Απάτη με κινητά τηλέφωνα;

[FONT=Tahoma]Έλαβα τούτο σε email.

Αν σας τηλεφωνήσουν στο κινητό σας από κάποιον που θα σας πει ότι είναι τεχνικός εταιρείας, και κάνουν έλεγχο στο τηλέφωνό σας και θα πρέπει να πατήσετε #90 ή 09# ή οποιοδήποτε άλλο νούμερο, [/FONT][b][FONT=Tahoma][b]
[COLOR=DarkRed]ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ.

[/b][/FONT][/b]Πρόκειται για κάποια εταιρεία-απάτη[/COLOR] που χρησιμοποιεί κάποια συσκευή, η οποία μόλις πατήσετε τα παραπάνω νούμερα, μπορεί να μπει στην κάρτα SIM και να παίρνουν τηλέφωνα με δική σας χρέωση.

Το έλαβα κι εγώ. Κλασική περίπτωση chain email που αναπαράγει άλλον έναν αστικό μύθο που, όπως όλοι, βασίζεται στο φόβο μπροστά στις άγνωστες “πτυχές” της τεχνολογίας.[ul]
[li] Πόσους ξέρεις που το έχουν πάθει αυτό;[/li][li]Πόσες φορές οι τεχνικοί της COSMOTE, VODAFONE, TIM κ.λ.π. έχουν επικοινωνήσει μαζί σου;[/li][*]Τι σχέση έχει η πιθανή βλάβη δικτύου με τη συσκευή σου; Όταν υπάρχει βλάβη στο δίκτυο απλά δεν μπορείς να καλέσεις και όταν έχει βλάβη η συσκευή δεν την επισκευάζεις ποτέ -ως Έλλην- απλά φεσώνεσαι και αγοράζεις καινούργια.[/ul]

Αυτό το e-mail κυκοφοράει απ’ το 1998 (!) και μου έρχεται έκτοτε μια φορά το χρόνο. Κάποια στιγμή - τότε - το τσέκαρα.

Πήγα σε τεχνικό της TELESTET (για όσους θυμούνται) ο οποίος μου είπε ότι αυτά είναι βλακείες και ότι τέτοιες απάτες (χρέωση σε τρίτο) γίνονται πολύ απλούστερα αλλά όμως “καρφώνονται” συγκεκριμένοι τεχνικοί - υπάλληλοι των εταιρειών- που είναι γνωστό τοις πάσει ότι ξέρουν να τα κάνουν αυτά. Οπότε απλούστατα δεν τα κάνουν αυτά. Μου είπε δε ότι όλοι όσοι ξέρουν τέτοια κόλπα, προτιμούν να κλέβουν τον ΟΤΕ που είναι απλούστερο και δεν κινδυνεύεις ούτε καν να σε πάρουν χαμπάρι, πόσο μάλλον να σε εντοπίσουν κιόλας.

Αυτά εν έτει 2000.

Σήμερα δεν ξέρω τι ισχύει. Κάποιος Teleκομιουνικάς Η.Μ. (νομίζω έχουμε κάνα δυό στο forum) μπορεί ίσως να μας διαφωτίσει επ’ αυτού.

Τέλος πάντων, για το συγκεκριμένο scam, η ίδια η Federal Communications Commission (FCC) λέει ότι αυτά είναι μπούρδες.

Παρά ταύτα, καλά κάνει ο admin και ενημερώνει, το ίδιο πρέπει να κάνουμε όλοι σ’ αυτό το topic μιας και έχουμε μέλη καλοσπουδαγμένους σ’ αυτά τα θέματα που μπορούν να απαντάνε υπεύθυνα (δηλ. τους εμπιστευόμαστε) για το σοβαρό ή μη τέτοιων προειδοποιήσεων. Εννοείται ότι στην κατηγορία αυτή ούτε με σφαίρες δεν ανήκω εγώ.