Βαμβακάρη «Λόντος και Κβαριάνι»

Σήμερα ο Sarant δημοσιεύει στο ιστολόγιό του ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο με αφορμή ένα μάλλον άγνωστο τραγούδι του Μάρκου, το «Λόντος και Κοριάνι».

Λόντος είναι ο γνωστός και σήμερα, νομίζω, παλαιστής Τζιμ Λόντος. Ο Κοριάνι, που ορθότερα λεγόταν Κβαριάνι, ήταν ένας άλλος διάσημος παλαιστής της εποχής, Γεωργιανός στην καταγωγή αλλά κάπως μπερδεμένης εθνικότητας. Ο αγώνας μεταξύ των δύο πρωτοπαλαιστών, Έλληνα και ξένου, στην Ελλάδα, υπήρξε για κάποιο διάστημα κεντρικό γεγονός της ελληνικής επικαιρότητας και ο Βαμβακάρης έγραψε το σχετικό τραγούδι.

Στο άρθρο μαθαίνουμε ένα πλήθος πληροφορίες για το βίο και την πολιτεία των δύο παλαιστών, για τον αγώνα, βλέπουμε φωτογραφίες και αποσπάσματα ταινιών κλπ…

1 «Μου αρέσει»

Μιας και ανακινήθηκε το θέμα εδώ βίντεο από τον αγώνα Λόντου - Κβαριάνι.
Διάβασα και την κουβέντα στο ιστολόγιο του Σαραντάκου, Περικλή.
Κανένας δεν παρατήρησε ότι στην ταινία που παίζει ο Κβαριάνι κάνει το αεροπλανικό του Λόντου σε έναν αστυνομικό.

ακούγοντας το μετα απο χρόνια, ηρθε στο μυαλό μου, το Τα πεύκα της Πεντέλης του Κερομύτη.
C__Inetpub_vhosts_greekdiscography.gr_httpdocs_Images_Records_106957_B.21710  A

το Λόντος και Κβαριάνι κυκλοφόρησε το 1933

το Τα πευκα της Πεντέλης το 1937.
(στο όνομα Στέλιου Κερομύτη)

ακούω τον ιδιο χαβά η κανω λάθος ?

1 «Μου αρέσει»

Περίπου. Ούτε η πρώτη, ούτε η δεύτερη φορά που ο Μάρκος γράφει καινούργιο τραγούδι και το ταιριάζει πάνω στη μελωδία παλαιότερου τραγουδιού του.

Ναι, μοιάζουν πάρα πολύ. Θα έλεγα ότι και τα δύο είναι τραγούδια που πρέπει να εκτελούνται ακριβώς έτσι όπως είναι: μια νότα ν’ αλλάξεις, άλλαξες σκοπό.

Εκτός για όποιον πραγματικά παίζει στα δάχτυλα τους δρόμους.