Βιβλία για κατασκευή Ηλεκτρικής Κιθάρας

Γεια χαρα παιδια. Ειμαι καινουριος στο forum και προσφατα μου μπηκε το μικροβιο να φτιαξω μονος μου μια ηλεκτρικη κιθαρα. Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο που να αρχισω και που να τελειωσω. Θα θελα αν ξερατε να μου πειτε αν υπαρχουν καποια βιβλια στα ελληνικα που να ξεκινουν απο το μηδεν και να τα αναλυουν ολα(τι ξυλο για το σκαφος κτλ). Επισης οτι αλλες πληροφοριες εχετε που μπορουν να με βοηθησουν να ξεκινησω(ιστοσελιδες ή προσωπικα σχολια). Περιμενω απαντήσεις

Γειά σου Κάργα. Χωρίς δεύτερη σκέψη στείλε μέιλ στον συμφορουμίτη Ανδρέα Καρατζά.

Γεια σου Κάργα. Δυστυχώς ο περιορισμός που βάζεις “μόνο στα Εληνικά” είναι πολύ περιοριστικός…

Υπάρχει τεράστια βιβλιογραφία και Links στο net (βλ. luthiers-luthiery) σχετικά με την κατασκευή ηλεκτρικων (και μη) κιθαρών αφού οι Αγγλοσάξονες έχουν από καιρό εντρυφήσει στο θέμα. Υπάρχουν μέχρι και έτοιμα σετ (για να παραγγείλεις) με τα τμήματα του οργάνου κομμένα, όπου η δική σου συνεισφορά είναι το κόλλημα και το φινίρισμα. Προσωπικά το τελευταίο το βρίσκω λύση για… τεμπέληδες!

Έχω κατά καιρούς “πέσει” σε sites που διδάσκουν βήμα-βήμα με φωτογραφίες την κατασκευή.
Θα κοιτάξω τα links που έχω κάπου αποθηκευμένα και θα επανέλθω να τα παραθέσω…
Εν τω μεταξύ άρχισε μαθήματα … Αγγλικών γιατί πραγματικά θα χάσεις πολύ πράμα αν τους αγνοήσεις !:slight_smile:

Παρεμπιπτόντως, ο Σώτος έχει ένα βιβλίο που είχα πάρει απ’το amazon. Να δούμε μήπως κάποια στιγμή το σκανάρουμε (κλόπυραϊτ).
Τέλος, το καλύτερο εγχειρίδιο (εις την Αγγλικήν πάλι) θεωρείται το “guitarmaking-TRADITION AND TECHNOLOGY” των W. Cumpiano & J Natelson, της Chronicle Books (ακουστική-κλασσική κιθάρα). Η μόνη “παραφωνία” είναι αυτές οι …μένες Imperial Units που χρησιμοποιούν οι Αμερικάνοι και πρέπει να είσαι με το κομπιουτεράκι στο χέρι ή το unit converter στο laptop…

Αυτά τα ολίγα, θα επανέλθω …δημήτριος !!!

γιώργος

Έτσι για αρχή:

http://www.fretnotguitarrepair.com/booksonguitarbuilding.htm

και το βιβλιαράκι…

Πως Μπορω να επικοινωνίσω με τον Ανδρέα? Ξέρει κανεις το e-mail του?

έλα Κάργα,

K.A.Karatzas@bristol.ac.uk

Έχει τρέλα με ηλεκτρικές κιθάρες ο Αντρέας (και παίζει και σχεδιάζει, και κατασκευάζει). Θα σε βοηθήσει σίγουρα.