Αφιέρωμα στο ρεμπέτικο της Κατοχής!

Κυριακή 25 Απριλίου 7μμ στο στέκι νεολαίας ΣΦΕΝΤΟΝΑ στη Θεσσαλονίκη, Στρατηγού Μακρυγιάννη 17 (κάθετος στην Ιασωνίδου). Επειδή δεν είναι μαγαζί αλλά στέκι δεν υπάρχει τηλ.

Συζήτηση- Μουσικό Αφιέρωμα: Το ρεμπέτικο της Κατοχής

Η συζήτηση αφορά την επίδραση του λαϊκού κινήματος στην περίοδο της Κατοχής στο λαϊκό τραγούδι.

Στο μουσικό αφιέρωμα: Μπουζούκι: Θωμάς Γκόγκος, Κιθάρα: Δημήτρης Γκόγκος

Τώρα μόλις τελειώσει το αφιέρωμα μπορεί να συνεχιστεί με γλέντι!

Θελω να συμπληρωσω δυο λογια για τα “Γκογκάκια” , ετσι τα λεμε εδω στη Σαλονικη …
Ειναι αδελφια , φοιτητες και οι δυο και παρα το νεαρον της ηλικιας τους “αριστοι” μουσικοι …
Ειναι ατομα σεμνα , με αγωγη κι ευγενεια απο το σπιτικο τους !!!
Παντα παρακολουθουν τους μεγαλυτερους σε ηλικια και πειρα μουσικους και “μαθαινουν” …

Εαν θελετε να τους γνωρισετε και να τους ακουσετε , μπορειτε καθε Παρασκευη
στην ταβερνα ΛΗΜΕΡΙ , στην οδο Ολυμπου 116 , τηλ. 2310 207-407 …

Χθες το βραδακι βρεθηκα στην αιθουσα “ΣΦΕΝΤΟΝΑ” , αναμεσα σε πολυ νεα ατομα , οπου ο συμφορουμιτης μας Gogos ,
ανεπτυξε το θεμα του για το “Ρεμπετικο της Κατοχης” …
Ολοι ακουσαμε με πολυ προσοχη την ομιλια του και αμεσως μετα οι παρευρισκομενοι εκαναν τις ερωτησεις τους , για τυχον
αποριες η αγνοια που ειχαν πανω σε καποια θεματα που αφορουσαν το ρεμπετικο γενικοτερα αλλα και το θεμα ειδικοτερα …
Ακολουθησαν καποια τραγουδακια με θεματολογια της εποχης , οπως “ο σαλταδορος” , “γλυκο να`ναι το βόλι” , “Αρης Βελουχιωτης”
και αλλα , παιγμενα αψογα απο τους αδελφους Γκογκου , τον Θωμα στο μπουζουκι και τον Δημητρη στην κιθαρα …
Αμεσως μετα το τελος του θεματος , ακολουθησε γλεντι με αλλα τραγουδια , καθως επισης πηραν τη σκυταλη ο Gogos στο μπουζουκι
και ενα αλλο παλληκαρι , Θωμας κι αυτος , στην κιθαρα και με υπεροχη φωνη !!!

Πελαγία, πάντα καλά λόγια!!! Περάσαμε πράγματι υπέροχα… Μετά συνεχίσαμε μέχρι αργά!!! Και το κερασάκι στην τούρτα…
Εντελώς τυχαία μπήκε στο στέκι ο Γιάννης (Aptallica) από την Πτολεμαΐδα που μας άφησε λίγο άφωνους, πρώτα με την είσοδό του και μετά με τις πενιές του… (Συμπτώσεις που τις έχει η ζωή, να είναι περαστικός ο Γιάννης να ακούσει πενιές και να μπει)
Ήταν πράγματι πολύ καλά… Ελπίζω να μας δωθεί η ευκαιρία να κάνουμε κάτι αντίστοιχο και στο μέλλον…
Τέλος, μετά το πέρας της εκδήλωσης εγώ νιώθω μια ανάγκη να ευχαριστήσω τους διαχειριστές και τα μέλη του φόρουμ, χωρίς την ανάγνωση των δημοσιεύσεων του δε θα ήξερα αν θα μπορούσα να κάνω μια παρουσίαση τέτοια.

Επειδή πάλι υπό κατοχή είμαστε (και μέρα με τη μέρα θα το καταλαβαίνουμε περισσότερο) δεν θα ήταν άσχημο αν έχετε σε ηλεκτρονική μορφή την παρουσίαση να την παραθέτατε εδώ μια και θα έχει γνωστά και άγνωστα πράγματα μαζεμένα.

Δεν υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή… Υπάρχει σε χειρόγραφα. Βέβαια είναι από τις ελάχιστες φορές που σε δική μου ομιλία έχω κάτι γραπτό μπροστά μου και αυτό είναι αρκετά καλό. Έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα συμπυκνωθεί σε γραπτό κείμενο. Απλά δε θεωρώ ότι για τον κόσμο που άκουσε τη συζήτηση είχε να προσφέρει αρκετά πράγματα. Στους αναγνώστες του φόρουμ ελάχιστα. Έτσι κι αλλιώς είναι πολύ υποκειμενικό σαν κείμενο, εκφράζει τον δικό μου τρόπο σκέψεις, προσεγγίζεται από το δικό μου πολιτικό σκεπτικό και δε θα ήθελα, μια δική μου δημοσίευση να ανοίξει μια συζήτηση γύρω από έννοιες όπως η ανιτκειμενικότητα και η παραχάραξη της ιστορικής αλήθειας. Παρόλα αυτά, αν κάποιος θελήσει μπορώ να του το στείλω…

μπράβο gogos για την ιδέα! όπως είπε κι ο γρηγόρης, κατοχή έχουμε (από ΣΕΒ-τράπεζες κλπ) και η δημοσίευση ενός τέτοιου κειμένου (σε blog υποθέτω;) ενδιαφέρει άσχετα από την πολιτική ματιά. το πολύ-πολύ να γίνει αφορμή για κουβέντα!

Μα εκεί είναι και όλο το ενδιαφέρον!

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, πολύ περισσότερο αν η συζήτηση πλαισιωθεί από επιχειρήματα.

Εγώ θα ήθελα να δώ αυτό το κείμενο σε blog!! Και πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος