Βοήθεια για ελληνικά τραγούδια που θα παρουσιαστούν στο εξωτερικό

Συμφωνω κι’ εγω απολυτα με τον κ.Πολιτη .
Αυτη η “γραφικη” εικονα Ελλαδα= συρτακι-σουβλακι (τωρα … και ουζο ) που εχουμε αφησει να δημιουργηθει στους ξενους μου ειναι αφορητα ενοχλητικη. Συχνα συμβαινει ετσι και στην Αμερικη…ομως τις περισσοτερες φορες με δικη μας ευθυνη/υπαιτιοτητα.
Παντως, ενα τραγουδι/σκοπος που ενδεχομενως θα ταιριαζε στην περιπτωση μπορει να ειναι το “ΤΙΚ-ΤΑΚ” .
Απ’ οτι γνωριζω τραγουδι απο την Πολη του 1897-98

Ειναι πια πολυ αργα , ο,τι εγινε , εγινε … ευτυχως η δυστυχως , παντως κι εμεις οταν βρεθουμε
σε ξενο κρατος και ξερουν οτι θα διασκεδασουν καποιο Ελληνικο γκρουπ , το φουλαρουν
με Ζορμπα και τραγουδια δικα μας , χωρις να ανθιστουν καν , οτι εμεις πηγαμε να διασκεδασουμε
με τα δικα τους ακουσματα και την εν γενει κουλτουρα τους , αρα το κακο διαιωνιζεται …

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ

Κανενας “Πολιτης” δεν φερνει την ανοιξη και γιατι αλλωστε ???

Αν και η μουσική μας είναι σίγουρα ιδιαίτερη και ξεχωριστή αρκετά ετσι ώστε να αξίζει να την παρουσιάσουμε σε άλλους λαούς, ένα μικρό κομμάτι της, δυστυχώς ή ευτυχώς θα παραμείνει κατανοητό μόνο σε εμάς και κανέναν άλλον

Κι όμως alk στη σκάλα των Μιλάνων οι ποιο καλοι πελατες ήταν οι ξενοι που δε βγαζαν κιχ… :088:

Απεναντίας, οι έλληνες κανανε παραγγελιά το “με παρεσυρε το ρεμα” :087: και “το βαπορι απο τη περσία” :087: και μετα αφου το ακουγανε-τραγουδαγανε αρχιζαν τη βαβουρα… :mad:

Μάλλον αν τους δώσεις τα σωστα ακουσματα υπαρχει ενδιαφερον.

Γρηγόρη, εδώ έχω ένσταση. Το τραγούδι αυτό δεν έχει ίχνος από ελληνική παράδοση. Είναι κάργα αστικό, χωρίς να είναι λαϊκό. Έχει επιθεωρησιακό ύφος και λόγιο στίχο, κάργα δυτική επίδραση και επιπλέον είναι και χοροπηδάδικο, 2/4 δηλαδή. Τώρα βέβαια, τι να τους δόσεις; Το Πήραν τα φρύγανα φωτιά, ή το γύρο του φουστανιού σου; Γιατί όχι, όμως, το Ελενάκι, τις κούπες (κι ας έχουν και γύρισμα με τούρκικο στίχο, δεν κρύβονται αυτά), και γιατί δεν μας το λές, το Μποχώρη, το Έχασα μαντήλι, εξηγώντας τα περί πολυπολιτισμικότητας της οθωμανικής αυτοκρατορίας, το συλιβριανό, τι σε μέλλει εσένανε, υπάρχουν πολλά…

Nα προσθέσω και εγώ ότι αυτό το τραγούδι είναι πασίγνωστο στην Τουρκία και ιδιαίτερα στην δεκαετία του 70 τραγουδιότανε και πάρα πολύ. Πολίτικο τραγούδι δηλαδή που πέρασε και στις δύο κουλτούρες.

Αγαπητε κ. Πολιτη, συμφωνω με την παρατηρηση σας ως προς το υφος του τραγουδιου.
Μπορει μαλιστα να πει κανεις οτι ακουγεται κατι σαν επτανησιακη κανταδα. Ομως , αν δεν κανω λαθος, ηταν και το πρωτο τραγουδι που κυκλοφορησε με ταμπελα, χαρακτηριζομενο σαν “ρεμπετικο” .
Πολλοι μαλιστα απορουν , ακομη και σημερα, πως μπορουσε να εχει χαρακτηρισθει ετσι ενα τετοιο τραγουδι.
Υπ’ αυτην την εννοια ισως εχει και την ιστορικη του σημασια- αξια, θετοντας η απαντωντας στο ερωτημα, τι εθεωρειτο "ρεμπετικο τραγουδι " στα τελη του 19ου αιωνα .
Νομιζω επισης οτι συμπεριλαμβανεται και σε μια , οχι πολυ παλια, συλλογη τραγουδιων της Εστουδιαντινας της Νεας Σμυρνης.
Τωρα που το ξανασκεφτομαι παντως, ισως θα συνιστουσα στον φιλο , που εθεσε το αρχικο ερωτημα, ενα απο τα τραγουδια του Ζαμπετα σαν χαρακτηρικα “Ελληνικο”…!
Περιττο να προσθεσω οτι γενικως , μου αρεσει εξαιρετικα αυτου του ειδους η ανταλλαγη αποψεων στο φορουμ, καθ’ οτι “γηρασκομεν αει διδασκομενοι” …απαντες !!
Παντα καλα.

Γρηγόρη, για τα ερωτήματά σου αυτά δεν έχεις παρά να πάς στην Κλίκα: η κλίκα :: διαδικτυακό περιοδικό για το λαϊκό τραγούδι

Ευχαριστω για την παραπομπη.

Γεια χαρά σε όλους.
Ενδιαφέρουσα η συζήτησή σας. Εγώ πάντως παίζοντας σε πολλά μεσογειακά και Ελληνικά εστιατόρια στην Αγγλία αλλά και Bar δεν θεωρώ το τραγούδι απαραίτητο (αφού κανένας δεν ξέρει Ελληνικά).Παίζω λοιπόν ενα Ελληνικό αντιπροσωπευτικό σε όλους τους Ελληνικούς ρυθμούς πρόγραμμα με συχνές εναλλαγές (για να μην γίνεται βαρετό) και πολλά ποτ πουρί, επειδή όμως παίζω μόνος μου έχω μπακ απ μουσική από ενορχηστρωμένους φακέλους Midi στο Korg μου (Live παίξιμο Midi, από 9 έως 14 όργανα) αφήνοντας για μένα το μπουζούκι και το Σαξόφωνο (στις μπαλάντες).Η μουσική είναι πάντα σιγανή αλλά αν απαιτηθεί ένταση (στα τσιφτετέλια για χορό κλπ) υπάρχει και μεγάλη δυνατότητα (Behringer 5000 2X600 με προενίσχυση (λάμπες), ηχεία Fidek 300άρια με 16άρια Woofer και μόνιτορ 350άρη). Το ζεϊμπέκικο χρειάζεται λίγο προσοχή, δηλαδή να περιέχει καλή μελωδία (διότι την σολάρει το μπουζούκι, ενώ το Korg βοηθάει στα γεμίσματα, ακομπανιάρει και σολάρει στο ακορντεόν (Midi). Συνθέτες κυρίως Ξαρχάκο, Τόκα, Πλέσσα, Ζαμπέτα, ΚηλαΪδόνη, Πρόγραμμα Κυρίως 60-70 και επιλεγμένα ρεμπέτικα.Επίσης αρέσει πολύ Ντέμης Ρούσσος, Βίκυ Λέανδρου.
Όλοι είναι πολύ ευχαριστημένοι (απόδειξη το ότι μένουν μέχρι πολύ αργά) και νομίζω ότι κατ αυτόν τον τρόπο δίνουμε στου ξένους την ευκαιρία να επικεντρωθούν στον ήχο και να απολαύσουν τον πλούτο και την ποιότητα της Ελληνικής μουσικής που είναι διαφορετική από την δική τους.
Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»