Αρχείο ΘΑΝΑΣΗ ΜΠΑΣΤΑ

Βρε φορουμτζηδες, δεν ξερω που ακριβως πρεπει να το καταχορισω!Σκουζατε μι.
θυμαμαι τα παλαια.
Ποιος κατεχει να μου ειπει;τι απεγειναι το αρχειο του Θαναση Μπαστα ,που ηταν καποτε στην Αμερικη και ενα φεγγαρι τον ειχα δασκαλο στην Αιγινα.Ηταν μαζυ μας και ο Τσομιδης και η Γκαιηλ Χολστ[ΑΧΕΧΑΣΤΕς ΒΡΑΔΥΕς]
Η φωτογραφια που παιζει μπαγλαμα,στο βιβλιο της, ειναι απ’αυτο το ταβερνακι στην Αιγινα]
πριν γραψει το βιβλιο]
Ειχε πολυ πραμα σε καρουλια,και πολλα ξυλινα οργανα στο σπιτι του.Εχω μονο φωτογραφιες απ το σπιτι του Μπαστα.
[Μπαστας= ακουστε το "Ανω Κατω ψες τα κανανε "απο την Αμερικη.Ειχε κατι μοναδικα ταξιμια με τον Μπαρμπαγιαννη στην Αμερικη.Δεν μπορει καποιος τα εχει.Ισως ο Κωστας Φερης γνωριζει κατι …

Λίγο όψιμη απάντηση,αφού μπήκα στο φόρουμ πρόσφατα.

Λοιπόν ο Σπύρος προφανώς μπέρδεψε τους δυό Θανάσηδες που υπάρχουν στο βιβλίο της Gail Holst.

Ο Θανάσης Αθανασίου σαφώς είναι αυτός που εννοεί. Έχει πεθάνει εδώ και λίγα χρόνια, έζησε στην Αίγινα και ήταν παλιότερα στην Αμερική.

Όσο γιά το Θανάση Μπάστα, που το παρατσούκλι του είναι Συριανός και υπήρξε γιά πολλά χρόνια δάσκαλός μου , είναι εν ζωή. έχει περάσει τα 91 χρόνια και δόξα τω Θεώ χαίρει άκρας υγείας ( με μικρά μόνο προβλήματα ). Ζεί στην Αργυρούπολη, παίζει ακόμα μπουζούκι και όποιος ενδιαφέρεται για έρευνα πάνω στους παλιούς μουσικούς του ρεμπέτικου καλό θα ήταν το γρηγορότερο να τον γνωρίσει. Το τηλέφωνό του είναι 2109953198.

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον δεν ενδιαφέρθηκε κάποιος…

4 «Μου αρέσει»