Βοήθεια αγοράς βιολιού για ξεκίνημα

Ψάχνω κάμποσο καιρό να βρω ενα αξιόλογο βιολί να αρχίσω μαθήματα. Μπορώ να διαθέσω απο 300 εως 500 ευρώ. Στην τιμή αυτή εχω βρει πολλά βιολιά απο διάφορες βιομηχανίες σε διάφορα καταστήματα (ηλεκτρονικώς). Δεν γνωρίζω όμως ποιο θα ηταν καλύτερο για αγορά. Από την άλλη μου είπαν να μην αγοράσω βιολί χωρίς να το δοκιμάσει κάποιο άτομο που γνωρίζει, οπότε η αγορά ηλεκτρονικώς απορρίπτεται ετσι κι αλλιώς.

Αν κάποιος μπορει να με βοηθήσει ή να με κατευθύνει σε καποιο κατάστημα ή καποιον κατασκευαστή…

Ευχαριστώ πολύ!

ακριβως.

εγω αγορασα απο φιλο με 300 ευρω, μεταχειρισμενο, και πολυ καλο οργανο, σωστο. και οχι μαθητικο, αλλα επαγγελματικο.

1 «Μου αρέσει»

Αν πας σε ωδείο, ίσως στην αρχή σου δώσουν αυτοί ένα βασικό, στην κόρη μου δώσανε.
Έτσι θα πάρεις ένα καλύτερο, αν συνεχίσεις, αργότερα.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σαφώς και είναι το ιδεατό αυτό! Από την άλλη, σε αυτό το εύρος τιμών, αν εκατοντάδες άλλων που αγόρασαν ηλεκτρονικά θεωρούν το όργανο μια καλή επιλογή, εσύ ποιόν θα εμπιστευόσουν; Το ΕΝΑ άτομο που “γνωρίζει” από το κύκλο γνωριμιών σου ή εκατοντάδες άλλους άγνωστους; Ρίξε μια ματιά: Acoustic Violins – Thomann Elláda

Αλλιώς, όπως πολλές φορές έχει αναφερθεί, είναι πολύ καλύτερα να αγοράσεις ένα μεταχειρισμένο παρά ένα καινούργιο! Τότε πραγματικά ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ το άτομο που γνωρίζει!

1 «Μου αρέσει»