Αφιέρωμα στο Μάρκο

Θα μας κυνηγήσουνε, ρεεε! Εσύ καλά παίζεις, εγώ…

Τιιιι λεεεες τώραααα???
Εγώ πιστεύω ότι πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου ότι έχεις αυθεντική ρεμπέτικη φωνή και πενιά.
Πες το οκ και βάζω το link για κανα δύο τραγουδάκια, να το διαπιστώσουμε.

Ανέβασε να γουστάρουμε λίγο!! :109::110:
Αυτά πρέπει να τα μοιραζόμαστε!!:088:

Κι εγώ της ίδιας γνώμης είμαι αλλά πρέπει να δώσει ο Νίκος το οκ

Ρε παιδιά, μην αρχίσουμε τώρα τέτοιες ιστορίες… Θα φιλοτιμηθούν και άλλοι και θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε να ακούσουμε δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες (συμπαθητικώτατους κατά τα άλλα) φίλους και να ποστάρουμε δυο και τρεις φορές τόσα μηνύματα του τύπου μπράβο, αχ! ωραία κ. ά. Η μάζωξη είναι κοντά.

Είναι απίστευτο πάνω στο ίδιο όργανο πόσο διαφορετικό ύφος μπορούν να βγάλουν δύο παίκτες με διαφορετικά ακούσματα και τεχνική. Ό,τι ακούμε καλό κάνει!!!

Κύριε Νίκο νομίζω ότι γνωριζόμαστε, είμαι ο Πέτρος. Σας θυμίζει κάτι η Κωνσταντινούπολη και προσφάτως η “Άλλη όχθη”;;; Αν κάνω λάθος ζητώ συγγνώμη προκαταβολικώς!!!

Πέτρο, βεβαίως και γνωριζόμαστε!!!

Κατά τα άλλα μπορούμε, όπως γίνεται και στο sealabs, να ανοίξουμε έναν “αφιερωμένο” χώρο όπου θα ανεβαίνουν ηχογραφήσεις από συναντήσεις φίλων, εκδηλώσεις κλπ. Κάτι ανάλογο με το φωτογραφικό άλμπουμ. Ας το σκεφτούν οι διαχειριστές.

Ωραία! Φαντάζομαι βέβαια ότι οι φίλοι που θ’ ανεβάζουν τα “ντοκουμέντα”, βίντεο ή σκέτο ήχο, θα παίζουν και θα τραγουδούν μόνο παραδοσιακά τραγούδια, ε; Ή τουλάχιστον τραγούδια δημιουργών που απεβίωσαν εδώ και 70 χρόνια τουλάχιστον. Καθότι, όπως ξαναφαντάζομαι ξέρετε, αν βιντεοσκοπήσω ή ηχογραφήσω τον εαυτό μου να τραγουδάει τη “Φραγκοσυριανή” και ανεβάσω το αποτέλεσμα σε δημόσιο χώρο, είναι πιθανό να φάω καμιά ντομάτα. Το σίγουρο (κι όχι απλά πιθανό) είναι να φάω και καμιά καμπάνα από την ΑΕΠΙ.
Τι νομίζατε; Μπρίκια κολλάνε οι άνθρωποι;

ΥΓ. Κουράγιο μάγκες! Σε 5 περίπου χρόνια θα απελευθερωθεί το έργο του Τούντα, του Σκαρβέλη, του Γιοβάν Τσαούς, του Δελιά, έτσι όπως απελευθερώθηκε η ψυχούλα τους πριν από 70 χρόνια.

70 ??;;!!! Για περίμενε, γιατί ακούγεται πως γίνονται κινήσεις να “ξεχυλώσουν” τα χρόνια προς τα 100, μιας και για κάποια παγκόσμια-μεγαθήρια …φτάνει η ώρα τους !
[πώς θα τους αφήσουν; έτσι…ανταβατζιλίκωτους;]
Στον άλλο κόσμο, μάλλον, θα παιζοτραγουδάμε όλοι μαζί !!!
:106:

Βέβαια! Να συμπληρώσω ότι ήδη πριν λίγο καιρό “ξεχυλώθηκαν” τα χρόνια διάρκειας των πνευματικών δικαιωμάτων του σχωρεμένου και από 50 έγιναν 70.

Να συμπεράνω ότι για τραγούδια του 1937 και πριν, δεν υπάρχει πρόβλημα?

Οϊιιιιιι !!! 70 χρόνους από το θάνατο του δημιουργού…
[κι ήταν κι αυτοί οι ευλογημένοι όλοι…πολύχρονοι !!! χεχεχε…]

Ουπς!!! Γκάφα έκανα …

Λάθος εκτίμηση φίλε Κώστα από την Αργυρούπολη, δεν τα μπέρδεψα καθόλου, δεν αναφερόμουνα στο σχόλιο του Αρη αλλά στον Ανδρέα Ζ που ήθελε να μάθει αν και που παίζουν τα παιδιά του Μάρκου (προφανώς για να πάει να τους ακούσει ο άνθρωπος αφού είδε το αφιέρωμα στον Μάρκο).
Ετσι ξεκίνησε αυτή η συζήτηση.
Την καλύτερη δουλειά ακολούθησε ο Βασίλης Βαμβακάρης, νά’ναι καλά το παλληκάρι.

Ξανά με το μπαρντόν
Νικόλας

Παρεπιπτόντως, Αρη όταν αναφέρεσαι “σε δημόσιο χώρο” εννοείς το ιντερνετ, ή υπάρχει νόμος που να απαγορεύει τέτοιου είδους ηχογραφήσεις σε Cd ή ακόμα να τραγουδάει κανείς ζωντανά τα τραγούδια των δημιουργών που δεν έκλεισαν τα 70 από την αναχώρησή τους σε δημόσιους χώρους όπως τα μαγαζιά?
Ρωτάω να μάθω γιατί δεν θα εκπλαγώ καθόλου αν συμβαίνει κάτι τέτοιο με κάθε καινούργιο νούμερο που κάθε λίγο βγαίνει σαν Γκρικ οθόριτυ και βγάζει νέους νόμους στο Ελλάντα.
Αλλωστε στη μάζωξη τί θα τραγουδήσετε ωρέ κλεφτόπουλα αν περάσει “τυχαία” από το μαγαζί για να φάει προβατίνα κάποιος από την ΑΕΠΙ ?

Νικόλας (δεν θα είμαι εκεί φέτος δυστυχώς)

Ok Νίκο! Sorry εγώ λοιπόν! Να είσαι καλά!

:019::019::019:
Xo xo xo!
Τι δίκιο έχεις βρε θηρίο!
Ασε, Νικόλα, εδώ είμαστε κομμάτι ραγιάδες ακόμα, δεν το πήρες είδηση;

Δημοτικά - παραδοσιακά:085::090::127: Θα πάρουμε και τα κλαρίνα μας μαζί
Αυτά επιτρέπονται … ακόμα … Νομίζω :112::084::019:

Ποιος ξερει κι αυτοι οι φουκαραδες οι γιοι του Μαρκου
αλλα και αλλοι γιοι επωνυμων τι πιεσεις θα εχουν δεχτει απο “δημοσιογραφους” και ερευνηταδες και ολο αυτο το συρφετο.
Ετσι και σ΄αυτη την περιπτωση…
μαζι με τα ξερα καηκαν και τα χλωρα.

Σχετικα με τα ντουζενια εχω δημοσιευσει ενα αρθρο στην κλικα και πιστευω οτι αρκετοι εδω μεσα αν δεν το αγνοειτε μαλλον θα πρεπει το εχετε δει,Αυτα τα κουρδισματα δεν τα αναφερω εγω απο το μυαλο μου αλλα ο καθε αυτου μυστης στελιος κερομυτης οπως τα εμαθε απο τους ιδιους ανθρωπους που τα εμαθε ο μαρκος βαμβακαρης,Επισης τα κομματια που παιζονται πολλα εχουν χαθει και αλλα υπαρχουν και δυστυχως η γνωση αυτη κρατιωταν εκ ελαχιστων περιπτωσεων μυστικη κουρδισματα τα οποια δεν ειναι τοσο δυσκολο να τα παιξειςοσο χρειαζεται να εχεις σημαντικη γνωση για να τα κατανοησεις καθως προκειται για παιξιματα που αφορουν την παραδοση,ο στελιος βαμβακαρης εχει διαφορα με τον πατερα του που επαιζε ανελλιπως αυτα τα κουρδισματα,οποτε το μονο που παραμενει ειναι να εκδοσει τις ηχογραφησεις αυτες και να μαθουμε πολλα περισσοτερα.Επισης ο μαρκος δισκογραφικα εχει μονο σε δυο τραγουδια κανει τα ντουζενια αυτα σε ολα τα αλλα παραμενει στο κλασσικο ρε-λα-ρε ,οπως ειπα λιγα και συγκεκριμενα κομματια εφτασαν ως τις μερες μας και πολλα δεν τα ακουσε ουτε ο μαρκος βαμβακαρης.Παντω τα βασικα παραμενουν το ανοιχτο ρε-σολ-σολ-,το καραντουζενι ρε-σολ-λα,το συριανο ρε-σολ-λα# και το αραμπιεν ρε-σολ-σι.το λινκ για το αρθρο για οσους τελικα τους ενδιαφερει δεν μπορω να το βρω γιατι η κλικα δεν ειναι online.