά αυτές ( ή η ζωή που έκανα μέχρι τότε ) δεν με έκαναν να αισθάνομαι καλύτερα απότι είμαι σήμερα.Οικονομικά δεν έχει αλλάξει κάτι, δεν είχα, δεν έχουμε και μάλλον δεν θα έχουμε και για τη συνέχεια, αλλά ξέρω, είμαι σίγουρος, ότι έχω δίπλα μου έναν άνθρωπο γλυκό, στοργικό, δυνατό όταν πρέπει και όταν τον χρειάζομαι ( έχει γίνει αρκετές φορές ) επικρητικό και επιδοκιμαστικό και αυτό που ζω αυτα τα χρόνια με τη γυναίκα μου δεν το αλλάζω με τίποτα! Ίσως σκεφτείς ότι αυτό που λιγάκι περιγράφω παραπάνω είναι μια καλή φιλική σχέση, τελικά έτσι πρέπει να είναι, για να μπορείς να είσαι ελεύθερος να μην κρύβεσαι έστω και για το πιο απλό πράγμα και γιατί σίγουρα τη Σύντροφό σου δεν τη διαλέγεις με το πιστόλι στον κρόταφο! Δεν έχουμε παιδειά, αλλά ευελπιστούμε είναι το ευκταίον & θα κλείσει έτσι ο κύκλος και μετά θα έρθουν άλλοι που ίσως τα κάνουν καλλήτερα!

Διευκρυνίζω όχι υπερ του δικού μου γάμου. Γενικα του γάμου σα θεσμό και τρόπο ζωής!

απ ότι βλέπω οι ρεμπετοφορουμίτες είμαστε αγαπούληδες << θέλουμε το λιμανάκι μας:106:>>

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένα παλικάρι και μια κοπελιά που αγαπιόντουσαν πάρα (μα πάρα) πολύ. Απ’ την πολύ αγάπη, κάποια μέρα το παλικάρι αποφάσισε να ζητήσει την κοπελιά σε γάμο.

Μάζεψε κουράγιο, την πήγε σε ένα πολύ όμορφο μαγαζί, όπου φάγανε και ήπιανε λιγάκι.Την κατάλληλη στιγμή, πλησίασε στο αυτί της, την φίλησε απαλά και τη ρώτησε: [b]Θες να παντρευτούμε;

[/b]Αυτή γύρισε, τον κοίταξε στα μάτια και του είπε ένα ξερό ΟΧΙ !

Από τότε το παληκάρι ζει μόνος του, κάνει τσάρκες, έχει γκόμενες, έχει χρήμα, έχει οικιακή βοηθό που του κρατάει το σπίτι τσίλικο… με λίγα λόγια είναι γραν σουξέ.

Και έζησε αυτός καλύτερα.

:019:

Αυτή την ιστορία την έχεις ξαναπεί, όμως είναι ωλ τάημ κλάσικ.
Άμα έβρισκα κι αυτή την κωλoζυγαριά θα σου έβαζα και δέκα οκάδες μπράβο.

Την έχει ξαναπεί, αλλά πού να το θυμάται ο kωλόγερας!
:019:

Πολλοί χιουμορίστες μαζεύτηκαν εδώ.

Που είναι αυτο το “ζαγάρι” που λέτε ρε;

Κωμικοτραγικό πλήν όμως αληθινό 100%:
Ωραίος τυπάς γνωρίζει δίμετρη γυναικάρα, έρωτες, τραγούδια, αναπόφευκτον το αποτέλεσμα,:043: γάμος.
Ο κοπελιά, δεν κάνει παιδιά. Ένα, δύο τρία, τέσσερα χρόνια, τίποτα. Εξετάσεις να κάνει η δίμετρη, υποτίθεται έδειχναν ότι όλα είναι ΟΚ. Σου λέει, δικέ μου, εσύ φταίς. Τα βόλια σου είναι άσφαιρα! :019:Κάποια στιγμή, για κάποιους άλλους λόγους κάνει ακτινογραφικές και υπερηχολογικές εξετάσεις. Φτού να πάρει, οι εξετάσεις έδειχναν οτι κάπου εκεί κάτω στην κοπελάρα, υπήρχε…προστάτης.:082:
Συμπέρασμα: Εκεί που έχουμε φτάσει με την τεχνολογία και τις δυνατότητες της Ιατρικής, για ψάξε το και λίγο παρακάτω και πιό βαθειά!:092:
Κακός που είμαι, εεε…!!!

Αυτος ειμαι εγω!!!που εμαθες την ιστορια μου???
ξεχασες το οργανο ομως!!!